Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΘΕΜΟΚΡΑΣΙΑ SPORTAGE

ΘΕΜΟΚΡΑΣΙΑ SPORTAGE

Δημοσίευσηαπό kia-blue » 13 Οκτ 2005, 15:13

Την προπερασμένη Κυριακή είχα ανέβει σε ένα βουναλάκι. Χωματόδρομος και λάσπη φυσικά (ήταν το Σαββατοκύριακό που είχε ξεσκιστεί στη βροχή). Δεν υπήρχε καμία ιδιαίτερη δυσκολία πέρα του ότι υπήρχαν κάποια κομμάτια με έντονες κλίσεις και κλειστές στροφές. Δεν χρειάστηκε να βάλω αργά και ανέβηκα με απλή τετρακίνηση και 1η - 2α. Όταν έφτασα εκεί που τελείωνε ο δρόμος έσβησα τη μηχανή και σταμάτησα σε ένα κατηφορικό σημείο. Τότε άκουσα το ψυγείο να βράζει και μόλις άνοιξα το καπό το νερό χυνόταν από την υπερχείλιση, ενώ η ένδειξη της θερμοκρασίας ήταν εκεί που είναι πάντα (λίγο κάτω από τη μέση). Αμέσως (δε ξέρω πως μου ήρθε αυτή η σκέψη) τοποθέτησα το αυτοκίνητο σε ανηφόρα ( με τη μούρη προς τα πάνω) και σταμάτησε το βράσιμο!!!!!!
Έχει ξανατύχει αυτό σε κανέναν; Έχει κανένας καμία ιδέα τι μπορεί να το προκάλεσε αυτό;
Άβαταρ μέλους
kia-blue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 16 Ιουν 2005, 13:47
Τοποθεσία: ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ΘΕΜΟΚΡΑΣΙΑ SPORTAGE

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Οκτ 2005, 16:43

ναι γινεται απο τρεις αιτιες και μα λιστα κατι αναλλογο εγινε σε φιλο αλλα στην εθνικη

α - το βαντιλατερ δεν σου τα λεει και τοσο καλα - αν και (υπο)λειτουργει ακομα
β - ο θερμοστατης

γ - και αυτο που συνεβει στον φιλο, φραγμενο απο καταλοιπα και βρωμιες ψυγειο.
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 14 Οκτ 2005, 11:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΘΕΜΟΚΡΑΣΙΑ SPORTAGE

Δημοσίευσηαπό manos77 » 13 Οκτ 2005, 18:50

Tο βαντιλατερ και το φραγμενο ψυγειο ειναι πιθανότερα.
Άβαταρ μέλους
manos77
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 19:31
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό kia-blue » 13 Οκτ 2005, 21:46

Ωραία, και γιατί αμέσως μόλις το έβαλα στην ανηφόρα σταμάτησε;
Άβαταρ μέλους
kia-blue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 16 Ιουν 2005, 13:47
Τοποθεσία: ΕΛΛΗΝΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό engelo » 14 Οκτ 2005, 07:40

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο έκανε σ'εμένα (κανονική θερμοκρασία αλλά βράσιμο του νερού) και ήταν Η ΤΑΠΑ !!!!!!
Αν δεν έχει αλλαχτεί το έλασμα αποδυναμώνει και επιτρέπει το βραστο νερό να περάσει στο δοχείο και απο εκεί έξω !!!!
Δοκίμασέτο !
Jeep GC 4.7 Limited

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
engelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2004, 13:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 14 Οκτ 2005, 11:48

αμαν τωρα θυμηθηκα!!!! γεραματα βλεπετε....
Κατι αναλλογο εχει γινει και σε εμενα - δεν ειχα κλεισει καλα το δοχειακι της υπερχειλισης - κιτινη ταπα... για κοιτα το!!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό kia-blue » 14 Οκτ 2005, 21:59

Ευχαριστώ τα μέγιστα. Θα το τσεκάρω.
Άβαταρ μέλους
kia-blue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 16 Ιουν 2005, 13:47
Τοποθεσία: ΕΛΛΗΝΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 16 Οκτ 2005, 23:21

πριν μπλεξεις με διαφορα δες εαν το ψυγειο σου ειναι ΟΚ, σε εμενα διστυχως απο αρχικη λαθος διαγνωση οτο ειναι ΟΚ , αλλαξα (φωκιων καθησε) θερμοστατη και ταπα 2-3 φορες. δυο φορες βιντιλατερ, επισκευη κινητηρα, μετα δευτερο ανεμηστηρα ηλεκτρικο, αλλαζω ψυγειο και τελος ραγιζει το καπακι. Φυσικα και εγω εχω ευθυνες αλλα....
νομιζω και απο αλους εχω ακουσει οτι το ψυγειο παρουσιαζει βλαβες = βουλωμαατα
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό engelo » 17 Οκτ 2005, 09:15

mike1962 έγραψε:πριν μπλεξεις με διαφορα δες εαν το ψυγειο σου ειναι ΟΚ, σε εμενα διστυχως απο αρχικη λαθος διαγνωση οτο ειναι ΟΚ , αλλαξα (φωκιων καθησε) θερμοστατη και ταπα 2-3 φορες. δυο φορες βιντιλατερ, επισκευη κινητηρα, μετα δευτερο ανεμηστηρα ηλεκτρικο, αλλαζω ψυγειο και τελος ραγιζει το καπακι. Φυσικα και εγω εχω ευθυνες αλλα....
νομιζω και απο αλους εχω ακουσει οτι το ψυγειο παρουσιαζει βλαβες = βουλωμαατα


Συγνώμη αλλά πιστεύω πως αν βουλώσει το ψυγείο ή χαλάσει η φτερωτή ή το βεντιλατέρ τοτε το αυτοκίνητο ΣΗΚΩΝΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ, αν όμως ΔΕΝ ΣΗΚΩΣΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ απλά βράζει το νερό τότε η τάπα - πιστέυω- έχει εξασθενήσει και κάνει εξαέρωση...
Jeep GC 4.7 Limited

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
engelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2004, 13:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Οκτ 2005, 10:12

ενα αλλο που εχει πεξει ειναι να ειναι απλα βρομικο το ψυγειο απο μαμουνια λασπες κ.τ.λ. κ.τ.λ. θυμισου οτι ειναι πισωαπο το ψυγειο του A/C και δεν καθαριζεται συχνα
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό kia-blue » 17 Οκτ 2005, 16:56

Λοιπόν, τα πράγματα με το ψυγείο έχουν ώς εξής:
Έχω αλλάξει μία φορά θερμοστάτη και ψυγείο πρίν περίπου 1,5 - 2 χρόνια. Είχε βουλώσει απεφάνθηκαν οι ειδικοί (διατηρώ ακόμα επιφυλάξεις). Φέτος το καλοκαίρι μετά από μία επίσκεψη στον φίλο μας τον Attart άρχισε να μου ανεβάζει θερμοκρασία. Γιατί όπως σωστά έγραψε ο Φωκίων παρ'όλο που πλύθηκε μόλις βγήκε από τον βούρκο (επισυνάπτω φωτό), δεν καθάρισε σωστά γιατί βρίσκεται πίσω από το ψυγείο του a/c. Ο μηχανικός μου έλεγε ότι θέλει αλλαγή ψυγείο θερμοστάτης και βεντιλατέρ, το λαμόγιο. Του απάντησα φυσικά να μην κάνει όνειρα, γιατί αν μετά από κάθε λάσπωμα αλλάζω αυτό το σετάκι..... καλύτερα να αλλάξω αυτοκίνητο.
Έτσι λοιπόν είπα στο λαμόγιο (τον μηχανικό) και μου έβγαλε και καθαρίσαμε το ψυγείο το οποίο έβγαλε κροκόδειλους αλλά έγινε σαν καινούργιο. Επιπλέον του έβαλα μετά και μια αλουμινένια σίτα στη μάσκα και στο άνοιγμα που έχει κάτω από τον προφυλακτήρα. (Το μάτι είναι περίπου όσο της σίτας που έχει το sportage του 2000, και με τίποτα δεν του κόβει τον αέρα). Γι'αυτό θέλω να πιστεύω ότι έχει δίκιο ο engelo και φταίει η τάπα. Ακόμα δεν το έχω ελέγξει.....
Άβαταρ μέλους
kia-blue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 16 Ιουν 2005, 13:47
Τοποθεσία: ΕΛΛΗΝΙΚΟ


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες