Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΓΝΩΜΕΣ - ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΚΙΑ SPORTAGE 2000cc 16V

ΓΝΩΜΕΣ - ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΚΙΑ SPORTAGE 2000cc 16V

Δημοσίευσηαπό ps » 08 Φεβ 2005, 08:43

Προσανατολίζομαι στην αγορά ενός μεταχειρισμένου sportage μοντ2000+ 5d, είναι αξιόπιστο αυτοκίνητο?
τί πρέπει να προσέξω πριν την αγορά?
η κατανάλωσή του που κυμαίνεται περίπου?
Η χρήση του θα είναι περισσότερο για ταξίδια - εκδομές και μικρές off-road διαδρομές .

Σας παρακαλώ τις απόψεις σας !
Ευχαριστώ
ps
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005, 08:35

ΓΝΩΜΕΣ - ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΚΙΑ SPORTAGE 2000cc 16V

Δημοσίευσηαπό fokion » 08 Φεβ 2005, 09:36

Γενικα ναι ειναι αξιοπιστο.
Για την χρηση που το θελεις κανει. ΠΡΟΣΕΧΕ ΔΕΝ υπαρχουν πολλα aftermarket αξεσουαρ.
Γνωστα παθητικά σημεια του είναι
Πλυμνες - βαζεις χειροκινητες και ξενιαζεις. Και να δουλευουν τωρα είναι στατιστικώς αποδεδειγμενο οτι θα χαλασουν ειδικά αυτες που δουλευουν με υποπίεση.
Βεντιλατερ - ειναι με μηχανικη εμπλοκη επισεις θα χαλασει, Εγω βαζω ηλεκτρικο στο δικό μου

Ειδικα αν πιανουν και λιγο τα χερια σου δεν θα απογοητευτης.
Καταναλωση - καιει ( σχετικα ) εξαρταται απο το τι οδηγουσες πριν!!
Τα χοντρα ειναι αυτα.
Οτι θες εδω ειμαι
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό georgek » 08 Φεβ 2005, 10:07

Συμφωνώ με το Φωκίονα. Σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστο αυτοκίνητο. Αν δεν κάνεις σκληρό off-roadingαλλά απλά κάποιες βόλτες σε χωματόδρομο δεν χρειάζεται να βάλεις χειροκίνητες πλήμνες. Οι μηχανικές αρκούν. Οι πνευματικές δεν κάνουν, θα βγάλουν πρόβλημα.
Για κατανάλωση, δύσκολα θα δεις κάτω από 10 λίτρα. Αν δεν αλλάξεις διάσταση ελαστικών δεν θα έχει σημαντική κατανάλωση.
Επίσης αν δεν κάνεις σκληρό off-roading δεν χρειάζεσαι after-market καλούδια.
Για όλα τα άλλα είμαστε εμείς εδώ!
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό ps » 09 Φεβ 2005, 09:56

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
χρήσιμες και απλές ..
Ουσιαστικά το αυτοκίνητο δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω για σκληρή off-road χρήση.
Απλά θέλω ένα αμάξι το οποίο θα μπορεί να με πηγαίνει παντού άνετα - χωρίς να με προβληματίζουν κακοτράχηλοι δρόμοι, ορεινές διαδρομές, χιόνια, βροχές κλπ, ούτε να πρέπει κάθε τρείς και λίγο να τρέχω σε συνεργεία για διάφορες βλάβες.
Α και που και πού να μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για έλξη μικρής μπαγκαζιέρας - τρειλερ.
Δεν έχω σκοπό να δοκιμάσω τα όριά του. Λογική χρήση - όχι υπερβολική.

δύο-τρεις ερωτήσεις ακόμα....

-->Κάπου είδα -σε προηγούμενο Topic- πως τα μοντέλα από μια χρονολογία και μετά έπαψαν να έχουν πνευματικές πλήμμες, αληθεύει αυτό και από πιά χρονολογία και μετά ?
-->Αν γνωρίζεται, το sportage κυκλοφορεί από το '93( αν δε κάνω λάθος ) έχουν γίνει ενδιάμεσα κάποιες αλλαγές στα μοντέλα? και αν ναι ποίες ?
-->¨Ένας έμπορος μου είχε πεί πως υπάρχουν κάποια sportage που κατασκευάζονται στη Γερμανία και είναι καλύτερα, γνωρίζεται αν ισχύει κάτι τέτοιο?
--> Ποία είναι η διάσταση από τα λάστιχα που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής? η χρήση έχει δείξει πως υπάρχουν κάποια καλύτερα και αν ναι ποία ?

Σας ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκρισή σας και για τον χρόνο που μου διαθέσατε...
ps
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005, 08:35

Δημοσίευσηαπό georgek » 09 Φεβ 2005, 10:36

ps έγραψε:-->Κάπου είδα -σε προηγούμενο Topic- πως τα μοντέλα από μια χρονολογία και μετά έπαψαν να έχουν πνευματικές πλήμμες, αληθεύει αυτό και από πιά χρονολογία και μετά ?
-->Αν γνωρίζεται, το sportage κυκλοφορεί από το '93( αν δε κάνω λάθος ) έχουν γίνει ενδιάμεσα κάποιες αλλαγές στα μοντέλα? και αν ναι ποίες ?
-->¨Ένας έμπορος μου είχε πεί πως υπάρχουν κάποια sportage που κατασκευάζονται στη Γερμανία και είναι καλύτερα, γνωρίζεται αν ισχύει κάτι τέτοιο?
--> Ποία είναι η διάσταση από τα λάστιχα που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής? η χρήση έχει δείξει πως υπάρχουν κάποια καλύτερα και αν ναι ποία ?

Σας ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκρισή σας και για τον χρόνο που μου διαθέσατε...


Το Sportage ξεκίνησε να πουλιέται με μηχανικές πλήμνες. Αυτές εμπλέκονται αυτόματα αλλά για την απεμπλοκή χρειάζεται, αφού βγάλεις την τετρακίνηση, να κάνεις όπισθεν. Μετά βάλανε τις πνευματικές πλήμνες οι οποίες αμπλεκονται και απεμπλέκονταο αυτόματα αλλά δεν είναι αξιόπιστες. Η αντιπροσωπία τις άλλαζε στην εγγύηση με μηχανικές. Για σκληρή χρήση πιο κατάλληλες είναι οι χειροκίνητες, στις οποίες πρέπει να κατέβεις από το αυτοκίνητο για την εμπλοκή-απεμπλοκή. Για τη δική σου περίπτωση οι μηχανικές είναι οι πιο κατάλληλες.

Στην αρχή( το 93) κυκλοφόρησαν κάποια (λίγα) 8βάλβιδα μοντέλα. Μετά βγήκε ο 16βάλβιδος κινητήρας. Ουσιαστική διαφορά άλλη δεν υπάρχει στο χρόνο. Υπάρχουν μικροδιαφορές σε λεπτομέρειες (όπως η μάσκα) και κάποιες άλλες που όμως δεν σε αφορούν (όπως το καρέ των πίσω διαφορικών)

Για τα sportage από Γερμανία δεν ξέρω

Η original διάσταση ελαστικών είναι 205/70/15. Εγώ για χρήση στο δρόμο έχω τα Michelin Synchrone. Πολύ καλό λάστιχο χωρίς θόρυβο και με πολύ καλό κράτημα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι σε Α/Τ.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Φεβ 2005, 11:07

Εχω το sportage απο γερμανια. Καλυτερο - χειρότερο δεν μπορω να σου πω..... Προσεχε μονο ποσο θα το παρεις οι τιμες παιζουν πολυ ( πιαστικα κοτσος να σου δωσω να καταλαβεις). Αν βρεισ το βιβλιο του της συντηρησης αυτο δειχνει ανθρωπο που τουλάχιστον δεν ειναι αμελης. Απο κει και περα εκτος των αναφερομενων χοντρα κουσουρια δεν εχει ( ευαισθητα διαδορικα - σαζμαν - κινητηρα ). Το δικο μου αυτη τη στιγμη εχει 120.000 μοντ' 96. Ξοδεψα καμοσα για να το μαζεψω ( περιπου 2,000) ευρό σε μια περιοδο 2 χρονων περα της συντηρησης.
ΠΡΟΣΕΧΕ ομως
Αν θελησεις να το βελτιωσεις εισαι σε ενα πολυ μοναχικό (σχεδόν ) δρομο.
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 09 Φεβ 2005, 13:11

Να πω και εγώ την άποψή μου μιας και είμαι από τους πρώτους κατόχους Sportage ( μοντ. 1995 8V ).
Συμφωνώ και εγώ με τα περί αξιοπιστίας . Άν και επιφυλακτικός στην αρχή , βλέποντας τις βλάβες που παρουσίαζαν άλλα τετρακίνητα κατά πολύ ακριβότερα , άλλαξα γνώμη ριζικά. Μοναδικό μελανό σημείο οι πλήμνες , και έχω τις μηχανικές. Ακούω όμως ότι και άλλα 4Χ4 με κλασσική τετρακίνηση βγάζουν προβλήματα στο συγκεκριμένο τομέα. Σίγουρα όμως στο Sportage θέλει προσοχή. Δεν ξέρω σίγουρα άν μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση των πλημνών πριν σπάσουν , και να τις αλλάξεις εάν πρέπει προληπτικά. Πιστεύω πως γίνεται αλλά ψάξτο. Άλλα μηχανικά ή ηλεκρικά προβλήματα πέραν μιας αστοχίας της συγκόλλησης σε ένα σημείο της λαμαρίνας που καλύπτει την εξάτμιση δεν είχα ,στα 160.000 χλμ που το έχω. Το δε service του το κάνω κανονικότατα , αλλά όχι στην αντιπροσωπεία πλέον , διότι έπιαναν κ....ο άσχημα ( τουλάχιστον παλιά) στην Θεσ)νίκη . Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει. Όσο για το βιβλίο συντηρήσεως απλά δεν με ενδιαφέρει πια.
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό georgek » 09 Φεβ 2005, 13:47

Jugulator έγραψε: Μοναδικό μελανό σημείο οι πλήμνες , και έχω τις μηχανικές. Ακούω όμως ότι και άλλα 4Χ4 με κλασσική τετρακίνηση βγάζουν προβλήματα στο συγκεκριμένο τομέα. Σίγουρα όμως στο Sportage θέλει προσοχή. Δεν ξέρω σίγουρα άν μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση των πλημνών πριν σπάσουν , και να τις αλλάξεις εάν πρέπει προληπτικά. Πιστεύω πως γίνεται αλλά ψάξτο.


Τις πλήμνες δεν μπορείς να τις αλλάξεις προληπτικά γιατί σπάνε μια κι έξω. Δεν φθείρονται δηλαδή. Για σκληρή χρήση η λύση είναι οι χειροκίνητες. Όμως για νορμάλ χρήση οι μηχανικές είναι υπέρ αρκετές.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Φεβ 2005, 15:52

georgek έγραψε:
Jugulator έγραψε: Μοναδικό μελανό σημείο οι πλήμνες , και έχω τις μηχανικές. Ακούω όμως ότι και άλλα 4Χ4 με κλασσική τετρακίνηση βγάζουν προβλήματα στο συγκεκριμένο τομέα. Σίγουρα όμως στο Sportage θέλει προσοχή. Δεν ξέρω σίγουρα άν μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση των πλημνών πριν σπάσουν , και να τις αλλάξεις εάν πρέπει προληπτικά. Πιστεύω πως γίνεται αλλά ψάξτο.


Τις πλήμνες δεν μπορείς να τις αλλάξεις προληπτικά γιατί σπάνε μια κι έξω. Δεν φθείρονται δηλαδή. Για σκληρή χρήση η λύση είναι οι χειροκίνητες. Όμως για νορμάλ χρήση οι μηχανικές είναι υπέρ αρκετές.


Και οι μηχανικές χαλάνε τελικα :? Εγω ειχα μηχανικες και εχω χειροκινητες και εχω βρει την υγεία μου

Γενικα μιλωντας θα ελεγα οτι ειναι ενα οχημα φτυνο, μεγαλο χωρις προβλήματα αλλα δεν ειναι τυπου βαζω μονο βενζινα και το ξεχναω οτι υπαρχει. ΟΜΩΣ αν το προσεχεις (οχι στη χρηση οσο στη συντηρηση) ειναι σκυλι.
Και εχει και φτυνα ανταλλακτικά - οχι στην αντιπροσωπεια - αλλα σε ενα μαγαζι στο περιστερι που εχω παρει πραγματα
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό ps » 11 Φεβ 2005, 17:38

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τελικά από όσα ακούστηκαν φαίνεται καλή επιλογή, στα χρήματα που διαθέτω.
ps
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005, 08:35

Δημοσίευσηαπό denis » 11 Φεβ 2005, 23:48

ps έγραψε:Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τελικά από όσα ακούστηκαν φαίνεται καλή επιλογή, στα χρήματα που διαθέτω.



ΦΙΛΕ ΠΑΡΤΟ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ. :wink:
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό kavroul » 17 Οκτ 2006, 22:08

Γεια χαρα και καλως σας βρηκα παιδια. Το Φεβρουαριο το πηρα το δικο μου και το προβλημα με τις πλυμνες το ανακαλυψα σε μια παραλια (αμμουδια) στα Χανια. Με ξεκολλησε ενα Vitara (να ανοιξει η γη να με καταπιει...). Την εφτιαξα την υποπιεση αφου ο μηχανικος μου το εψαχνε 1 μερα καθτι δεν ειχε ξαναδει κατι τετοιο.

Η ερωτηση μου ειναι τελικα τις χειροκινητες της WARN τις φερνει καποιος στην Ελλαδα εστω και μετα απο παραγγελια ? Που μπορω να τις βρω χωρις να γυρισω ολη την Αθηνα?

Fokion μπορεις να μου δωσεις διευθυνση απο το μαγαζι στο Περιστερι ?
kavroul@gmail.com
Άβαταρ μέλους
kavroul
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 10:47
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό kavroul » 17 Οκτ 2006, 22:09

Γεια χαρα και καλως σας βρηκα παιδια. Το Φεβρουαριο το πηρα το δικο μου και το προβλημα με τις πλυμνες το ανακαλυψα σε μια παραλια (αμμουδια) στα Χανια. Με ξεκολλησε ενα Vitara (να ανοιξει η γη να με καταπιει...). Την εφτιαξα την υποπιεση αφου ο μηχανικος μου το εψαχνε 1 μερα καθτι δεν ειχε ξαναδει κατι τετοιο.

Η ερωτηση μου ειναι τελικα τις χειροκινητες της WARN τις φερνει καποιος στην Ελλαδα εστω και μετα απο παραγγελια ? Που μπορω να τις βρω χωρις να γυρισω ολη την Αθηνα?

Fokion μπορεις να μου δωσεις διευθυνση απο το μαγαζι στο Περιστερι ?
kavroul@gmail.com
Άβαταρ μέλους
kavroul
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 10:47
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Οκτ 2006, 08:25

Ετσι γινεται παντα :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Σου εστειλα mail
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

SPORTAGE 2006

Δημοσίευσηαπό 4wd_kia » 16 Νοέμ 2006, 19:37

APOPSI KANEIS GIA TO SPORTAGE 5D 2006 2000CC I4?
Άβαταρ μέλους
4wd_kia
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 19:36

Επόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες