Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Kia Sorento - Πρόβλημα στον κινητήρα... Επιλογές;;

Kia Sorento - Πρόβλημα στον κινητήρα... Επιλογές;;

Δημοσίευσηαπό misteryy » 24 Ιαν 2013, 23:06

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum,

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το Kia Sorento (2.400cc - 80.000 χλμ) που έχω το πιο παρουσίασε βλάβη στον κινητήρα και προκειμένου να επισκευαστεί μου ζητήθηκαν 2.000 ευρώ.

Σύμφωνα με όσα μου είπε ο μηχανικός, το αμάξι είχε διαρροή λαδιού την οποία δεν είχα πάρει χαμπάρι με αποτέλεσμα να μείνει σχεδόν χωρίς λάδι, να υπερθερμανθεί ο κινητήρας και τώρα να θέλει λύσιμο και σημαντική επισκευή.

Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν οι εξής επιλογές:

1) Να πληρώσω για την επισκευή του κινητήρα. Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως τα 2.000 ευρώ είναι υπερβολικά (τουλάχιστον έτσι μου ακούγονται χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός), και αν τελικά επισκευαστεί αν όντως θα είναι όπως πριν ή θα είναι άλλο αυτοκίνητο.

2) Να προχωρήσω σε αντικατάσταση του κινητήρα με αντίστοιχο 2.400cc. Για καινούργιο δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα και πόσο κάνει, οι μεταχειρισμένοι κάνουν γύρω στα 1300-1500 ευρώ απ' ότι είδα, αλλά πρώτον δεν ξέρεις τι παίρνεις και δεύτερο από ότι διάβασα μειώνεται πολύ ή αξία μεταπώλησης (η οποία έτσι κι αλλίως γι αυτά τα αυτοκίνητα είναι μικρή).

3) Να βάλω κινητήρα 3.5L ο οποίος έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πιο δυνατός αφενός και αφετέρου υποστηρίζει αυτόματο κιβώτιο, κάτι το οποίο θα με βόλευε από θέμα οδήγησης. Πόσο παραπάνω θα κοστίσει όμως (λόγω και της αλλαγής κιβωτίου), και το βασικότερο, η αλλαγή σε 3.500cc θα σήμαινε παραπάνω τεκμήρια, τέλη κλπ κλπ... εκτός αν έκανα την "πάπια" όπως διαβάζω σε πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις και δε δήλωνα την αλλαγή. Γίνεται αυτό?

4) Αλλαγή σε πετρελαιοκινητήρα 2.500cc το οποίο θα μειώσει και την κατανάλωση. Αυτό μάλλον είναι πιο δύσκολο από τα προηγούμενα καθώς από ότι ρώτησα θα πρέπει να αλλαχθούν πολλά εξαρτήματα εκτός του κινητήρα, άρα θα κοστίσει παραπάνω, ενώ συν τοις άλλοις μια τέτοια μετατροπή στην Ελλάδα είναι μάλλον παράνομη.

5) Να κάνω το Sorento μου κοτέτσι και να ψάξω μήπως το δώσω για ανταλλακτικά... :crazy: Τρέχα γύρευε δηλαδή

Όλα αυτά με έχουν μπερδέψει λιγάκι, και δεν ξέρω τι να αποφασίσω...

Καμιά γνώμη;;
misteryy
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 22:09

Re: Kia Sorento - Πρόβλημα στον κινητήρα... Επιλογές;;

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Ιαν 2013, 23:54

Καλώς ήρθες :-)


1. Αναλόγα με το πόσο δούλεψε χωρίς λάδια μπορεί να είναι απλά από 200-300 ευρώ ανταλλακτικα (μέταλλα - ελατήρια) εως πολλές χιλιάδες ευρώ - αυτό θα το ξέρει ο μηχανικός που θα το λύσει... πότε δε θα ξέρεις αν δεν είσαι γνώστης. - Τεχνικά είναι εφικτό πάντως να τον επισκευάσεις.

2. Όπως τα λες - μπορείς να κάνεις ένα τυπικό έλεγχο αλλά δε ξέρεις τι θα σου βγεί. Είναι σημαντικό να τον αγοράσεις από κάπου που θα σου δώσουν εγγύηση ή από το μηχανικό σου ;-) - Δε χάνει αξία μεταπώλησης.

3. Μέσα! Eίναι άλλο πράγμα με το 3.5! - φυσικά δε σε παίρνει να το δηλώσεις.

4. Ξέχασε το

5. Αναλόγως πόσο το χρειάζεσαι ;-)

Αν το κόστος έφτασε το 2.000αρο και υπήρχε θέμα οικονομικό (!!) τότε θα έπαιρνα την κουρτίνα 2 (πάντα με εγγύηση) ;-) αλλίως κουρτίνα 3 κομπλέ με σασμάν καλωδιώση και τα ρέστα που σίγουρα θα άγγιζε το 3000αρο

Περαστικά :alright:



Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Kia Sorento - Πρόβλημα στον κινητήρα... Επιλογές;;

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 15 Μαρ 2013, 10:40

Θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου .
Θα ήμουν μεταξύ των 1) & 2) .
Το πιθανότερο μεταξύ των δύο , θα ήταν (να ρίσκαρα) με το 1) : λύσιμο , έλεγχος και εφόσον συμφέρει , επισκευή του κινητήρα .
Την περίπτωση για μεγαλύτερο κινητήρα χωρίς να το δηλώσω , ούτε θα τη σκεφτόμουν . Αργά ή γρήγορα θα γινόταν αντιληπτή η αλλαγή . Πρώτα από όλα στο ΚΤΕΟ .
Για πετρέλαιο πάλι , θέλει να αλλάξεις πολλά πράγματα . Καλύτερα πάρε........ολόκληρο μεταχειρισμένο Sorento !
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια


Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες