Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

To TUCSON ΚΟΛΛΗΣΕ!!! Εγώ συνέχισα με τα 4.

Δημοσίευσηαπό KiLL_BiLL » 04 Αύγ 2005, 16:10

Αγαπητέ φίλε tacouson
ολοι έχουμε τέτειες εμπειρίες.
Το συμαντικότερο είναι τα λάστιχα μίας και δεν ήταν κανένα trail κομμάτι με τα παίζει ρόλο τα πατήματα (από εμπειρία και ρισκο παντα κι αυτό όχι μόνος) που μπορείς να να βρεις για να περάσεις όχι κοψιμο και γκάζια για να καθαρίζει (ξεμπουκώνει) το λάστιχο.
Φυσικά η περίπτωσή σου ήταν από τις πιο δυσκολες αργυλος = βουτηρο γλυστρά και κολλα τέλεια δεν μπορεις να κανεις και πολλα ποσο μάλλον αν σταματήσεις (δε λέω κολλησεις )
προσοχή στην βοήθεια από άλλο οχημα από πολυ μακρια και σταθερο έδαφος αλλοιως ακινητοποιηστε μαζι και κανετε παρεα.
Εικόνα
ΠΑΡΤΕ τα βουνά.... και ΒΓΕΙΤΕ θάλασσα...
Δεν εγκαταλείπω.... απ΄την παρέα να μην λείπω!!!
Άβαταρ μέλους
KiLL_BiLL
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2005, 14:50
Τοποθεσία: GREECE, Athens, N. Smirni

Δημοσίευσηαπό KiLL_BiLL » 04 Αύγ 2005, 16:19

Αγαπητέ φίλε tacouson
ολοι έχουμε τέτειες εμπειρίες.
Το συμαντικότερο είναι τα λάστιχα μίας και δεν ήταν κανένα trail κομμάτι με τα παίζει ρόλο τα πατήματα (από εμπειρία και ρισκο παντα κι αυτό όχι μόνος) που μπορείς να να βρεις για να περάσεις όχι κοψιμο και γκάζια για να καθαρίζει (ξεμπουκώνει) το λάστιχο.
Φυσικά η περίπτωσή σου ήταν από τις πιο δυσκολες αργυλος = βουτηρο γλυστρά και κολλα τέλεια δεν μπορεις να κανεις και πολλα ποσο μάλλον αν σταματήσεις (δε λέω κολλησεις )
προσοχή στην βοήθεια από άλλο οχημα από πολυ μακρια και σταθερο έδαφος αλλοιως ακινητοποιηστε μαζι και κανετε παρεα.
Εικόνα
ΠΑΡΤΕ τα βουνά.... και ΒΓΕΙΤΕ θάλασσα...
Δεν εγκαταλείπω.... απ΄την παρέα να μην λείπω!!!
Άβαταρ μέλους
KiLL_BiLL
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2005, 14:50
Τοποθεσία: GREECE, Athens, N. Smirni

Δημοσίευσηαπό kia-blue » 04 Αύγ 2005, 17:09

mprizolas έγραψε:
tacouson έγραψε:Το θέμα είναι οτι με το συγκριμένο αυτοκίνητο έχω δεί 190 χλμ/ώρα στο κοντερ. Τα λάστιχα 50-50 ή 80-20 έχουν όριο τα 160χλμ/ώρα. Ξέρει κάποιος κάτι διαφορετικό όσον αφορά τα λάστιχα?


Όποιος σου το είπε αυτό δεν ξέρει τι του γίνεται !!! :shock: :shock: :!: .
Τα All terrain Υοκο AT II + που φοράω εγώ έχουν δείκτη H ( 210 ) από όσο ξέρω βγαίνουν και σε V ( 240 ) . Φυσικά βγαίνουν και άλλα All Terain με αυτούς τους δείκτες π.χ: Scorpion ST / STR , Bf Goodrich AT , Bridgestone 694 και άλλα πολλά .
Τα καθαρά mud παίζουν από Q ( 150 ) μέχρι T ( 190 ) . Γνώμη μου είναι να πάς σε έναν καλό λαστιχά και να δεις τι ταιριάζει στο δικό σου αμάξι . 8) :wink:


Μήπως εκ παραδρομής έβαλες στην ίδια κατηγορία (A/T) τα Bf και τα Bridgestone με τα Pirelli scorpion str; Τα str είναι 1000% ασφάλτινα. Είμαι παθών και είναι τα πιο άχρηστα λάστιχα που είχα ποτέ. Ακόμα και στην άσφαλτο γλιστράγανε περισσότερο από τα cooper discoverer A/T που φοράω τώρα, με τα οποία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Άβαταρ μέλους
kia-blue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 16 Ιουν 2005, 13:47
Τοποθεσία: ΕΛΛΗΝΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 04 Αύγ 2005, 19:35

Ναι όντως εσφαλμένα ανέφερα τα Scorpion STR σαν A/T λάστιχα :oops: . Υπάρχει όμως το A/T της Pirelli που μπορεί να εξυπηρετήσει τον φίλο μας . Υπάρχουν τόσες μάρκες στην αγορά αν τελικά αποφασίσει να βάλει ένα καλό λαστιχάκι στο αμάξι του θα δει τεράστια διαφορά !! . :P
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό panosktm » 05 Αύγ 2005, 14:43

παιδια συγγνωμη που μπαινω σφηνα αλλα θελω και εγω αλλαγη ελαστικων.
σκεφτομαι για cooper at.φιλε kia-blue μιας και τα εχεις πια η γνωμη σου
σε λασπη χιονι αλλα και βρεγμενη ασφαλτο?
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό xalk » 05 Αύγ 2005, 21:45

δεν μιλάω για μπλοκέ, κεντρικά, αργά, κτλ.. γενικές οδηγίες απο πειρα σε μια περιοχή που δίνει πηλό στη μισή Ελλάδα:
ΤΑΚΟΥΝΙΑ! και μετά:
1) φόρα αν γίνεται...
2) ΑΝ δεν γίνεται, είσοδο στην λάσπη όχι απο στάση, αλλα με σταθερή ταχύτητα. Οχι στρίψιμο τιμονιού κτλ γιατί βουλιάζεις.
3) ΑΝ χάνεις αρκετή ταχύτητα και βλέπεις ότι πας για κόλλημα μια κοφτή γκαζιά μπορεί να σου καθαρίσει λίγο τα λάστιχα. (το κοφτή το εννοούμε γιατί αλλιώς θα βρεθείς 10 πόντους πιο βαθιά.
4) Αν συνεχίσεις να χάνεις ταχύτητα με γρήγορους ρυθμούς (δηλ. το έχεις σχεδόν σίγουρο το κόλλημα) τότε σταμάτα ΠΡΙΝ σταματήσει από μόνο του! ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΜΕ ΟΠΙΣΘΕΝ!!!!
5) Αν παρόλα αυτά μείνεις, σε πηλό ΜΗ δοκιμάσεις να βγεις μόνος σου. Έχεις κάτω απο 20% να βγεις, ενώ το 80% είναι να μη μπορέσει να σε βγάλει τίποτα άλλο, παρά τρακτέρ.
Γενικά ο πηλός είναι πολύ πιο βαρύς από οποιαδήποτε άλλη λάσπη, κολλάει υπερβολικά, κάνει "στρώματα" στα λάστιχα και "εξουδετερώνει τα τακούνια" και όσο κι αν ακούγεται τρελό μπορεί μέχρι και να σου φρακάρει τα λάστιχα στους θόλους!

Και τέλος ποτέ σε πηλό με στεγνά λάστιχα! πριν μπεις για τα καλά στον πηλό, φρόντισε να είναι βρεγμένα έστω και με "λεπτότερη" λάσπη.
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 21 Αύγ 2005, 16:32

tacouson έγραψε:Απλώς η λάσπη ήταν αργιλος και γλιστρούσε τρομερά. Ούτε σπινιάραμε σαν τρελλοί με 60 χλμ/ωρα ακίνητοι για να κάψουμε κάτι.


Η λάσπη, να σημειώσω, είναι πάντα ΑΡΓΙΛΟΣ !!! Ό,τι δηποτε έχει να κάνει με χώμα (αυτό το καφέ ή κοκκινωπό ή οποιουδήποτε άλλου χρώματος) θεωρείται ΑΡΓΙΛΟΣ ! (Κατηγορία συνεκτικών εδαφών).
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό teroulas » 22 Αύγ 2005, 07:52

panosktm έγραψε:παιδια συγγνωμη που μπαινω σφηνα αλλα θελω και εγω αλλαγη ελαστικων.
σκεφτομαι για cooper at.φιλε kia-blue μιας και τα εχεις πια η γνωμη σου
σε λασπη χιονι αλλα και βρεγμενη ασφαλτο?


Κι εγώ αυτά έχω βάλει.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος σε χιόνι, άσφαλτο (στεγνή-βρεγμένη)
Λάσπη δεν έχω πάει ακόμα :oops:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 22 Αύγ 2005, 08:24

Λάσπη δεν έχω πάει ακόμα

Παει το τεριος λάσπη?????? :shock: :shock:
:D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 22 Αύγ 2005, 13:14

Παιδιά,

Μία ερώτηση κ από μένα : Κάποιο καλό λάστιχο (γιατί είμαι πανάσχετος !) για το Tucson με όχι ιδιαίτερες απαιτήσεις (σίγουρα λάσπη δηλαδή αλλά όχι αμιγώς χειμερινά) ;
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό michailbm » 22 Αύγ 2005, 13:55

Μπριτζεστον 694 Α/Τ !!!!!
Σίγουρα το καλύτερο Α/Τ μακράν!
Το έχω δοκιμάσει σε παντού και πιστεύω ότι είναι η χρυσή τομή σε όλα!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 22 Αύγ 2005, 15:23

Προσωπικα εχω τα Cooper Discoverer A/T και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Τα δοκιμασα σε χιονια/λαπση τον χειμωνα που μας περασε και ηταν αρκετα καλα, δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 22 Αύγ 2005, 18:04

Παιδιά, αν μου επιτρέπετε : πόσο περίπου κόστισαν (νομίζω κάπου για τον 1ο φίλο διάβασα 530Ε αν δεν απατώμαι) ;
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 22 Αύγ 2005, 21:39

εγω τα πληρωσα 600 περιπου (μιλαμε για τα COOPER A/T)
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Αύγ 2005, 13:32

Για την διάσταση 215/70R16 είχαν τον περασμένο Οκτώβρη 500-530 (bridgestone 694 AT ). Πάντως και για τα cooper έχουν ακουστεί καλές κριτικές
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες