Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο Hyundai Santa Fe 2.7 V6 2006

Δημοσίευσηαπό Santa » 21 Ιουν 2006, 22:39

tucson2.0lt έγραψε:Το βιβλιαρακι του Santa fe γραφει τιποτα για το τι ειδους τετρακινηση εχει το αμαξι?Στο δικο μου δεν αναφερει τιποτα :? Απο τα test των περιοδικων το εμαθα.Και κατι αλλο,για να κλειδωσεις την τετρακινηση με το κουμπακι lock πρεπει να εισαι σταματημενος τελειως?


Γράφει απλά για ηλεκτρονική τετρακίνηση(!)....Για το κλείδωμα με το lock αναφέρει απλά οτι όταν ειμαστε σε ανώμαλο δρόμο το πατάμε. :lol: (Και όμως έτσι γράφει). Δεν αναφέρει οτι πρέπει ναμαστε σταματημένοι κλπ. Η τετρακίνηση αρχίζει (με το κουμπί πατημένο) να απενεργοποιείται απο τα 30χλμ και πάνω φθανοντας τα 40 χλμ απενεργοποιείται τελείως. Όταν πλησιάζει ξανα τα 40χλμ ενεργοποιείται κ.ο.κ.
Φυσικά η αυτόματη είναι μονίμως σε επιλογή απο τη μάνα του. Το να πηγαίνεις με 5 χλμ ή 10χλμ και να το πατάς δεν παθαίνει τίποτα το σύστημα. Απλά απενεργοποιούν το full 4χ4 μετά τα 40χλμ για να μην <κουρδίζει> το διαφορικό και στα <δώσει> στο χέρι.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 22 Ιουν 2006, 00:10

Να μην το πατάτε εν κινήσει και φάτε κάνα γρανάζι από το κεντρικό !!!!!:twisted: :twisted: :twisted:
Η μην κόψει η σιλικόνη !!!!
:evil: :evil: :evil: :evil:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Santa » 22 Ιουν 2006, 00:57

mprizolas έγραψε:Να μην το πατάτε εν κινήσει και φάτε κάνα γρανάζι από το κεντρικό !!!!!:twisted: :twisted: :twisted:
Η μην κόψει η σιλικόνη !!!!
:evil: :evil: :evil: :evil:


Λές? :twisted: :twisted:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό donald » 22 Ιουν 2006, 07:46

Στο Sorento 3,5 με αυτόματο σασμάν λέει ότι πρέπει να βάλεις νεκρά (Ν) και μετά να το ενεργοποιήσεις. Το έκανα και εν κινήσει (μικρή ταχύτητα) και δεν συνέβει τίποτα, αλλά καλύτερα αυτό που ορίζουν στο βιβλίο να μην πάθουμε και καμιά ζημιά. Μετά απενεργοποιήται μόνο του με την αύξηση της ταχύτητας. Όταν το ενεργοποιηείς ακούγεται ένα γκουπ από κάτω, μην πανικοβληθείς έτσι πρέπει να συμβαίνει. Άντε και καλά γούστα :P
Α!!! για την κατανάλωση που είπαν παραπάνω πληροφορούμε στους φίλους ότι αυτό το ξέραμε όταν άγοράζαμε τα αμάξια. Ούτως ή άλλως
ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 22 Ιουν 2006, 09:03

donald έγραψε:Στο Sorento 3,5 με αυτόματο σασμάν λέει ότι πρέπει να βάλεις νεκρά (Ν) και μετά να το ενεργοποιήσεις. Το έκανα και εν κινήσει (μικρή ταχύτητα) και δεν συνέβει τίποτα, αλλά καλύτερα αυτό που ορίζουν στο βιβλίο να μην πάθουμε και καμιά ζημιά. Μετά απενεργοποιήται μόνο του με την αύξηση της ταχύτητας. Όταν το ενεργοποιηείς ακούγεται ένα γκουπ από κάτω, μην πανικοβληθείς έτσι πρέπει να συμβαίνει. Άντε και καλά γούστα :P
Α!!! για την κατανάλωση που είπαν παραπάνω πληροφορούμε στους φίλους ότι αυτό το ξέραμε όταν άγοράζαμε τα αμάξια. Ούτως ή άλλως
ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ



Εγω δεν ακούω κανένα ντουπ απο κάτω μόνο το κλίκ του κουμπιού που πατάω....Επειδή το έχω δοκιμάσει εν κινήσει (5-10χλμ).
Συμφωνώ απολύτως οτι: <πληρώνεις επειδή γουστάρεις!>
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό donald » 22 Ιουν 2006, 10:28

Μάλλον στο νέο Santa fe την ενεργοποίηση την κάνανε πιο κόσμια πάντως καλό θα είναι να ακολουθείς την διαδικασία (για να έχουμε χωρίς πολλές επισκέψεις στα συνεργεία)
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 22 Ιουν 2006, 11:35

Santa έγραψε:Συμφωνώ απολύτως οτι: <πληρώνεις επειδή γουστάρεις!>


Και πολύ καλά κάνουμε. Μπορούσα και γω να πάρω φτηνότερο - όλα πέραν του rav και της X3 είναι φτηνότερα, αλλά μ'αρέσει ως έχει. Και αν ήθελα να πηδήξω κατηγορία θα΄παιρνα το Santa με 1000. :winknkiss:
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 22 Ιουν 2006, 14:24

rav_2_b έγραψε:
Santa έγραψε:Συμφωνώ απολύτως οτι: <πληρώνεις επειδή γουστάρεις!>


Και πολύ καλά κάνουμε. Μπορούσα και γω να πάρω φτηνότερο - όλα πέραν του rav και της X3 είναι φτηνότερα, αλλά μ'αρέσει ως έχει. Και αν ήθελα να πηδήξω κατηγορία θα΄παιρνα το Santa με 1000. :winknkiss:


Ειπες και μια καλή κουβέντα (ζηλιάρη)...... :lol: :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 22 Ιουν 2006, 17:08

Santa έγραψε:Ειπες και μια καλή κουβέντα (ζηλιάρη)...... :lol: :lol:


1. Δεν ζηλεύω, την επιλογή μου την έκανα με κριτήριο ένα μαζεμένο όχημα πόλης - χρήση από σύζυγο - και οικογενειακά κάτι ελαφρύ σε off. Εγώ έχω την GS1150 μου όλη την ώρα.

2. Καλές κουβέντες για το SantaFe έχω ξαναπεί. Ποιός κύρηξε όμως πόλεμο πρόσφατα στους ravάκηδες ? :haha2:

3. Γιατί κύρηξε τον πόλεμο αφού ήταν παραλίγο σύμμαχος τους? Τι παίζεται πίσω άπό όλα αυτά? Ποιοί κρύβονται? Θα έχουμε απαντήσεις στα δύσκολα αυτά ερωτήματα?
:(
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 22 Ιουν 2006, 20:29

rav_2_b έγραψε:
Santa έγραψε:Ειπες και μια καλή κουβέντα (ζηλιάρη)...... :lol: :lol:


1. Δεν ζηλεύω, την επιλογή μου την έκανα με κριτήριο ένα μαζεμένο όχημα πόλης - χρήση από σύζυγο - και οικογενειακά κάτι ελαφρύ σε off. Εγώ έχω την GS1150 μου όλη την ώρα.

2. Καλές κουβέντες για το SantaFe έχω ξαναπεί. Ποιός κύρηξε όμως πόλεμο πρόσφατα στους ravάκηδες ? :haha2:

3. Γιατί κύρηξε τον πόλεμο αφού ήταν παραλίγο σύμμαχος τους? Τι παίζεται πίσω άπό όλα αυτά? Ποιοί κρύβονται? Θα έχουμε απαντήσεις στα δύσκολα αυτά ερωτήματα?
:(


Απαντήσεις:
Απο το θα κηρύξω μέχρι το να κηρύξω (πόλεμο) υπάρχει διαφορά.....
Εξακολουθώ και είμαι σύμμαχος (αλοίμονο)....συμφορουμίτες είμαστε....
Δεν κρυβεται κανένας....που να κρυφτεί αλλωστε με 2,7lt V6 και 190 αλογα......χλιμιντρίζουν :horseshit: και κανουν φασαρία.... :lol: :lol:
Περισσότερα στις ειδήσεις των 21:00 του ALTER... :lol: :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 23 Ιουν 2006, 08:12

Santa έγραψε:Εξακολουθώ και είμαι σύμμαχος (αλοίμονο)....συμφορουμίτες είμαστε....
Δεν κρυβεται κανένας....που να κρυφτεί αλλωστε με 2,7lt V6 και 190 αλογα......χλιμιντρίζουν :horseshit: και κανουν φασαρία.... :lol: :lol:
Περισσότερα στις ειδήσεις των 21:00 του ALTER... :lol: :lol:


Ελα ρε ! Θα βγεις δε κάνα παράθυρο όπου από κάτω θα λέει Κάτοχος του ενός SantaFe και δίπλα σε πάνελ οι ravάδες και πιο κάτω Ξαδέλφη της κουνιάδας του άλλου κατόχου SantaFe με σφήνα καθηγητή SUVολογίας.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 16 Αύγ 2006, 13:25

ΔΗΛΩΣΗ

Εξακολουθώ μετά απο 7000 χλμ και 5 μήνες κατοχής του νέου Santa fe να είμαι ψωνισμένος !!!!
Πέρασα υπέροχα στις διακοπές με την οικογένειά μου.
Χάρηκα τους μεγάλους χώρους φόρτωσης, την ανεση και ησυχία στο ταξίδι(κόντεψα να κοιμηθώ πολλές φορές στην Εθνική) και χαιρόμουν που πλήρωνα λίγο παραπάνω βενζίνη στα βενζινάδικα :lol: .
Η τελική είναι αγνωστη ακόμα. Δοκίμασα μόνος και σε κάποια ευθεία το κοντέρ εγραφε 205 χλμ/ωρα. Δεν δουλευει κόφτης κάπου. Δεν παρατήρησα τριγμούς και περίεργους ήχους μιας και έκανα αρκέτά χλμ σε χωματόδρομους καθότι ψαροντουφεκάς.
Υπάρχει κανένας κάτοχος που να έχει κανένα παράπονο, κάποια απορία κάποιο πρόβλημα? Υπάρχει γενικώς κανένας αλλος με νέο Santa fe σε αυτό το forum εκτός απο τους 2-3 που ξέρω?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ? ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ?
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό sixdays » 24 Αύγ 2006, 08:14

Αγαπητοί φίλοι κάτοχοι του νέου santafe έχω ένα καλύμα χώρου αποσκευών (σκάφη) από γερμανία αγορασμένο καταπληκτικής ποιότητας αν κάποιον ενδιαφέρει.Το παρήγγειλα για το δικό μου CRDi αλλά είναι για το καινούργιο μοντέλο και δεν ταιριάζει.
Άβαταρ μέλους
sixdays
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 22:38
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 24 Αύγ 2006, 13:43

sixdays έγραψε:Αγαπητοί φίλοι κάτοχοι του νέου santafe έχω ένα καλύμα χώρου αποσκευών (σκάφη) από γερμανία αγορασμένο καταπληκτικής ποιότητας αν κάποιον ενδιαφέρει.Το παρήγγειλα για το δικό μου CRDi αλλά είναι για το καινούργιο μοντέλο και δεν ταιριάζει.


Πόσο τη δίνεις?
Τελευταία επεξεργασία από Santa και 24 Αύγ 2006, 18:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό sixdays » 24 Αύγ 2006, 15:53

όσο μου στοίχησε . 70 εύρω
Άβαταρ μέλους
sixdays
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 22:38
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης