Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Hyundai Tucson

Δημοσίευσηαπό Lesvossafari » 29 Φεβ 2008, 09:27

Φιλε μου εφ'οσον λες οτι ο θορυβος επηρεάζεται μονο με το χειροφρενο τοτε εκει ειναι το προβλημα. Το tucson εχει ξεχωριστω κεντρικο χειροφρενο το οποιο επεμβενει στον κεντρικο αξονα και οχι στους τροχους, πιθανον καποια αστοχια υλικου ή χαλαρη ντιζα.
Άβαταρ μέλους
Lesvossafari
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 16 Μαρ 2007, 09:31
Τοποθεσία: mytilini, Lesvos

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 29 Φεβ 2008, 10:44

Lesvossafari έγραψε:Φιλε μου εφ'οσον λες οτι ο θορυβος επηρεάζεται μονο με το χειροφρενο τοτε εκει ειναι το προβλημα. Το tucson εχει ξεχωριστω κεντρικο χειροφρενο το οποιο επεμβενει στον κεντρικο αξονα και οχι στους τροχους, πιθανον καποια αστοχια υλικου ή χαλαρη ντιζα.


Τι εννοεις οτι επεμβαινει στον κεντρικο αξονα???Δηλαδη δεν πιανει σφιγγοντας τα τακακια στον δισκο με τον γνωστο τροπο?Πρωτη φορα το ακουω αυτο. :?
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό vp » 29 Φεβ 2008, 11:36

γεια σας ειμαι νεος στη σελιδα ειμαι απο ΞΑΝΘΗ
εχω ενα tucson εδω και ενα μηνα
καλο αυτοκινητο ομως ακουω καποιους θορυβους απο αμορτισερ?? δεν ξερω.
καποια ντακ-ντακ στην ασφαλτο σε μικρες ανωμαλιες,
πειτε μου για τα δικα σας, συμβαινει το ιδιο?
Άβαταρ μέλους
vp
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 11:26

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 29 Φεβ 2008, 11:49

vp έγραψε:γεια σας ειμαι νεος στη σελιδα ειμαι απο ΞΑΝΘΗ
εχω ενα tucson εδω και ενα μηνα
καλο αυτοκινητο ομως ακουω καποιους θορυβους απο αμορτισερ?? δεν ξερω.
καποια ντακ-ντακ στην ασφαλτο σε μικρες ανωμαλιες,
πειτε μου για τα δικα σας, συμβαινει το ιδιο?


Kαλως ηρθες!!!Οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.Μονο μια φορα ειπα να βαλω αερα στα λαστιχα πανω απο 30 γιατι τα εβλεπα καπως ξεφουσκωτα αλλα τελικα κοπανουσε καπως στις λακουβες και συμπεριφεροταν καπως ξερα.Οποτε ελεξχε μηπως χρειαζεται να βγαλεις λιγο αερα απο τα λαστιχα (30 ειναι το κανονικο) γιατι μπορει πριν στο παραδωσουν να βαλανε πολυ αερα στα λαστιχα.
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό vp » 29 Φεβ 2008, 12:26

φιλε tucson2.olt σ'ευχαριστω για την απαντηση
κατεβασα τον αερα απο τα λαστιχα στο 28, ειδα καποια βελτιωση βεβαια αλλα
δεν ειναι αυτο που ηθελα. Στην αντιπροσωπεια μου λενε πως ειναι φυσιολογικος φορυβος
Άβαταρ μέλους
vp
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 11:26

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 29 Φεβ 2008, 12:41

Κοιταξε επισης μηπως ακους κανενα ηχο απο την εταζερα ή κατω απο τον χωρο των αποσκευων που βρισκεται η ρεζερβα οπου ειναι και καποια εργαλεια(γρυλος,κλειδι για τους τροχους κτλ).Να προσεχεις να ειναι καλα στερεωμενα ωστε να μην κανουν γκουπ-γκουπ στις λακουβες.
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό vp » 29 Φεβ 2008, 13:14

ευχαριστω φιλε αλλα ο περισσοτερος θορυβος ερχεται απο μπροστα μαλλον και μαλιστα πιο πολυ απο δεξια
Άβαταρ μέλους
vp
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 11:26

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 29 Φεβ 2008, 13:31

To οδηγησε κανεις μηχανικος στο συνεργειο?Να εισαι και συ μεσα οταν το οδηγαει.Η απλα σου παν ειναι φυσιολογικο για να σε αποφυγουν?Τα κανουν κατι τετοια!!Αν δεις και επιμενει ο ηχος τοτε ζητα να οδηγησεις κανενα αλλο τουσον του test drive μπας και ειναι οντως φυσιολογικος ηχος..
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό tucson2_gus » 29 Φεβ 2008, 15:01

[quote="Lesvossafari"]Φιλε μου εφ'οσον λες οτι ο θορυβος επηρεάζεται μονο με το χειροφρενο τοτε εκει ειναι το προβλημα. Το tucson εχει ξεχωριστω κεντρικο χειροφρενο το οποιο επεμβενει στον κεντρικο αξονα και οχι στους τροχους, πιθανον καποια αστοχια υλικου ή χαλαρη ντιζα.[/quote
Μπορείς να μου δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες γιατί εγώ είδα τις σιαγώνες και όχι κάτι διαφορετικό. Επίσης θα βοηθούσε κάποιο link με περισσότερα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τελικά αλλάχθηκε "κιθάρα" και όλα ΟΚ!
Τελευταία επεξεργασία από tucson2_gus και 08 Ιούλ 2009, 20:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
tucson2_gus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Φεβ 2008, 13:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό BLACKSUN » 29 Φεβ 2008, 15:52

χαιρετώ ...
γραφτηκα ως προς το παρον απλά για να σας ευχαριστήσω που με βοηθατε (χωρις να το γνωρίζεται) στο να πάρω την αποφαση μου ....

χρειάστηκε να κάνω μεγάλη έρευνα αγοράς, γιατί δεν είμαι πολύ σχετικός με θέματα αυτοκινήτου, και για να αποφασίσω έπρεπε να μάθω κάποια παραπάνω πράγματα, για να είμαι σίγουρος (όσο είναι δυνατόν) για το αν θα επιλέξω τελικά αυτό που μου χρειάζεται.
εχω αποφασίσει να πάρω τον ιούνιο το tucson 2.0 clima. ως προς το παρόν μαζεύω τα χρήματα (γιατι δεν μπορώ τις δοσεις ...) ,ελέγχω αν κάνω τη σωστη επιλογή ψάχνοντας ... και περιμένω τις καλοκαιρινές προσφορές !!!!!!!
μου εχει κάνει εντυπωση η έλλειψη σοβαρών προβλημάτων, όσο και να έψαξα, όσο και η σχέση των χρημάτων που δίνεις, σε σχέση με αυτό που θα πάρεις... μιας και δεν είμαι διαθετημένος να πληρώσω +5-6.000 σε εταιρίες που πουλάνε "σηματάκια" και έχουν αποδειχτεί αναξιοπιστες "μετα" !!!!! (περισσότερο απο τον μεσο όρο)
έχω μπει στο αυτοκίνητο, αλλά στην περιοχή μου δεν υπάρχει διαθέσιμο για δοκιμή ακόμα ... περιμένω.
πάντως .... όσο το "ψάχνω" ... τόσο πιο σίγουρος αισθάνομαι για την επιλογή μου. ψάχνοντας, άλλαξα πολλές φορές την επιλογή μου, αλλά σκεπτόμενος κάθε φορά, επέστρεφα στο tucson.

θα συνεχίσω να σας διαβάζω και να ενημερώνομαι ...
και πάλι ευχαριστώ ..............
Άβαταρ μέλους
BLACKSUN
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 14:07
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ, ΕΥΒΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 29 Φεβ 2008, 16:48

BLACKSUN έγραψε:χαιρετώ ...
γραφτηκα ως προς το παρον απλά για να σας ευχαριστήσω που με βοηθατε (χωρις να το γνωρίζεται) στο να πάρω την αποφαση μου ....

χρειάστηκε να κάνω μεγάλη έρευνα αγοράς, γιατί δεν είμαι πολύ σχετικός με θέματα αυτοκινήτου, και για να αποφασίσω έπρεπε να μάθω κάποια παραπάνω πράγματα, για να είμαι σίγουρος (όσο είναι δυνατόν) για το αν θα επιλέξω τελικά αυτό που μου χρειάζεται.
εχω αποφασίσει να πάρω τον ιούνιο το tucson 2.0 clima. ως προς το παρόν μαζεύω τα χρήματα (γιατι δεν μπορώ τις δοσεις ...) ,ελέγχω αν κάνω τη σωστη επιλογή ψάχνοντας ... και περιμένω τις καλοκαιρινές προσφορές !!!!!!!
μου εχει κάνει εντυπωση η έλλειψη σοβαρών προβλημάτων, όσο και να έψαξα, όσο και η σχέση των χρημάτων που δίνεις, σε σχέση με αυτό που θα πάρεις... μιας και δεν είμαι διαθετημένος να πληρώσω +5-6.000 σε εταιρίες που πουλάνε "σηματάκια" και έχουν αποδειχτεί αναξιοπιστες "μετα" !!!!! (περισσότερο απο τον μεσο όρο)
έχω μπει στο αυτοκίνητο, αλλά στην περιοχή μου δεν υπάρχει διαθέσιμο για δοκιμή ακόμα ... περιμένω.
πάντως .... όσο το "ψάχνω" ... τόσο πιο σίγουρος αισθάνομαι για την επιλογή μου. ψάχνοντας, άλλαξα πολλές φορές την επιλογή μου, αλλά σκεπτόμενος κάθε φορά, επέστρεφα στο tucson.

θα συνεχίσω να σας διαβάζω και να ενημερώνομαι ...
και πάλι ευχαριστώ ..............


Ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια!!!Πολυ σωστα τα λες αλλα λιγοι το καταλαβαινουν...... :-#
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό manuel » 01 Μαρ 2008, 12:53

vp έγραψε:φιλε tucson2.olt σ'ευχαριστω για την απαντηση
κατεβασα τον αερα απο τα λαστιχα στο 28, ειδα καποια βελτιωση βεβαια αλλα
δεν ειναι αυτο που ηθελα. Στην αντιπροσωπεια μου λενε πως ειναι φυσιολογικος φορυβος

ειμαι κατοχος tuscon 2.0 2007 εδω και 8 μηνες.παρακολουθω τις παρατηρησεις σας και συμφωνω στα περισσοτερα.το θορυβο που ακους απο τα αμορτισερ τον ακουγα και εγω.Οσο περναει ο καιρος και ανεβαινουν τα χιλιομετρα στο κοντερ περιοριζεται σημαντικα και μια μερα που το παραφορτωσα δεν ακουγοταν τιποτα.(εχω κανει 5800 χλμ)
Άβαταρ μέλους
manuel
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Μαρ 2008, 12:42
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Researcher » 01 Μαρ 2008, 20:03

Έχουμε φτάσει τις τόσες σελίδες εδώ και ακόμα ο φίλος JATH να δορθώσει το ορθογραφικό λάθος του θέματος! Κάνε κάτι ρε φίλε γιατί έχω βαρεθεί να βλέπω το "Hyundau Tuscon"!!!!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό TENGAI » 09 Μαρ 2008, 09:25

ναι ειμαι ενας χαρουμενος κατοχος tuscon εδω και τρεις μερες και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες.μου εκανε εντυπωση ποσο ευκολοοδηγητο ειναι
(δεν ειχα κανει test drive) και ποσο ευκολα συνηθιζεις τις διαστασεις του.
παραξενευτηκα ομως με το τιμονι του ,μου φανηκε μικρο(λεπτο) σε σχεση με το αμαξι..... ναι μου μυριζει και εμενα αν και οχι τοσο πολυ ...... και μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει καποιο τριξιμο .
περισσοτερα μετα τα πρωτα ταξιδια του
Άβαταρ μέλους
TENGAI
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 22 Φεβ 2008, 23:58
Τοποθεσία: αθηνα / καματερο

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 11 Μαρ 2008, 11:17

TENGAI έγραψε:ναι ειμαι ενας χαρουμενος κατοχος tuscon εδω και τρεις μερες και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες.μου εκανε εντυπωση ποσο ευκολοοδηγητο ειναι
(δεν ειχα κανει test drive) και ποσο ευκολα συνηθιζεις τις διαστασεις του.
παραξενευτηκα ομως με το τιμονι του ,μου φανηκε μικρο(λεπτο) σε σχεση με το αμαξι..... ναι μου μυριζει και εμενα αν και οχι τοσο πολυ ...... και μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει καποιο τριξιμο .
περισσοτερα μετα τα πρωτα ταξιδια του


Καλοριζικο και καλοταξιδο!
Εχει επισης μικρη ακτινα στροφης που θα το καταλαβεις στις στροφες επιτοπου!Με λιγα λογια κοβει το τιμονι.Δεν σου θυμιζει οτι οδηγας τετοιων διαστασεων αμαξι.Παντως η ορατοτητα προς τα πισω οταν κανεις οπισθεν ειναι αρκετα περιορισμενη.Αν ομως συνηθησεις να χρησιμοποιεις τους πλευρικους καθρεφτες τοτε ΟΚ.Παντως αν ειναι ακριβως πισω καποιο μηχανακι στο ενα μετρο δεν το βλεπεις με τιποτα,οποτε καλο ειναι να βαλεις αισθητηρες(αν δεν στους εχουν κανει δωρο).Περιμενουμε νεοτερα...... :)
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Kia & Hyundai

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες