Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Wrangler 2.5 μοντ: 2001 - Προβλημα με A/C

Δημοσίευσηαπό PanY » 14 Αύγ 2008, 09:23

Το νεο της ημερας (11ης ισως...)

Ειναι στο τελικο δεσιμο το αυτοκινητο και σημερα το παραλαμβανετε. ΟΚ να με παρετε τηλεφωνο γιατι αυριο φευγω οπως γνωριζετε για διακοπες και δεν θελω να παθω καμια λαχταρα τελευταια στιγμη, εχω βγαλει εισητηρια για το πλοιο, κλπ

Ναι βεβαια κυριε, αφου σας ειπαμε, σε λιγο θα σας παρουμε τηλεφωνο. Ναι αλλα και χτες το ιδιο μου ειπατε και ακομα περιμενω. Οχι μην ανησυχειτε. Και να μου πειτε και ποσο πηγε το μαλλι τελικα. Να υπολογιζετε γυρω στα 1400 ευρω μου λεει? Τιιιιιιιιι? 1400? Μας εσεις μου ειχατε πει 1000. Ναι αλλα αλλαξαμε και κατι σωληνακια κι εναν θερμοστατη, ειναι και η εργασια μεσα. 400 ευρω για τα σωληνακια? Λοιπον, εγω πανω απο 1000 ευρω δεν προκειται να σας δωσω και μαλιστα με εχετε φτασει σε τετοιο σημειο που αν δεν δουλευει σωστα το αυτοκινητο και δεν παρετε τα 1000 που συμφωνησαμε εξαρχης δεν προκειται να το παρω, ουτε και διακοπες να φυγω και απο Δευτερα θα αρχισω τα εξωδικα και τις αγωγες. Καλα κυριε, θα τα βρουμε με την τιμη, κατι καλυτερο θα κανουμε (ακουστε απαντηση αντιπροσωπειας...). Δεν καταλαβατε τους λεω, δεν δινω ουτε σεντσι πανω απ τα 1000 και φυσικα με την προυποθεση να δουλευει το αιρ-κο αψογα.

Τελοσπαντων, εγω περιμενω να με παρουν και οταν παω πανω θα τα πουμε κι απο κοντα. Οταν τους πληρωσω μαζι με την υπογραφη μου σκεφτομαι να γραψω "Με καθε επιφυλαξη ως προς τα δικαιωματα μου και την καλη λειτουργια του αυτοκινητου την οποια και θα επιβεβαιωσω γραπτως εντος 8 ημερων" (συμφωνα με τον ορο που ειναι γραμμενος πισω απ το κωλοχαρτο που μου εδωσαν οταν το παρελαβαν). Δεν ειναι καποια κατοχυρωση της προκοπης αλλα επειδη υπαρχει κι αλλος ορος στο κωλοχαρτο που λεει πως "οταν ο εντολεας το παραλαβει και υπογραψει αποδεχεται πως το αυτοκινητο ειναι επισκευασμενο και λειτουργει κανονικα και χωρις προβληματα".

Θα δουμε αμιγκος... Θα επανελθω με περισσοτερες λεπτομερειες... Καποια στιγμη...
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 14 Αύγ 2008, 11:29

Με πηραν πριν απο λιγο τηλεφωνο... Ετοιμο (λενε) το αυτοκινητο... Κοστος 1100 ευρω... Παω να το παρω σφαιρα γιατι και μονο που βρισκεται εκει νοιωθω ανασφαλεια. Mπορει "καποιος μετεωριτης να πεσει πανω και να χαλασει... η εξατμιση" (Το παραλογο της φρασης εχει αλληγορικη εννοια)
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 14 Αύγ 2008, 13:17

Παρατήρησα μια ταμπελίτσα στο συνεργείο τους, που λέει..."Χρέωση εργατοώρας 50+ΦΠΑ". Οπως καταλαβαίνεις όσο ψάχνουν να βρούν τί φταίει πληρώνεις εργασία!
Τελικά σου κόστισε 2100 ?! και σου άλλαξαν και το συμπιεστή του a/c χωρίς να φταίει?
Πόση έκπτωση σου κάνανε στα ανταλλακτικά!? (αν αναγράφεται.)
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό PanY » 14 Αύγ 2008, 13:40

1100 ευρω στο συνολο και ειπε πως εκανε 20% εκπτωση στα ανταλλακτικα... Αυτα ειναι για γελια απ τη στιγμη που μιλαμε για αντιπροσωπεια... Αν δεν ηταν ασχετοι και εκμεταλλευτες δεν θα παιζανε με τις εκπτωσεις σαν να πουλανε σωβρακα... θα ειχαν μια ταριφα συγκεκριμενη και τελειωσε...

Μολις το πηρα... Κατα την παραλαβη μου ειπαν πως το μετρησαν και δινει μεχρι και 8 βαθμους C που και καλα θεωρειται λενε ικανοποιητικη αποδοση για τετοιο αυτοκινητο. Στη διαδρομη παντως απο Γλυφαδα προς Ν. Σμυρνη εγω δεν παρατηρησα να εχει καμια τετοια αποδοση... Βγαζει κρυο αερα αλλα σε σχεση με το αλλο μου αυτοκινητο αυτο το λες "αυρα θαλασσινη"... @@ μαντολες δηλαδη...

Περιμενω να το δω και στην εκδρομη σε ανοιχτο δρομο γιατι αλλωστε το βασικο προβλημα με την διακοπη της λειτουργιας του, το παρουσιαζε τοτε, κατα τη διαρκεια ανοιχτων διαδρομων, μιας και μεσα στη πολη και σε συνθηκες κινησης δεν σταματουσε.

Θα δουμε αμιγκος... Τουλαχιστον το εχω το ρημαδι και θα μπορεσω να φυγω αλλα οτι κι αν γινει δεν θα παψω στιγμη να το λεω...

ΕΙΣΤΕ ΜΕΓΑΛΟΙ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ CHRYSLER-JEEP HELLAS... MA MEΓΑΛΟΙ ΞΕΦΤΙΛΕΣ...!!!

Υ.Γ: Εστειλα κι ενα γραμματακι στην Αμερικη και με παρεπεμψαν στα κεντρικα της Ευρωπης οπου και πηρα τηλεφωνο για να πω αρχικα προφορικα τα κωμικοτραγικα που συμβαινουν εδω κι εν συνεχεια τους εστειλα γραπτως και μια λεπτομερη περιγραφη του δραματος που εζησα αναφεροντας τους πως πολυ συντομα θα εχουν κι ενα καινουριο γραμμα το οποιο και θα αφορα οχι σε εναν αλλα σε πολλους κατοχους Jeep που εχουν ερθει αντιμετωποι με ιδιες ή και χειροτερες καταστασεις. Τους ζητησα επισης να ριξουν μια ματια και στα Ελληνικα φορουμ και site ωστε να παρουν μια εικονα του τι συμβαινει και του κλιματος που επικρατει. Δεν περιμενω να βγει κατι βεβαια (τους το ανεφερα επισης) αλλα τουλαχιστον οπως τους ειπα δεν θα χρειαστει να μπουν στην διαδικασια μετα απο μερικα χρονια να αποδωσουν τη μειωση πωλησεων των αυτοκινητων τους στην Ελλαδα στην αυξηση της τιμης των καυσιμων και μονο...!!! Χαρακτηριστικα τους ανεφερα πως αγαπαμε πολυ τα αυτοκινητα μας κι εκτιμουμε την μαμα εταιρεια ως κατασκευαστη αλλα ο αντιπροσωπος σας στην Ελλαδα ειναι επιεικως απαραδεκτος και δυστυχως ειναι μονο ΕΝΑΣ!!! Τους ειπα επισης πως οπως πολλοι αλλοι κατοχοι, δεν προκειται να ξαναπαω το αυτοκινητο μου για επισκευη σ αυτον αλλα θα προτιμησω καποιο μη εξουσιοδοτημενο αλλα ΤΙΜΙΟ συνεργειο!!!

Μου απαντησαν πως θα εξετασουν την επιστολη μου και θα επανελθουν...

Θα δουμε... Aν βρεθω σε κανενα χαντακι τουλαχιστον θα ξερετε πως δεν παραπατησα...
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 14 Αύγ 2008, 16:53

Θα περιμενουμε εντυπωσεις οταν γυρισεις. Ευχομαι να τελειωσε εδω. Καλες διακοπες αμιγκο!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 14 Αύγ 2008, 18:44

Το πρόβλημα το a/c το είχε και φίλος με το παλιότερο wrangler (2 μοντέλα πίσω)! Τώρα πήρε το καινούριο και δεν έχει παρατηρήσει ακόμα κάτι.
Οσο για την έκπτωση, θα έπρεπε τουλάχιστον να τη κάνουν σε όλους. Βγάζουν 100%!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό PanY » 14 Αύγ 2008, 19:48

BILLJEEP έγραψε:Θα περιμενουμε εντυπωσεις οταν γυρισεις. Ευχομαι να τελειωσε εδω. Καλες διακοπες αμιγκο!


Χιλια ευχαριστω αμιγκο μου. Να σαι παντα καλα. Θα επανελθω απο Δευτερα με ουσιαστικες εντυπωσεις.

Κατι αλλο περιεργο που συνειδητοποιησα ειναι πως ενω κατα την παραδοση η βενζινη ηταν περιπου στο μισο, σημερα ηταν στην ρεζερβα. Πως γινεται απ τη στιγμη που το αυτοκινητο ηταν συνεχως στο συνεργειο? Εκανα βλακεια και δεν ειχα γραψει χιλιομετρα οταν το δωσα ρε γαμωτο.

Το εσωτερικο του, μεσα στις μαυριλες. Πλαστικο καλυμμα δεν μπηκε ουτε για δειγμα. Το μπεζ σαλονι εγινε μαυρο.

Που να μ ακουσει η Μεγαλοχαρη (που ναι και συνονοματη) και να τους καψει ολα τα Α/C, τους θερμοσιφωνες, τις τηλεορασεις και τα dvd τους και οτι ηλεκτρικη συσκευη εχουν στα κωλομπακαλικα και στα σπιτια τους.

Αντε καλο τριημερο σε ολους σας αμιγκος και καλες βολτες!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 17 Αύγ 2008, 14:45

Λοιπον, μετα απο 600 χλμ αυτο που παρατηρησα ειναι πως:

1. Δεν ειχα καμια διακοπη στην λειτουργια. Βεβαια τους 8 C που ειπαν δεν τους επιασε σε καμια περιπτωση (πραγμα που το περιμενα εξαρχης) αλλα τουλαχιστον ειχα μια υποτυπωδη θερμοκρασια. Η πλατη βεβαια εξακολουθησε να ειναι μουσκεμα. Ισως να φταιει και το "δερμα", τι να πω?!

2. Μετα απο μια-μιαμιση ωρα διαδρομης με νορμαλ ταχυτητα και σταματωντας να βαλω βενζινη, το κομπρεσσερ (το καινουριο κομπρεσσερ που μου αλλαξαν) εκανε εναν περιεργο και αρκετα αισθητο θορυβο (σαν εκεινον που κανουν τα αυτοκινητα που κινουνται με υγραεριο). Οταν κρυωνει παλι ο κινητηρας (αρκετα ομως, οχι μετα απο μικρη σταση) ο θορυβος εξαφανιζεται για να επανελθει μολις ανεβει και παλι η θερμοκρασια.

3. Ετρεχε ζεστο νερο (εσταζε για την ακριβεια αλλα οχι μια δυο σταγονες, σε σταθερο ρυθμο κι αρκετα δημιουργωντας μια μικρη λιμνουλα κατω) απο ενα σωληνακι που βγαινει μεσα απ το ταμπλω (κατω απ την εισαγωγη κι εξαγωγη του νερου της μηχανης που μπαινει στην καμπινα) κι εχει κουρμπα προς τα κατω. Η θερμοκρασια του αυτοκινητου δεν ανεβηκε βεβαια, ηταν καρφωμενη στους 100 C.

Τα 2 και 3 σας φαινονται φυσιολογικα? Πειτε καμια γνωμη γιατι μου φαινεται πως θα μπω φυλακη αν χρειαστει να τους το ξαναπαω παλι πισω... Θα εγκληματισω ειλικρινα...
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 17 Αύγ 2008, 15:55

Βουλιαγμένης το πήγες είπες?
Να παρατηρήσω οτι έπρεπε να το πάρεις καθαρό όπως τους το πήγες.
Εμένα στο ΚΚ βγάζει νερό απο κάτω στο μέσον και μάλιστα κάνει θόρυβο καθώς τρέχει, όταν παρκάρω, σα να στάζει κρύο νερό σε ζεστό μέταλλο. Αν εννοείς αυτό, τότε φυσιολογικό μου ακούγεται.
Για το κομπρεσέρ τώρα....ού μπλέξεις τελικά με δαύτους.
Πήγαινε σε εναν άλλο, ψυκτικό (diavia πχ) να ρίξει 1 ματιά για να σου φύγει κάθε ιδέα. Τώρα η θερμοκρασία, μέτρα τη με 1 θερμόμετρο και τον αέρα στο 1 και ανακύκλωση. Επίσης όσο πιο πολύ αέρα ζητάς τόσο πιο χλιαρός βγαίνει.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό PanY » 17 Αύγ 2008, 16:01

Thanks αμιγκο... Μαλλον αυτο θα κανω γιατι αν ξαναπαω σ αυτους θα μου φερνετε τσιγαρα στη "στενη"...

Επειδη πλησιαζουν σιγα σιγα και τα 60000 χλμ μηπως μπορειτε να μου δωσετε κανενα τηλεφωνο του απ αυτα τα δυο συνεργεια (σε Π. Φαληρο και Αλιμο, Μπονος και Μυτας νομιζω) που εχετε αναφερει στο παρελθον? Προσπαθησα να διαβασω διαφορα σχετικα θεματα για να μην σας πρηξω αλλα δεν βρηκα τηλεφωνο τους.
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό J.k » 17 Αύγ 2008, 23:40

Δεν πιστευω να ηθελες η καμπινα σου να ειχε 8 βαθμους.
Οι 8 βαθμοι που σου ειπανε ειναι η εξοδος αερα στους αεραγωγους. Για να μετρησεις την θερμοκρασια παρε ενα ψηφιακο θερμομετρο και μετρα την θερμοκρασια. Οταν εισαι σταματημενος κρατα τις στροφες γυρω στις 2000 στροφες για ενα λεπτο περιπου (εννοειται οτι δεν πρεπει να εισαι σε ηλιο και παντα το α/c σε ανακυκλωση).
Στην πορεια θα σου δειξει πιο χαμηλη.

Τα νερα που σου τρεχουν ειναι απο την υγροποιηση του evaporator.
Πηγαινε ξανα στην αντιπροσωπεια να στα φτιαξουν τσαμπα γιατι ο αλλος μαστορας θα ξεκινησει παλι απο την αρχη.
Παντος στην κινηση αμα δεν σου βγαζει υπαρχει τροπος.
Άβαταρ μέλους
J.k
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008, 22:21
Τοποθεσία: Aττική

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 18 Αύγ 2008, 08:33

J.k έγραψε:Πηγαινε ξανα στην αντιπροσωπεια να στα φτιαξουν τσαμπα γιατι ο αλλος μαστορας θα ξεκινησει παλι απο την αρχη.


Με τη καρδια ρε φιλε να ξαναπαει?
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό PanY » 18 Αύγ 2008, 09:15

Πηγα σημερα το πρωι και χεστηκαμε οταν μου ειπαν... "Ειναι φυσιολογικος ο θορυβος κυριε" και πως "Τα νερα ειναι ο ιδρωτας του A/C".

Αν ειναι φυσιολογικος γιατι τον κανει μετα απο λιγο και στην αρχη δεν εμφανιζεται τους λεω? Θελετε να μου πειτε πως μεχρι τωρα καβαλουσα γαιδαρο και δεν ειχα ποτε μου αυτοκινητο με A/C?

Οσον αφορα στον "ιδρωτα" δεν ειναι ιδρωτας κυριοι... Εκτος κι αν κρεματε κι εναν κουβα στις μασχαλες σας οταν ιδρωνετε.

Το πηρα κι εφυγα και να πανε να γ.... οι ξεφτιλισμενοι.

Δωστε ρε αμιγκος κανενα τηλεφωνο απ τα παραπανω συνεργεια να βρω την υγεια μου γιατι ειναι η πρωτη φορα που θελω να πουλησω αυτοκινητο που πηρα πριν απο 3 εβδομαδες.
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό J.k » 18 Αύγ 2008, 15:31

BILLJEEP έγραψε:
Με τη καρδια ρε φιλε να ξαναπαει?


Το θεμα ειναι οτι σε πιανουν μ.....α και τρελαίνομαι σε τετοιες περιπτωσεις επειδη το γνωριζω το αντικείμενο.
Εχει τυχη να τους δω σε δουλεια και μου σηκωθηκαν οι τριχες. Ολες οι εταιριες οτι και να κατασκευαζουν σε μεγαλο ποσοστο ειναι ιδιες.
Απο την στιγμη που λενε οτι ο ιδρωτας του a/c πρεπει να σταζει μεσα αντε γεια.
Απλώς ξηλωσαν ολα τα πλαστικα μερη του ταμπλο και τωρα που πετσικαραν (λεω εγω τωρα) δεν μπορουν να μαζεψουν τα νερα
Άβαταρ μέλους
J.k
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008, 22:21
Τοποθεσία: Aττική

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 18 Αύγ 2008, 18:38

Όλα τα a/c έχουν εξαγωγή νερού (που δημιουργείται για τη ψύξη ή τη θέρμανση). Στη ψύξη τα νερά βγαίνουν απο το εσωτερικό μηχάνημα (πχ στο σπίτι) και καταλήγουν με σωληνάκι έξω! Στη θέρμανση βγαίνουν απο τον κομπρέσορα.
Δεν έχω συναντήσει αμάξι να μπάζει νερά απο a/c! Εμένα παρατήρησα οτι το νερό το βγάζει απο κάτω στο μέσον στο ύψος του ταμπλό!
Προτείνω επίσκεψη και σε άλλο συνεργείο jeep Πχ Κηφισίας ή Αγ Θωμά. Εκεί θα ρωτήσεις αν είναι οκ και φυσιολογικά όλα αυτά, χωρίς να πείς το story.. Τους το λές μετά!
Μια γνώμη μπορείς να πάρεις και απο ένα ψυκτικό πάντως.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες

cron