Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υγραεριοκινηση σε Jeep !

Δημοσίευσηαπό ilka71 » 04 Μάιος 2010, 14:50

βασικα τη λυση την δινει η ενα μηχανακι η το αεριο .και τα 2 εχουν το μεν μηχανακι 3000-4000 κοστος για ενα σκουτερ και το δε αεριο για το δικο μου αμαξι 2100-2200

στον ενα χρονο γινεται αποσβεση σιγουρα και με αυτα που γλιτωνουμε πληρωνουμε τα τελη!αλλα τωρα ποιος δινει 2000 ευρω για αεριο κας?
Άβαταρ μέλους
ilka71
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 20:59

Δημοσίευσηαπό noxmas » 04 Μάιος 2010, 15:19

το τηλ. του αλεχ? το εχει κανενας προχιρο?
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό ilka71 » 04 Μάιος 2010, 15:34

η βενζινη ανεβηκε παρα πολυ. το αεριο ακολουθησε την ανοδικη πορεια αυτη ?σε ποια τιμη βρισκεται σημερα?
Άβαταρ μέλους
ilka71
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 20:59

Δημοσίευσηαπό noxmas » 04 Μάιος 2010, 16:20

καλημερα σε ολους

λίγη βοηθια γιατι εχω πελαγωση. ο ενας στον αλιμο μου σηταει 1450 με στογγυλη ρεζεβα ,ο αλλος 1700 και δεν βαζει στογγυλη γιατι ειναι επικηνδηνη να φυγει (λογγοθετης) , ο αλλος μου λεει παλι 1700 4 γενιας η 2400 5ς γενιας που καει λυγοτερα και καλητερη υποδηναμη ( εχω 1 cherokee toy 2000 το τετραγονο , τη να κανω εχω μπερδευτει ακσηζει το 5ς γενιας για το αμαξη μου? μονο αυτος στην αλημου μου ειπε για στρογγυλη και ορθια τη να κανω????????????
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 04 Μάιος 2010, 21:12

ilka71 έγραψε:η βενζινη ανεβηκε παρα πολυ. το αεριο ακολουθησε την ανοδικη πορεια αυτη ?σε ποια τιμη βρισκεται σημερα?


αν δεν εχει αλλαξει απο χθες εχει €0.64 στον ρεντη, €0.699 στον αλιμο και €0.67 στο αεροδρομιο...

τουλαχιστον τους τελευταιους 2 μηνες ειναι σταθερο !!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 04 Μάιος 2010, 21:15

noxmas έγραψε:καλημερα σε ολους

λίγη βοηθια γιατι εχω πελαγωση. ο ενας στον αλιμο μου σηταει 1450 με στογγυλη ρεζεβα ,ο αλλος 1700 και δεν βαζει στογγυλη γιατι ειναι επικηνδηνη να φυγει (λογγοθετης) , ο αλλος μου λεει παλι 1700 4 γενιας η 2400 5ς γενιας που καει λυγοτερα και καλητερη υποδηναμη ( εχω 1 cherokee toy 2000 το τετραγονο , τη να κανω εχω μπερδευτει ακσηζει το 5ς γενιας για το αμαξη μου? μονο αυτος στην αλημου μου ειπε για στρογγυλη και ορθια τη να κανω????????????


τι να σου πω....
ο καθενας θελει να πουλησει το δικο του....
αυριο θα σου γραψω το τηλεφωνο του Αλεξανδρου να μιλησεις και με αυτον...
αν και απο οτι ξερω, ειναι και αυτος κλεισμενος φουλ.......
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό ilka71 » 04 Μάιος 2010, 21:16

yannis24 έγραψε:
ilka71 έγραψε:η βενζινη ανεβηκε παρα πολυ. το αεριο ακολουθησε την ανοδικη πορεια αυτη ?σε ποια τιμη βρισκεται σημερα?


αν δεν εχει αλλαξει απο χθες εχει €0.64 στον ρεντη, €0.699 στον αλιμο και €0.67 στο αεροδρομιο...

τουλαχιστον τους τελευταιους 2 μηνες ειναι σταθερο !!!
αχχχχχχχχχχχχχχ τι να κανω?????????????αληθεια οπως ανεφερε και ο προηγουμενος τελικα ποιο ςειναι φτηνοτερος στην εγκατασταση?οποιος εχει κανει ερευνα αγορας τωρα τελευταια ας μας πει!
Άβαταρ μέλους
ilka71
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 20:59

Δημοσίευσηαπό noxmas » 04 Μάιος 2010, 22:27

ilka71 έγραψε:
yannis24 έγραψε:
ilka71 έγραψε:η βενζινη ανεβηκε παρα πολυ. το αεριο ακολουθησε την ανοδικη πορεια αυτη ?σε ποια τιμη βρισκεται σημερα?


αν δεν εχει αλλαξει απο χθες εχει €0.64 στον ρεντη, €0.699 στον αλιμο και €0.67 στο αεροδρομιο...

τουλαχιστον τους τελευταιους 2 μηνες ειναι σταθερο !!!
αχχχχχχχχχχχχχχ τι να κανω?????????????αληθεια οπως ανεφερε και ο προηγουμενος τελικα ποιο ςειναι φτηνοτερος στην εγκατασταση?οποιος εχει κανει ερευνα αγορας τωρα τελευταια ας μας πει!


ο φτηνοτερος στην αλιμου 1450 με στογγυλη ρεζερβα η 1300 με θεμοσηφωνα η υγραεριοποιηση μου ειπαι 5ς γενιας 2400 ελεος ποια με θερμοσηφονα και ενας αλλος σθνεργατης του 2 μου ειπαι 2800 (δεν περνω και εναι atos καλητερα)
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 05 Μάιος 2010, 12:10

Λοιπον σημερα που εκανα ακριβως 207κμ εβαλα το πρωι απο το αεροδρομιο υγραεριο και εβαλα με €0.67...
ΣΤην επιστροφη εβαλα απο το Ρεντη και εβαλα με €0.646

Στατιστικα....
εκανα 207κμ συνολικα και οταν ξαναγεμισα εβαλα 27 λιτρα υγραεριο.....
εκαψα λοιπον 13.05 λιτρα υγραεριο ανα 100κμ !
και το ωραιο.....
13.05 λιτρα υγραεριο * 0,645λτ = €8.41 ανα 100κμ περιπου !!
η οδηγηση μου ηταν μεχρι 130κμ την ωρα περιπου, και στον εθνικο δρομο ( φανταστητε πηγαινε ελα Κορινθο απο Αττικη Οδο και επιστροφη πισω απο Εθνικη οδο στην Νεα Σμυρνη !)


noxmas εχεις ΠΜ το τηλεφωνο που ζητησες..
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό noxmas » 05 Μάιος 2010, 17:33

yannis24 έγραψε:Λοιπον σημερα που εκανα ακριβως 207κμ εβαλα το πρωι απο το αεροδρομιο υγραεριο και εβαλα με €0.67...
ΣΤην επιστροφη εβαλα απο το Ρεντη και εβαλα με €0.646

Στατιστικα....
εκανα 207κμ συνολικα και οταν ξαναγεμισα εβαλα 27 λιτρα υγραεριο.....
εκαψα λοιπον 13.05 λιτρα υγραεριο ανα 100κμ !
και το ωραιο.....
13.05 λιτρα υγραεριο * 0,645λτ = €8.41 ανα 100κμ περιπου !!
η οδηγηση μου ηταν μεχρι 130κμ την ωρα περιπου, και στον εθνικο δρομο ( φανταστητε πηγαινε ελα Κορινθο απο Αττικη Οδο και επιστροφη πισω απο Εθνικη οδο στην Νεα Σμυρνη !)


noxmas εχεις ΠΜ το τηλεφωνο που ζητησες..


thanks
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

Re: Υγραεριοκίνηση σε X-TRAIL 2008

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 08 Μάιος 2010, 16:36

babisv έγραψε:
tucson2.0lt έγραψε:
babisv έγραψε:INSTALLATION γίνονται μόνο 4 τρύπες στην πολλαπλή εκεί που φτάνει το καυσιμο στα μπέκ και μπαίνουν 4 μικρά ακροφύσια!! εκεί μπαίνουν σωληνάκια τα μπέκ του
υγραερίου και στερεώνονται με 2 βίδες στο αμάξωμα!! επίσης δύο βίδες για τον εγκέφαλο και αυτό είναι όλο!! οι καλωδιώσεις στερεώνονται με straps ώστε αν θέλουμε μετά από καιρό να το αφαιρέσουμε και να το βάλουμε στο καινούργιο μας αυτοκίνητο (αφού πουλήσουμε αυτό)!!


Tι αλλες τρυπες γινονται? Τα μπεκ του υγραεριου που μπαινουν πριν ή μετα απο αυτα της βενζινης? Οταν λες τρυπες εννοεις οτι τρυπιεται η πολλαπλη εισαγωγης με τρυπανι????


Ναι έτσι μόνο μπαίνουν τα νέα μπεκ. Και εμένα όταν μου το είπαν το πήρα στραβά αλλά όταν είδα αυτοκίνητα πολύ ποιο ακριβά από το δικό μου τοποθετημένα άλλαξα γνώμη και βέβαια τώρα δεν το έχω μετανιώσει και απολαμβάνω τα χλμ. Χωρίς το άγχος της τιμής της βενζίνης.


καλησπερα, οταν τρυπανε την πολλαπλη χωρις αυτη να λυθει αποτον υπολοιπο κινητηρα, τα γρεζια εκ φυσεως πεφτουν καποια μεσα,μπορει να ρουφανε πχ. με σκουπα αλλα κατι θα πεσει μεσα.. σωστα?
κατα ποσο ειναι αξιοπιστο κατι τετοιο?

επισης μια αλλη απορια, για εγκατασταση στην βουλγαρια με μισα €, τουλαχιστον ετσι ακουγεται, μετα με την χαρτουρα τι γινετε εδω???
Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

Re: Υγραεριοκίνηση σε X-TRAIL 2008

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 10 Μάιος 2010, 18:00

GIANNAGGELOS έγραψε:
babisv έγραψε:
tucson2.0lt έγραψε:
babisv έγραψε:INSTALLATION γίνονται μόνο 4 τρύπες στην πολλαπλή εκεί που φτάνει το καυσιμο στα μπέκ και μπαίνουν 4 μικρά ακροφύσια!! εκεί μπαίνουν σωληνάκια τα μπέκ του
υγραερίου και στερεώνονται με 2 βίδες στο αμάξωμα!! επίσης δύο βίδες για τον εγκέφαλο και αυτό είναι όλο!! οι καλωδιώσεις στερεώνονται με straps ώστε αν θέλουμε μετά από καιρό να το αφαιρέσουμε και να το βάλουμε στο καινούργιο μας αυτοκίνητο (αφού πουλήσουμε αυτό)!!


Tι αλλες τρυπες γινονται? Τα μπεκ του υγραεριου που μπαινουν πριν ή μετα απο αυτα της βενζινης? Οταν λες τρυπες εννοεις οτι τρυπιεται η πολλαπλη εισαγωγης με τρυπανι????


Ναι έτσι μόνο μπαίνουν τα νέα μπεκ. Και εμένα όταν μου το είπαν το πήρα στραβά αλλά όταν είδα αυτοκίνητα πολύ ποιο ακριβά από το δικό μου τοποθετημένα άλλαξα γνώμη και βέβαια τώρα δεν το έχω μετανιώσει και απολαμβάνω τα χλμ. Χωρίς το άγχος της τιμής της βενζίνης.


καλησπερα, οταν τρυπανε την πολλαπλη χωρις αυτη να λυθει αποτον υπολοιπο κινητηρα, τα γρεζια εκ φυσεως πεφτουν καποια μεσα,μπορει να ρουφανε πχ. με σκουπα αλλα κατι θα πεσει μεσα.. σωστα?
κατα ποσο ειναι αξιοπιστο κατι τετοιο?


επισης μια αλλη απορια, για εγκατασταση στην βουλγαρια με μισα €, τουλαχιστον ετσι ακουγεται, μετα με την χαρτουρα τι γινετε εδω???
[u]

Ελα ντε? Και ολοι το περνανε στο ντουκου το θεμα!!!
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Re: Υγραεριοκίνηση σε X-TRAIL 2008

Δημοσίευσηαπό noxmas » 11 Μάιος 2010, 17:12

βρε παιδια εχω μια απορια
περασα καποια στιγμη απο το ρεντη σε αυτον τον αλεχ , εχει παει κανενας ? βρηκα ενα μαγαζη , αν λεγετε μαγαζη , και μου τα ελεγε ωραια για το αεριο κλπ και δεν αντηλεγω αλλα η ολοι φαση και γενηκοτερα η ολοι κατασταση ,ε δεν μου εμπνεε να αφησω το οχημα μου , ....και σε ποιον ? ποιο μαγαζη ? ποια εγγυηση σε οποιοδηποτε ? και αν αυριο δεν παει απ εκει και δεν ξανα εμφανηστη ? σε ποιον θα χτυπησω την πορτα ? συγνωμη αλλα δεν νωμιζω να ειμαι περιεργος
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

Re: Υγραεριοκίνηση σε X-TRAIL 2008

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 11 Μάιος 2010, 22:01

φιλε στον Αλεξ εχω βαλει εγω το υγραεριο πριν 3 χρονια...
μια χαρα ειναι τα παιδια και σαν συνεργειο και σαν τεχνικοι....
παντα προθυμοι και παντα στο τηλεφωνο αμα τους χρειαστεις ακομα και αν ειναι ΣΚ
τα παιδια ειχανε το μαγαζι στον αλιμο, στην ΒΡ, και οταν αλλαξε η διευθυνση του πρατηριου τους πεταξε εξω και εβαλε καποιον δικο του εκει ....
εχουν μεταφερθει εκει στο προχειρο και ψαχνουν για μαγαζι, μιας και το να παρεις αδεια σε συγκεκριμενο μαγαζι για να γινεις εγκαταστατης υγραεριου ειναι πολυ δυσκολο....
τελος παντων.....
καλα κανεις και εχεις αυτες τις αποριες, μιας και γενικα η εμφανιση του τωρινου τους μαγαζιου δεν σου γεμιζει το ματι.....
αλλα εγω προσωπικα οσα χρονια συνεργαζομαι μαζι τους δεν εχω πραγματικα κανενα προβλημα.....αν σε απασχολει το μαγαζι σαν μαγαζι κανε υπομονη σε 1-2 μηνες περιπου που θα πανε στο καινουργιο.....
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Re: Υγραεριοκίνηση σε X-TRAIL 2008

Δημοσίευσηαπό noxmas » 12 Μάιος 2010, 11:59

yannis24 έγραψε:φιλε στον Αλεξ εχω βαλει εγω το υγραεριο πριν 3 χρονια...
μια χαρα ειναι τα παιδια και σαν συνεργειο και σαν τεχνικοι....
παντα προθυμοι και παντα στο τηλεφωνο αμα τους χρειαστεις ακομα και αν ειναι ΣΚ
τα παιδια ειχανε το μαγαζι στον αλιμο, στην ΒΡ, και οταν αλλαξε η διευθυνση του πρατηριου τους πεταξε εξω και εβαλε καποιον δικο του εκει ....
εχουν μεταφερθει εκει στο προχειρο και ψαχνουν για μαγαζι, μιας και το να παρεις αδεια σε συγκεκριμενο μαγαζι για να γινεις εγκαταστατης υγραεριου ειναι πολυ δυσκολο....
τελος παντων.....
καλα κανεις και εχεις αυτες τις αποριες, μιας και γενικα η εμφανιση του τωρινου τους μαγαζιου δεν σου γεμιζει το ματι.....
αλλα εγω προσωπικα οσα χρονια συνεργαζομαι μαζι τους δεν εχω πραγματικα κανενα προβλημα.....αν σε απασχολει το μαγαζι σαν μαγαζι κανε υπομονη σε 1-2 μηνες περιπου που θα πανε στο καινουργιο.....



σε τετοιο μαγαζη θα μου δοσει τα απαρετητα χαρτια για κτεο ?
η θα ψαχνωμαι?
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες