Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υγραεριοκινηση σε Jeep !

Δημοσίευσηαπό WINDSURFING » 01 Μαρ 2010, 13:29

Γεια σας και από μένα .
Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω post και το βρίσκω πολύ καλή
ιδέα το υγραέριο .
Θέλω να ρωτήσω σε ένα θερμοσίφωνα 85 litra μεικτό, πόσα
λίτρα καθαρό υγραέριο παίρνει?
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
WINDSURFING
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Μαρ 2010, 13:27

Δημοσίευσηαπό tgi » 01 Μαρ 2010, 20:44

υπάρχουν πολλά άλλα πρατήρια!!!

Ολα υπάρχουν στο συννημένο αρχείο
http://rapidshare.com/files/357553512/AutoGAS_Stations.pdf.html
Άβαταρ μέλους
tgi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 17:17
Τοποθεσία: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό babisv » 01 Μαρ 2010, 20:54

tgi έγραψε:Η τιμή του υγραερίου αν ανέβει δεν πρόκειτε να ανέβει πάνω από 0,7
Ετσι μου είπαν, έτσι σου λέω.

Αγαπητοί φίλε cousto και babisv και οποιος άλλος τσεκάρει βενζινάδικα και τιμές καλό θα ήταν να μπαίνετε (εγώ το κάνω κατα κόρων) στο w w w . g a s p r i c e . g r και να βάζετε τιμές για να τις βλέπουμε οι υπόλοιποι και να αποφασίζουμε που θα βάζουμε!!!

Μπορεί επίσης να βοηθήσετε να φτιάξουμε μια ολοκληρωμένη λίστα με τα πρατήρια??? Εχω μια λίστα αλλα θέλω να την ανανεώσω και να την αυξήσω.
Καταχωρούμε τα πρατήρια και στα POI's
Αν θελετε μπορείτε να μου στείλετε gps points με details για να το καταχωρίσω στα POI's. Εχω κάνει όλα της Αττικής και μου λείπουν τα υπόλοιπα!

http://index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=143

Ευχαριστώ


Φιλέ μου είμαι ειδή μέλος του g a s p r i c e . g r και είμαι αυτός που έβαλε τιμές υγραερίου από το ταξίδι μου στην Θεσσαλονίκη σε Κορινο και GASΘεοδώρου.
Άβαταρ μέλους
babisv
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 19:01
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό babisv » 01 Μαρ 2010, 20:56

WINDSURFING έγραψε:Γεια σας και από μένα .
Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω post και το βρίσκω πολύ καλή
ιδέα το υγραέριο .
Θέλω να ρωτήσω σε ένα θερμοσίφωνα 85 litra μεικτό, πόσα
λίτρα καθαρό υγραέριο παίρνει?
Ευχαριστώ


περιπου 70 λιτρα και κατι καθαρο.
Άβαταρ μέλους
babisv
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 19:01
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό tgi » 01 Μαρ 2010, 21:04

babisv έγραψε:Φιλέ μου είμαι ειδή μέλος του g a s p r i c e . g r και είμαι αυτός που έβαλε τιμές υγραερίου από το ταξίδι μου στην Θεσσαλονίκη σε Κορινο και GASΘεοδώρου.


Δώσε και κανένα στίγμα...
Για τον Θεοδώρου και τα ΣΕΑ έχω .... για τα υπόλοιπα όχι
Άβαταρ μέλους
tgi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 17:17
Τοποθεσία: Ν.Ηράκλειο - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 02 Μαρ 2010, 10:08

μας μεταφερω και εδω το θεμα :

ilka71 έγραψε:εγω που κανω 15000 το χρονο εαν κανει 2200 ας πουμε σε ποσο καιρο κανω αποσβεση?αξιζει για μενα?


καντα με απλα μαθηματικα......
αμα κανεις 15000κμ τον χρονο......
και το αμαξι σου εχει καταναλωση περιπου μεσο ορο στα 15λιτρα ανα 100κμ.....
αυτο σημαινει οτι στα 10.000κμ θα εχεις καψει 1500λιτρα βενζινη και στα 15.000κμ θα εχεις καψει 2250λιτρα βενιζινη.....
Οποτε :
2250 λιτρα βενζινη * €1,22 λιτρο = €2745 εξοδα για καυσιμο !

με το υγραεριο η καταναλωση σου ας πουμε οτι παραμενει ιδια ( συνηθως ειναι αυξημενη κατα 1 λιτρο περιπου !)...εχουμε και λεμε λοιπον :
2250 λιτρα υγραεριο * €0,67λιτρο = €1507 εξοδα για καυσιμο !

σημαινει λοιπον οτι εχεις ενα κερδος πανω στον χρονο : €2745 - €1507 = €1238 κερδος για εξοδα κινησης !!

τωρα αμα κανει η εγκατασταση €2200 περιπου στα 2 παρα κατι χρονια θα αρχισεις να εχεις καθαρο κερδος και θα εχεις κανει πληρη αποσβεση και την "επενδυση" σου..


τα ειπα οσο πιο απλα και οσο πιο αναλυτικα μπορουσα......
λαβε υποψη οτι υπαρχουν και παρα πολλες παραμετροι που βεβαια ακολουθουν το παραδειγμα αυτο :
πχ...
η τιμη της βενζινης μπορει να αλλαξει πολυ προς τα πανω.......(το πιθανοτερο....!)...οποτε το κερδος σου πανω στον χρονο θα ειναι μεγαλυτερο, οποτε και η αποσβεση θα ερθει νωριτερα....
το ιδιο ομως μπορει να γινει και με την τιμη του υγραεριου...
μπορει στον χρονο πανω να θελεις εσυ να αλλαξεις αυτοκινητο....τοτε χανεις σιγουρα.....(εκτος αν καταφερεις να το πουλησεις παραπανω ΛΟΓΟ του υγραεριου !!)

αυτα....

αλλα....ας τα λεμε για τα jeep στο θεμα μας εκει για να μην μπερδευουμε και τα παιδια απο εδω !!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό ilka71 » 02 Μαρ 2010, 14:52

yannis24 έγραψε:μας μεταφερω και εδω το θεμα :

ilka71 έγραψε:εγω που κανω 15000 το χρονο εαν κανει 2200 ας πουμε σε ποσο καιρο κανω αποσβεση?αξιζει για μενα?


καντα με απλα μαθηματικα......
αμα κανεις 15000κμ τον χρονο......
και το αμαξι σου εχει καταναλωση περιπου μεσο ορο στα 15λιτρα ανα 100κμ.....
αυτο σημαινει οτι στα 10.000κμ θα εχεις καψει 1500λιτρα βενζινη και στα 15.000κμ θα εχεις καψει 2250λιτρα βενιζινη.....
Οποτε :
2250 λιτρα βενζινη * €1,22 λιτρο = €2745 εξοδα για καυσιμο !

με το υγραεριο η καταναλωση σου ας πουμε οτι παραμενει ιδια ( συνηθως ειναι αυξημενη κατα 1 λιτρο περιπου !)...εχουμε και λεμε λοιπον :
2250 λιτρα υγραεριο * €0,67λιτρο = €1507 εξοδα για καυσιμο !

σημαινει λοιπον οτι εχεις ενα κερδος πανω στον χρονο : €2745 - €1507 = €1238 κερδος για εξοδα κινησης !!

τωρα αμα κανει η εγκατασταση €2200 περιπου στα 2 παρα κατι χρονια θα αρχισεις να εχεις καθαρο κερδος και θα εχεις κανει πληρη αποσβεση και την "επενδυση" σου..


τα ειπα οσο πιο απλα και οσο πιο αναλυτικα μπορουσα......
λαβε υποψη οτι υπαρχουν και παρα πολλες παραμετροι που βεβαια ακολουθουν το παραδειγμα αυτο :
πχ...
η τιμη της βενζινης μπορει να αλλαξει πολυ προς τα πανω.......(το πιθανοτερο....!)...οποτε το κερδος σου πανω στον χρονο θα ειναι μεγαλυτερο, οποτε και η αποσβεση θα ερθει νωριτερα....
το ιδιο ομως μπορει να γινει και με την τιμη του υγραεριου...
μπορει στον χρονο πανω να θελεις εσυ να αλλαξεις αυτοκινητο....τοτε χανεις σιγουρα.....(εκτος αν καταφερεις να το πουλησεις παραπανω ΛΟΓΟ του υγραεριου !!)

αυτα....

αλλα....ας τα λεμε για τα jeep στο θεμα μας εκει για να μην μπερδευουμε και τα παιδια απο εδω !!
γιαννη επειδη δεν θελω να καταργησω την ρεζερβα εσυ τι εχεις κανει?την κατηργησες?εαν βαλω ΑΚΡΙΒΩΣ πισω απο τις πλατες των πισω καθισματων ενα ντεποζιτο θα ανοιγει η καταπακτη της ρεζερβας?τι λυσεις υπαρχουν για να μην χαθει η ρεζερβα?δεν ειναι χρησιμη?(να μεινω με τον μπεμπη στην εθνικη βραδυ δεν λεει!)
Άβαταρ μέλους
ilka71
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 20:59

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 02 Μαρ 2010, 23:38

ilka71 έγραψε:γιαννη επειδη δεν θελω να καταργησω την ρεζερβα εσυ τι εχεις κανει?την κατηργησες?εαν βαλω ΑΚΡΙΒΩΣ πισω απο τις πλατες των πισω καθισματων ενα ντεποζιτο θα ανοιγει η καταπακτη της ρεζερβας?τι λυσεις υπαρχουν για να μην χαθει η ρεζερβα?δεν ειναι χρησιμη?(να μεινω με τον μπεμπη στην εθνικη βραδυ δεν λεει!)



φιλε πισω απο τα καθισματα ΔΕΝ μπαινει.....δεν χωραει και δεν ανοιγει το καπακι της ρεζερβας....ασε που μετα "χαλας" και ολον το νδιαθεσιμο χωρο που εχεις πισω....και δεν λεει....εχω δυο μωρα και σε καταλαβαινω.....
σε μεγαλα ταξιδια εκτος Αθηνων ειτε την φορτωνω στη οροφη και την δενω καλα, ειτε πισω στον χωρο αποσκευων ξαπλα, με ολα τ απραγματα απο πανω....
Εντος Αττικης δεν την κουβαλαω καθολου......
ο λογος που την εβαλα την μπουκαλα στην θεση της ρεζερβας ηταν βασικα οτι δεν ηθελα να χαλασω ουτε σπιθαμη απο τον χωρο αποσκευων.....
αυτα....
παντως και στην οροφη αμα την βαλεις πανω σε ενα κομματι απο χοντρα bubbles και χαρτονι, και την δεσεις καλα σε μια γωνια αναμεσα στις μπαρες, ουτε κουνιεται ουτε τιποτα........
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Re: Υγραεριοκίνηση σε X-TRAIL 2008

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 11 Μαρ 2010, 16:10

babisv έγραψε:INSTALLATION γίνονται μόνο 4 τρύπες στην πολλαπλή εκεί που φτάνει το καυσιμο στα μπέκ και μπαίνουν 4 μικρά ακροφύσια!! εκεί μπαίνουν σωληνάκια τα μπέκ του
υγραερίου και στερεώνονται με 2 βίδες στο αμάξωμα!! επίσης δύο βίδες για τον εγκέφαλο και αυτό είναι όλο!! οι καλωδιώσεις στερεώνονται με straps ώστε αν θέλουμε μετά από καιρό να το αφαιρέσουμε και να το βάλουμε στο καινούργιο μας αυτοκίνητο (αφού πουλήσουμε αυτό)!!


Tι αλλες τρυπες γινονται? Τα μπεκ του υγραεριου που μπαινουν πριν ή μετα απο αυτα της βενζινης? Οταν λες τρυπες εννοεις οτι τρυπιεται η πολλαπλη εισαγωγης με τρυπανι????
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Re: Υγραεριοκίνηση σε X-TRAIL 2008

Δημοσίευσηαπό babisv » 12 Μαρ 2010, 19:23

tucson2.0lt έγραψε:
babisv έγραψε:INSTALLATION γίνονται μόνο 4 τρύπες στην πολλαπλή εκεί που φτάνει το καυσιμο στα μπέκ και μπαίνουν 4 μικρά ακροφύσια!! εκεί μπαίνουν σωληνάκια τα μπέκ του
υγραερίου και στερεώνονται με 2 βίδες στο αμάξωμα!! επίσης δύο βίδες για τον εγκέφαλο και αυτό είναι όλο!! οι καλωδιώσεις στερεώνονται με straps ώστε αν θέλουμε μετά από καιρό να το αφαιρέσουμε και να το βάλουμε στο καινούργιο μας αυτοκίνητο (αφού πουλήσουμε αυτό)!!


Tι αλλες τρυπες γινονται? Τα μπεκ του υγραεριου που μπαινουν πριν ή μετα απο αυτα της βενζινης? Οταν λες τρυπες εννοεις οτι τρυπιεται η πολλαπλη εισαγωγης με τρυπανι????


Ναι έτσι μόνο μπαίνουν τα νέα μπεκ. Και εμένα όταν μου το είπαν το πήρα στραβά αλλά όταν είδα αυτοκίνητα πολύ ποιο ακριβά από το δικό μου τοποθετημένα άλλαξα γνώμη και βέβαια τώρα δεν το έχω μετανιώσει και απολαμβάνω τα χλμ. Χωρίς το άγχος της τιμής της βενζίνης.
Άβαταρ μέλους
babisv
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 19:01
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: Υγραεριοκίνηση σε X-TRAIL 2008

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 13 Μαρ 2010, 22:13

Μια από τα ίδια!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό tucson2.0lt » 16 Μαρ 2010, 21:42

Και μετα αμα θες να το βγαλεις κλεινουν τελειως οι τρυπες στο αλουμινιο ή οτι μεταλλο ειναι αυτο της πολλαπλης?
Άβαταρ μέλους
tucson2.0lt
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 17 Απρ 2006, 16:32

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 16 Μαρ 2010, 22:50

Γεια σας παιδια!

Οπως ολοι μας μετα τισ τιμες της βενζινας ετσι και γω κινουμαι προς LPG. Εχω ενα Discovery του 1995. Βασικα σκεφτομαι να αφαιρεσω τελειως το ρεζερβουαρ και να βαλω στη θεση του το ρεζερβουαρ LPG. Για βενζινα υπαρχουν aftermarket longrange ρεζερβουαρ. Ξερει κανεις να μου πει αν γινεται? Αν δηλαδη μπορει να φτιαχτει ρεζερβουαρ σε custom διαστασεις??

Ευχαριστω
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 17 Μαρ 2010, 12:08

δεν γνωριζω και καλο ειναι να απευθυνθεις σε καποιον απο τους εγκαταστατες....
απλα δεν θα σου συνιστουσα να βγαλεις την βενζινη .
1. γιατι τι αυτοκινητο ξεκιναει ΠΑΝΤΑ με βενζινη και γυρναει μετα μονο του σε υγραεριου
2. γιατι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πολλα πρατηρια με υγραεριο και αμα μεινεις πχ καπου στην Πελοποννησο δεν θα εχεις που να βαλεις .....δεν υπαρχει ουτε ενα πρατηριο εκει !

δεν με βρισκει συμφωνων αυτο, και να σου πω την αληθεια δεν νομιζω οτι γινεται να καταργησεις τελειως την βενζινη !
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό cousto » 17 Μαρ 2010, 12:35

Mudnolis έγραψε:Γεια σας παιδια!

Οπως ολοι μας μετα τισ τιμες της βενζινας ετσι και γω κινουμαι προς LPG. Εχω ενα Discovery του 1995. Βασικα σκεφτομαι να αφαιρεσω τελειως το ρεζερβουαρ και να βαλω στη θεση του το ρεζερβουαρ LPG. Για βενζινα υπαρχουν aftermarket longrange ρεζερβουαρ. Ξερει κανεις να μου πει αν γινεται? Αν δηλαδη μπορει να φτιαχτει ρεζερβουαρ σε custom διαστασεις??

Ευχαριστω
Μανωλης

Το υγραεριο αποθηκευεται παντα σε κυλινδρικες φιαλες συγκεκριμενων προδιαγραφων, αρα ξεχνας το custom, για βενζινη μπορεις.
Επισης δεν μπορεις να μην εχεις βενζινη γιατι θα καψεις την αντλια βενζινης, την χρειαζεσαι απλως για να μην χαλασεις την αντλια σου. Οι τρυπες κλεινουν με ειδικες βιδες χωρις προβλημα.
Άβαταρ μέλους
cousto
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 24 Οκτ 2007, 14:24
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες