Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό geop » 20 Ιαν 2008, 12:45

Σας χαιρετώ όλους και θα ήθελα ρε παιδιά να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για ένα 3.7 cherokee renegade που έχω βρει να αγοράσω.
Το αμάξι είναι στην αντιπροσωπεία, με 32.000 χλμ, (με εγγύηση για ένα έτος) μοντέλο μου είπαν 2005 η άδεια τότε λένε βγήκε, εξωτερικά όμως είναι χωρίς τα μπροστινά φλας να φθάνουν και στα φτερά.
Τι πρέπει να κοιτάξω γενικά πριν το πάρω? Μάλλον το αυτοκίνητο είναι 2004. Κακό αυτό ? Είναι πιο εγγυημένο το αυτοκίνητο επειδή είναι μεταχειρισμένο αντιπροσωπείας ?
Επειδή το έχω κλείσει θέλω σας παρακαλώ ενημέρωση όσο το δυνατόν συντομότερη...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
geop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 12:36
Τοποθεσία: ATHENS

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 20 Ιαν 2008, 13:05

Για να δεις πότε έχει κατασκευαστεί το αυτοκίνητο δες το ταμπελάκι που έχει στην πόρτα του οδηγού. Εκεί λέει μήνα και έτος κατασκευής.
Γενικά κοίταξε αν είναι καθαρό πχ για τρακάρισμα. Κοίταξε το και από κάτω να δεις αν έχει τίποτα. Αν δεις τα μπροστά κάτω ψαλίδια και τον κεντρικό άξονα σαν σκουριασμένα μην τρομάξεις. Έτσι είναι σε όλα.
Αν είναι καλή η τιμή και το αυτοκίνητο ειναι καθαρό πάρτο!

Σε ποιο κατάστημα είναι το Jeep?
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό geop » 20 Ιαν 2008, 13:15

Στην Κηφισσίας είναι το ίδιο χρώμα που έχεις στην φώτο. Λες να είναι εισαγωγής ?
05 KJ Renegade 3.7L - Light Khaki
Άβαταρ μέλους
geop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 12:36
Τοποθεσία: ATHENS

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό geop » 20 Ιαν 2008, 13:18

Ποια θα ήταν καλή τιμή αν σκεφτείς ότι έχει και τον διακανονισμό με 50 άτοκες δόσεις?
05 KJ Renegade 3.7L - Light Khaki
Άβαταρ μέλους
geop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 12:36
Τοποθεσία: ATHENS

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 20 Ιαν 2008, 13:33

Εισαγωγής δεν υπάρχει περίπτωση να είναι γιατί στην αντιπροσωπεία αγοράζουν μόνο Ελληνικά. Πιστεύω μια τιμή κάπου στα €29.000 είναι καλή.
Εσύ πόσο το έχεις βρεί?
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό geop » 20 Ιαν 2008, 13:35

27.000 με ανταλλαγή . Ένα Wrangler μοντ 2000 το παίρνει 11.000 και τα υπόλοιπα σε 50 άτοκες.
05 KJ Renegade 3.7L - Light Khaki
Άβαταρ μέλους
geop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 12:36
Τοποθεσία: ATHENS

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 20 Ιαν 2008, 13:48

Δεν ξέρω τίποτα για την τιμή του wrangler, αλλά τα 27000 είναι καλά.
Άντε να το πάρεις με το καλό και να σε δούμε και εδώ
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

CHEROKEE RENEGADE 3.7 ?

Δημοσίευσηαπό geop » 20 Ιαν 2008, 14:12

Μες την εβδομάδα μου είπαν παράδοση άρα μάλλον θα με δείτε και εκεί !!!!!!
05 KJ Renegade 3.7L - Light Khaki
Άβαταρ μέλους
geop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 12:36
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευσηαπό ZooL » 20 Ιαν 2008, 17:32

Αντί για χίλιες λέξεις (x2):

KJ Renegade, έτος κατασκευής 2003-2004:
Εικόνα


KJ Renegade, έτος κατασκευής 2005-2006:
Εικόνα


Πέρα από τις διαφορές λόγω του γενικότερου facelift του μοντέλου (εμπρός μάσκα, προφυλακτήρες, ταμπλό, σαλόνι, κλπ), οι βασικές οπτικές διαφορές της έκδοσης Renegade από το 2005 και μετά είναι: το καπό είναι πλέον επίπεδο χωρίς τις χαρακτηριστικές καμπύλες ανάμεσα στα φανάρια, ενώ από την οροφή απουσιάζει το πλαστικό κάλυμμα γύρω από τις μπάρες (το λεγόμενο και tupperware).

Νομίζω επίσης πως τα ελληνικά Renegade μέχρι το 2004 είχαν δύο από τις ποδιές προστασίας (κινητήρας, transfer), ενώ τα 2005+ έχουν και μια τρίτη για το ρεζερβουάρ - δεν παίρνω κι όρκο όμως...

Τέλος, δεδομένου ότι μπορεί να μεσολαβήσει κι ένα εξάμηνο από την ημερομηνία κατασκευής μέχρι την πώληση του αυτοκινήτου στην Ελλάδα, είναι φυσιολογικό να υπάρχουν μοντέλα κατασκευής 2004 με 1η άδεια στο 2005.

Με το καλό να το πάρεις και καλολάσπωτο!

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό geop » 20 Ιαν 2008, 19:58

Ακριβώς το πρώτο είναι.. Η αντιπροσωπεία ως προς τα μεταχειρισμένα δηλ. χλμ κλπ. είναι αξιόπιστη ? Πρέπει να κοιτάξω τίποτα ή να τους εμπιστευτώ που μου λένε ότι είναι άριστο ?
05 KJ Renegade 3.7L - Light Khaki
Άβαταρ μέλους
geop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 12:36
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευσηαπό diamond » 20 Ιαν 2008, 20:09

geop έγραψε:Ακριβώς το πρώτο είναι.. Η αντιπροσωπεία ως προς τα μεταχειρισμένα δηλ. χλμ κλπ. είναι αξιόπιστη ? Πρέπει να κοιτάξω τίποτα ή να τους εμπιστευτώ που μου λένε ότι είναι άριστο ?


όχι απαραίτητα
Σίγουρα δεν θα είναι χρέπι αλλά τσέκαρε το με δικό σου μηχανικό για τρακαρίσματα και άλλες λεπτομέρειες. Υπόψιν ότι δεν στο δίνουν (τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι που έψαχνα εγώ) για δοκιμή οπότε πρέπει να πας το μηχανικό σου εκεί ή να τους εμπιστευτείς (δύσκολο πράγμα αυτό με έμπορους)

Για να μη παρεξηγηθώ, τρακάρισμα για την αντιπροσωπία θεωρείται κάτι για το οποίο μπήκε καλύμπρα ή αλλάχτηκαν ζωτικά σημεία. Αλλαγές φτερών, μάσκας και άλλα παρόμοια θεωρούνται ελάσσονα.
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 20 Ιαν 2008, 22:05

Ααααααα, για αυτό βλέπω Renegade χωρίς το tupperware, και λέω ρε γμτ τόσο πολύ τους χαλούσε και το βγάλανε? απλά είναι μετά το 2005...
Φίλε μου και εγώ πήρα ένα Renegade 11ος 2004 ελληνικό από ιδιώτη στα τέλη Ιουλίου, στην πένα με 27.000 ευρώ (θεωρώ πως ήμουν αρκετά κωλόφαρδος διότι ήταν στην πένα πραγματικά με 31.000 χλμ.) και έψαχνα παράλληλα στην Chrysler για ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, δελεασμένος από το 30% μόνο ντούκου και τα υπόλοιπα με δόσεις. Επομένως θεωρώ ότι και η τιμή που λες τουλάχιστον κυμαίνεται σε λογικά πλαίσια ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ότι και το αυτοκίνητο είναι οκ. Αυτό πάντως που μου έκανε ενμτύπωση είναι ότι στον Αγ Θωμά που είχα πάει στο γκαράζ, και μου έδειχναν διάφορα cars, ρωτούσα εαν είχαν κάποιο σοβαρό τρακάρισμα και με εξόρκιζαν ότι τέτοια αυτοκίνητα δεν αγοράζουν ούτε κατα διάνοια. Και δίπλα έβλεπα κάτι
Crossfire ψιλοπίτα. Βέβαια αυτά μπορεί να ήταν για επισκευή και όχι πώληση. Δεν θέλω να υπαινιχθώ το παραμικρό για την αντιπροσωπεία, απλά εαν αποφασίσεις να αγοράσεις, σίγουρα να πας με φανοποιο και με μηχανικό ΜΑΖΙ!! τουλάχιστον ο πρώτος από 2000000 χλμ μακριά θα σου πει τι παίζει. Εγώ πάντως θα αγόραζα από Chrysler διότι αν μη τι άλλο έχεις και ΕΝΑ χρόνο εγγύηση (σε εμένα ΈΔΙΝΑΝ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, μάρκα της επιλογής μου εαν θυμαμαι) .Απλά ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ (ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΩΣ) ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ.
Αυτά από μένα και...καλή αγορα!!!!!
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό geop » 20 Ιαν 2008, 22:39

Nα σου πω την αλήθεια το Renegade χωρίς το tupperware και με το καινούργιο το καπό και τα φλας δεν μου αρέσει τόσο όσο το προηγούμενο.
Θα κοιτάξω να του ρίξω και μια ματιά και με τεχνικό.
Χιλιόμετρα πιστεύω ότι δεν γυρίζουν στην Chrysler. Εσείς τι λέτε ?
Δώρο μου είπαν το parctronic. Να ζητήσω και λάστιχα ή στο μπορτ μπαγκαζ το πλαστικό δάπεδο ή πάει πολύ ?
Για τα τρακαρισμένα (γιατί είχε κάτι τσεροκάκια λιωμένα) μου είπαν και καλά ότι τα έχουν για κανα φαναρτζή και ότι δεν τους συμφέρει να τα φτιάξουν .
05 KJ Renegade 3.7L - Light Khaki
Άβαταρ μέλους
geop
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008, 12:36
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 21 Ιαν 2008, 00:10

Από ότι μου έχει πει φίλος ο οποίος είναι πωλητής στο κατάστημα Αγ. Θωμά (ο Ανδρέας) η εγγύηση στα μεταχειρισμένα δεν είναι γραπτή! :(
Καλά , για το δώρο Parctronic τι να πω... εντυπωσιάστηκα!!! :twisted: :twisted: :twisted: €48 έχουν!!! δές εδώ
Θα σου έλεγα να τους πεις αν είναι για λάστιχα ( πχ Pirelli Scorpion ATR) τα οποία θα έχουν περίπου € 500 - € 550. Καλό και το πατάκι αλλά λίγο...

Αν θες βοήθεια μου λες με πμ ;-)
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 21 Ιαν 2008, 00:46

Εγώ προσωπικά παιδιά θα πίεζα ασυζητητί για γραπτή εγγύηση, αλλιώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ. Ο εμπαιγμός δηλαδή κάπου θα πρέπει να σταματήσει,έτσι δεν είναι? πατάκια και λοιπά δεν θα μου ίδρωναν και πολύ τα αυτιά. Θέλει να είσαι και λίγο ζόρικος στα παζάρια. όχι ότι θα σε παρακαλέσουν κιόλας να το αγοράσεις, τα αυτοκίνητά τους φεύγουν σίγουρα μέσα στο μήνα, αλλά να δείξεις ότι είσαι αποφασισμένος να το αγοράσεις δεδομένων κάποιων συνθηκών, οχι χύμα στο κύμα. Προσωπικά θα διάλεγα ένα φανοποιό για να δει εαν έχει φάει κανένα ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΟ τράκο, σε 5 λεπτά θ αξέρετε. Μηχανικά αντιλαμβάνομαι ότι είναι πιο δύσκολο κάποιος να εντοπίσει μέσα στην αντιπροσωπεία την ώρα του ελέγχου κάτι, πρέπει να τσεκαριστούν 1002 πράγματα και δεν υπάρχει ο χρόνος. Κανονικά θέλει και εξονυχιστικό τεστ drive... Για αυτό επιμένω στην γραπτή εγγύηση, έστω για τα χοντρά μηχανικά, ηλεκτρικά και μετάδοση..συμφωνείτε?

Βαγγέλη έχεις pm
04 KJ Renegade 3.7L Black Clear
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες