Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι λάδια;;;;

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 22 Σεπ 2007, 08:06

Βαγγελη το site αυτο το εχω δει, οπως εχω βρει και αλλα. Δεν εχω εμπιστοσηνη ομως στο να παραγγειλω πραγματα απο εξωτερικο. Πες οτι κατι ειναι ελλατωματικο. τι κανεις? Γιαυτο ειπα μηπως μπορουμε να τα βρουμε εδω. Δεν ξερω αν ο φιλος ο Zool το εχει ξανακανει και ειναι ικανοποιημενος με αυτες τις αγορες. Αν ναι τοτε ειμαι μεσα. Μου αναψε φωτιες ο Γρηγορης. :D :D :D :D

Περιμενω για τα Oldman! Να εχω μια γνωμη και γι' αυτα! :D
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 22 Σεπ 2007, 08:20

Βασίλη.... :x τώρα που έμαθες το πραγματικό μου όνομα, θα πρέπει να σε σκοτώσω....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν, κοίτα εδώ http://www.lostkjs.com/forum/phpBB2/vie ... hp?t=10675 , ποιά είναι τα "ψηλώματα που κυκλοφορούν για τα δικά μας. Γιά τα ΟΜΕ, δέν ξέρω άν έχουν κυκλοφορήσει κάποιο νέο lift αλλά το παλιό δέν έλεγε, καθώς ψήλωνε το αμάξι μόνο 4 πόντους και ήταν και πιό ακριβό.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Zool. Άν μαζευτούμε αρκετοί και πάρει ο καθένας αυτό που θέλει, πιστεύω πώς θα πληρώσουμε λιγότερα μεταφορικά. Εγώ για παράδειγμα θέλω ένα ζευγάρι Upper control arm. Επίσης δέν ξέρω και εγώ να φέρνω πράγματα απο αμερική, οπότε μου φαίνεται καλή ιδέα να μάς τα φέρει κάποιος επαγγελματίας. Έχω κάποιον που μου έφερε τίς ζάντες, και δέν μπορώ να πώ ότι με "ξεβράκωσε".
Βασίλη, αυτή η διεύθυνση που σου έδωσε ο Βαγγέλης, είναι απο μαγαζί και όχι απο το ebay, που είναι πιό επισφαλές. Αυτοί δέν μπορούν να σε κοροιδέψουν.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 22 Σεπ 2007, 08:27

BILLJEEP έγραψε: Πες οτι κατι ειναι ελλατωματικο. τι κανεις? :D


Να σε πληροφορήσω, πώς όταν ήρθε το δικό μου "ψήλωμα", το ένα μπροστινό αμορτισέρ, ήταν ελλατωματικό και κοπάναγε. Τηλέφωνο κατ'ευθείαν στον california στη θεσσαλονίκη, και αυτός με τη σειρά του στούς αμερικάνους. Το αποτέλεσμα, σε 4 ημέρες είχα καινούργιο αμορτισέρ, συνοδευόμενο απο τη λύπη τους για τη περιπέτεια που έμπλεξα και το διάστημα που το αυτοκίνητο υπολειτουργούσε, και με την σημείωση ότι δέν χρειάζεται να τους στείλω το παλιό πίσω. Μπορώ να το κρατήσω, μιάς και επισκευάζεται, και να χρησιμοποιήσω άν θέλω κάποιο ανταλλακτικό απο το παλιό, άν μετά απο καιρό μου χρειαστεί.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 22 Σεπ 2007, 08:52

ZooL έγραψε:Ωρε, ανάψανε τα αίματα!
Βέβαια φτάσαμε να μιλάμε για αναρτήσεις σε thread που ξεκίνησε να μιλάει για λάδια :)

Χ.


Μά φίλε μου ZooL, είναι η φυσιολογική εξέλιξη μιάς κουβέντας για τα πραγματικά JEEP.
Γιατί θές να μιλάμε???? Για το άν τα αμάξια μας χωράνε λάστιχο 215/ 70 - 15 χωρίς να βρίσκουν στούς θόλους, γιά μιά πληροφορία που μάθαμε ότι κάποιος μπορεί να έχει ελατήρια που να το σηκώνουν 3.75 cm, ή για cyberstation με bluetooth ???????
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 22 Σεπ 2007, 11:26

Μά φίλε μου ZooL, είναι η φυσιολογική εξέλιξη μιάς κουβέντας για τα πραγματικά JEEP.
Γιατί θές να μιλάμε???? Για το άν τα αμάξια μας χωράνε λάστιχο 215/ 70 - 15 χωρίς να βρίσκουν στούς θόλους, γιά μιά πληροφορία που μάθαμε ότι κάποιος μπορεί να έχει ελατήρια που να το σηκώνουν 3.75 cm, ή για cyberstation με bluetooth ???????[/quote]


Σωστος! Λοιπον ας αναλαβει καποιος το θεμα και εγω ακολουθω. Πρωτοβουλια δεν μπορω να παρω γιατι με φτιαξιματα JEEP πρωτη φορα ασχολουμε. Αν μιλαγαμε για Δορυφορικα συστηματα, [ασχετο με το θεμα]
εχω να λεω. Ο καθενας στο ειδος του!


Υ.Γ Γρηγορη ευχομαι καποτε να τα πουμε απο κοντα! :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 22 Σεπ 2007, 13:53

SKARTOS έγραψε:Μά φίλε μου ZooL, είναι η φυσιολογική εξέλιξη μιάς κουβέντας για τα πραγματικά JEEP.
Γιατί θές να μιλάμε????

Βρε 'σεις, εννοώ ότι τσακίσαμε το συγκεκριμένο topic, που είχε ξεκινήσει να μιλάει για το θέμα των λαδιών - με την έννοια της "τάξης" ως προς τη λειτουργία του forum και μόνο. Δεν ξέρω πως γίνονται τα πράγματα εδώ στο off-road.gr, αλλά ίσως κάποιος admin θα μπορούσε να πάρει τα posts μας περί αναρτήσεων και να τα μεταφέρει σε ένα δικό τους topic με τον ανάλογο τίτλο - ώστε να έχει νόημα και για κάποιον επισκέπτη του forum αύριο-μεθαύριο, να μπορεί να μάθει κάποια πράγματα από την γνώση που ανταλλάσουμε και δημιουργούμε εμείς εδώ :)

Γιατί κατά τα άλλα, ασφαλώς και γι' αυτά τα θέματα πρέπει να μιλάμε!!!!
Και όταν έλεγα "Ανάψανε τα αίματα", αναφερόμουν περισσότερο στον εαυτό μου και εννοούσα ακριβώς αυτό: ότι επιτέλους, κάνουμε και μια κουβέντα ουσίας!

Γυρνάω στην ουσία λοιπόν:
Το "All J Products", το "μαγαζί" που φτιάχνει και πουλάει τις Frankenlift στην Αμερική, έχει πολύ καλό όνομα ανάμεσα στους εκεί Jeepers. Κατ' αυτή την έννοια, θα έλεγα πως η όποια αγορά απ' αυτούς είναι "σίγουρη". Το θέμα είναι το πως έρχονται αυτά τα πράγματα εδώ.

Η δική μου εμπειρία Βασίλη από παραγγελίες στην Αμερική, περιορίζεται σε μικροπράγματα από το ebay κυρίως, συνολικής αξίας γύρω στα $100-150, όπου τα μεταφορικά συνήθως αποτελούν ένα σημαντικό μέρος του ποσού αυτού.
Ο κανονισμός των τελωνείων εδώ προβλέπει ότι για για κάθε "εισαγωγή" αξίας άνω των €42 (συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών), πρέπει να πληρωθούν δασμοί & ΦΠΑ.
Στο ebay όμως, υπάρχει ένας άλλος, άτυπος κανόνας, σύμφωνα με τον οποίο οι αμερικάνοι ότι στέλνουν στην Ευρώπη το χαρακτηρίζουν ως "Gift" (και μάλιστα χωρίς καν να τους ζητήσεις!), ώστε να μην εμφανίζεται ως συναλλαγή με αξία (η "εισαγωγή" που έλεγα πιο πάνω), άρα να μην χρειάζεται να γίνει και εκτελωνισμός.

Στην περίπτωση της ανάρτησης, που θα έχει ένα σεβαστό όγκο και βάρος, δεν ξέρω καταρχήν τι γίνεται με τα μεταφορικά.
Αποστολή μέσω των παραδοσιακών courier / ταχυδρομείων δεν θα είχε νόημα, αφού θα έφτανε ίσως να είναι και ακριβότερη από το ίδιο το προϊόν.
Κάπου είχα διαβάσει ότι μια λύση ενδεχομένως να είναι η χρήση μεταφορικής εταιρίας (αν δεν κάνω λάθος, μιλούσαν για αποστολή με καράβι, κλπ). Αυτή η λύση σίγουρα θα βολεύει και στην περίπτωση της ομαδικής αγοράς.
Από εκεί και πέρα όμως δεν έχω καμία παραπάνω γνώση επί του θέματος, οπότε χρειάζεται ψάξιμο από κάποιον που μπορεί και έχει την δυνατότητα να βρει έγκυρες πληροφορίες.

Και μετά, είναι το τελωνείο. Μου φαίνεται λίγο απίθανο να δεχθεί ο υποψιασμένος Έλληνας τελωνειακός ότι μια παλέτα βάρους πχ +100Kg (αν υποτεθεί ότι μιλάμε για ομαδική αγορά) θα μπορούσε να είναι “gift” από την θεία από το Σικάγο…
Από την άλλη όμως, προσωπικά νομίζω ότι δεν θα με πείραζε να το πληρώσω τελικά το κράτος για να περάσω τα πράγματα μου – άλλωστε τόσες υπηρεσίες υψηλού επιπέδου απολαμβάνω ως πολίτης ;)

Αν βρεθεί ένας έμπορος σαν κι αυτόν που είχε χρησιμοποιήσει ο Γρηγόρης για να φέρει τις ζάντες του, όλα τα παραπάνω βεβαίως «απλοποιούνται» για εμάς τους τελικούς αποδέκτες.
Γα να έχετε μια εικόνα, μια τελευταία προσφορά που είχα από κάποιον έμπορο (που όμως τελικά αποδείχθηκε αναξιόπιστος και μετά από 3 μήνες αναμονής ακύρωσα την παραγγελία μου), ήταν βασισμένη στην εξής φόρμουλα :

[ Τιμή αμερικής σε $ ] x 80% = [ τιμή εδώ σε €, με το ΦΠΑ μέσα ]

Αυτά τα «ολίγα» προς το παρόν από μένα,

Χρήστος

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 22 Σεπ 2007, 17:05

Bασίλη, οπωσδήποτε να βρεθούμε, να πάμε και καμμιά εκδρομούλα. Μπορείς να συνεννοηθείς και με τ'άλλα παιδιά στο forum (zool, vaggelis, κλπ), και να μοιράσουμε την απόσταση, και να βρεθούμε άς πούμε Ξυλόκαστρο, και να ανέβουμε πρός Άνω Τρίκαλα.
Φίλε zool, αυτή τη φόρμουλα στήν έδωσε ο έμπορος??? Δηλαδή σου είπε ότι τόσο θα σου κοστίσει για να φέρεις κάτι απο Αμερική????Γιατί άν είναι έτσι, δέν σου χρέωσε τίποτα, ούτε κέρδος έβαλε.
Τέλος πάντων. Όταν βρήκα τίς ζάντες στην αμερική, έκανα και εγώ αυτή τη πράξη, για να δώ πόσο κόστιζαν εκεί. Ξέροντας λοιπόν ,τιμή Αμερικής, πήρα τον έμπορο, και τον ρώτησα :βρήκα αυτές τίς ζάντες, σ'αυτό το μαγαζί. Μπορείς να μου τις φέρεις, και πόσο θα κοστίσει??? Λοιπόν οι ζάντες στήν Αμερική κόστιζαν 240 €, και εμένα μου ήρθαν στο σπίτι μου 480€. Έχω την εντύπωση λοιπόν, ότι δέν με "έσκισε".
Η προτασή μου είναι, να βρεί ο καθένας τί θέλει,να φτιάξουμε μιά λίστα, να ρωτήσουμε 2-3 εμπόρους πόσα θέλουν για να μας το φέρουν, και να κάνουμε την παραγγελία εφόσον μας συμφέρει, χωρίς να μπλέξουμε με τελωνεία και μεταφορικές.
Πάω στοίχημα πώς θα είναι πολύ μεγάλη η λίστα :lol: :lol: :lol:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 22 Σεπ 2007, 17:33

Όχι, τη φόρμουλα δεν μου την έδωσε ο έμπορος.
Ξέροντας όμως από που τα παραγγέλνει στην Αμερική (4wheeldrive.com) και τις τιμές των προϊόντων εκεί, σύγκρινα τις τιμές που μου έδινε εδώ και σε όλες τις περιπτώσεις (3-4 είδη) έβγαινε να ισχύει η "φόρμουλα".
Επίσης, αν προσέξεις, το αρχικό συγκρινόμενο ποσό είναι σε $ - τελικά στα ίδια επίπεδα με τον δικό σου ήταν οι τιμές δηλαδή, πρακτικά στα διπλάσια χρήματα.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 22 Σεπ 2007, 17:43

Χρήστο, υπάρχει και αυτή, άν θέλεις να βρείς τιμές
http://www.4wheelparts.com/special-deals.aspx?deal=109
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 22 Σεπ 2007, 18:25

Thanx για το link, θα το μελετήσω :)

Ο συγκεκριμένος έμπορος στον οποίο αναφέρθηκα πάντως, είχε συνεργασία με το 4wd.com (sorry, πριν το είχα γράψει λάθος). Γι'αυτο και η σύγκριση τιμών ήταν τόσο άμεση και προέκυψε η φόρμουλα.

Γενικά, απ' ότι αντιλαμβάνομαι, οι εδώ έμποροι έχουν κάποιες παρόμοιες συνεργασίες με συγκεκριμένα μεγάλα μαγαζιά της Αμερικής, απ' όπου παραγγέλνουν, ας πούμε, μαζικά.
Κι αυτό νομίζω πως ίσως δυσκολεύει τα πράγματα για την Frankenlift: Αν δεν κάνω λάθος, την πουλάει μόνο το συγκεκριμένο μαγαζί στην Καλιφόρνια (boulderbars.com, όπως προαναφέρθηκε) - δεν έχω δει να μπορείς να την αγοράσεις από αλλού.

Πάντως, κι εγώ προτιμώ σαφέστατα τη λύση "έμπορος" παρά τα μπλεξίματα με τα τελωνεία και τις μεταφορικές.

Σας αφήνω τώρα και ξεκινάω να ετοιμάσω τη λίστα για τον Αη-Βασίλη :D

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 24 Σεπ 2007, 08:17

Καλημερα στην παρεα. Δευτερα και σημερα, αντε να δουμε. Ρε παιδια κατι που μου διεφυγε. Με το ΚΤΕΟ τι γινετε? Μηπως μας ξαναστειλουν πισω για κατεβασμα?
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 24 Σεπ 2007, 08:38

SKARTOS έγραψε:Bασίλη, οπωσδήποτε να βρεθούμε, να πάμε και καμμιά εκδρομούλα. Μπορείς να συνεννοηθείς και με τ'άλλα παιδιά στο forum (zool, vaggelis, κλπ), και να μοιράσουμε την απόσταση, και να βρεθούμε άς πούμε Ξυλόκαστρο, και να ανέβουμε πρός Άνω Τρίκαλα.





Βαγγελη, Χρηστο τι λετε γι' αυτο?
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 24 Σεπ 2007, 10:11

Εγώ είμαι μέσα. Έκανα και το σχετικό πινακάκι εδώ
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ZooL » 24 Σεπ 2007, 11:25

Θα χαρώ πολύ να τα πούμε και να γνωριστούμε από κοντά.

Φοβάμαι όπως πως για αυτό το Σαββατοκύριακο κάτι έχει κανονίσει η καλή μου (και ως συνήθως, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες...) - το απόγευμα θα μάθω ποιο ακριβώς είναι το πρόγραμμα και θα σας πω ;)

Χ.

ΥΓ: τελικά η εκδρομή της Κυριακής οργανώνεται ως "boys only" ή θα είναι "συν γυναιξί και τέκνοις" τελικά? (αν και απ' αυτό το δεύτερο δεν έχουμε εμεις :))

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 24 Σεπ 2007, 11:29

Καλο το πινακακι. Μακαρι να χαλασει και ο καιρος για περισσοτερη περιπετεια. Καλη ανταμωση!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες