Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ένα τσερόκυ για καλωσόρισμα

Ένα τσερόκυ για καλωσόρισμα

Δημοσίευσηαπό psaras » 25 Φεβ 2006, 01:31

Επί της ευκαιρίας και με την αγορά ενός JEEP Cherokee 2.4 αποφάσισα να κάνω εγγραφή στο forum σας, πιστεύοντας ότι η ανταλλαγή των πληροφοριών και των απόψεων θα είναι πολύ χρήσιμες για όλους μας.

Το νέο μου Cherokee είναι μαύρου χρώματος, 1η άδεια Φεβρουάριο του 2003, έκδοση classic ( δερμάτινο μπεζ σαλόνι, ζάντες αλουμινίου και κονσόλα οροφής ).
Με 27.000Km, 1ο χέρι και από γυναίκα οδηγό με μετακινήσεις μόνο εντός πόλης Θεσσαλονίκης αγοράστηκε το προηγούμενο Σάββατο.

Εντυπώσεις μέχρι στιγμής ?

Την Κυριακή το πρωί ανέβηκα στο Χορτιάτη σε χιονολασπωμένο δρόμο ( ότι απέμεινε από την τελευταία χιονόπτωση ) και το μεσημέρι κατέβηκα στην παραλία της Καλλικράτειας και κινήθηκα μέσα απ' την φαρδιά αμμούδα μέχρι την Βεριά.

Κινήθηκα αργά - σαυρίσια στον δρόμο Θεσ/κης - Μουδανιών, χαλαρά και άνετα στα χιόνια και στην άμμο, έκαψα τον &$$*%$%* μου από βενζίνες
αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ..... Cherokee !!!!!!!!!

Να μην σας κουράσω όμως στην πρώτη μου καταχώρηση,
δέχομαι και ευχαριστώ προκαταβολικά τα καλωσορίσματα από την παρέα και εύχομαι να τα λέμε συχνά πυκνά.

Ο ψαράς της τετρακίνησης
Άβαταρ μέλους
psaras
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Φεβ 2006, 01:19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ένα τσερόκυ για καλωσόρισμα

Δημοσίευσηαπό panosktm » 25 Φεβ 2006, 06:30

καλωσωρισες και καλοριζικο το cherokee σου.μια συμβουλη ομως, αν εχει ακομα τα μαμισια λαστιχα
goodyear να τα αλλαξεις το συντομοτερο γιατι ειναι αισχρα σε βρεγμενο και εκτος δρομου.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό greekblue » 27 Φεβ 2006, 10:06

Φίλε καλορίζικο,

Και εγώ είμαι κάτοχος 2.4L του 09/2003 classic μαύρο χρώμα, το οποίο είχε γυναίκα και δεν είχε πατήσει χώμα ποτέ με 30.000 χλμ στην πλάτη του. (που για τέτοιον κινητήρα είναι σαν να μην έχει κάνει καθόλου ...)

Άψογο αυτοκίνητο αρκεί να ξέρεις που είναι τα όρια του. Συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του να αλλάξεις λάστιχα. Εγώ έβαλα τα TOYO A/T open country και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Εκτός δρόμου εκπλήσσει, πρόσεχε μόνο από κάτω διότι του έχω κάνει 2-3 ζημιές που κοστίζουν (ημιαξόνια κτλ) και βρίσκει κατά την άποψη μου σχετικά εύκολα.

Καλοτάξιδο και με προσοχή ;)
Άβαταρ μέλους
greekblue
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2005, 11:51
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό psaras » 27 Φεβ 2006, 14:00

Ευχαριστω πολύ για το καλωσόρισμα.
Σκοπεύω να αλλάξω σύντομα λάστιχα αφού τα "μαμίσια" είναι αρκετά φαγωμένα στα 27.000km που έχει περίπου το αυτοκίνητο. Τα λάστιχα που πιστεύω θα με ικανοποιούσαν είναι της Pirelli τα Scorpion ST ή τα Scorpion AT αν και για να πω την αλήθεια δεν έχω δει άλλες μάρκες έως τώρα.

Οι ανάγκες μου
------------------
Γενικότερα μένω σε περιοχή με αρκετό χιόνι το χειμώνα και υποχρεωτική ανάγκη τη χρήση αλυσίδων σε συμβατικό αυτοκίνητο. Κινούμαι καθημερινά όλο το χρόνο σε άσφαλτο και τα ΣΚ λόγω ενασχόλησης με τη θάλασσα μπαίνω συχνά σε άμμο.
Με τις λάσπες δεν ασχολούμαι πολύ αλλά μου αρέσουν τα παιχνίδια.
Κάπως έτσι λοιπόν θα έκανα καταμερισμό σε ποσοστά :

60% άσφαλτο ( 60% στεγνό, 20% βρεγμένο, 20% χιόνι )
20% χώμα
20% άμμο

Aν έχετε να προτείνετε κάτι εναλλακτικά σε λάστιχα, ευπρόσδεκτες οι απόψεις.
Ευχαριστώ
Δεν μ@μείς που δεν μ@μείς, δεν πας για ψάρεμα ?
Άβαταρ μέλους
psaras
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Φεβ 2006, 01:19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό panosktm » 27 Φεβ 2006, 19:48

εγω τα cooper A/T που εχω ειναι πολυ καλα σε αμμο και χιονι.σε λασπη ειδα οτι μπουκωνουν ευκολα.
σε βρεγμενη ασφαλτο αρκετα καλα.τιμη 440 ευρω. πολυ καλα ειναι τα brigestone 694,geolandar αλλα
ακριβοτερα.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 17 Μαρ 2006, 17:46

Οσο πιό "άγριο" είναι το λάστιχο, τόσο χειρότερο είναι στην άμμο γιατί σκάβει και σε χώνει βαθιά μέσα στην άμμο.

Στο χιόνι το καλύτερο είναι ένα χιονολάστιχο.
Kάτι μεταξύ Bridgestone 694, BFGoodrich A/T, Yokohama A/T, Cooper A/T,Goodyear ATR μπορεί να είναι η λύση στο θέμα λάστιχα.

Εγώ έχω στο δικό μου τα BFG. Σε χιόνι,λάσπη και πέτρα είναι μια χαρά. Σε άμμο δεν ξέρω αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις ότι κάνουν θόρυβο. Τα Cooper που είχα τράβηξαν πολλά αυτοκίνητα χωμένα με την κοιλιά στην άμμο με άνεση! Και είναι και αθόρυβα και φτηνά.

Να το χαρείς και να το βγάζεις συχνά "εκτός"!!
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 17 Μαρ 2006, 20:48

vasdaris έγραψε:Οσο πιό "άγριο" είναι το λάστιχο, τόσο χειρότερο είναι στην άμμο γιατί σκάβει και σε χώνει βαθιά μέσα στην άμμο.

Στο χιόνι το καλύτερο είναι ένα χιονολάστιχο.
Kάτι μεταξύ Bridgestone 694, BFGoodrich A/T, Yokohama A/T, Cooper A/T,Goodyear ATR μπορεί να είναι η λύση στο θέμα λάστιχα.

Εγώ έχω στο δικό μου τα BFG. Σε χιόνι,λάσπη και πέτρα είναι μια χαρά. Σε άμμο δεν ξέρω αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις ότι κάνουν θόρυβο. Τα Cooper που είχα τράβηξαν πολλά αυτοκίνητα χωμένα με την κοιλιά στην άμμο με άνεση! Και είναι και αθόρυβα και φτηνά.

Να το χαρείς και να το βγάζεις συχνά "εκτός"!!


Καλορίζικο το νέο σου αυτοκίνητο.
Σου προτείνω ανεπυφύλακτα τα Bridgestone Dueler 694.
Είναι αθόρυβα πολύ καλά σε βρεγμένο και χιόνι και ικανοποιητικά σε αμμο.
Είχα (δυστυχώς) τα Goodyear ATR τα οποία είναι θορυβώδη για τι έχουν αραίο πέλμα, πολύ ασχημα σε βρεγμένο αλλα πολύ καλά σε πέτρες και χωματόδρομο...

Καλές βόλτες!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Δημοσίευσηαπό evry » 30 Μαρ 2006, 20:07

Gai na mathainw kai egw....to Cherokee 2.4L Classic einai to idio me auto pou poulietai sthn Amerikh ws Jeep Liberty? An nai, exoun ta idia antallaktika? Poso paei ena metaxeirismeno me 20000 xm. sthn Ellada?
Άβαταρ μέλους
evry
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 23:51
Τοποθεσία: Atlanta, USA

Δημοσίευσηαπό panosktm » 31 Μαρ 2006, 15:23

ναι στην αμερικη το λενε liberty και στην ευρωπη και αυστραλια cherokee.απο τιμες δεν ξερω αλλα μαλλον υπολογισε γυρω στα 25000-30000 ευρω.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες