Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ερωτηση για Ψηλωμα Αναρτησεων σε Cherokee KJ Renegade 3.7

Ερωτηση για Ψηλωμα Αναρτησεων σε Cherokee KJ Renegade 3.7

Δημοσίευσηαπό alexkourou » 29 Αύγ 2010, 12:26

Καλησπερα!

Προσφατα αγορασα ενα Renegade 3.7 '03.
Το οχημα για την ωρα ειναι "μαμα" μηχανικα με μοναδικη ωσ τωρα προσθηκη μια μπαγκαζιερα Triton 650 της Mont Blanc.

Δοκιμαζοντας το προ ημερων σε ανωμαλο δρομο και με ΠΟΛΥ βαρος πανω παρατηρησα οτι εβρισκε απο κατω σε καποια σημεια.

Οντας λατρης του πολυημερου ελευθερου καμπινκ σκεφτομουν το σηκωμα των αναρτησεων.
Κρατωντας σαν βαση οτι το αμαξι θα κινηται σε πολυ ασχημους δρομους,με πολυ βαρος και την μπαγκαζιερα στην οροφη θα ηθελα να ακουσω καποιεσ προτασεις σχετικα με τις αναρτησεις και τα λαστιχα που θα πρεπει να φοραει.

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
alexkourou
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 12:13

Δημοσίευσηαπό mitsusport » 30 Αύγ 2010, 14:46

Στο συγκεκριμενο αυτοκινητο βαλε ενα σετ αναρτησεις old man emu nitro charger με τα ελατηρια medium track η heavy track για να μην γονατιζει απο το βαρος της οροφης. Απο της αναρτησεις θα παρεις υψος γυρο στους 4-6 ποντους και το κοστος τους ειναι γυρω στα 800 ευρω εγω τα εχω βαλη και εχω μηνει ευχαριστημενος και το εχω ψηλωσει 9 ποντους ολο το αυτοκινητο
αφου αλαξεις αναρτησεις μπορεις να βαλεις 1 η 2 νουμερα παραπανω μεγεθος λαστιχο για να κερδισεις γυρω στους 1 μ 2 ποντους (απο οσο εχω δει αυτο το αυτοκινητο δεν χωραει μεγαλα μεγεθη λαστιχα)
ελπιζω να σε βοηθησα!! :)
Pajero Sport v6 180HP
Άβαταρ μέλους
mitsusport
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 20:56

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 31 Αύγ 2010, 09:31

Φίλε μου καλημέρα
Έχοντας χρησιμοποιήσει στο προηγούμενο αυτοκίνητο (cherokee 2.4 05 mod.) ανάρτηση 2.5" (~6.5 πόντους), θα σου πρότεινα τη λύση που σού είπε και ο mitsu. Βάλε τα OME medium or heavy duty (απο τη στιγμή που το φορτώνεις) και 4 λάστιχα αναγόμωση σε διάσταση 245/75 - 16 για να
"ψηλώσει" πραγματικά το αυτοκίνητο από το έδαφος. Μήν πάς σε λύση "ψηλότερη" απο 2", γιατί μετά θα χρειαστεί να αλλάξεις και τα επάνω ψαλίδια γιατί θα βρίσκουν. Απ'ότι θυμάμαι τα ΟΜΕ είναι περίπου στούς 4 πόντους (1.5"
), οπότε είσαι μια χαρά. Ρίξε μία ματιά και εδώ για να πάρεις ιδέες www.boulderbars.com/kjproducts.htm (πάτα το GAS MODELS).
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
Γρηγόρης
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες