Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ενα καλό μηχανάκι στο βουνό,σε κανει "μάγκα";...

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Ενα καλό μηχανάκι στο βουνό,σε κανει "μάγκα";...

Δημοσίευσηαπό patrinos » 05 Ιουν 2007, 23:10

Για να πεσει καμμια αποψη...Σχετικα με αυτο που ακουγεται...Οτι ενα καλο μηχανακι στο βουνο σε κανει μάγκα...Πόσο ισχυει;
:?: :roll:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Ενα καλό μηχανάκι στο βουνό,σε κανει "μάγκα";...

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 05 Ιουν 2007, 23:14

Κατά την υπερβολικά ταπεινή μου άποψη...δεν ξέρω!
Πάντως εγώ δεν μπορώ να πω ότι βελτιώθηκα οδηγηκά με το καινούργιο μου μηχανάκι που δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο!
Απλά το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο μιας και οι αναρτήσεις και τα φρένα δεν έχουνε καμία επαφή!
Επίσης αυτό που με βοήθησε υπερβολικά είναι η μίζα,ευλογημένο εργαλείο!
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Ενα καλό μηχανάκι στο βουνό,σε κανει "μάγκα";...

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 05 Ιουν 2007, 23:25

Θα ακουστει"κακο" αυτο που θα πω αλλα δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας;
Ειναι σαν να ρωτας αν μια Ferrari σε κανει Schumacher.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

MAΓΚΑΣ !

Δημοσίευσηαπό geco » 05 Ιουν 2007, 23:46

Ναι Κώστα !

Σε κάνει πιό μάγκα !

Δεν μετατρέπει τον κουλό σε πρωταθλητή αλλά τον βοηθάει να ανεβεί τα σκαλιά της γνώσης ΤΑΧΥΤΕΡΑ, ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΑ και πιό ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ !

Επειδή στο ταξίδι δεν έχει τόσο αξία ο προορισμός αλλά Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, αξίζει να επενδύσεις σε κάτι τέτοιο !

Believe me !
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

MAΓΚΑΣ !

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 06 Ιουν 2007, 08:47

Γεια σας Μάγκες!!
Γρηγορότερο δεν νομίζω να σε κάνει. Καυλω!@#!@#νο ΝΑΙ !!!
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό marios8 » 06 Ιουν 2007, 14:25

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση :wink:
Άβαταρ μέλους
marios8
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 04 Μαρ 2006, 19:05
Τοποθεσία: Nεα Σμυρνη

Δημοσίευσηαπό junior » 06 Ιουν 2007, 18:52

Προσωπικα επειδη δεν εχω μηχανακι(ο κολητος μου εχει αφησει ενα ΚΤΜ200 '01) πιστευω πως ναι σε κανει μαγκα για τους λογους που ειπε ο geco!επειδη ξεκινησα με drz400 με το ΚΤΜ μου λυθηκαν τα χερια και σημερα με το GAS GAS 300 Τρελααααααααα!
play dirty enduro team
Άβαταρ μέλους
junior
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Δεκ 2005, 12:14
Τοποθεσία: κατακαημένη Ρούμελη

Δημοσίευσηαπό supermario » 06 Ιουν 2007, 19:02

junior έγραψε:Προσωπικα επειδη δεν εχω μηχανακι(ο κολητος μου εχει αφησει ενα ΚΤΜ200 '01) πιστευω πως ναι σε κανει μαγκα για τους λογους που ειπε ο geco!επειδη ξεκινησα με drz400 με το ΚΤΜ μου λυθηκαν τα χερια και σημερα με το GAS GAS 300 Τρελααααααααα!
Βλεπω να πουλας το γιμνυ.................... :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
supermario
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 17:46
Τοποθεσία: ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Riddon » 08 Ιουν 2007, 14:12

Κλασσική ''Ελληνική'' ερώτηση...
Προσωπικά αντιπαθώ την τάση που έχουμε εμείς οι Έλληνες να είμαστε ''μάγκες'' γιατί μια ζωή μάγκες το παίζουμε αλλά είμαστε πολύ πίσω σε πολλούς τομείς σε σύγκριση με την υπόλοιπη Ευρώπη.
Οι οδηγικές ικανότητες και η φυσική κατάσταση πιστεύω οτι είναι αυτά που χρειάζονται στο βουνό, τώρα απ'την άλλην αν έχεις και μια αξιόπιστη και ''ρυθμισμένη'' για τα μέτρα σου μηχανή γίνεσαι πολύ καλύτερος.
Όλα είναι θέμα εξάσκησης.
Άβαταρ μέλους
Riddon
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 18:30
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 08 Ιουν 2007, 14:27

Riddon :thumbleft:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό sacram » 08 Ιουν 2007, 16:55

+1
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: MAΓΚΑΣ !

Δημοσίευσηαπό patrinos » 10 Ιουν 2007, 22:00

geco έγραψε:Ναι Κώστα !
Σε κάνει πιό μάγκα !
Δεν μετατρέπει τον κουλό σε πρωταθλητή αλλά τον βοηθάει να ανεβεί τα σκαλιά της γνώσης ΤΑΧΥΤΕΡΑ, ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΑ και πιό ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ !
Επειδή στο ταξίδι δεν έχει τόσο αξία ο προορισμός αλλά Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, αξίζει να επενδύσεις σε κάτι τέτοιο !
Believe me !

Kαπως ετσι ενοιωσα και εγω σημερα οταν απο το ΤΤ πήρα το KTM 525 ΕΧC φιλου πάνω στα βουνα.Εκει που "παλευα" με το ΤΤ...με το ΚΤΜ εξαφανιζονταν ΟΛΑ δια μαγείας!!!Τι να πω...ηταν η ιδεα μου;.... :roll:

Riddon έγραψε:Κλασσική ''Ελληνική'' ερώτηση...
Προσωπικά αντιπαθώ την τάση που έχουμε εμείς οι Έλληνες να είμαστε ''μάγκες'' γιατί μια ζωή μάγκες το παίζουμε αλλά είμαστε πολύ πίσω σε πολλούς τομείς σε σύγκριση με την υπόλοιπη Ευρώπη.
Οι οδηγικές ικανότητες και η φυσική κατάσταση πιστεύω οτι είναι αυτά που χρειάζονται στο βουνό, τώρα απ'την άλλην αν έχεις και μια αξιόπιστη και ''ρυθμισμένη'' για τα μέτρα σου μηχανή γίνεσαι πολύ καλύτερος.
Όλα είναι θέμα εξάσκησης.

Στο πρωτο κομματι της απαντησης σου,θα ελεγα οτι ειναι μια κλασισκη Ελληνικη απαντηση.Διοτι εδω φιλε δεν μιλαμε για την "ψευτομαγκιά" του Ελληνάρα αλλά για συγκεκριμενο θεμα .Και οταν εγω αναφερω τη λεξη μαγκας και μαλιστα μεσα σε εισαγωγικα ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ σε αυτο που ισως εσυ καταλαβες,στην Ελληνικη φευτομαγκια.Αναφερομαι στο πόσο καλυτερο οδηγο,ως σχολειο,μπορει να σε κανει ενα καλυτερο μοτο,πόσο πιο ευκολη και ανωδυνη προσβαση εχεις σε καθε ειδους δυσκολια με ενα καλο μοτο και πόσο ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ και "εργαλειο" ειναι ενα μοτο ωστε να σου δινει τον "αερα" σε μια δύσκολη...Και δεν νομιζω οταν καποιος οδηγει πανω στα βουνα να ειναι "μαγκας" με την εννοια του "τζαμπα μαγκας" γιατι αργα ή γρηγορα ξεβρακωνεται μόνος του.Γιατι στα βουνα δεν μπορεις να κρυφτεις.Εισαι ή δεν εισαι...
Στο δευτερο κομματι της απαντησης σου...αν το καλοκοιταξεις λεμε ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Απλά δεν το εχουμε καταλαβει...
:wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: MAΓΚΑΣ !

Δημοσίευσηαπό Riddon » 11 Ιουν 2007, 15:59

patrinos έγραψε:
geco έγραψε:Ναι Κώστα !
Σε κάνει πιό μάγκα !
Δεν μετατρέπει τον κουλό σε πρωταθλητή αλλά τον βοηθάει να ανεβεί τα σκαλιά της γνώσης ΤΑΧΥΤΕΡΑ, ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΑ και πιό ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ !
Επειδή στο ταξίδι δεν έχει τόσο αξία ο προορισμός αλλά Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, αξίζει να επενδύσεις σε κάτι τέτοιο !
Believe me !

Kαπως ετσι ενοιωσα και εγω σημερα οταν απο το ΤΤ πήρα το KTM 525 ΕΧC φιλου πάνω στα βουνα.Εκει που "παλευα" με το ΤΤ...με το ΚΤΜ εξαφανιζονταν ΟΛΑ δια μαγείας!!!Τι να πω...ηταν η ιδεα μου;.... :roll:

Riddon έγραψε:Κλασσική ''Ελληνική'' ερώτηση...
Προσωπικά αντιπαθώ την τάση που έχουμε εμείς οι Έλληνες να είμαστε ''μάγκες'' γιατί μια ζωή μάγκες το παίζουμε αλλά είμαστε πολύ πίσω σε πολλούς τομείς σε σύγκριση με την υπόλοιπη Ευρώπη.
Οι οδηγικές ικανότητες και η φυσική κατάσταση πιστεύω οτι είναι αυτά που χρειάζονται στο βουνό, τώρα απ'την άλλην αν έχεις και μια αξιόπιστη και ''ρυθμισμένη'' για τα μέτρα σου μηχανή γίνεσαι πολύ καλύτερος.
Όλα είναι θέμα εξάσκησης.

Στο πρωτο κομματι της απαντησης σου,θα ελεγα οτι ειναι μια κλασισκη Ελληνικη απαντηση.Διοτι εδω φιλε δεν μιλαμε για την "ψευτομαγκιά" του Ελληνάρα αλλά για συγκεκριμενο θεμα .Και οταν εγω αναφερω τη λεξη μαγκας και μαλιστα μεσα σε εισαγωγικα ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ σε αυτο που ισως εσυ καταλαβες,στην Ελληνικη φευτομαγκια.Αναφερομαι στο πόσο καλυτερο οδηγο,ως σχολειο,μπορει να σε κανει ενα καλυτερο μοτο,πόσο πιο ευκολη και ανωδυνη προσβαση εχεις σε καθε ειδους δυσκολια με ενα καλο μοτο και πόσο ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ και "εργαλειο" ειναι ενα μοτο ωστε να σου δινει τον "αερα" σε μια δύσκολη...Και δεν νομιζω οταν καποιος οδηγει πανω στα βουνα να ειναι "μαγκας" με την εννοια του "τζαμπα μαγκας" γιατι αργα ή γρηγορα ξεβρακωνεται μόνος του.Γιατι στα βουνα δεν μπορεις να κρυφτεις.Εισαι ή δεν εισαι...
Στο δευτερο κομματι της απαντησης σου...αν το καλοκοιταξεις λεμε ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Απλά δεν το εχουμε καταλαβει...
:wink:



Εχεις δίκιο φίλος, ισως να παρανόησα την έκφραση ''μάγκας'' στο συγκεκριμένο κείμενο. Ζητώ συγνώμη.
Άβαταρ μέλους
Riddon
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 18:30
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό doc » 11 Ιουν 2007, 18:46

Άμα είσαι "μάγκας", ότι και να οδηγάς μάγκας θασαι!

Αν δεν είσαι μάγκας, ένα "καλό" μηχανάκι μπορεί να είναι χειρότερο από το "μέτριο"...

Να το κάνω πιο λιανά: Ένας που δεν..., θα τα καταφέρει καλύτερα με XR 250 παρά με ΥΖ 250... Ποιό είναι το πιο καλό μηχανάκι?

Δεν έχει σημασία αν είσαι μάγκας ή αν είναι καλό το εργαλείο. Σημασία έχει πιο εργαλείο ταιριάζει σε ποιόν. Για αυτό υπάρχουν και τόσοι κατασκευαστές, και τόσες επιλογές, και "καλά" και "κακά", και εύκολα και δύσχρηστα, και φτηνά και ακριβά, και καθαρά και on-off...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό sacram » 12 Ιουν 2007, 09:40

Εγραψες πάλι....
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες