Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ο.K. ΧΏΜΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙ?

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

ANIATOI ...

Δημοσίευσηαπό geco » 10 Μάιος 2007, 12:46

Δυστυχώς η πάθηση αυτή είναι ανίατη !!!

Σε βασανίζει όσο μπορείς να ανέβεις (ή να σε ανεβάζουνε) σε μηχανάκι !

Δες και τον Ρόμπυ Άλλαν που έτρεξε Ντακάρ στα ... 64 !!!

(Με CRF 450 X)
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

ANIATOI ...

Δημοσίευσηαπό ins » 10 Μάιος 2007, 13:08

Πριν ξεκινήσω μερικοί μου λέγανε..εντάξει ωραίο είναι αλλα μετά από λίγο θα το βαρεθείς και το πουλήσεις..
Για αυτό το λόγο σκεφτόμουνα να πάρω φθηνό μηχανάκι σε περίπτωση που το μετανιώσω..Ευτυχώς δεν τους άκουσα..
Μετά από 5 μήνες περίπου η τρελα μου για το άθλημα όσο πάει και μεγαλώνει..
Πλέον μια βόλτα την βδομάδα δεν μου φτάνει με τίποτα και όλο και κάποια δικαιολογία λέω στον εαυτό μου για να το βγάζω έστω και λίγο μέσα στην βδομάδα είτε λέγεται service είτε λάστιχα είτε πλύσιμο..
Άβαταρ μέλους
ins
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 09 Οκτ 2006, 21:29

Re: ANIATOI ...

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 10 Μάιος 2007, 13:32

geco έγραψε:Δυστυχώς η πάθηση αυτή είναι ανίατη !!!

Σε βασανίζει όσο μπορείς να ανέβεις (ή να σε ανεβάζουνε) σε μηχανάκι !

Δες και τον Ρόμπυ Άλλαν που έτρεξε Ντακάρ στα ... 64 !!!

(Με CRF 450 X)


Aaaa....για αυτό πήρες και εσύ το CRF........ζηλιάρηηηη???? :D :D :D

Αντεε να σε δούμε και στο Dakar. :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό DULAS » 10 Μάιος 2007, 15:04

Για πρώτη φορα είχα μαζί το μπατζανάκη μου κολλητός από το νηπιαγωγείο λεβεντόπαιδο συνοδεία με το αγροτικό και on line επικοινωνία pmr με λαρυγγόφωνο, 2 κινητά πλήρως φορτισμένα διαφορετικών εταιριών κινητής, φαρμακείο,εργαλεία, υδροδοχείο τρίλιτρο ,gps μη και χρειαστεί στιγμα για τους καλους ανθρώπους του ΕΚΑΒ που τους ταλαιπωρούμε αχρείαστoi να είναι :D

Για τις επόμενες βλέπουμε, πριν 2 μέρες πήρε ένα φιλαράκι ένα KTM-250 EXC που όλο και θα βρισκόμαστε αλλα επειδή δεν θα έχω πάντα μαζί κάποιον λόγο δουλειάς όπως είπε και ο geco μονος ίσον Παναγίτσα είτε στο χώμα και ακόμα περισσότερο στη άσφαλτο, το να παρατήσω το μηχανάκι και να γυρίσω με τα πόδια είναι κάτι που μπορεί να μου τη σπάσει αλλα δεν θα τα βάψω και μαύρα,το να σπαστώ πουθενά είναι το θέμα γιατί το μηχανάκι και αύριο το πρωί να γίνει ρημάδι κουτσα στραβά κάτι θα βρω να καβαλήσω αλλα το καλούπι του Κώστα το πέταξε ο πατέρας μου και δεν έχει άλλο :)

Γι' αυτο και αφού είχα το μηχανάκι που το είχα και κάψα ποσα χρονια και ενώ ήταν αραγμένο στο σπίτι δεν το καβάλησα ούτε για δυο μετρα, το λιγότερο κράνος,θώρακα και επιγονατίδες,με το που τα πήρα έκανα μαρς
:D
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό DULAS » 13 Μάιος 2007, 16:34

Να θυμηθώ όταν ξαναπερπατήσω να πάρω μπότες :cry:
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 13 Μάιος 2007, 17:43

Τι έπαθες?
Τι εννοείς?
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό DULAS » 13 Μάιος 2007, 18:22

Έφαγα μια γέλια το πρωί σταματημένος πάλι και δεν πρόλαβα να πηδήξω μακριά με αποτέλεσμα να με προλάβει το τιμόνι στα δάχτυλα δεξιού ποδιού και μου τα έκανε τα δυο σαν να τα έχω βουτήξει στο μελάνι το μαύρο :evil:
Για σπασμένα δεν νομίζω γιατί συνέχισα τη βόλτα με παρέα από κοντά αυτή τη φορα αλλα όσο περνάνει η ώρα τόσο δεν τα αγγίζω :?
Το μονο που είναι σίγουρο πάντως ότι με τη πρώτη ευκαιρία παω για μπότες,δεν ξέρω αν θα μπορώ να το παω χωρίς να καταλαβαίνω τι πατάω αλλα αν είναι να τη πατήσω άσχημα θα της συνηθίσω και θα πω και ένα τραγούδι :evil:

Η μα......a είναι ότι 10 μέρες πριν πάρω τη Βάγια σκοτώθηκε ένας πιτσιρικάς στο σόι με μηχανάκι,δεν ακούω τίποτα τη βρίσκω τη περνώ,εχθές γλίτωσε από κωλοφαρδία ο μπατζανάκης μου σπασμένος στο κατ, σήμερα τα προεόρτια τα δικά μου και προβλέπεται επική μάχη με τη γυναικα σπίτι μετά της 22.00 :punch: και φυσικά εγώ :-({|= :lol:
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

ΒΡΕ ΣΥ !

Δημοσίευσηαπό geco » 13 Μάιος 2007, 22:41

Βρε παλληκάρι !

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας εδώ μέσα να εξηγούμε πως:

ΔΕΝ πάμε μόνοι στο βουνό !!!

ΔΕΝ καβαλάμε χωρίς κράνος μπότες και εξοπλισμό !!!

ΔΕΝ έχουμε καμμία επιθυμία να πεθάνουμε όλοι εμείς με τα μηχανάκια και για
αυτό ΦΥΛΑΓΟΜΑΣΤΕ !

ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ είπες πως το καλούπι του Κώστα τέλειωσε, και τώρα κάνεις τέτοια πράγματα;

ΠΡΟ -ΣΕ - ΧΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ... ΦΟΡΟΥΜΟΔΙΚΙΟΥ :

Καταταδικάζεσαι σε ποινή συστηματικής μελέτης όλων των ποστ που είναι σχετικά με την ασφάλεια, την οδήγηση, την συμπεριφορά στον δρόμο, τον εξοπλισμό και την εκπαίδευση !!!

Αφού τα μελετήσεις ΚΑΛΑ, θα δώσεις εξετάσεις σε επιτροπή που θα αποφασίσει αν είσαι έτοιμος γιά να κυκλοφορείς ΕΛΕΥΘΕΡΑ με μηχανάκι !!!
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

ΒΡΕ ΣΥ !

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 13 Μάιος 2007, 22:45

Εμείς φταίμε που δεν πήραμε χαμπάρι στο σχετικό του ποστ ότι δεν είχε αγοράσει μπότες.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό DULAS » 14 Μάιος 2007, 15:42

Το καλο ήταν ότι ήμουν με παρέα,όχι ότι θα με προλάβαινε αλλα όπως λένε όλοι ποτε μονος, από προστασίες το μονο που δεν έχω ακόμα είναι μπότες και αυτό το κοντοβράκι που δεν ξέρω πως το λένε που είναι για τη περιοχή της λεκάνης με τα μπούτια γιατί δεν βρήκα στο μαγαζί.
Μπότες δεν είχα πάρει γιατί ήθελα σαν πρώτη επαφή με μηχανή να καταλαβαίνω για αρχή τη πατάω πάντως αν δει κανεις πως έγινε το άρβυλο είναι θέμα κολ....ας που όχι να τα έσπαγα αλλα να μου τα έκοβε αφού την αρβυλα τη ξέσκισε,ήθελα να συνεχίσω και τη βόλτα τρομάρα μου :)
Το καλο είναι ότι το μονο που έχω είναι ένα απίστευτα καταπληκτικό στουπιγμα που θα με ταλαιπωρήσει για καμια εβδομάδα άνετα.

Μπορεί να μου πει κανεις τη να προσέξω στην αγορά μπότας :?:
παίρνω μια που να μου κάνει στο πόδι και τελειωσε η πρέπει να προσέχω τίποτα :?:
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 14 Μάιος 2007, 15:47

Να πάρεις την πιο μαλακή που υπάρχει για αρχή!
Εγώ και με την πιο μαλακή που είχε ο Καρρέρ που αγόρασα,μέχρι να την συνιθίσω και να μην καρφώνω τις ταχύτητες σε άσχετες χρονικές στιγμές μου πήρε πάνω από 10 μεγάλες βόλτες...
Οπότε μην πάρεις τίποτα σκληρές μοτοκροσάδικες...
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό sacram » 14 Μάιος 2007, 15:53

οταν δοκιμάσεις την μπότα
πρέπει να μην έχει μπόσικα το πόδι μεσα, να εφαρμόζει καλά δηλαδή και να μην κουνιέτε
πχ οταν την φορεσεις σφυξε την όσο πρέπει και τσέκαρε να μην ανεβοκατεβαίνει η φτέρνα ας πούμε γιατί θα σου δημιουργήσει πρόβλημα...θα σε χτυπήσει που λέμε
Επίσης τα δάχτυλά σου να μην ακουμπάνε μπροστά...
Εχε υποψην σου...στην αρχή είναι σφυχτή και μετά ανοίγει λίγο και παίρνει το καλούπι του ποδιού σου
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό DULAS » 14 Μάιος 2007, 16:13

Η μα.....a είναι που το φιλαράκι που ήρθε μαζί για παρέα μου ήρθε ο ευλογημένος με το κοντομάνικο,αθλητικό παπουτσάκη μονο κράνος φορούσε ο άχρηστος ούτε λίγο νερό ντάλα μεσημέρι που ψηνότανε ο τόπος,θα τον στρώσω όμως τη Τεταρτη η Πέμπτη κατεβαίνουμε για εξοπλισμό δικό του και συμπλήρωμα για μένα πάντως μήπως θα ήταν καλύτερα μια μπότα για τις ζεστες μέρες και μια για χειμώνα γιατί το καλοκαίρι όσο να είναι το πόδι όλο και πρήζεται και μήπως θα χτυπάει η μπότα μετά από κάνα τρίωρο :?:
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 14 Μάιος 2007, 16:37

Όχι,το μόνο που χρειάζεσαι είναι δυνατά χέρια για να στύβεις τις κάλτσες που είναι σαν να τις βούτηξες σε νερό από τον ιδρώτα(σε μένα τουλάχιστον)...
Άσε που δεν έχει χειμερινές και καλοκαιρινές!
Ο Καρρέρ έχει και μεταχειρισμένες αν δεν θες να χώσεις και πολλά λεφτά και καμιά φορά έχει σε καλή κατάσταση!
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό DULAS » 14 Μάιος 2007, 17:55

Ο Kαρρέρ που λες που είναι :?:

Για μεταχειρισμένες μπότες που όσο και να μη της είχε δουλέψει ο προκάτοχος δεν το σκέφτομαι όσο καλή να είναι η τιμή τους γενικά σε ότι έχει επαφή με το σώμα μου που πριν είχε με ιδρώτες,τρίχες,χνότα κλπ χίλιες φορες το χέρι στη τσέπη πιο βαθιά, και ας μη το βγάλω βόλτα 10-20 μέρες δεν παθαίνω τίποτα :)

Για καλοκαίρι με χειμώνα εννοούσα για διαφορετική φορμα-μέγεθος μπότας :)
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες