Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πόσοι "παντρεμμένοι" είμαστε εδώ;

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Πόσοι "παντρεμμένοι" είμαστε εδώ;

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 23 Σεπ 2009, 08:59

...εννοώ με τα μηχανάκια μας!

Εγώ έχω παντρευτεί ένα (ούτως η άλλως ΕΝΑ είναι στην Ελλάδα :twisted: ) Gas Gas Pampera 237 του '96, αγορασμένο το '98. Το μηχανάκι είναι καθαρόαιμο τρέϊλ (δηλ μη αγωνιστικό τράϊαλ), όχι ψευτο-τρέϊλ σαν το Serrow 225 η το Kawasaki Sherpa. Είναι το είδος που μ'αρέσει διαχρονικά (στα 16άξη μου, το '76 :shock: :shock: :shock: είχα Montesa Cota τρέϊλ).

Το '99-'01, λόγω παρέας είχα εμπλοκή σε αγώνες τράϊαλ γιά το κέφι και άπειρες ώρες προπόνησης. Το μηχανάκι έκανε τα πάντα, από αγωνες έως εκδρομή στο Αλεποχώρι, ανάβαση στο μονοπάτι της Ραμνούντας, περιπατητικά μονοπάτια Πάρνηθας, trail rides, όργωμα χιονισμένου Ταύγετου, τράϊαλ πόλης ( :wink: ).

Το φροντίζω μόνος μου γιά τα βασικά (αλλαγή λαδιών σε σαζμάν, μπροστινό, φίλτρο αέρα, καθάρισμα καρμ/τέρ, σφίξιμο, σφίξιμο/αλλαγή ρουλεμάν μοχλικού, αλλαγή τακάκια κλπ) και από βλάβες ελάχιστα πράγματα: έσπασε κάποτε το ελατήριο επαναφοράς στο λεβιέ ταχυτήτων και πήγαινε το μηχανάκι με 6η (μόνο) στη...Κυψέλη :twisted: :twisted: :twisted:

Τώρα πιά το κινώ λίγο (έχω γίνει και οικολόγος :oops:) αλλά το αγαπώ ακόμα πολύ και δεν το δίνω γιατί ΤΟ ΑΓΑΠΩ και η τιμή που θα έπιανε είναι για...μεταχ/νο παπί Κίνας.

Υπάρχει άλλος που χαίρεται (γιά καιρό) αυτό που έχει και δεν κυνηγάει διαρκώς το "απόλυτο";

Γιά γράψτε, γιά γράψτε :P

Και ένα προαιώνιο φιλοσοφικό ερώτημα: Μοτ/τα 2-κύλινδρη και γυναίκα 4-κύλινδρη η ανάποδα;
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Πόσοι "παντρεμμένοι" είμαστε εδώ;

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 23 Σεπ 2009, 12:17

Ωραίο θέμα !!

Ασε όσα μηχανάκια πούλησα το έχω μετανοιώσει εκ των υστέρων τις πιο πολλές φορές. Μακάρι να μην χρειαζόταν και οποιο και να είχα κρατήσει θα το χαιρόμουν σίγουρα.

Αναποδα..... :)
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Πόσοι "παντρεμμένοι" είμαστε εδώ;

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 23 Σεπ 2009, 19:56

ΒΜW R100R του 94 αγορασμενη καινουρια το 96 .Εκδρομες μικρων και μεγαλων αποστασεων,χωματινες-ασφαλτινες,trail-ride,rally-raid μονοημερα και διημερα.Το 2001 με τη γεννηση του δευτερου παιδιου εγινε η μετατροπη της απο R σε GS (ναι ,αυτο γινεται στα παλια BMW απλα και ευκολα).Βλαβολογιο με καρε συμπλεκτη και ελατιριο επαναφορας σασμαν οποτε και εγω πηγαινα με τελευταια σχεση στο κιβωτιο μεσα στη Πατρα.Συντηριση εννοηται αποκληστικα απο τον ιδιοκτητη .
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Re: Πόσοι "παντρεμμένοι" είμαστε εδώ;

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 23 Σεπ 2009, 20:27

megalexandros έγραψε:ΒΜW R100R του 94 αγορασμενη καινουρια το 96 .Εκδρομες μικρων και μεγαλων αποστασεων,χωματινες-ασφαλτινες,trail-ride,rally-raid μονοημερα και διημερα.Το 2001 με τη γεννηση του δευτερου παιδιου εγινε η μετατροπη της απο R σε GS (ναι ,αυτο γινεται στα παλια BMW απλα και ευκολα).Βλαβολογιο με καρε συμπλεκτη και ελατιριο επαναφορας σασμαν οποτε και εγω πηγαινα με τελευταια σχεση στο κιβωτιο μεσα στη Πατρα.Συντηριση εννοηται αποκληστικα απο τον ιδιοκτητη .
Ξεχασα, το 2000 της ειχα <φορεση> και <καλαθι> 8)
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες