Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Στα χνάρια του Μιτς Μπιουκάναν!

Θέλετε να πάτε σε νέες περιπέτειες στο εξωτερικό και θέλετε παρέα; Εδώ!

Στα χνάρια του Μιτς Μπιουκάναν!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 05:34

Αφορμη για ενα ταξιδι στο LA δοθηκε με κατι σεμιναρια που γινοντουσαν εκει οποτε αποφασισαμε με τον ξαδερφο μου να νοικιασουμε ενα αμαξι και να κατεβουμε για ΣΚ. Ειδικη αποστολη αν βρω τους περιφημους πυργους στο Long Beach που γυριζοταν το Baywatch και να βγαλω τις απαραιτητες φωτο κατοπιν εντολης φιλου στο Πήλιο, στον οποιο και αφιερωνω το κειμενο και τις φωτο! :D
Ξεκινισαμε λοιπον το πρωι της Παρασκευης κατα τις 5 με το νοικιαρικο, Pontiac grand prix, ενα θηριο σενταν που εκαιγε σε λιτρα οσες μπυρες πινει ο Μαρκατος τον μηνα, και πινει πολλες ο ατιμος!

Εδω ειμαστε στο βενζιναδικο οπου εφαγα την πρωτη ψυχρολουσια με την βενζινη.

Εικόνα
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Καθ' οδον

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 05:39

Ξεκινησαμε με ελεφρα ακθηστερηση αφου ειχε πολυ ομιχλη στο περασμα για τον αυτοκινητοδρομο.

Οταν φτασαμε τελικα στο περιφημο 5 που περναει σχεδον ολη την
Καλιφορνια απο βορρά μεχρι το Μεξικό τα πραγματα ηταν ακριβως οπως θα περιμενε κανεις εναν αυτοκινητοδρομο σττη Αμερικη. Βαρετα!!

Η εικονα που ειχαμε για το μεγαλυτερο μερος της διαδρομης των 350 μιλιων ηταν αυτη χωρις πολλες εναλλαγες στο τοπιο.


Εικόνα
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Αμερικανιες

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 05:47

Βεβαια δεν ελειπαν τα κλασσικα αμερικανικα αυτοκκινητα της υπερβολης.

Αφ ενος αυτα τα Heavy duty οπως τα λενε εδω ημιφορτηγα, που κυκλοφορουσαν ΟΛΑ χωρις τιποτα στην καροτσα (κατα τα αλλα δεν εχουν καθολου προβλημα με το μεγεθος :wink: )

Εικόνα

Και για να μην ξεχνιομαστε τα τερατα για τους αγωνες που κανουν εδω περα και τρεχουν με οτι τρελο μπορει να κατεβασει το καμμενο απο τον μπαφο μυαλο αυτων των ανθρωπων!
Αυτο εδω το ειδαμε καπου στην μεση της διαδρομης οταν στματησαμε για ανεφοδιασμο. Δεν καταλαβα ΤΙ ακριβως υποτιθεται οτι κανει εκτος απο τον οδηγο του να κομπαζει οτι το τρεχει με δαυτο! Οποιος θελει πληφοριες ας μου στειλει πμ, εχω κι αλλες φωτο. Τραβηξα αρκετες καθοτι θελω να ονομασω εγω το νεο αυτο ειδος! :D :D

Εικόνα
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Ολοι παμε Baja

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 05:55

Οσο πλησιαζαμε στο LA το τοπιο γινοταν πιο γνωστο, ξεραιλα και ερημος, τα τεραστια λιβαδεια ειχαν πυρωναν στον ηλιο της Νοτιας Καλιφορνια και εγω ειχα αρχισει να εχω παραισθησεις για το Baja 1000 που ξεκιναει απο κει το ερχομενο Σαββατο. Μαλιστα μου φανηκε οτι ειδα και ενα μηχανακι σε ενα τρεηλερ... ηταν μια παρακρουση της στιγμης, αλλα για καλο και για κακο εβγαλα την φωτογραφικη να την εχω προχειρη. Τελικα δεν ηταν η ιδεα μου, οντως κατεβαιναν για το Baja οι τυποι! Το δευτερο μηχανακι το προλαβα. Ειναι ενα Χοντα 450.

Εικόνα

Αντε, Οικονομακο, και στα δικα μας!! :D :D :D :D :D
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Long beach και λοιπες λαλακιες

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 06:08

Αρχισαμε να φτανουμε στο LA πλεον και ως γνωστον το πετρελαιο σε αυτα τα μερη ρε αφθονο, για αρκετα μιλια εξω απο την πολη υπαρχουν παντου πετρελαιοπηγες οι οποιες δουλευον συνεχεια.

Εικόνα

Το LA μεσα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο οτι θα περιμενε κανεις, μια πολυπληθης πολη που εχει τα πλεον συγχρονα προβληματα, κινηση και νεφος ειναι καθημερινα φαινομενα, ακομα και το ΣΚ γινεται της τρελης στους αυτοκινητοδρομους μεσα στην πολη. Οι τοπικοι μηχανοβιοι βεβαια δεν καταλαβαινουν τιποτα και ο τυπος μπροστα μας μας περασε λες και ειμασταν στο ποταμι τριτη πρωι= καβαλα στην διαχωριστικη και με 200 μεσα στην κινηση!

Εικόνα

Τελικα μετα απο πολλα καταφεραμε να φτασουμε στο ξενοδοχειο και αφου αφησαμε τα πραγματα συνεχισαμε για το Long Beach καθοτι ηταν το μοναδικο απογευμα που ειχα ελευθερο και θα ειχα φως. Η πολη ηταν σαν να ειχε βγει απο ταινια (οποια ταινια θελετε, Speed, Beverly Hills cop κτλ)
Φοινικες και ισπανικου αποκοιακου ρυθμου σπιτια ειναι το κυριο χαρακτηριστικο.

Εικόνα
Το κομπολοί στον καθρεπτη μαρτυρά στους απανταχου μερακληδες οτι ο οδηγος ριχνει και κανα φασκελο αμα του την βγεις απο δεξια, για να μην ξεχνιομαστε! Ειναι βεβαια αλλο αμαξι, φιλης Ελληνιδας που ηρθε να μας παρει.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Long Beach part II

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 06:26

Τα σπιτακια στον δρομο πριν την παραλια ειναι ολα σαν να εχουν βγει απο τα στουντιο της paramount. Τα παντα πεντακαθαρα, τα σπιτακια κουκλιστικα και το σκηνικο θυμιζε Ελλαδα, σε καποιο παραθαλασσιο θερετρο τον Σεπτεμβρη, μονο στην πιο πολιτισμενη εκδοχη του, οπως θα επρεπε να τα εχουμε!

Εικόνα

Και επιτελους....παραλία!!

Εικόνα

Μιας και οι πυργοι ηταν αδειοι αποφασισα να ανεβω... πραγμα φαινομενικα ευκολο, πρακτικα πολυ δυσκολο ειδικα αν εχεις κατεβασει 1,5 λιτρο μπυρα και μισο βοδι σε μορφη χαμπουργκερ!

Εικόνα

τελικα τα καταφερα και ανεβηκα για την απαραιτητη ποζα....

Εικόνα

Δυστυχως η ευτυχια μου δεν κρατησε πολυ... τα περιπολα της ναυαγοσωστικης περνανε ολο τον χρονο εκει περα.

Εικόνα

Περιττο βεβαια να ειπωθει οτι μολις το ειδα να ερχεται το επαιξα Μιτς Μπιουκαναν (ψυλιαζεστε τι εγινε...) και βεβαια πηδηξα απο τον πυργο αντι να κατεβω την σκαλα. Τοσες φορες τους ειχα δει να το κανουν στην σειρα, ευκολο φαινοταν! Ναι... καλα.... Παιδια η σαβουρδα που εφαγα δεν περιγραφεται. Εσκασα κατω σαν σακι με πατατες, εχασα την ισορροπια μου (μην ξεχναμε το 1,5 λιτρο μπυρας και το χαμπουρκγερ του μισου τονου!) και βρεθηκα φαρδυς πλατυς στο εδαφος. Δεν χτυπησα, αλλα γεμισα παντου με αμμο, στα παπουτσια, στις πισω τσεπες του παντελονιου, στην μπλουζα μεχρι και στο πορτοφολι ειχα αμμο, πηραμε κατι καφεδες μετα και ακομη στο στομα μου κριτσινιζαν οι κοκκοι. (Αρε Σεγγο που με μπλεκεις!! :D :D :D )
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 06:37

Τελικα το παιξαμε ασχετοι και συνεχισαμε να βγαζουμε φωτογραφιες, εδω ειμαι οσο πιο δυτικα γινεται. Απο πισω μου ειναι ο Ειρηνικος ...επομενη σταση απο κει η Ιαπωνια!

Εικόνα

Ξεχασα να σας πω οτι η παραλια που γυριστηκε το Baywatcvh δεν ειναι το Long Beach, η συγκεκριμενη παραλια που ειμαι ειναι η πιο δημοφιλης, οι περιοχες ειναι Newport εκει που ειμαι και οι λευκοι πυργοι ειναι στην Huntigton beach. Ψεμματα μας ελεγαν τοσο καιρο....
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 06:37

Το κεντρο ηταν κλασσικο καλοκαιρινο παραθαλασσιο χωριο, με την διαφορα οτι τα μισα μαγαζια ηταν ακομα ανοιχτα και πουλαγαν μαγιο!

Εικόνα

Τα αλλα μισα ηταν ανοιχτα μπαρακια... και ειχαν και κοσμο!!
Το "κλου" ηταν η αποβαθρα, ολα τα λεφτα... ηταν περιπου 600 μετρα μηκος με τυπους να ψαρευουν δεξια αριστερα και απο κατω οι ασπροι πυργοι. Εδω η αποβαθρα...

Εικόνα

και εδω οι πυργοι του Baywatch που μονο στο Long Beach δεν ειναι.

Εικόνα

Αν παρατηρεσετε υπαρχουν κατι μαυρα πραγματακια στην αμμο διπλα στο νερο...
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Και ομως ειναι...

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 07:40

Και ομως οι τυποι καναν σερφ Παρασκευη βραδυ αρχες Νοεμβριου, στις 6 η ωρα, στον Ειρηνικο με το θερμομετρο μετα βιας στους 16 βαθμους. κελσιου.

Ακομη πιο μεσα φαινονται αμυδρα οι πλωτες εξεδρες αντλησης πετρελαιου.


...(βλεπε φωτο κατω)


Αυτα τα ολιγα απο τις παραλιες του Los Angeles. Η επομενη μερα ειχε σεμιναρια τα οποια ηταν μεν καλα αλλα το ενδιαφερον των παρευρισκομενων επικεντρωθηκε στην τουλαετα.

Βλεπετε εκει υπηρχε μια φοβερη φωτο με ενα Χασκυ του 90κατι και ΟΛΟΙ θελαν να το δουν, στην αρχη δεν καταλαβα γιατι δεν χρησιμοποιουσαν τις αλλες δυο διαθεσιμες και καναν ολοι ουρα για την συγκεκριμενη τουαλετα... μετα αποφασισα να παω να δω τι στο διαολο ειχε αυτο το Χασκυ και την στηναν ολοι εκι περα... και ειδα...

Εικόνα

αλλά που αυτό το ποστερ και γιατι ειναι εκει, ειναι μια άλλη ιστορια! :wink:

Λειψιππος
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 06 Νοέμ 2007, 11:18

Πολυ καλο ταξιδιωτικο !
ευγε !
:)
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

ΟΥΙΙΙΙΙΙ ΜΙΤΣ ...

Δημοσίευσηαπό geco » 06 Νοέμ 2007, 12:14

ΑΧ ΒΡΕ ΓΙΩΡΓΗ, ΤΙ ΣΟΥ ΚΑΝΑΝ
ΚΑΙ ΣΑΛΤΑΡΕΙΣ ΣΑΝ ΜΠΙΟΥΚΑΝΑΝ ;

ΜΗΠΩΣ ΕΤΡΕΞΕΣ ΣΤΟ BAJA
KI AMMO EXEΙΣ ΓΕΜΙΣΕΙ, ΤΑΧΑ ;

Τέτοια θέλουμε ρεεεεεεεε !!!

Το ΠΩΣ βλέπουν την Αμερική τα μάτια του Έλληνα ! (Του ορίτζιναλ, του ανόθευτου ...)

Όχι οι Greek Americans και οι άλλοι ... τουρκεμένοι!

Well done Lips Boy ! Keep up the good work ! Wow !
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 06 Νοέμ 2007, 17:04

Ωραία πράματα!
Πάντως αισθάνθηκα σαν να παρακολουθώ κλασική αμερικανιά στην τηλεόραση βλέποντας τις φωτογραφίες!
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

and where are you yet...

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Νοέμ 2007, 23:52

και που εισαι ακομα...
Εχω ακομα να πω για Σαν Φρανσισκο, Σικαγο και Λας Βεγκας.
Παντως το LA ειναι το μερος που γυρνανε τις πιο πολλες ταινιες οποτε αν σας θυμιζει κατι ειναι γιατι καπου το εχετε δει. Κατα τα αλλα δεν ειναι και τιποτα το φοβερο. Στις ταινιες δειχνουν μονο τα "καλα" στο πραγματικο γκετο δεν πατανε π.χ.!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό freespirit » 13 Νοέμ 2007, 12:57

H Καλιφόρνια πάντα θα μας γοητεύει...
Μου θύμησες άλλο ένα όνειρο που έχω...

Να διασχίσω την μυθική... route 66...

Πάντα τέτοια!
Άβαταρ μέλους
freespirit
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 12 Δεκ 2005, 22:45
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 14 Νοέμ 2007, 00:44

Εχεις 1 μιση χρονο να το παρεις αποφαση, αν θες παρεα! Θα πηξεις στην Χαρλευ ομως , στο λεω.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Επόμενο

Επιστροφή στο Πάμε Έξω;

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες