Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Capo Nord

Θέλετε να πάτε σε νέες περιπέτειες στο εξωτερικό και θέλετε παρέα; Εδώ!

Capo Nord

Δημοσίευσηαπό pino » 13 Ιαν 2005, 09:50

Νομίζω πως ο Gorgofteros έχει φτάσει μέχρι το βόρειο Άκρωτήρι. Μήπως μπορεί να μας δώσει μερικές πληροφορίες;
Η Africa μου φωνάζει κάθε μέρα "άντε αφεντικό ....σκουριάσαμε".
Αξίζει ο προορισμός τα χιλιόμετρά του;
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 13 Ιαν 2005, 10:32

Α ρε Σίμο, σε ζηλεύω.

Λοιπόν έχω πάει δύο φορές με το Transalp.
Την πρώτη φορά στο Nordkapp, και την δεύτερη γύρισα την πανέμορφη Νορβηγία στην περιοχή των φιόρδ και των τρόλλ.

Το Africa είναι ίσως το ιδανικότερο δίτροχο για ένα τέτοιο ταξίδι.

Κλιματολογικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, καθώς ακόμη και αν χιονίζει (που δεν) οι δρόμοι έχουν απίθανο κράτημα.

Απο τα τρία βόρεια κράτη, την Φιλανδία την βρήκα βαρετή την Σουηδία όμορφη και την Νορβηγία κούκλα (εκτός των κεντρικών περιοχών της).

Αξίζει και με το παραπάνω να πάς, θα αποζημιωθείς απο τις εικόνες που θα ζήσεις.

Τοπία που θα σου κόβουν την ανάσα.

Οσο για την υποτιθέμενη ακρίβεια υπάρχουν πολλοί τρόποι για να την αντιμετωπίσεις. (ακόμη και στα βενζινάδικα έβρισκα μερίδες μπακαλιάρου και πατάτες τηγανιτές πολύ φτηνά).

Για την διαμονή μεταξύ του ξενοδοχείου (πανάκριβο) και του camping (φτηνό) υπάρχουν και τα HYTJA , ξύλινα σπιτάκια μέσα στα camping που ναι μεν δίνεις κάτι παραπάνω αλλά δεν κουβαλάς σκηνή κ.λ.π..
Φυσικά αν θες μπορείς να κάνεις και ελεύθερο άνετα.

Αν σε ενδιαφέρει έχω πολύ πράγμα να σου πώ.

ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΝΕΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΣΗΜΕΡΑ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΠΑΣ.
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.

ΦΥΓΕ....ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ

ΥΓ Δευτέρα επιστρέφω για περισσότερα.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 13 Ιαν 2005, 14:08

Εγω είχα πάει πριν 4 περίπου χρόνια με αυτοκινούμενο τροχόσπητο που είχαμε νοικιάσει απο Αμβούργο.

Λοιπόν αν πας καλοκαίρι μπορεί να φας κάποιες βροχές και λίγο κρύο πολύ βόρεια αλλα γενικά ο καιρός είναι καλός, σαν της ελλάδας σχεδόν.

Οι δρόμοι είναι άψογοι παντού αλλα βόρεια και ειδικά στη Φιλανδία υπάρχουνε αδέσποτοι τάρανδοι και θέλει προσοχή μην σκάσεις επάνω τους, εμείς 2 φορές παραλίγο να τους χτυπήσουμε.

Εγω βρήκα ενδιαφέροντα και τα 3 αυτά κράτη, η φιλανδία έχει πάντως το πιο μονότονο τοπίο μιας και βλέπεις μια πράσσινη θάλασσα συνέχεια με μικρά πολύ ομαλά βουναλάκια αλλα επειδή είναι εντελώς διαφορετικά απο την ελλάδα όλα τα μέρη νομίζω έχουν πολύ ενδιαφέρον. Αντικειμενικά πάντως η δυτική πλευρά της νορβηγίας με τα φιόρδ είναι απλώς φανταστική.

Για την ακρίβεια, πλέον δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά, σαν την Ελλάδα πάνω κάτω θα είναι οι τιμές.

Για το nordcap τώρα, μόλις φτάσαμε στο νησάκι η συνεφειά σιγά σιγά άρχισε να μετατρέπεται σε ομίχλη και μέχρι να φτάσουμε στην είσοδο του ακρωτήριου που έκοβαν εισητήριο (o yes) η ορατότητα ήτανε στο 1μέτρο. Το κακό ήταν πως υποτίθεται πως 11 το βράδυ έκλεινε και ήταν περίπου 10 αλλα επειδή δεν περνάς απο εκεί καθε μέρα είπαμε να πάμε έστω και αν δεν βλέπαμε τίποτα. Το καλό είναι πως το -τεράστιο- πάρκινγκ ήταν γεμάτο ιταλούς επίσης με τροχόσπιτα και ακόμα και στις 12 δεν είχε φύγει κανένας.

Κατα τις 1 το βράδυ καθάρισε η ομίχλη και το θέαμα ήταν μαγικό, δεν μπορώ να το περιγράψω μιας και δεν είναι ενα αξιοθέατο που περιγράφεται εύκολα, είναι η όλη ατμόσφαιρα που φτιάχνει το περίεργο φώς (μπορεί το βράδυ να είναι σχεδόν το ίδιο φωτεινό με το μεσημέρι αλλα το φώς δεν μοιάζει με το δικό μας το μεσογειακό) και το συναίσθημα πως βρίσκεσαι στην κορυφή της Γής.

τελικά μείναμε όλο το βράδυ εκεί και φύγαμε το επόμενο πρωί και παρά το οτι υποτίθεται έκλεινε στις 11 κανένας δεν είπε τίποτα πουθενά, λες και ήταν φυσιολογικό, κρίμα για αυτούς που έφυγαν λόγω ομίχλης :D

Το συστήνω ανεπιφύλακτα, εγώ είχα γυρίσει όλες τις σκανδιναβικές χώρες εκείνο το καλοκαίρι και ήτανε απο τα καλύτερα ταξίδια της ζωής μου, κάποια μέρα ελπίζω να ξαναπάω.

Μοτοσυκλέτες υπήρχαν αρκετές εκεί και οι περισσότερες είχαν τράιλερ !

ΥΓ. θα ήταν σημαντική παράλειψη να μην αναφέρουμε τις γυναίκες της περιοχής, ειδικά τις φιλανδέζες που είναι απο τις κορυφαίες IMHO :D
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 13 Ιαν 2005, 14:29

Εγω πάντως ψηφίζω ΣΟΥΗΔΕΖΕΣ.

Η νήσος Megeroya που στο έδαφός της φιλοξενεί το NORDAKPP είναι ............... δεν μπορώ να το περιγράψω , απλά μέχρι τις 4 το βράδυ (κυκλοφορούσα με γυαλιά ηλίου) φωτογράφιζα σχεδόν όλο το νησί.
Το πέτυχα μετά την καταιγίδα, μέχρι της 12 το βράδυ (ποιό βράδυ !! ) έριχνε καρέκλες, ξαφνικά όταν όλα διαλύθηκαν καβάλησα το transalp και γύρναγα . Δεν έχω ξαναζήσει κάτι αντίστοιχο (σε ταξίδι έτσι !)

Pino εκατσα και έβγαλα ενα πρόχειρο δρομολόγιο, εντελώς χλιδάτα μιλάμε για 26 ημέρες (με τις σάουνες και όλα τα συναφή), γίνεται όμως και σε 18 ημέρες.

Απαιτεί κάμποσο χρήμα αν το έχεις, αλλά και αν δεν το έχεις δεν τρέχει τίποτα, πάλι μπορείς να πάς.

Η διαδρομή είναι ενα τυπικό παράδειγμα τι περίπου παίζει .
Σε ανεβάζει απο Σουηδία, ρίχνεις κάτι ξάπλες στο NORDKAPP και κατεβαίνεις απο Νορβηγία. Στην Νότιο Νορβηγία επιμένουμε λίγο προκειμένου να εμπεδώσουμε την ομορφιά του τοπίου.
Το τελικό κατέβασμα όπως άλλωστε και το ανέβασμα γίνεται απο Γερμανία.

Το καράβι το παίρνεις απο Ηγουμενίτσα και βγαίνεις Βενετία, γιατί κάποιες συγκεκριμένες ημέρες φτάνει πολύ πρωϊ και είναι το βορειότερο σημείο, που μπορείς να βγείς.
Συμφέρει να πάς μέσω Βενετίας και οχι μέσω Ανκόνας.

1 Δράμα Ηγουμενίτσα Βενετια 500
2 Εν πλω 0
3 07:30 – 10:30 Βενετία - Kicherheim 935
4 Kicherheim - Kobehavn 750
5 Kobehavn - Stockholm 700
6 Ξεκούραση στη Στοκχόλμη 0
7 Stockholm - Umea 677
8 Umea – Kemi 420
9 Kemi – NORDKAPP 700
10 NORDKAPP ημέρα ξεκούρασης 80
11 NORDKAPP - Andselv 650
12 Andselv – Mosjoen 750
13 Mosjoen – Alesund 650
14 Alesund – Bergen 500
15 Ξεκούραση στο Bergen 0
16-22 Honefoss -Sogndall - Geiranger -Sandane -Ringøy -Seljord -Kristiansand 2400
23 Kristiansaand -εν πλω - Hannover 500
24 Hannover – Venezia 1400
25 Εν πλω 0
26 Ηγουμενίτσα – Δράμα 500
12112

Οι τιμές είναι κατά προσέγγιση, αν σε ενδιαφέρει το ψάχνουμε και το προσαρμόζουμε ανάλογα.

Καυσιμα ………12.000 χλμ. με 8 λίτρα κατανάλωσης είναι 960 λίτρα αν υποθεσουμε 1-1,5 € για 1 λίτρο, αυτό σημαίνει απο 960€ - 1440 €

Φαγητό ……. Υποθέτουμε 50 € καθημερινά σε φαγητά δηλ. 805 €

Διανυκτερευση ……… Αναλογα το μερος Zimmer ή Hytja ή Β.Β. , οπότε υπολογίζω γύρω στα 50 € . 1200 €

Εγγραφα …….. Η πρασινη καρτα ασφαλεια οχηματος , ειναι δωρεαν , το ιδιο και το Ε 111 απο το ΙΚΑ για οτι περιθαλψη χρειαστει .

Εισιτήρια …… Ηγουμενίτσα Βενετία & Βενετία Ηγουμενίτσα με καμπίνα, περίπου 450 €
Πουτγκάρτεν – Ροντμπυχαβν (γερμανία-δανία)& Χελσινγκορ – Χέλσιμποργκ ή γέφυρα Malmo (δανία - σουηδία)& Kristiasand – Hirtshalls (νορβηγία - δανία) 150 €


ΣΎΝΟΛΟ περίπου 600 €


Συνολικά για Καύσιμα, Φαγητό, Διανικτερευση και Εισιτήρια
Περίπου 3800 €

για υπερβολικά άνετη διαβίωση , βόλτες και οτι ηθελε προκύψει σύν 1.000 €

Αναχωρείς με κάτι λιγοτερο απο 5.000 €

Το ίδιο ταξίδι φυσικά βγαίνει και με τα μισά λεφτά και κατά πολύ πιο γρήγορα.
Μπορείς δηλαδή να μην κλείσεις σε καμπίνα αλλά στο κατάστρωμα, το ίδιο κάνουν σχεδόν όλοι, μπορείς να μαγειρεύεις μόνος σου ή να τρώς hot dog , πίνε και νερό να φουσκώνεις και είσαι εντάξει .

Εγω προσωπικά ανέβηκα σε 6 ημέρες στο NORDKAPP ανετα, και την φιλανδία την έβγαλα σε 2 ημέρες επίσης άνετα.

Δηλαδή άν δεν έχεις 5000 € , φύγε με οτι έχεις και οταν ξοδέψεις τα μισά άρχισε να γυρνάς πίσω (αν αντέξεις).

ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ, ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό samy » 16 Ιαν 2005, 19:30

το ταξίδι αυτό το είχα κάνει το 93 με ένα nissan patrol αν εξαιρέσεις το ότι είχα τρελαθεί να πληρώνω βενζίνες τα υπόλοιπα έξοδα ειδικά στις σκανδιναβικές χώρες ήταν περίπου τα ίδια με τα λεφτά που θα χάλαγα και εδώ σε περιοχές μη τουριστικές μάλιστα επίσης το έχω κάνει και χειμώνα και αν εξαιρέσεις ένα σετ λάστιχα με καρφιά δεν χρειάστηκε τίποτε άλλο οι δρόμοι είναι υπέροχοι όπου και αν αποτανθείς όλοι γνωρίζουν αγγλικά και είναι ευγενέστατοι και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν σε βαθμό αδιανόητο για τα σημερινά ελληνικά ήθη και έθιμα.Δεν γνωρίζω τίποτα για ΙΚΑ κλπ που είπε ο φίλος πιο πάνω όταν είχα πάει εγώ θυμάμαι επειδή είχα κάτι συγγενείς στη Σουηδία η οποία δεν ήταν τότε στην ΕΕ ότι ίσχυε για οποιονδήποτε τουρίστα στη χώρα πλήρης ιατροφαρμακευτική κάλυψη από τη χώρα χωρίς δεκάρα τσακιστή και μάλιστα αυτό το εκμεταλευόντουσαν κάποιοι δικοίμας τότε ακόμα και για εγγχειρήσεις.Αξίζει και με το παραπάνω να πας είναι υπέροχα όσο για τις σκανδιναβές θα πάθεις τη πλάκα σου.Καλό ταξίδι
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » 18 Ιαν 2005, 00:27

Μου εδειξε φωτογραφιες απο nordkapp ενας συναδελφος μου ιταλος. Με ολη την οικογενεια εχει παει 3 φορες. Πρεπει να την κανουμε !!!

Επισης, απο την γεφυρα που ενωνει Δανια-Σουηδια εχει περασει κανεις;;; Μου εχουν πει οτι ειναι 40Km !!!
jimnyblue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2003, 23:52

Δημοσίευσηαπό IKE » 18 Ιαν 2005, 01:53

Εγω είχα περάσει τότε αλλα δεν είχε τελειώσει και πέρασα ενα κομμάτι μόνο, φοβερή ήτανε, έστω και μισοτελειωμένη ήταν τεράστια και είχε θυμάμαι παρανοικά υψηλά διόδια.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 18 Ιαν 2005, 09:19

Γεφυρα δεν αξιώθηκα να περάσω αλλά είναι μεγάλο έργο, πέρυσι που ήμουνα στην Κοπεχάγη, την χάζευα απο μακριά.

Μεγάλο έργο, στην μισή διαδρομή απο Δανία πρός Σουηδία πάς υπόγεια και μετά ανεβαίνεις στη Γέφυρα, προκειμένου να φτάσεις απέναντι.

ΙΚΕ θυμάσαι τιμές διοδίων για μοτό ?

Στο επόμενο ταξίδι που θα κάνω Βόρεια, μάλλον θα κυττάξω να εκμεταλλευτώ νυχτερινά δρομολόγια όπως απο Δανία για Νορβηγία ή αν υπάρχει ακόμη της superfast ferries απο Γερμανία για Φιλανδία.
Την γέφυρα θα την αφήσω να περιμένει, εδω δεν πέρασα ακόμη το Ρίο-Αντίριο.

Θυμάμαι ακόμη ενα άρθρο που είχα διαβάσει σχετικά με αυτούς τους καραβοκύρηδες των πορθμείων που θα έχαναν την δουλειά τους με το άνοιγμα της γέφυρας, κάτι δηλαδή σαν Ρίο-Αντίρριο, τελικά ο πόνος της ανεργίας είναι ίδιος παντού.

Τελικά αυτή η κουβέντα γίνεται με τον καλλύτερο καιρό, έξω έχει συννεφιά, αέρα, λίγο ψιλόβροχο, κρύο (ο superspy μάλλον λείπη απο την Αθήνα) και μπροστά μου έχω μια κούπα ζεστό καφέ.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 18 Ιαν 2005, 21:04

Tιμές δεν θυμάμαι καθόλου, πάντως θυμάμαι μας είχε κάνει εντύπωση πόσο ακριβά ήταν (όχι σε σχέση με ελλάδα, σε σχέση με τα εκεί διόδια).
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό IKE » 24 Ιαν 2005, 14:39

Πάρτε και μερικές φωτογραφίες (απο κάμερα για την ακρίβεια):

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Mekka

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 21 Σεπ 2005, 10:30

An kai den sympathw ta krya to Nordkapp einai i Mekka ton Motosykletiston tis Europis.
Brika kai to route planner tis Michelin kai to paratheto gia opoin trelo.... sorry ... kinigo tis peripeteias to skeftetai kai thelei na brei eukola diadromes.

http://www.viamichelin.com/viamichelin/ ... mePage.htm
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι


Επιστροφή στο Πάμε Έξω;

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες