Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SOFTEX revisited .......100 χιλιόμετρα Softex Challenge

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

SOFTEX revisited .......100 χιλιόμετρα Softex Challenge

Δημοσίευσηαπό panos » 07 Ιούλ 2004, 02:51

ή αλλιώς η διαδρομή του Φυσικού Αερίου από το Κερατσίνι με προορισμό τον Μπράλο και βλέπουμε . Ο τελικός προοσρισμός είναι το μεθοριακό φυλάκιο Ευζώνων αλλά για την ώρα :lol: θα αρκεστούμε στον Μπράλο.

Μια μεγάλη offroad , εντελώς offroad , διαδρομή.

Η προσπάθεια θα γίνει μέσα στο καλοκαίρι , μάλλον Αυγουστο, ειδάλλως θα γίνουν μόνον οι αναγνωριστικές και του χρόνου Ανοιξη θα επιχειρηθεί η πλήρης διαδρομή.

Οι λεπτομέρειες θα γίνονται γνωστές σιγά -σιγά , δεν μας βιάζει κανείς, και αφού έχουν προηγηθεί μερικές αναγνωριστικές διαδρομές θα προχωρήσουμε στην ενδοχώρα με κατεύθυνση τον Μπράλο.

Ποιοί θα κάνουν τα εγκαίνεια , να φέρουν και κανά ρολό μαζί τους , για τις αναγνωριστικές ;


Εικόνα
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Ιούλ 2004, 09:33

Χμ..... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Κάπου έχω τα πρώτα τεύχη του 0-300 που είχαν κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτή τη διαδρομή ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑ - ΠΡΟΜΑΧΩΝΑΣ με μοτοσικλέτες.....
Σε αρκετά σημεία τα είχαν βρει "μπαστούνια", αλλά ολοκλήρωσαν τη διαδρομή, (αν θυμάμαι καλά) σε μία εβδομάδα....
Το δύσκολο είναι οι πραγματικά ΜΕΓΑΛΕΣ κλίσεις....
Πρέπει να ψάξω τα περιοδικά ....

Πολύ καλή ιδέα και ο τίτλος ευρηματικός
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΟ


:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό panos » 07 Ιούλ 2004, 10:55

Σωστότατος Superspy . Η διαδρομή όντως έχει βγεί από 3 μοτο. Και έχει περιγραφεί μέσα από άρθρα στο 0 300.
Εχτές μαζευτήκαμε μερικοί από τους ενδιαφερόμενους και συζητήσαμε για την διαδρομή αυτή. Τώρα που το σκέφτομαι έχω μια ακόμη παρατήρηση να κάνω. Μιας και η διαδρομή έχει ήδη βγεί από μοτο που μάλιστα είχε ενα 4χ4 σε ρόλο υποστήριξης , μήπως θα ΄ταν ενδιαφέρον να υπήρχε μια συνεργασία στην διαδρομή με μοτο και 4χ4; Μια παρατήρηση κάνω και δεν ξέρω εάν είναι εφικτό αλλά σίγουρα θα ήταν ενδιαφέρον.

Οσο για το τι είπαμε χτές :
Τι θα κάνουμε με την διαδρομή λοιπόν για να ενημερωθούν και οι φίλοι που δεν κατάφεραν να έρθουν .Μετα την συζήτηση που ειχαμε χτές , είπαμε χωρίς να έχουμε φιξάρει τίποτε αφού όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά μέχρι να δούμε λίγο από την διαδρομή, να ακολουθήσουμε την τακτική της αναγνώρισης από ομάδες μικρών κομματιών της διαδρομής έτσι ώστε να να σχηματιστεί άποψη από όλους τους εμπλεκόμενους για όσον το δυνατόν μεγαλύτερο μήκος διαδρομής πρίν ξεκινήσουμε την προσπάθεια να καλυφτεί με την μία η απόσταση Κερατσίνι -Μπράλος ή μέρος αυτής τέλος πάντων.

Την Κυριακή 4 αυτοκίνητα ξεκινούν την προσπάθεια . Θα αποτελέσουν την πρώτη ομάδα και θα έχουν σαν στόχο να αναγνωρίσουν την διαδρομή από το Κερατσίνι μέχρι τον Τιτάνα , αν και χλωμό το βλέπω για τόση απόσταση.

Η δεύτερη αναγνωριστική θα έχει σκοπό να επεκτείνει την γνώση προχωρώντας περαιτέρω και θα αποτελείτε από άλλα 4χ4 με την προσθήκη ενός από τα αυτοκίνητα της πρώτης ομάδας.

Συζητήσαμε επίσης χωρίς να επεκταθούμε το ρόλο των εφοδίων που θα χρειαστούν . Και συμφωνήσαμε ότι η πρσπάθεια αυτή δεν αποτελεί ταχύτητας αλλά προσπάθεια αντοχής.

Αυτά , αντε και καλή αρχή :thumbright:
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Ιούλ 2004, 11:04

Μπράβο!
Βλέπω το πήρατε ζεστά!

Η ιδέα σου είναι καλή για την υποστήριξη από μια μοτο, έτσι τουλάχιστον ένας ανιχνευτής θα μπορεί να "δει" λίγο πιο νωρίς τη διαδρομή πριν τους "ανιχνευτές" με τα 4Χ4.
Μερικά σημεία από τον αγωγό τα χρησιμοποιούμε σε προπονήσεις με μοτο, αλλά από τότε που έγινε η προσπάθεια απ' το 0300 έως τώρα, έχουν περάσει αρκετά χρόνια και το βουνό αρχίζει να επιστρέφει στην αρχική του κατάσταση.... (Βλέπε: σε μερικά σημεία μόνο με τα πόδια!)
Προφανώς θα έχετε υπολογίσει να χρησιμοποιήσετε δυο-τρία τουλάχιστον οχήματα και να «ανεβοκατεβαίνετε» με τη βοήθεια εργάτη γιατί κάποιες κλίσεις μόνο χωματουργικά μηχανήματα τις «βλέπουν»....
Εκτιμώ ότι θα είναι μια ιστορική προσπάθεια!

Περιμένουμε νεώτερα!

:blob: :dancing: :jive: :lolmen:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό panos » 07 Ιούλ 2004, 11:22

Πραγματικά δεν γνωρίζω πώς θα μπορούσε να περπατήσει μια τέτοιυ είδους συνεργασία και έχεις δίκιο για το παράδειγμα που έφερες. Καθώς δεν γνωρίζω τίποτε από μοτο παρά ελάχιστα , υπήρξα κάποτε κάτοχος xt αλλά αυτό δεν λέει πολλά σε μια τέτοια διαδρομή, θα μπορούσες μήπως να προτείνεις σε όποιον νομίζεις ότι θα μπορούσε να βοηθήσει έτσι ώστε στην επόμενη συναντηση να υπάρχουν και μοτο για να δούμε εάν υπάρχουν τρόποι και θέληση συνεργασίας ;
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό IKE » 07 Ιούλ 2004, 12:15

Απλώς να πώ πως το άρθρο είναι στα τεύχη 6&7 του 0-300 , όποιος το θέλει στείλτε pm
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 07 Ιούλ 2004, 12:18

ΑΣΧΕΤΟ!
ΙΚΕ.... έγινες μπλέ για χαρά της Εθνικής;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό IKE » 07 Ιούλ 2004, 12:55

Μα δεν έγινα εγώ μπλέ, απλώς έβαψα τη γουρούνα γα να γουστάρω και εγώ μιας και δεν βγήκα καθόλου να πανυγιρίσω :P

Mια ιδέα που νομίζω έχει ακουστεί είναι να έχουμε την Κυριακή ποδήλατα μαζί μας, θα μπορούμε να κάνουμε ευκολα ανίχνευση και θα γουστάρουμε όμως.

Ελπίζω μόνο να μην έχουμε δράματα απο το offroading με το ποδήλατο στη σκάρα (πχ στραβές σκάρες).

Αν έχει κάποιος εμπειρία για το πόσο μπορεί να αντέξει η σκάρα σε εκτός δρόμου ας την ρίξει, αλλιώς (αν και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να έρθω την Κυριακή) προτείνω να το δοκιμάσουμε στην πράξη :D

Πιστευω με 2-3 ποδήλατα θα γίνει καλή δουλειά :D
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό panos » 08 Ιούλ 2004, 13:49

Αυtό τώρα το βρήκα , είναι στη Θεσσαλία. Αμαν θα τρελλαθώ . συγκρατήστε με παιδιά. :P :P :P :P :P

Εικόνα
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό tazmania » 08 Ιούλ 2004, 13:58

Δεν ξέρω εάν η προσπάθεια θα στεφτεί με επιτυχία, που πολύ το εύχομαι, πάντως σαν ιδέα είναι πολύ καλή. Μπράβο παιδιά και καλή επιτυχία.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Ιούλ 2004, 14:07

Panos, μήπως θα έπρεπε να βρεις κανένα «γνωστό» με ελικόπτερο να κάνεις έναν έλεγχο της διαδρομής πρώτα από… ψηλά;
:P :P :P :P :P :P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό panos » 08 Ιούλ 2004, 14:11

Εχω ήδη κάνει κονέ με τα Unimog στον Αγιο Μερκούριο. Εχει στρατόπεδο εκεί δεν χρειάζεται να πώ τι είδους.

Η επόμενη κίνηση είναι να αποτανθώ στο S&R ή στα Chinook του στρατού. :P :P :P :P :P

Να σαι καλά Γιώργο , και σένα σου εύχομαι ότι καλύτερο με την προσπάθεια που κάνεις για το Baja .
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό tazmania » 08 Ιούλ 2004, 14:29

panos έγραψε:Εχω ήδη κάνει κονέ με τα Unimog στον Αγιο Μερκούριο. Εχει στρατόπεδο εκεί δεν χρειάζεται να πώ τι είδους.

Η επόμενη κίνηση είναι να αποτανθώ στο S&R ή στα Chinook του στρατού. :P :P :P :P :P

Να σαι καλά Γιώργο , και σένα σου εύχομαι ότι καλύτερο με την προσπάθεια που κάνεις για το Baja .


Ευχαριστώ Πάνο.

Ενημερωτικά στην S&R είναι ο αδερφός μου, οπότε εάν θέλεις κάτι πες μου :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 10 Ιούλ 2004, 18:13

Δυστηχώς έχω να δώσω ενα μάθημα τη δευτέρα οπότε δεν θα προλάβω να έρθω στο αυριανό :oops: .

ΕΛπίζω να τα πούμε στο επόμενο.

Οποιος θέλει το άρθρο, στείλτε πμ
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό panos » 30 Ιούλ 2004, 16:48

Η πρώτη αναγνωριστική έγινε. Την επόμενη εβδομάδα θα ακολουθήσει η δεύτερη προσπάθεια .
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη


Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες