Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σκυρος

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

Σκυρος

Δημοσίευσηαπό B.T » 16 Ιούλ 2007, 12:49

Διακοπες στην Σκυρο εχει παει καποιος να μου πει εντυπωσεις?
Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Σκυρος

Δημοσίευσηαπό eangelou » 16 Ιούλ 2007, 21:51

Φανταστικά έχω παει 4-5 φορές λόγω απόστασης από την χαλκίδα
αλλά θέλει καλό ψαξιμό για το που θα μείνεις ...
ανάλογα με το τι ψαχνεις κοντά σε θαλλασα μακρια κοσμο χωρίς κόσμο
σε μένα μου αρέσει πολυ στην χώρα και κοντινες η μακρινές βόλτες σε θάλλασα ανάλογα με τον καιρό οπωσδήποτε φαγητό στον παππού στην θαλασσα φιλος με ΛΑΝΤ ο μακης
κρεπα στον μακή στην πλατία φαγητό σπιτικο στην μοναδική ταβερνα στον πέυκο (παραλία με ωραία αμμουδιά) ποτό και πρωινό στο λιμάνι στο καφέ που παίζει δυνατή μουσική κάθε φορά που φτάνει το πλοίο της γραμμής
για καλό και κακό κλείσε άμεσα εισητήρια επιστροφής μόλις φτάσεις...
πανηγύρια έχει αρκετά αλλα μόλις φτάσεις πάρε την δωρεαν τοπική εφημερίδα σκυριανά νεα η κάπως ετσι
αστακό στον στέλιο ή στον παππού καλό ψαρι στην καλαμίτσα
γενικά το νησί ειναι πολύ ωραίο
Άβαταρ μέλους
eangelou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Μαρ 2007, 16:07

Σκυρος

Δημοσίευσηαπό eangelou » 16 Ιούλ 2007, 22:00

ωραίες παραλίες
1. γυρισματα
2. πευκος
3 αγ φωκάς
4. τρεις μπούκες
5. ατσίτσα όχι κοντά στα εστιατόρια αλλά σε μία παραλία λίγο πιο νότια φαίνεται πας με τα πόδια
6.κυρά παναγια (βοτσαλάρες πάρε καλό υπόστρωμα)
Άβαταρ μέλους
eangelou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Μαρ 2007, 16:07

Σκυρος

Δημοσίευσηαπό mato » 17 Ιούλ 2007, 07:52

έχω πάει τρεις - τέσσερεις φορές και είναι ένας από τους δύο πιό αγαπημένους μου προορισμούς.

Διαμονή: για μένα ιδανική η χώρα, λόγω "απαγόρευσης" της κυκλοφορίας. Στο ψηλότερο κομμάτι του οικισμού δεν μπαίνουν οχήματα, περπατάς λίγο παραπάνω αλλά απολαμβάνεις την ησυχία.

Ιδιαιτερότητα: όλα τα μαγαζιά στη χώρα κλείνουν 13:00-17:00. Αν έχεις ψώνια λάβε τα μέτρα σου. Ούτε καφέ δε βρίσκεις να πιείς (τουλάχιστον πριν τέσσερα χρόνια που πήγα τελευταία φορά). Αν πας 12:45, σου αφήνουν τον καφέ και πληρώνεις το απόγευμα ή την άλλη μέρα. Εντελώς "οικογενειακή" υπόθεση.

Παραλία : Κολυμπάδα (αφήνεις το όχημα στο δρόμο και κατεβαίνεις με τα πόδια), μαζεύεις κολιτσιάνους (ανεμώνες, προσοχή με γάντια γιατί ερεθίζουν τα χέρια), τους πλένεις καλά και τους τηγανίζεις. Καταπληκτικός μεζές για τσίπουρα.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron