Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

4χ4 στην Κρήτη

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

4χ4 στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό PININ_on_the_rocks » 15 Ιαν 2007, 01:14

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά!!!

Εχω πρόσφατα μετακομίσει στο Ηράκλειο και προσπαθώ να βρώ 4χ4 δραστηριότηες αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα... εκτός από τα Χανιά βέβαι που πέφτουν λίγο μακρυα...

Εχετε υπόψη σας καμία παρέα-σύλλογο και γενικά διαδρομές που μπορώ να πάω...!!!?

Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
PININ_on_the_rocks
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Μαρ 2005, 17:31
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό T63 » 17 Ιαν 2007, 11:59

Καλησπερα.

1)Χωρα σφακιων μέσω Ανόπολης για λευκα όρη (Ο δρόμος στματάει στα λευκά Ορη σε υψομετρο κοντα στα 2000)
2)Απο Κεραμέ προς Κατω Μονη Πρέβελη και απο εκεί προς Αγια Φωτεινη (Μικρη διαδρομη αλλα όμορφη)
3)Απο Ζαρο, Γέργερη προς Δασος Ρουβα,Αστεροσκοπειο, Ζωνιανα
4)Απο Ιεράπετρα και κατω χωριο προς Συκια (Η διαδρομη ακολουθει το Ε4 αλλα η περιοχη έχει αρκετα πθκνο δυκτιο χωματοδρομων)

Ομορφες είναι επισεισ οι διαδρομες απο κισσαμο προς ακρ.τηγανι (γραμβουσα) και ακρ.σπαντα (δυκτινα)

Αυτα, λιγο ενδεικτικα .Μπορς να δωσω και ποιο αναλυτικες πληροφοριες αν χρειαστεις! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
T63
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2005, 03:28

Δημοσίευσηαπό meco » 18 Ιαν 2007, 15:29

Στο Ηράκλειο είμαι και εγώ. Όσες βόλτες έχω κάνει τις έχω κάνει μόνος μου (ένα αυτοκίνητο εννοώ). Κυρίως πάω σε χωματόδρομους, δεν βγαίνω εκτός δρόμου σχεδόν ποτέ. Έχω ανέβει και στα τρία μεγάλα βουνά τις Κρήτης (έχω κάνει και τις 4 διαδρομές που σου προτείνει ο Τ63) και τα έχω γυρίσει αρκετά. Αυτή την Κυριακή (21-01-2007) υπάρχει το ενδεχόμενο (δεν είναι σίγουρο) να γίνει μία εκδρομή με 2-3 αυτοκίνητα αλλά πάντα σε βατές διαδρομές. Αν σε ενδιαφέρει και κανονιστεί η εκδρομή μπορώ να σου στείλω το κινητό μου με P.M. για να κανονίσουμε συνάντηση.

Μιχάλης
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό PININ_on_the_rocks » 18 Ιαν 2007, 21:36

T63 σε αυχαριστώ για τις πληροφορίες θα κοιτάξω να δω και στον χάρτη που πέφτουν οι διαδρομές που μου είπες από αυτές μόνο στον ζαρό-γέργερη-ρούβα έχω πάει αλλά βασικά μόνο χώμα και πέτρες είχε... αν και ήταν όμορφη διαδρομή!!!

Θα σε ξαναενοχλήσω μάλλον για πιο αναλυτικές πληροφορίες ! σε ευχαριστώ πολύ!!!

Meco μάλλον θα βρεθούμε σε καμία διαδρομή δυστυχώς αυτή τη Κυριακή πρέπει να είμε σε μια έκθεση στις γούβες και δεν θα μπορέσω... το επόμενο ΣΚ όμως θα είμαι free σε περίπτωση που κανονιστεί κάτι... αν και με τέτοιο καιρό μου θυμίζει καλοκαίρι... λάσπη που θα βρούμε!!! ?:)

Στη χιονισμένη βουνοκορφή που βλέπω από εδώ (ψηλορείτης?) πως θα πάω...?
Άβαταρ μέλους
PININ_on_the_rocks
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Μαρ 2005, 17:31
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό T63 » 19 Ιαν 2007, 00:21

Η χιονισμενη βουνοκορφη που βλεπεις και η περιοχη τριγυρω δεν εχει πολλους χωματοδρομους.Βασικά υπάρχει ένα δύκτιο απο τα τριγύρω χωριά αλλά όχι εκτενες, το οποίο συνήθω καταλήγει σε στάνες.Υπάρχει ένας δρόμος (Γύρω στα 15 χλμ)που φεύγει απο το χωριο Λοχριά και ανηφορίζει τον Ψηλορίτη αλλά εάν θυμάμαι καλά στην κορυφή (Τιμιος Σταυρος) φτάνεις μόνο με μονοπάτι.Επίσησ απο το χωριο Κουρουτες φτάνεις σε ένα καταφύγιο αρκετά κάτω από την κορυφή (Γυρω στα 1500).
Άβαταρ μέλους
T63
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2005, 03:28

Δημοσίευσηαπό T63 » 19 Ιαν 2007, 00:49

Στη χιονισμένη βουνοκορφή που βλέπω από εδώ (ψηλορείτης?) πως θα πάω...?


Από Ηράκλειο πέρνεις τον δρόμο για Γάζι και μετά ακολουθάς τις ταμπέλες για Κρουσώνα.Φτάνοντας εκεί ακολουθείς τον δρόμο προς Μοναστήρι Της Αγίας Ειρήνης.Αφού περάσεις το μοναστήρι συνεχίζεις σε ένα χωματόδρομο που βγάζει στην ΄λιβάδα κρουσώνα (γύρω στα 5χλμ).Η περιοχή που εκτεινεται μπροστα σου είναι ο ορεινός όγκος του Ψηλορείτη. Απο εδώ συνεχίζεις δυτικά και μετά απο 10 χλμ περίπου πέφτεις πάνω στον ασφαλτόδρομο που έρχεται απο Ανώγεια.Εδώ υπάρχουν 2 επιλογές .¨η κάνεις Δεξιά και μετα απο 1 χλμ περίπου μπαίνεις αριστερά σε ένα χωματλοδρομο που βγάζει Ρουσσα λίμνη και Ζωνιανα ή κάνεις δεξια ακολουθώντας τον δρόμο προς Ιδαίο αντρο και οροππεδιο Νιδας.(Πρίν φτάσεις στο ιδαίο υπάρχει μια ταμπέλα ποθ πηγαίνει προς αστεροσκοπείο.Αν ο καιρός είναι καλός χωρίς σύννεφα και υγρασία αξίζει τον κόπο να αναιβεις.Η θέα είναι εκπληκτικη.Βλέπεις Αιγαιο και λυβικο πέλαγος καθώσ και την κρήτη να εκτίνεται ανατολικα και δυτικα.)

Κάθώς οι πληροφορίες αυτές είναι απο σημείωσεις δικές μου και από μνήμης θα σου πρότεινα να πάρεις και κανα χάρτη μαζί!! :mrgreen:

KΚαλές διαδρομές!
Άβαταρ μέλους
T63
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2005, 03:28

Δημοσίευσηαπό meco » 19 Ιαν 2007, 12:44

T63 έγραψε:
Στη χιονισμένη βουνοκορφή που βλέπω από εδώ (ψηλορείτης?) πως θα πάω...?


Από Ηράκλειο πέρνεις τον δρόμο για Γάζι και μετά ακολουθάς τις ταμπέλες για Κρουσώνα.Φτάνοντας εκεί ακολουθείς τον δρόμο προς Μοναστήρι Της Αγίας Ειρήνης.Αφού περάσεις το μοναστήρι συνεχίζεις σε ένα χωματόδρομο που βγάζει στην ΄λιβάδα κρουσώνα (γύρω στα 5χλμ).Η περιοχή που εκτεινεται μπροστα σου είναι ο ορεινός όγκος του Ψηλορείτη. Απο εδώ συνεχίζεις δυτικά και μετά απο 10 χλμ περίπου πέφτεις πάνω στον ασφαλτόδρομο που έρχεται απο Ανώγεια.Εδώ υπάρχουν 2 επιλογές .¨η κάνεις Δεξιά και μετα απο 1 χλμ περίπου μπαίνεις αριστερά σε ένα χωματλοδρομο που βγάζει Ρουσσα λίμνη και Ζωνιανα ή κάνεις δεξια ακολουθώντας τον δρόμο προς Ιδαίο αντρο και οροππεδιο Νιδας.(Πρίν φτάσεις στο ιδαίο υπάρχει μια ταμπέλα ποθ πηγαίνει προς αστεροσκοπείο.Αν ο καιρός είναι καλός χωρίς σύννεφα και υγρασία αξίζει τον κόπο να αναιβεις.Η θέα είναι εκπληκτικη.Βλέπεις Αιγαιο και λυβικο πέλαγος καθώσ και την κρήτη να εκτίνεται ανατολικα και δυτικα.)
Κάθώς οι πληροφορίες αυτές είναι απο σημείωσεις δικές μου και από μνήμης θα σου πρότεινα να πάρεις και κανα χάρτη μαζί!! :mrgreen:
Καλές διαδρομές!


Η κορυφή αυτή είναι ο Σκίνακας. Υπάρχει και άλλο δρόμος για το Σκίνακα ο οποίος ξεκινάει από τη Γέργερη. Παίρνεις το δρόμο προς το Δάσος του Ρούβα και κάποια στιγμή Βλέπεις μία διασταύρωση η οποία αριστερά κατηφορίζει και σε οδηγεί στο δάσος του Ρούβα και δεξιά οδηγεί προς Σκίνακα > Ανώγεια.

Ο άλλος τρόπος για να πας στο Σκίνακα και να μην πατήσεις καθόλου χώμα είναι να πας Ανώγεια και από εκεί προς Οροπέδιο Νίδας. Πριν φτάσεις στη Νίδα έχει ένα ίσιωμα στο οποίο βλέπεις ένα ασφαλτοστρωμένο δρόμο στα αριστερά σου ο οποίος οδηγεί στην κορυφή του Σκίνακα (1756μ).
Πολύ καλή θέα προς Ανατολή, Βορά και Νότο αλλά όχι τόσο καλή προς Δύση μιας και οι κύριες κορυφές του Όρους Ίδη (Ψηλορείτης) σου κόβουν τη θέα.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης


Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες