Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πληροφορίες για Αθήνα

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

Re: Για την Αθηνα σε λεω.

Δημοσίευσηαπό teroulas » 22 Μάιος 2006, 13:24

Μαρία αν είσαι εδώ Σάββατο βράδι να πας στο αδερφάκι μου που έχει ταβέρνα με ρεμπέτικα στην Ασκληπιού. Από το περιβολάκι παίρνεις την Αθηνάς προς πλατεία ελευθερίας και στο 3ο στενό όπως ανεβαίνεις κάνεις αριστερά, Στο δεξί σου χέρι πριν τελειώσει το στενό είναι η ταβέρνα, το κρασί δικό μου :wink:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για την Αθηνα σε λεω.

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 22 Μάιος 2006, 16:48

leipsippos έγραψε:Αστα να πανε, και τον φραπε... τον βαζουμε και γαλα σε λεω. Πολυ ανωμαλια εδω κατω.

Ασε τα Goody's (εκτος και αν εισαι 18 ετων) στο πως το λενε εχεις προβλημα; Να το φας ειν' το θεμα, οχι να το προφερεις.

Κατεβα και τα λεμε.

Ξενοδοχειο ειναι οκ να υποθεσω;


Δεν ξέρω για ξενοδοχείο έχω βάλει τους άλλους να κανονίσουν. Αλλά νομίζω ότι βρήκαν, δεν ξέρω όμως που.

Α έχετε και φραπέ εκεί κάτω????? Γιατί έχω ακούσει ότι τώρα μόνο fredo πίνουν οι Χαμουτζίδες (με την καλή έννοια πάντα)
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Για την Αθηνα σε λεω.

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 22 Μάιος 2006, 16:52

teroulas έγραψε:Μαρία αν είσαι εδώ Σάββατο βράδι να πας στο αδερφάκι μου που έχει ταβέρνα με ρεμπέτικα στην Ασκληπιού. Από το περιβολάκι παίρνεις την Αθηνάς προς πλατεία ελευθερίας και στο 3ο στενό όπως ανεβαίνεις κάνεις αριστερά, Στο δεξί σου χέρι πριν τελειώσει το στενό είναι η ταβέρνα, το κρασί δικό μου :wink:


Thanks terroula!! Το Σάββατο το βράδι δεν θα είμαι εκεί τελικά. Μπορεί όμως να κάνουμε καμιά βόλτα την Παρασκευή το βράδι.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 27 Μάιος 2006, 21:21

Επιτέλους γύρισα στην πατρίδα!!!
Μα καλά πως μπορείτε και ζείτε στην Αθήνα απορία το έχω. Και θα εξηγήσω το γιατί:
Μέρα πρώτη: φτάνουμε στην Αθήνα κατα τη 1 το βράδι της Πέμπτης. Πάμε στο σπίτι μιας γνωστής μας, για να μας πάει στο ξενοδοχείο. Την ρωτάμε "είναι μακριά?", "όχι εδώ δίπλα είναι" μας λέει. Το εδώ δίπλα ήταν τουλάχιστον 20 λεπτά από το σημείο εκείνο. Εάν αυτό θεωρείται δίπλα, τί να πω.
Μέρα δεύτερη: Αφού μας ξυπνάει κατά τις 7 το πρωί ο ηλεκτρικός, (πολύ θόρυβο κάνει), ξεκινάμε να πάμε στην Νίκαια. Εντάξει κίνηση να πώ την αλήθεια δεν συναντήσαμε. Αλλά πως οδηγάτε εκεί κάτω?? Ειδικά οι ταξιτζήδες δεν παλεύονται με τίποτα. Πολλή επιθετική οδήγηση. Και φυσικά στα φανάρια ξεκινάνε πριν ανάψει το πράσινο. Τους φοβήθηκε το μάτι μου.
Το βράδι κάναμε μια βόλτα στο Ψυρρή. Να πω την αλήθεια απέφυγα να δοκιμάσω τον γύρο σας. Οι άλλοι όμως που το δοκίμασαν δεν είχαν και τις καλύτερες εντυπώσεις. Πολύ λίγο κρέας, και η πίτα κάνει 5 σβούρες γύρω από αυτό. Δεν μιλάω για δείγμα από ένα γυράδικο, αλλά τουλάχιστον από 3 (θέλαμε να κάνουμε σωστή έρευνα αγοράς).
Καλά το γέλιο έπεσε κάπου στην Βαρβάκειο, νομίζω. Ψάχναμε να παρκάρουμε, και πέσαμε σε ένα μέρος που κάνουν πιάτσα μόνο μαύρες. Αυτό πράγματι είναι κάτι που δεν έχουμε εδώ ή τουλάχιστον δεν ξέρω να έχουμε.
Επειδή κουράστικα, τελειώνω εδώ λέγοντας, ότι ΝΑΙ συναντήθηκα με το leipsippos, και ΝΑΙ ο geco έχει δίκιο, είμαι μικρή σε ηλικία.
Αυτά
Σημειώστε άλλη μια στην λίστα των Θεσσαλονικέων που με τίποτα δεν θα μπορούσαν να μείνουν στην Αθήνα.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pavlox » 28 Μάιος 2006, 03:32

Γεία σου ΖΑΠΜΑΡΙΑ, χαίρομαι πού πέρασες "καλά"....



Είναι γνωστό ότι εκεί στην Αθήνα είστε λίγο ανάποδοι. Θα πηγαίνω να τρώω στα goody's που ξέρω και τι έχει. Άσε που από οτι μου λένε ο γύρος σας είναι το 1/3 της δικιάς μας μερίδας,και έχει τζατζίκι στανταρ. Επίσης, σύμφωνα πάντα με πληροφορίες, κεμπαπ λέτε τα σουτζουκάκια σε σουβλάκι!!!!



Α έχετε και φραπέ εκεί κάτω????? Γιατί έχω ακούσει ότι τώρα μόνο fredo πίνουν οι Χαμουτζίδες (με την καλή έννοια πάντα)


Μα καλά πως μπορείτε και ζείτε στην Αθήνα απορία το έχω. Και θα εξηγήσω το γιατί:
Μέρα πρώτη: φτάνουμε στην Αθήνα κατα τη 1 το βράδι της Πέμπτης. Πάμε στο σπίτι μιας γνωστής μας, για να μας πάει στο ξενοδοχείο. Την ρωτάμε "είναι μακριά?", "όχι εδώ δίπλα είναι" μας λέει. Το εδώ δίπλα ήταν τουλάχιστον 20 λεπτά από το σημείο εκείνο. Εάν αυτό θεωρείται δίπλα, τί να πω.
Μέρα δεύτερη: Αφού μας ξυπνάει κατά τις 7 το πρωί ο ηλεκτρικός, (πολύ θόρυβο κάνει), ξεκινάμε να πάμε στην Νίκαια. Εντάξει κίνηση να πώ την αλήθεια δεν συναντήσαμε. Αλλά πως οδηγάτε εκεί κάτω?? Ειδικά οι ταξιτζήδες δεν παλεύονται με τίποτα. Πολλή επιθετική οδήγηση. Και φυσικά στα φανάρια ξεκινάνε πριν ανάψει το πράσινο. Τους φοβήθηκε το μάτι μου.
Το βράδι κάναμε μια βόλτα στο Ψυρρή. Να πω την αλήθεια απέφυγα να δοκιμάσω τον γύρο σας. Οι άλλοι όμως που το δοκίμασαν δεν είχαν και τις καλύτερες εντυπώσεις. Πολύ λίγο κρέας, και η πίτα κάνει 5 σβούρες γύρω από αυτό. Δεν μιλάω για δείγμα από ένα γυράδικο, αλλά τουλάχιστον από 3 (θέλαμε να κάνουμε σωστή έρευνα αγοράς).
Καλά το γέλιο έπεσε κάπου στην Βαρβάκειο, νομίζω. Ψάχναμε να παρκάρουμε, και πέσαμε σε ένα μέρος που κάνουν πιάτσα μόνο μαύρες. Αυτό πράγματι είναι κάτι που δεν έχουμε εδώ ή τουλάχιστον δεν ξέρω να έχουμε.
Επειδή κουράστικα, τελειώνω εδώ λέγοντας, ότι ΝΑΙ συναντήθηκα με το leipsippos, και ΝΑΙ ο geco έχει δίκιο, είμαι μικρή σε ηλικία.
Αυτά


Σημειώστε άλλη μια στην λίστα των Θεσσαλονικέων που με τίποτα δεν θα μπορούσαν να μείνουν στην Αθήνα.



Γιατί ρε φίλαράκι το σπάς το αυτοκίνητο ????

ΓΙΑΤΙΙΙ ΕΧΕΙ ΑΘΗΝΑΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΕΕΕΕΕΣ !!!


Τελικά ισχυεί...παρόλο που δέν ηθελα να τό πιστέψω !!!

Οι περισότεροι αθηναίοι έχουν τα καλύτερα να πούν για την θεσσαλονίκη, μερικοί μιλάνε για την θεσσαλονίκη σαν να είναι η βενετία της ελλάδας, τι "ερωτική πόλη" ακούς και τι "υπέροχες γυναίκες", "φανταστικό φαγητό", σε σημείο που όταν πας ψιλοαπογοητεύεσαι απο τις πολυκατοικίες και το κυκλοφοριακό που όπως και στην αθήνα δεν λείπουν...
Δεν έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου κάτοικο της Αθήνας (δε λέω "αθηναίο") να καταφέρεται εναντίον της Θεσσαλονίκης. Τα μόνιμα σχόλια που ακούω είναι "τι ωραία/ανθρώπινη/ρομαντική/ερωτική πόλη που είναι", "τι ανοιχτοί, ντόμπροι άνθρωποι οι Θεσσαλονικείς κλπ".

Αντιθέτως, τα σχόλια από τους κατοίκους της Σαλονίκης για την Αθήνα είναι συνήθως γεμάτα απο μικρές έως και ΜΕΓΑΛΕΣ κακιούλες, για να μήν πώ τίποτα άλλο..

Μάλλον το προβήμα είναι ίδιο με τών μικρότερών επαρχιακών πόλεων παρόλο που μιλάμε για τήν συμπρωτέυουσα ,στην ουσία μονοί τους "τσακώνονται" και γκρινιάζουν και χρονιά τώρα. Οι Αθηναίοι δεν ασχολούνται καν :P

Ιδιο πράμα πιά η Αθηνα και η Θεσσαλονίκη αγαπητη ΖΑΠ...τουλάχιστον σε αυτά που έθιξες....οδηγους, πολυκατοικίες κλπ.... οκ στο φαγητό είναι καλυτερα... επάνω η πανσέτα είναι σημα κατατεθέν.... :P

Αααα και πού να γνώριζες τή πραγματικά όμορφη Θεσσαλονίκη, τι θα μας έσουρνες τότε ....με τήν όμορφη Νεα Κρηνη, το Καραμπουρνακι τήν Εξοχη, όπως ήταν τότε... ΔΕΘ, Φεστιβαλ Τραγουδιου, Χορος των Ανεμωνων και αλλα τετοια
Και όχι όπως είναι τώρα που έχει μοιάσει στό Οικιστικό Εκτρωμα που λέγεται Αθήνα....:bricks:

Εμείς όμως βρέ κουτό (με τήν καλή έννοια) σ΄αγαπάμε :kiss: .... και τήν άλλη φορά που θα κατέβεις ΚΑΤΩ...δεν θα σε αφήσουμε να πάς σε Goodys, και θα σου δέιξουμε ωράια πράματα ...οχι ξενοδοχεία Γ' κατηγορίας...ούτες τίς καημένες τίς μαυρούλες... θα σε πάμε να φάς πραγματικό ΣΟΥΒΛΑΚΙ....και εάν σου πουνε για τζατζίκι..εσύ μήν βάλεις :P
θα σταματήσουμε μέχρι και τους ταξιτζίδες, αντε και τόν Ηλεκτρικο...έτσι για να έχεις να λές καλές κουβέντες...και να ξανάρθεις... να μήν πάς αλλού για εξετάσεις...
ΑΑΑ και μήν ξεχάσω....Φραπεδιά ναι ναι....Φραπεδία όπου κάνεις εσύ κέφι....Κολωνάκι, Πλάκα, Θησείο, Παραλία.....άντε και Φρέντο... κομματια να γίνει !! :D

Υ.Γ Καλά αποτελέσματα στίς εξετάσεις που έδωσες.:rockout3:

Ένας Χαμουτζής άπο τήν Μακεδονία !!!!

Ετσι για να ανάβουνε τα αίματα κύριε Υπερκατάσκοπε !!!
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 28 Μάιος 2006, 12:41

Φίλε pavlox, πίστεψε με με του κατοίκους της Αθήνας δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι από αυτούς δεν είναι καν από εκεί. Το θέμα είναι ο τρόπος ζωής εκεί κάτω. Όταν κάποιος χρειάζεται 1 και 2 ώρες για να φτάσει στην δουλειά του, τι ζωή μπορεί να κάνει? Σημείωσε ότι δεν ανέφερα τίποτα ούτε για ανθρώπους (εξαιρείται η φάρα των ταξιτζήδων), ούτε για την ομορφιά της Αθήνας. Απλά ο τρόπος ζωής και ο ρυθμός της, είναι κάτι το οποίο μου φαίνεται τελειώς έξω από αυτά που έχω συνηθήσει. Για αυτό έγραψα και αν πρόσεξες οτι δεν θα μπορούσα να ζήσω εκεί.

Για την ομορφία της περιοχής, ειδικά του κέντρου δεν μπορώ να συγκρίνω τις 2 πόλεις. Το κέντρο της Αθήνας, γενικά ΜΕ άρεσε αν και δεν το γύρισα πολύ. Και φυσικά αν το πάρουμε σε έκταση είναι περίπου όσο η μισή Θεσσαλονίκη.

Οπότε ελπίζω να έκανα κατανοητό το γεγονός ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την περιοχή της Αθήνας ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ, και τίποτα παραπάνω.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pavlox » 28 Μάιος 2006, 17:54

zapmaria έγραψε: ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ, και τίποτα παραπάνω.


Σωσταααααααά !!!!
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό bisba » 29 Μάιος 2006, 10:28

Αθήνα λέμε και τρελά πράγματα .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 29 Μάιος 2006, 11:44

zapmaria έγραψε:... Να πω την αλήθεια απέφυγα να δοκιμάσω τον γύρο σας. Οι άλλοι όμως που το δοκίμασαν δεν είχαν και τις καλύτερες εντυπώσεις. Πολύ λίγο κρέας, και η πίτα κάνει 5 σβούρες γύρω από αυτό. Δεν μιλάω για δείγμα από ένα γυράδικο, αλλά τουλάχιστον από 3 (θέλαμε να κάνουμε σωστή έρευνα αγοράς).


Εχουμε βγει Τσικνοπεμπτη να φαμε στη Σαλλλλωνικη:
-τι να σε φτιαξω καρνταση; με λλλλει
-3 σαντουιτς με σουβλακι, τον λλλλλλεω.
-τα φτιαχνω και ελλλλα να τα παρεις , με ξαναλλλλλλεει
-Του Θωμα καλα ειναι, προλαβαινεις; τον λλλλλλεω
-Τι με λλλλες ρε , πας με τα καλλλλα σου;Του Αγιου Πνευματος περνα και βλλλλεπουμε!

Για αυτο ζειτε πολλα χρονια χρονια, αυτο που ο υπολοιπος κοσμος λεει μια βδομαδα εσεις το λετε διαλλειμα για φραπε!

Τουλαχιστον σου δινουν εκεινη την μικρη πιτα με τον λιγο γυρο την στιγμη που πεινας , οχι οταν περναει ο κομητης του Χάλεϋ!


Εεεεεεεετσι......
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 29 Μάιος 2006, 14:19

Βρε για να μην αγχώνεστε το κάνουμε. Χαλλλλλαρά που λέμε.
Τρώμε σπάνια, αλλά τουλάχιστον καλά
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 29 Μάιος 2006, 15:28

Ναι αλλα πειναμε ΤΩΡΑ! ΟΧΙ αυριο!!

Για να μην πιασω το θεμα με τα τριγωνα Πανοραματος και την κρεμα τους!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 29 Μάιος 2006, 15:42

Γιατί τι έχουν τα τρίγωνα Πανοράματος? Προσωπικά δεν μου αρέσουν και δεν τα τρώω.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pavlox » 29 Μάιος 2006, 15:53

Εγώ επιμένω !!! Στο φαγητό είναι μπροστάαααααα

ΠΑΝΣΕΤΑ !!!!! Official φαγητό Θεσσαλονίκης...

Εντάξει τα Τρίγωνα...καμμιά καριόκα ?


Η Θεσσαλονίκη έχει το μόνο μπουζουκσιδικο :band: που με το Ουισκι σου φέρνουν ...καλαμάκια...(Ζυγός)


Τα φαγητά τους είναι καλά ....απλά δέν ξέρουν πώς να τα λένε...
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 29 Μάιος 2006, 15:57

Όπα έχουμε πάει και στον ΖΥΓΟ?? Δεν μας τα είπες αυτα pavlox
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό LC8er » 29 Μάιος 2006, 16:02

pavlox έγραψε:Εγώ επιμένω !!! Στο φαγητό είναι μπροστάαααααα

ΠΑΝΣΕΤΑ !!!!! Official φαγητό Θεσσαλονίκης...

Εντάξει τα Τρίγωνα...καμμιά καριόκα ?


Η Θεσσαλονίκη έχει το μόνο μπουζουκσιδικο :band: που με το Ουισκι σου φέρνουν ...καλαμάκια...(Ζυγός)


Τα φαγητά τους είναι καλά ....απλά δέν ξέρουν πώς να τα λένε...


Καλαμάκια??? ρε σύ με αυτά ρουφάνε τον φραπέ... μάλλον σουβλάκια εννοείες :P
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες