Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διαδρομές στα Μετέωρα, λίμνη Πλαστήρα, Ελάτη, Μέτσοβο.

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

Δημοσίευσηαπό sakaflias2 » 26 Οκτ 2005, 13:08

Αν πάτε Μέτσοβο ωραία θα είναι να κάνετε το γύρο τις Λίμνης ( 1:00 έως 2:00 ώρες εάν σταματάτε για να θαυμάσετε την θέα ) αξίζει τον κόπο .
Η διαδρομή που προτείνει ο Αλέξανδρος είναι πού καλή και αυτό που θα πρέπει να προσέξετε είναι όταν θα φθάσετε Καλαρίτες να έχετε αρκετή ημέρα μπροστά σας για να θα θαυμάσετε τη θέα , αλλά ίσως βρείτε και κάποιες μικρές κατολισθήσεις από πέτρες και θα σταματάτε να καθαρίζεται τον δρόμο. (αν και πιστεύω ότι δεν θα συναντήσετε γιατί δεν έχει ρίξει δυνατές βροχές ακόμη.)
Άλλη μία διαδρομή είναι Παλιοχώρι - (Κονάκια δεν τα έχει ο χάρτης, είναι ένας οικισμός με ξύλινα ΄΄σπίτια΄΄ που μένουν οι Σαρακατσάνοι το καλοκαίρι ) -Κρανιά , οπως θα βλέπεις το χωριό δεξιά υπάρχει δασικός δρόμος για Δολιανά για να επισκεφθείς την εκκλησία .Επιστροφή πάλι στην Κρανιά και από δασικό δρόμο βγάνεις έξω από το χωριό Πολυθέα , ακολουθείς την άσφαλτο και πηγαίνεις στα Χωριά Αγ. Παρασκευή –Γαρδίκι-Αθαμανία και από τον Χωματόδρομο κατεβαίνεις στο ποτάμι στην Γέφυρα Αλεξίου , ακολουθείς τον παραποτάμιο χωματόδρομο για Αρματολικό. Περνάς απέναντι Μεσοχώρα και ακολουθείς το δρόμο για Τρίκαλα (ασφαλτος ) Πριν Φθάσεις στο χωριό Στουρναρέικα στρίβεις αριστερά υπάρχει και μια ταμπέλα ( μικρή και παλιά) για Νεραιδοχώρι και Περτούλι , θα ακολουθείτε τον δρόμο που θα σας φαίνεται πιο βατός και με περισσότερες ροδιές( γιατί θα βρείτε αρκετά παρακλάδια) , και θα βγείτε στο Νεραιδοχώρι η συνεχίζεται για Πύρρα από τον δασικό δρόμο. Μετά μέσω ασφάλτου πηγαίνετε Περτούλι - Χρυσομηλιά και επιστροφή Καλαμπάκα.
Σημ. Στην ταβέρνα του Νιαβή να σταματήσετε για φαγητό αξίζει αρκεί να είστε τυχεροί και να βρείτε τραπέζι αλλιώς σας βλέπω να τρώτε πάλι στον Καψούρα είναι το επίθετω του ηλικιουμένου ζευγαριού που τσακώνονται συνέχεια .
Καλή ταβέρνα υπάρχει και στο χωριό Βλάχα που βρίσκεται ανάμεσα από Περτούλι και Ελάτη . Στο χωριό Βλάχα μπορείς να βγείς και οταν θα είσαι στο δασικό δρόμο Στουρναρεικα Νεραιδοχώρι .
Αυτά και κλείνω γιατί εάν συνεχίσω θα γράφω για διαδρομές έως το πρωί καλά να περάσεται .
Άβαταρ μέλους
sakaflias2
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005, 12:24

Δημοσίευσηαπό alexandros » 26 Οκτ 2005, 13:20

αυτη και αν ειναι ενημερωση !!!!

sakaflias2 πως και τα γνωρίζεις εκει τα μέρη ??
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό teroulas » 26 Οκτ 2005, 13:40

Να φάτε ελάφι στιφάδο στου Νιαβή :wink:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό sakaflias2 » 27 Οκτ 2005, 08:42

Αλέξανδρε απο βόλτες που κάνω στην περιοχή , αφού ο τόπος κατοικίας είναι τα Τρίκαλα .
Άβαταρ μέλους
sakaflias2
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005, 12:24

Δημοσίευσηαπό alexandros » 27 Οκτ 2005, 09:15

φιλαρακι απο το Γαρδικι είμαι, πατρίδα !!!

αντε και μηπως τα πουμε τα χριστουγεννα επανω !!

χαρηκα πολύ !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό esky_t » 27 Οκτ 2005, 10:12

Σακαφλιά2 σε ευχαριστώ και εσένα. Έχω φτιάξει ένα word με όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε και θα το έχω μαζί μου :) :). Teroula το Ελαφάκι μάλλον θα το τιμήσω έτσι όπως θα μου έχει ανοίξει η όρεξη από τις διαδρομές εκεί. (Εδώ μου έχει ανοίξει από τώρα)
Ζήτω η τρέλα!!!!
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Δημοσίευσηαπό sakaflias2 » 27 Οκτ 2005, 10:52

Καλά να περάσετε το τριήμερο όλοι σας , Αλέξανδρε θα τα πούμε .
Άβαταρ μέλους
sakaflias2
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005, 12:24

Δημοσίευσηαπό esky_t » 03 Νοέμ 2005, 16:33

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε. Και ιδιαίτερα στους sakaflias2 και alexandros που μου έδωσαν και πολλές διαδρομές. Εμείς κάναμε μια ποικιλία από τις διαδρομές που μου είπατε, όπως την διαδρομή Παλαιοχώρι - Κρανιά - μονή Τίμιου σταυρού (απίστευτη μονή), την διαδρομή Ανθούσα - Μπάρος και δυστυχώς πάλι πίσω στην Ανθούσα, παίξαμε ΠΟΛΥ στην λίμνη των πηγών Αώου και στην λίμνη Πλαστήρα. Ήθελα πολύ να έκανα και τις διαδρομές Χαλίκι - Μέτσοβο και Μέτσοβο - Καλαρίτες και Σιρόκο αλλά δυστυχώς οι αντοχές τις υπόλοιπης παρέας ήταν περιορισμένες και λογικά ίσως, αφού δεν οδήγαγαν αυτοί. Ελπίζω να ανέβω ξανά μετά τα πολλά χιόνια και να προλάβω να τις κάνω πριν γίνουν άσφαλτος. Πραγματικά είδα απίστευτα τοπία και μέρη. Ήταν ένα 5ήμερο (είχα πάρει και 2 μέρες άδεια) πραγματικά απίστευτο.
Επίσης τώρα που το θυμήθηκα πολύ καλό σκηνικό ήταν η διαδρομή Ανήλιο - Παναγιά στις 10:00 το βράδυ μέσα από το εργοτάξιο της Εγνατίας οδού. Είχαμε πάει σε μια ταβέρνα στο Ανήλιο και μας πρότειναν να πάμε από αυτόν το δρόμο. Προτείνω σε όποιον βρεθεί από εκεί να την κάνει. Κυρίως αν είναι βράδυ.

Προσπαθώντας ακόμη να επανέλθω στους ρυθμούς της τσιμεντούπολης σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για τις πληροφορίες σας.
Ζήτω η τρέλα!!!!
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες