Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διαδρομές στα Μετέωρα, λίμνη Πλαστήρα, Ελάτη, Μέτσοβο.

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

Διαδρομές στα Μετέωρα, λίμνη Πλαστήρα, Ελάτη, Μέτσοβο.

Δημοσίευσηαπό esky_t » 24 Οκτ 2005, 13:31

Θα βρισκόμαστε δύο τζιπ στο Καστράκι στα Μετέωρα το διάστημα από 28/10 - 1/11 στο πατρικό της κοπέλας μου. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μας προτείνει διαδρομές που γνωρίζει ώστε να τις επισκευτούμε. Οι διαδρομές που ζητάμε θέλουμε να είναι φυσικά σε όμορφα μέρη, δεν θα μας πειράξει να είναι μεγαλούτσικες και με κάποια σχετική δυσκολία όσο επιτρέπουν AT λάστιχα. Από εμάς θα υπάρχουν ιμάντες, αλυσίδες (υπερβολικό ίσως) εργαλεία για παν ενδεχόμενο. Ο σκοπός βασικά είναι να γνωρίσουμε καλύτερα την φύση και να κάνουμε μια-δύο ή και περισσότερες ωραίες εκδρομές.
Επίσης δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα να βρισκόμασταν και να κάναμε παρέα με κάποιον-ους που τυχών να είναι εκεί αυτό το διάστημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων πάρα πολύ.

(Υ.Γ. Τα τζιπ θα είναι ένα NIVA και ένα VITARA)
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Οκτ 2005, 16:01

6932254268-6945045129 wolf (Δημητρης)Μπαινει στο φορουμ www.tο4x4.gr και έχει ενοικιαζόμενα δωμάτια στο Καστράκι αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα θα σας βοηθήσει
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό alexandros » 24 Οκτ 2005, 16:47

θα πάθετε ζημιά απο την ομορφιά του τόπου !!!

μην περιοριστείτε στον κάμπο αλλα πηγαίνετε και πιο μέσα στην Πινδο.

μην χάσετε:

ΕΛΑΤΗ
ΠΕΡΤΟΥΛΙ
ΓΑΡΔΙΚΙ (ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ)
ΟΡΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΟΡΟΣ ΑΥΓΟ
ΟΡΟΣ ΚΑΚΑΡΔΙΤΣΑ

παρτε χαρτη της ΑΝΑΒΑΣΗΣ - ΤΟΡΟ 50.000 και καντε χωματα, ειναι 90% ακριβης ο χαρτης και εχει πολλες διαδρομες.

αν θελεις κιαλλες info στειλε e-mail και μιλαμε τηλεφωνικα


υς. πηγαινετε την απολυτη βολτα απο ΕΛΑΤΗ-ΠΕΡΤΟΥΛΙ-ΝΕΡΑΙΔΟΧΩΡΙ-ΔΕΣΗ-ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑ-ΑΝΘΟΥΣΑ ΓΙΑ ΣΙΡΟΚΟ & ΚΑΛΑΡΙΤΕΣ ........ είναι αντε γεια σας και συντομα θα το στρώσουνε με ασφαλτο οπότε θα πάτε καπου που του χρονου δεν θα παιζει (χωμα)!!!

μου βαλατε φωτια τωρα και ειπα να μην ανεβω πανω 28 οκτ ..... ουφ πια !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Διαδρομές στα Μετέωρα, λίμνη Πλαστήρα, Ελάτη, Μέτσοβο.

Δημοσίευσηαπό jimmy955i » 24 Οκτ 2005, 19:26

esky_t έγραψε:Θα βρισκόμαστε δύο τζιπ στο Καστράκι στα Μετέωρα το διάστημα από 28/10 - 1/11 στο πατρικό της κοπέλας μου. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μας προτείνει διαδρομές που γνωρίζει ώστε να τις επισκευτούμε. Οι διαδρομές που ζητάμε θέλουμε να είναι φυσικά σε όμορφα μέρη, δεν θα μας πειράξει να είναι μεγαλούτσικες και με κάποια σχετική δυσκολία όσο επιτρέπουν AT λάστιχα. Από εμάς θα υπάρχουν ιμάντες, αλυσίδες (υπερβολικό ίσως) εργαλεία για παν ενδεχόμενο. Ο σκοπός βασικά είναι να γνωρίσουμε καλύτερα την φύση και να κάνουμε μια-δύο ή και περισσότερες ωραίες εκδρομές.
Επίσης δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα να βρισκόμασταν και να κάναμε παρέα με κάποιον-ους που τυχών να είναι εκεί αυτό το διάστημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων πάρα πολύ.

(Υ.Γ. Τα τζιπ θα είναι ένα NIVA και ένα VITARA)


Η παρέα του BRAT (8 αυτοκίνητα) θα μείνουμε στα δωμάτια του Wolf στο Καστράκι και θα κάνουμε αρκετές διαδρομές όλο το τριήμερο.
Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς εδώ : http://www.brat.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=25.
B.R.A.T. ΠΡΟΕΔΡΟΣ
.............................................
CHEROKEE 4.0
Jeep There is only one
Άβαταρ μέλους
jimmy955i
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 08 Φεβ 2004, 11:58
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αττικής

Re: Διαδρομές στα Μετέωρα, λίμνη Πλαστήρα, Ελάτη, Μέτσοβο.

Δημοσίευσηαπό firelord » 24 Οκτ 2005, 20:41

ρε παιδιά, ήμουν Μετέωρα το ΣΚ, ήταν υπέροχα!

μα να μην ξέρω πως είναι και ο wolf εκεί τστστσ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Re: Διαδρομές στα Μετέωρα, λίμνη Πλαστήρα, Ελάτη, Μέτσοβο.

Δημοσίευσηαπό jimmy955i » 24 Οκτ 2005, 22:08

firelord έγραψε:ρε παιδιά, ήμουν Μετέωρα το ΣΚ, ήταν υπέροχα!

μα να μην ξέρω πως είναι και ο wolf εκεί τστστσ


Δεν πειράζει....ξαναέλα.
B.R.A.T. ΠΡΟΕΔΡΟΣ
.............................................
CHEROKEE 4.0
Jeep There is only one
Άβαταρ μέλους
jimmy955i
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 08 Φεβ 2004, 11:58
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αττικής

Δημοσίευσηαπό esky_t » 25 Οκτ 2005, 10:37

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Θα κανονίσω να πάρω ένα τηλέφωνο τον wolf μιας και θα είμαστε δίπλα ώστε να κανονίσουμε τουλάχιστον μια μέρα να ακολουθήσουμε το πρόγραμμά τους.
Alexandros σε ευχαριστώ και θα κοιτάξω να κάνω οπωσδήποτε την απόλυτη διαδρομή που λες 8) 8) Πέρσυ είχα φτάσει μέχρι το Νεραϊδοχώρι με επιβατικό και φάγαμε σε μια ταβέρνα μέσα στο χωριό στην πλατεία. Εκεί που την έχουν ένας παπούς και μια γιαγιά και τσακώνονται συνέχεια :) :)
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Δημοσίευσηαπό A.Man » 25 Οκτ 2005, 11:03

Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο για την διαδρομή μετά το Νεραϊδοχώρι. Είναι καταπληκτική!!
Ψάξε την εκκλησία του Τ. Σταυρού με τους 13 τρούλους στα Δολιανά.
Η διαδρομή για Καλαρύτες είναι φανταστική, τουλάχιστον το κομμάτι που έκανα εγώ γιατί μετα τα παράτησα. (έβρεχε καταρράκτες και ήμουν μόνος).
Θα περάσετε τέλεια.

Υ.Γ. Αν σταματήσετε για καφέ η για φαγητό στο (ομορφότερο) ξενοδοχείο της περιοχής το 'ΜΑΝΤΑΝΕΙΑ" (www.mantania-ae.gr) δοκιμάστε το ψωμί που φτιάχνουν εκεί, με φέτα της περιοχής.
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Οκτ 2005, 11:13

την επομενη φορα πηγαινετε να φατε στον ΝΙΑΒΗ στο Νεραιδοχωρι .... ζημια !!

Προταση 2η:

πάτε απο Καλαμπακα - Μετσοβο μεσω απο το χωριο ''Χαλικι'' (ξεκιναει ο χωματοδρομος απο την εισοδο της πλατειας και σε 45χλμ βγαινει Μετσοβο)

τρώτε τα ''ποδια'' σας και επιστρεφετε Καλαμπάκα απο χωριο ''Περιστερι'' πας καμια 10αρια χλμ προς Ιωαννινα απο ασφαλτο και στην πρωτη ΒΡ που βρισκεις δεξια σου ακριβως απεναντι ξεκιναει η αναβαση (εχει γεφυρακι με ασφαλτο και σε ανεβαζει επανω, σε περιπου 1.500μετρα ξεκιναει χωμα)
Περιστερι - και πας προς Σιροκο/Καλαριτες επιλεγεις αν θα περασεις απο το διασελο ''Μπαρος'' στα 2.100 και βγαινει στο χωριο ''Ανθουσα'' (10χλμ πριν το Χαλικι)

αξιζει τον κοπο !!

σορρυ για το υπερκουραστικο μηνυμα απλα επειδη το καλοκαιρι καναμε Αθηνα - συνορα - Αθηνα με τα γουρουνια ειλικρινα σας λεω ηταν και για τους 3 μας η πιο ομορφη αλλα και η πιο τρομακτικη διαδρομη που ειδα ποτε στη ζωη μου και γιαυτο σας τα πρηζω να πατε. δεν θα χασετε
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Οκτ 2005, 11:23

eteakth σου θυμίζει κάτι ???
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό A.Man » 25 Οκτ 2005, 11:24

Ακούστε τον Αλέξανδρο (κάτι παραπάνω ξέρει)
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό A.Man » 25 Οκτ 2005, 11:28

Τέλεια, καταπληκτική, φανταστική!!!
Αλέξανδρε ευχαριστώ για το δώρο.
Για όποιον θέλει να δει την φωτογραφία που έβαλε ο Αλέξανδρος χωρίς χιόνια ας δει το avatar μου
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Οκτ 2005, 11:50

διάσελο Μπάρος και φωτο απο το περασμα ...




το ξερω πως δεν σας νοιαζει αλλα επιμενω!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό esky_t » 25 Οκτ 2005, 14:30

Παιδιά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό για τις πληροφορίες που πήρα... Νοιώθω πολύ υποχρεωμένος.
Το απόγευμα θα πάρω και ένα χάρτη για να βάλω κάτω όλα αυτά που λέτε γιατί έτσι δεν καταλαβαίνω τις διαδρομές και τις αποστάσεις. Για τις δύο προτάσεις που μου λες Αλέξανδρε πόσα χλμ να υπολογίζω περίπου?

Και πάλι ευχαριστώ.
Ζήτω η τρέλα!!!!
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Οκτ 2005, 15:35

καλαμπακα-χαλικι ασφαλτος: περιπου 40 χλμ ομορφη διαδρομη
χαλικι-ανηλιο-μετσοβο χωμα: 45 χλμ ομορφη και αργη διαδρομη
μετσοβο-σιωλαδες ασφαλτος: περιπου 10 χλμ αδιαφορη διαδρομη (βαλε βενζινη στο δρομο για σιωλαδες)
σιωλαδες-μικρο περιστερι-καλαριτες-μπαρος-ανθουσα χωμα και πετρα: καμια 60αρια χλμ οασης, στο διασελο θα βλεπεις πισω σου την πινδο, μπροστα σου την βαλια καλντα και απο πανω τον θεο !!
Ανθουσα-καλαμπακα ασφαλτος: καμια 35αρα χλμ (ιδιος με την εκκινηση σας προς χαλικι (χαλικι-ανθουσα 4χλμ))

συνολο χιλιομετρων: περιπου 120 χλμ με μεση ωριαία 20χλμ = 6ωρες, βαλε και κανα φαι παει η μερα

ψαξτο στον χαρτη και αν δεν βγαλεις ακρη μιλαμε στο τηλεφωνο (στειλε pm)

υς. αποψη μου, μην φατε στη διαδρομη και μετα πατε να κανετε και 60 χλμ χωμα γιατι σας βλεπω χλωμους

περιμενω νεα σας !!!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Επόμενο

Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες