Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σ/Κ 16-17/04 "Η επέλαση του γκαντέμη"

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 08 Απρ 2005, 21:48

Μια ακόμα γνώση: Το όνομα Συκιά είναι πιθανό να προέρχεται από παραφθορά της λέξης "σκιά", ακριβώς επειδή το χωριό είναι κοντά στην ορθοπλαγιά με την επιβλητική σκιά. Χά!
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Απρ 2005, 07:31

dista έγραψε:Για να μαθαίνουν και οι νεότεροι :D
Το Χωριό Συκιά βρίσκεται στα ριζά της Δυτικής πλευράς της Γκιώνας και από πάνω του ορθώνεται η ορθοπλαγιά της Συκιάς που είναι η μεγαλύτερη των Βαλκανίων. Ένας κάθετος βράχινος τοίχος ύψους 1.200 μέτρων. Κάτω απο το χωριό περνάει ο Μόρνος (απο τον οποίο πίνουμε νεράκι εμείς οι Αθηναίοι). Μέσα από το χωριό περνάει το Λαζόρεμα που μαζεύει τα νερά της Δυτικής πλευράς των ψηλών κορφών του βουνού και τροφοδοτεί το Μόρνο.


Καλές οι πληροφορίες αλλά :
A. Βγάλε απο το avatar σου το Niva γιατί είσαι σοβαρός άνθρωπος και έχεις σοβαρό αμάξι.
Βου. Όλο πληροφορίες είσαι και απο εκδρομή τίποτα.
Γου. Αν έρθεις θα το βαπτίσουμε αγώνα και θα δώσουμε και κύπελλα :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Απρ 2005, 07:33

Dr.Format έγραψε:Βρε παιδιά,

μη ξεχάσετε να πάτε και από του Ρ@β@νη,

έχει καλά δωμάτια :lol: :lol: :lol:


Πλάκα - πλάκα αν πάς στα καινούργια του δωμάτια στο άλλο κτήριο θα "πάθεις" . Έμεις εκεί κλείνουμε πάντα :wink:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Απρ 2005, 07:37

vagelis έγραψε:Δαμιανε μην κολωνεις ελα θα περασουμε καλα.
Μονο αποφασισε να κανονισουμε δωματια.


Ρε είσαι καλά που θα φορτωθούμε πάλι το ντουλαποπαιδο να ουρλιάζει σε κάθε γκρέμι και να θέλει την μαμά του ? :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Απρ 2005, 07:40

michailbm έγραψε:Φίλτατε dista δεν ξέρω αν είμαι νεότερος


Είσαι είσαι ... :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Απρ 2005, 07:43

pkatsab έγραψε:Μια ακόμα γνώση: Το όνομα Συκιά είναι πιθανό να προέρχεται από παραφθορά της λέξης "σκιά", ακριβώς επειδή το χωριό είναι κοντά στην ορθοπλαγιά με την επιβλητική σκιά. Χά!


Όλο με συκιές ασχολείσαι με εκδρομές δεν σε βλέπω να κάνεις τίποτα. (ναι δεχόμαστε και Niva εμείς όλους τους αγαπάμε).
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Σ/Κ 16-17/04

Δημοσίευσηαπό jps » 09 Απρ 2005, 16:22

blackchris έγραψε:To Σ/Κ 16 -17/04 Οι Vagelis, Blackchris και κουκος θα κατευθυνθούμε σε μέρος που δεν έχουμε ξανάπαει ποτέ Οίτη - Βαρδουσία :twisted: :twisted: :twisted: Όσοι διαθέτουν λάστιχα mud είναι καλοδεχούμενοι. Αναχώρηση 13:00 το Σάββατο.για Βαγγέλη και κουκο και νωρίτερα για εμένα αν βρεθεί παρέα.


Την Κυριακή 17/04 έχω μια οικογενειακή υποχρέωση και δυστυχώς , αν και θα ήθελα, δεν μπορώ να είμαι μαζί σας........
ΑΛΛΑ .......
κάτι στο ύφος με χαλάει !
Σε λίγο θα λέμε.... όσοι απέχουν από το έδαφος 30 εκατ. είναι καλοδεχούμενοι....
ή όσοι έχουν τρείς εργάτες .....
ή όσοι έχουν δύο φτυάρια .....
ή όσοι φορούν τσίγκινο σώβρακο....
Τέτοια εποχή , χαρά θεού, μπορούμε να πάμε μια εκδρομή, χωρίς να χρειάζεται να στήσουμε...... αυτοκίνητο ειδικών απαιτήσεων.

Σας εύχομαι λοιπόν, να περάσετε καλά και να προσέχετε τον Τερουλάκο.
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Σ/Κ 16-17/04

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Απρ 2005, 17:25

jps έγραψε:
blackchris έγραψε:To Σ/Κ 16 -17/04 Οι Vagelis, Blackchris και κουκος θα κατευθυνθούμε σε μέρος που δεν έχουμε ξανάπαει ποτέ Οίτη - Βαρδουσία :twisted: :twisted: :twisted: Όσοι διαθέτουν λάστιχα mud είναι καλοδεχούμενοι. Αναχώρηση 13:00 το Σάββατο.για Βαγγέλη και κουκο και νωρίτερα για εμένα αν βρεθεί παρέα.


Την Κυριακή 17/04 έχω μια οικογενειακή υποχρέωση και δυστυχώς , αν και θα ήθελα, δεν μπορώ να είμαι μαζί σας........
ΑΛΛΑ .......
κάτι στο ύφος με χαλάει !
Σε λίγο θα λέμε.... όσοι απέχουν από το έδαφος 30 εκατ. είναι καλοδεχούμενοι....
ή όσοι έχουν τρείς εργάτες .....
ή όσοι έχουν δύο φτυάρια .....
ή όσοι φορούν τσίγκινο σώβρακο....
Τέτοια εποχή , χαρά θεού, μπορούμε να πάμε μια εκδρομή, χωρίς να χρειάζεται να στήσουμε...... αυτοκίνητο ειδικών απαιτήσεων.

Σας εύχομαι λοιπόν, να περάσετε καλά και να προσέχετε τον Τερουλάκο.


Γιάννη μην σε χαλάει τίποτα, κάθε εκδρομή έχει και προδιαγραφές ανάλογα τι θέλεις να κάνεις, στην Οίτη αυτόν τον χειμώνα έχουμε παει 3 φορές χωρίς να χωθούμε σε δυσκολίες γιατί απλά είχε 3 μέτρα χιόνι που ούτε άρμα μάχης πήγαινε. Χαλαρές σχετικά εκδρομές έχουμε κάνει, για να κάνουμε κάτι πιο σκληρό είναι απαραίτητες οι προδιαγραφές, και πολλές φορές στα δύσκολα ναι το ύψος είναι καθοριστικός παράγοντας, όπως και τα λάστιχα. Την προηγούμενη Κυριακή στην Εύβοια μέσα απο ιδιαίτερα πετρώδες έδαφος κάτοχος corando μετά το δεύτερο "γκαπ" απο κάτω σε πέτρα γύρισε πίσω γιατί κατάλαβε ότι θα άφηνε το μισό αμάξι στο βουνό. Ανάλογα τι θες να κάνεις θέτεις τις προδιαγραφές και όσοι αντέχουν ακολουθούν. Τώρα αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει μπορεί μέχρι εκεί που τον "παίρνει" και όταν δεν μπορεί να ακολουθήσει κάθετε κάπου και περιμένει. Απο εμένα κανένα πρόβλημα απλώς βάζουμε τις προδιαγραφές για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αργότερα . Σε μονοήμερη εκδρομή το να περιμένεις κάπου μπορεί να είναι κανα δίωρο αλλά σε διήμερη μπορεί να είναι και αρκετές ώρες. Φαντάσου να ξεκινήσεις απο Αθανάσιο διάκο για να βγεις στο πίσω μέρος των Βαρδουσίων, όποτε και μιλάμε για 7 ώρες αναμονής. Αξίζει τον κόπο ? Εγώ δεν θα το έκανα.
Τώρα σε ότι αφορά την συγκεκριμένη εκδρομή αυτή την εποχή σε Οίτη - Βαρδουσία που λογικά τα περάσματα είναι ανοιχτά, μιλάμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ λάσπη γλιστερή και βαθιά, ένα αυτοκίνητο με ακατάλληλα ελαστικά όχι μόνο δεν περνάει αλλά και κινδυνεύει. Ελπίζω να κάνουμε αυτή την διαδρομή μαζί έχοντας τα κατάλληλα ελαστικά και θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ. Η λάσπη της περιοχής είναι σχολείο, αλλά για οργανωμένους. Εγώ παρόλο που έχω mud ελαστικά και παρόλο το ύψος και έχω κολλήσει και έχω “βρει”.
Είναι προτιμότερο να θέτουμε τις προδιαγραφές εκδρομής απο πριν παρά αν κάποιος εκφράζει την επιθυμία να έρθει μετά να αρχίζουμε την ανάκριση “τι λάστιχα έχεις ? Είναι το αμάξι ψηλό ? Σε πειράζουν τα ψιλοχτυπήματα /ζημιες ?”
Για αυτό τον λόγο και το συγκεκριμένο ύφος, δεν παίζεις με την περιουσία του άλλου, ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη του.

A! Τον τερουλακο τον παίρνουμε μαζί για να τον σκίσουμε :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Σ/Κ 16-17/04

Δημοσίευσηαπό jps » 09 Απρ 2005, 17:58

Φίλε μου, μη με παρεξηγείς. Δεν εκφράζω παράπονο.
Ετσι όπως το θέτεις, έχεις απόλυτο δίκιο.
Νομίζω παρ'όλα αυτά ότι, σωστός offroader είναι, αυτός που κινείται εκτός δρόμου (εκδρομές, διασκέδαση, εξυπηρέτηση) ταλαιπωρόντας το αυτοκίνητό του όσο το δυνατόν λιγότερο. Και αυτό, φυσικά, έχει να κάνει με τις επιλογές του σε χρονική στιγμή και τοποθεσία κίνησης.
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό forester » 10 Απρ 2005, 00:55

90% Μέσα κι εγώ.
Διαθέτουμε MUD και άλλα καλούδια για λάσπες.....
Βασικά διαθέτουμε κέφι για εκδρομή!!!!
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό forester » 10 Απρ 2005, 01:00

teroulas έγραψε:
vagelis έγραψε:Δαμιανε μην κολωνεις ελα θα περασουμε καλα.
Μονο αποφασισε να κανονισουμε δωματια.


Μέσα

1. Blackchris
2. Vagelis
3. Koukos
4. Teroulas


1. Blackchris
2. Vagelis
3. Koukos
4. Teroulas
5. Forester (90%...)


...Πρόγραμμα (συνάντηση - εκκίνηση από κλινόν άστυ), εκπονήθηκε?
Να υποθέσω Σαββάτο πρωί κάπου σε Αγ. Στέφανο κλπ....
Μετά προς Θερμοπύλες - Μπράλο- Παύλιανη????
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό blackchris » 10 Απρ 2005, 06:03

forester έγραψε:
teroulas έγραψε:
vagelis έγραψε:Δαμιανε μην κολωνεις ελα θα περασουμε καλα.
Μονο αποφασισε να κανονισουμε δωματια.


Μέσα

1. Blackchris
2. Vagelis
3. Koukos
4. Teroulas


1. Blackchris
2. Vagelis
3. Koukos
4. Teroulas
5. Forester (90%...)


...Πρόγραμμα (συνάντηση - εκκίνηση από κλινόν άστυ), εκπονήθηκε?
Να υποθέσω Σαββάτο πρωί κάπου σε Αγ. Στέφανο κλπ....
Μετά προς Θερμοπύλες - Μπράλο- Παύλιανη????


Θοδωρή άντε να σε δούμε σε καμία εκρομή, ο Vagelis και ο κούκος θα ξεκινήσουν κατά τις 14:00 γιατι έχουν μαγαζί. Εγώ ο τερουλας και εσύ μπορούμε να αναχωρήσουμε χαλαρά κατα τις 10:00 απο την γνωστή BP στην εθνική. Το πρόγραμμα θα το κανονίσουμε επι τόπου.
Απο επικοινωνίες τι έχεις ?
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Σ/Κ 16-17/04

Δημοσίευσηαπό blackchris » 10 Απρ 2005, 06:09

jps έγραψε:Φίλε μου, μη με παρεξηγείς. Δεν εκφράζω παράπονο.
Ετσι όπως το θέτεις, έχεις απόλυτο δίκιο.
Νομίζω παρ'όλα αυτά ότι, σωστός offroader είναι, αυτός που κινείται εκτός δρόμου (εκδρομές, διασκέδαση, εξυπηρέτηση) ταλαιπωρόντας το αυτοκίνητό του όσο το δυνατόν λιγότερο. Και αυτό, φυσικά, έχει να κάνει με τις επιλογές του σε χρονική στιγμή και τοποθεσία κίνησης.


Γιάννη κανένα πρόβλημα, απλώς άρπαξα την ευκαιρία να πω κάποια πράγματα που είμαι υποχρεωμένος απο την στιγμή που οργανώνουμε μια εκδρομή μέσα απο το forum, οπότε μπορεί να εκδηλώσουν επιθυμία να συμμετάσχουν άτομα που δεν γνωρίζουν καν για τι πράγμα μιλάμε και στην πορεία να έχουμε παρατράγουδα.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό tedos » 10 Απρ 2005, 09:00

blackchris έγραψε:
Θοδωρή άντε να σε δούμε σε καμία εκρομή, ο Vagelis και ο κούκος θα ξεκινήσουν κατά τις 14:00 γιατι έχουν μαγαζί. Εγώ ο τερουλας και εσύ μπορούμε να αναχωρήσουμε χαλαρά κατα τις 10:00 απο την γνωστή BP στην εθνική. Το πρόγραμμα θα το κανονίσουμε επι τόπου.
Απο επικοινωνίες τι έχεις ?


Παρτε τον forester σε καμια εκδρομη τωρα που μπορει γιατι εχουμε και αγωνιστικο προγραμμα :twisted: :twisted: :twisted: Και το βραδυ βαλτε τον να σας λεει τις εντυπωσεις του απο το "Συνοδηγωντας με τον Αγιο Πετρο" :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό forester » 10 Απρ 2005, 10:01

tedos έγραψε:
blackchris έγραψε:
Θοδωρή άντε να σε δούμε σε καμία εκρομή, ο Vagelis και ο κούκος θα ξεκινήσουν κατά τις 14:00 γιατι έχουν μαγαζί. Εγώ ο τερουλας και εσύ μπορούμε να αναχωρήσουμε χαλαρά κατα τις 10:00 απο την γνωστή BP στην εθνική. Το πρόγραμμα θα το κανονίσουμε επι τόπου.
Απο επικοινωνίες τι έχεις ?


Παρτε τον forester σε καμια εκδρομη τωρα που μπορει γιατι εχουμε και αγωνιστικο προγραμμα :twisted: :twisted: :twisted: Και το βραδυ βαλτε τον να σας λεει τις εντυπωσεις του απο το "Συνοδηγωντας με τον Αγιο Πετρο" :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



Ξέρεις τώρα....
Πάω στην εκδρομή, για να "φτιάξω" κοινό - εξέδρα στον επόμενο 24ωρο :D :D
Άσε που θα χρειαστούμε και Service :wink: :lol: :lol:
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες