Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομές 3-5Σεπτ. & 10-12Σεπτ. (Βόρειος Όλυμπος τελικά)

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Εκδρομές 3-5Σεπτ. & 10-12Σεπτ. (Βόρειος Όλυμπος τελικά)

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Αύγ 2004, 20:37

mato έγραψε:με αφορμή τα παραπάνω να ρίξω μια ιδέα:
Κάποιο από τα ΠΣΚ 3-4-5 ή 10-11-12 Σεπτεμβρίου , με πιθανότερο το πρώτο, θα προσπαθήσω να είμαι στο Πήλιο (Τσαγκαράδα), όπου εκτός του σχεδιαζόμενου γλεντιού στο bar Scala του φίλου μου του Κομνηνού, έχω σκοπό να ελέγξω και έναν – καταπληκτικό εκ πρώτης όψεως - χάρτη (από την Ανάβαση) της περιοχής. Υπάρχει φυσικά δυνατότητα camping (οργανωμένου ή όχι), και – νομίζω - καθέλκυσης στον Αη-Γιάννη και στην Νταμούχαρη (αν υπάρχει ενδιαφέρον θα μάθουμε περισσότερα). Σκεφτείτε το.

Για το ΣΚ 10-11-12 σκεφτόμασταν με τον synodigo (ο οποίος δίνει μάθημα στις 13) να κατέβουμε Πήλιο επίσης!!!!!!!!!! Για τις περιοχές είδα κάποιες μάλλον όχι ιδιαίτερα γνωστές κοντά στα Ποτιστικά από το "Έλληνικό Πανόραμα"-Ξυνόβρυση,Μουρτίτσα,Κόμος-. Από την περιγραφή μοιάζει να υπάρχει και το στοιχείο της δυσκολης σχετικά πρόσβασης. Αυτές που αναφέρεις δεν νομίζω να κάνουν για ελευθερο (υπάρχει οργανωμένο στον Αη Γιάννη)
Ο χάρτης της Road πάντως είναι πολύ καλός και προτείνω σε όποιον θέλει να πάει προς Κισσό να κόψει μέσω χιονοδρομικού από τον δασικό το καλοκαιρι (που αποτελεί και τμήμα της πίστας και είναι αδιάβατος τον χειμώνα). Γλυτώνει όλες τις στροφές!!!!!! από τα Χάνια και μετά και πιθανόν και μερικά χλμ
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 13 Σεπ 2004, 08:28, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 25 Αύγ 2004, 21:54

Στον Αη Γιάννη υπάρχει η καταπληκτική παραλία της Πλάκας η οποία προσφέρεται για ελεύθερο camping. Το οργανωμένο δεν λέει και πολλά πράγματα (έχω μείνει). Επίσης στην παραλία Παπα-νερό μπορεί να στήσει κάποιος σκηνή στην άκρη της παραλίας.
Η διαδρομή Χάνια - Κισσός είναι μια ενδιαφέρουσα off-road διαδρομή. Για 10-11-12 Σεπτ το συζητάμε.
Το ΣΚ 3-4-5 Σεπτεβρίου είναι τα 'Μενίκοια' μια εκδήλωση του ορειβατικού συλόγου ενός χωριού έξω από τις Σέρρες. Το μέρος είναι πολύ ωραίο με τεχνητή λίμνη και δάσος από οξιές. Περιλαμβάνει ελεύθερο camping, βόλτες στο δάσος, υγιεινή διατροφή (παϊδάκια, λουκάνικα κλπ) και διάφορα άλλα events. Επίσης έχει και πολλές off-road διαδρομές. Εγώ μάλλον θα είμαι εκεί. Όποιος θέλει μπορεί να ακολουθήσει.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 31 Αύγ 2004, 09:39

Τελικά τι θα γίνει με αυτά τα δυο Σαββατοκύριακα?
Για να πούμε ποιοι μπορούμε και για που.
Εγώ βρέθηκα Τσαγκαράδα το ΣΚ που μας πέρασε.Περασα πολύ καλά και όπως είπαμε και με τον Μάνο ο κόσμος όλο και αραιώνει, αν και είχε ακόμα αρκετό. Για το βράδυ πάντως ήθελε κάτι πιο χοντρο σε ντύσιμο.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 31 Αύγ 2004, 22:47

Μιλώντας τηλεφωνικά με τους Γιώργηδες και τον Κώστα (gmav,georgek,terry) μου είπαν πως αυτο το ΣΚ είναι ελευθεροι για δράση!
Ο georgek έκανε αντιπρόταση στην πρόταση του με κάτι σε θάλασσα.
Ο gmav πρότεινε Πλατανίτσι (για την προοπτική και της κατάδυσης εκεί).
Για να μην το κάνουμε τηλεφωνικά ας πει ο καθένας αν μπορεί να δούμε πόσοι μαζευόμαστε
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 01 Σεπ 2004, 08:00

Σχετικά με τα Μενοίκια. Είναι μια εκδήλωση του Ορειβατικού συλλόγου του Χωριού 'Αγιο Πνευμα' λίγο έξω από τις Σέρρες. Γίνεται σε υψόμετρο 1000μ. σε ένα μέρος όπου υπάρχει μια τεχνητή λίμνη και πλούσιο δάσος από οξιές, κατσανιές, φουντουκιές. Υπάρχει χώρος για κατασκήνωση και επίσης υπάρχει μια μινι υποδομή που περιλαμβάνει τουαλέτες, νερό και γεννήτρια για ρεύμα. Για να φτάσει κάποιος εκεί πρέπει να διανύσει 15 χμ εύκολο χωματόδρομο. Επίσης η περιοχή έχει πολλές δυνατότητες για off-roading όπως επίσης και πειφερόμενα άγρια άλογα. Στα events περιλαμβάνοντα, πεζοπορία, ποδηλασία, ράπελ, flying fox, κανο στη λίμνη. Θα υπάρχει μουσική επάνδυση με dj και θα υπάρχει και καντίνα.
Εγώ προσωπικά θα ήθελα να πάω, αλλά θα εξαρτηθεί και από την παρέα.
Σχετικά με το Πλατανίτσι τι εννοείτε, οργανωμένο camping? Προσωπικά εμένα δεν με ενθουσίασε το camping στο Πλατανίτσι. Θα προτιμούσα, σε περίπτωση που πάμε θάλασσα, να πάμε προς περιοχή Βουρβουρού ή στα Διάπορα νησιά. Το Πλατανίτσι δεν είναι μακρυά και μπορούμε να συνδυάσουμε την κατάδυση.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι σε αυτή την περίπτωση εγώ θα έχω το σκάφος μαζί, με το οποίο θα κάνω και βόλτα, ανεξάρτητα από το αν συμμετέχουν άλλοι ή όχι.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 01 Σεπ 2004, 19:19

georgek έγραψε:...Στα events περιλαμβάνοντα, πεζοπορία, ποδηλασία, ράπελ, flying fox, κανο στη λίμνη. Θα υπάρχει μουσική επάνδυση με dj και θα υπάρχει και καντίνα.


...ερώτηση #1 : τι είναι το ράπελ ?
...ερώτηση #2 : τι είναι το flying fox ? (κυριολεκτείς ?)
...ερώτηση #3 : κανο στη λίμνη ? ("κάν'το στη λίμνη" έχει ?)

...ερώτηση #4: πόσο πίσω έχω μείνει πιά ?

georgek έγραψε:...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι σε αυτή την περίπτωση εγώ θα έχω το σκάφος μαζί, με το οποίο θα κάνω και βόλτα, ανεξάρτητα από το αν συμμετέχουν άλλοι ή όχι.

........ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 01 Σεπ 2004, 22:03

mato έγραψε:
...ερώτηση #1 : τι είναι το ράπελ ?
...ερώτηση #2 : τι είναι το flying fox ? (κυριολεκτείς ?)
...ερώτηση #3 : κανο στη λίμνη ? ("κάν'το στη λίμνη" έχει ?)

...ερώτηση #4: πόσο πίσω έχω μείνει πιά ?



Απάντηση 1 Το ράπελ είναι κατάβαση σε κάθετο βράχο με σκοινί ( Ο yannis ξέρει να το περιγράψει καλύτερα) :shock:

Απάντηση 2 Το flying fox (περίπου κυριολεκτώ αν εσύ κάνεις τη fox) είναι η ολίσθηση σε κεκλιμένο συρματόσκοινο το οποίο είναι πάνω από τη λίμνη :shock: . Το φινάλε έχει ομαλή προσγείωση στο τέλος της διαδρομής :P ή θεαματική βουτιά στη λίμνη αν το αφήσεις :D :D

Απάντηση 3 Το κανώ στη λίμνη είναι γνωστό. Το 'καν'το' στη λίμνη επαφείεται στην όρεξη του καθενός. :wink:

Απάντηση 4 Αν κρίνουμε από το έτος γέννησης σε συνδυασμό με το έτος σχεδιασμού του αυτοκινήτου και τα μουσικά ακούσματα.............................................................................. :lol: :lol: :lol: :lol:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 02 Σεπ 2004, 17:29

.. τι εννοείς ? ..
.. δεν σου αρέσει ο Adamo ?...

...άσχετο :
άλλαξα σύστημα στο γραφείο και δεν μπορώ να μπαίνω (γράφω) τις πρωινές ώρες (ο κωδικός είναι σωστός, xtrail, από το σπίτι μπαίνω κανονικά με τις ίδιες ρυθμίσεις που έχω στο γραφείο) οπότε από μένα θα έχετε νέα μόνο τα απογεύματα, εκτός κι αν αλλάξω nickname κι επανεγγραφώ.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 02 Σεπ 2004, 18:15

mato έγραψε:.. τι εννοείς ? ..
.. δεν σου αρέσει ο Adamo ?...



Τι είναι τούτο πάλι? :huh:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό georgek » 02 Σεπ 2004, 18:16

Τι έγινε? Δεν βλέπω όρεξη για το ΣΚ. Θα κανονίσουμε τίποτα, βουνό ή θάλασσα?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 02 Σεπ 2004, 21:28

ΘΑ-ΘΑ-ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!! Ακομα ειναι νωρις για βουνό. Και επειδή θα πάμε αγοράκια και εμένα το τριχωτό θέαμα δεν μου αρέσει :D, προτιμώ κι εγώ Πλατανίτσι ή Αρμενιστή για να υπάρχουν τριγύρω μας τρυφερες υπάρξεις. Στην Βουρβουρού δεν έχει μέρος για ελευθερο και αν πάμε Διάπορα θα είμαστε μόνοι μας και ξεκομμένοι εντελώς (αν είναι έτσι να αγοράσω και ράσσο και κομποσκοίνι). Ασε που απο Πλατανίτσι ή Αρμενιστή πετάγεσαι με το σκάφος πολύ γρήγορα.
Η παρέα μας θα αποτελείται απο τους αδελφούς μοναχούς:
gmav,master,georgek,terry χωρίς την terry, xtrail (με τις γνωστές παγίδες που πιάνουν μύγες, κουνούπια, ποντίκια, γκόμενες!!!!)

mato έγραψε:...ερώτηση #4: πόσο πίσω έχω μείνει πιά ?
georgek έγραψε:Απάντηση 4 Αν κρίνουμε από το έτος γέννησης σε συνδυασμό με το έτος σχεδιασμού του αυτοκινήτου και τα μουσικά ακούσματα.....

Η απάντηση του φετινού καλοκαιριού!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 03 Σεπ 2004, 17:30

georgek έγραψε:Στον Αη Γιάννη υπάρχει η καταπληκτική παραλία της Πλάκας η οποία προσφέρεται για ελεύθερο camping. Το οργανωμένο δεν λέει και πολλά πράγματα (έχω μείνει). Επίσης στην παραλία Παπα-νερό μπορεί να στήσει κάποιος σκηνή στην άκρη της παραλίας.
Η διαδρομή Χάνια - Κισσός είναι μια ενδιαφέρουσα off-road διαδρομή. Για 10-11-12 Σεπτ το συζητάμε.
Το ΣΚ 3-4-5 Σεπτεβρίου είναι τα 'Μενίκοια' μια εκδήλωση του ορειβατικού συλόγου ενός χωριού έξω από τις Σέρρες. Το μέρος είναι πολύ ωραίο με τεχνητή λίμνη και δάσος από οξιές. Περιλαμβάνει ελεύθερο camping, βόλτες στο δάσος, υγιεινή διατροφή (παϊδάκια, λουκάνικα κλπ) και διάφορα άλλα events. Επίσης έχει και πολλές off-road διαδρομές. Εγώ μάλλον θα είμαι εκεί. Όποιος θέλει μπορεί να ακολουθήσει.

Βουνο κυριοι Βου - νο

Αληθεια georgek στα Μενικοια αυθημερον την Κυριακη θα λεει η θα παμε να βοηθησουμε το σκουπισμα?
ρε γαμωτο δεν κανει και καμια βροχουλα...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό mato » 03 Σεπ 2004, 20:16

... Αντιπαρέρχομαι τα πειράγματα - δεκτά άλλωστε από μειράκια σαν κι εσάς (*) - και ενημερώνω την αξιότιμη παρέα οτι Κυριακή ξεκινάμε (**) για Βάλια Κάλντα και εκτός απροόπτου το ΠΣΚ 10-11/9 θα είμαστε στην Τσαγκαράδα. Θα τηλεφωνήσω στον κο Συντονιστή να μάθω τι αποφασίσατε τελικώς.

Καλές βόλτες.


(*) μη φουντώνετε δεν σας βρίζω, κοπλιμέντο κάνω
(**) συν γυναιξί και σκύλοις
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Σεπ 2004, 09:25

Τελικά το ΣΚ που μας πέρασε, μαζευτήκαμε στο Πλατανίτσι. Απών ο georgek (όλοι στην παρέα είπαν πως μάλλον προτίμησε τρυφερή παρέα παρά εμάς τους μαντράχαλους). Περάσαμε αρκετά όμορφα εκτός από την Κυριακή που λόγω καιρού έπεσε λίγο μελαγχολία και δεν κάναμε και κατάδυση :( . Ο καιρός εκεί ήταν πολύ καλυτερος από Θεσσαλονίκη που θύμιζε σχεδόν φθινόπωρο (ομίχλη,βροχή,πτώση θερμοκασίας)
Τελως πάντων. Για το άλλο ΠΣΚ ποιος θα είναι ευκαιρος? Αν τελικά δεν θέλουμε να πάμε ως το Πήλιο προτείνω κάπου κοντά στο Λιτόχωρο ωστε να συνδιάσουμε βουνό...αλλιώς υπάρχει και η πρόταση του xakou σε άλλη ενότητα.
Διαλέγετε και παίρνετε!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 07 Σεπ 2004, 10:26

xtrail έγραψε:Τελικά το ΣΚ που μας πέρασε, μαζευτήκαμε στο Πλατανίτσι. Απών ο georgek (όλοι στην παρέα είπαν πως μάλλον προτίμησε τρυφερή παρέα παρά εμάς τους μαντράχαλους).
Για το άλλο ΠΣΚ ποιος θα είναι ευκαιρος? Αν τελικά δεν θέλουμε να πάμε ως το Πήλιο προτείνω κάπου κοντά στο Λιτόχωρο ωστε να συνδιάσουμε βουνό...αλλιώς υπάρχει και η πρόταση του xakou σε άλλη ενότητα.
Διαλέγετε και παίρνετε!!


Όπως είναι γνωστό, δεν ρίχνω τις αντροπαρέες, τις οποίες ξέρω και να εκτιμώ. Αντίθετα μάλιστα αναγκάστηκα και πέταξα 1 κιλό τουλουμπάκια με σοκολάτα και 5 τουλούμπες γεμιστές(ειδική παραγγελία του Master) τα οποία και είχα προμηθευτεί για να κρατάω μαζί.
Άλλοι είναι αυτοί στο forum που προφασίζονται διάφορα (βλέπε πλακάκια, ντουλάπες, γέννες, βαφτήσια κ.λ.π) για να "την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια". :roll:

Επίσης η αλλαγή προορισμού τι να σημαίνει άραγε? Από γνωστή κωμόπολη της ηπειρωτικής Χαλκιδικής (Αρναία), ξαφνικές μυστικές επισκέψεις στην κεντρική Ελλάδα (Βόλο - Πήλιο). Μετά προτάσεις για αυτή την περιοχή και μετά ακύρωση. Δεν μας τα λέει καλά ο κυρ συντονιστής. :roll:

Anyway τα προσπερνώ όλα αυτά και επανέρχομαι στο θέμα του ΣΚ. Το Λιτόχωρο είναι πολύ καλή πρόταση και συνδυάζει αρκετά πράγματα. Δεν προσφέρεται ιδιαίτερα για ελεύθερο camping, αντίθετα έχει κάποια οργανωμένα. Μετά από δύο συνεχή ΣΚ στο Λιτόχωρο (όπου πέρασα καταπληκτικά με οικοδεσπότη τον yanni), θα προτιμούσα να πάμε και κάπου αλλού. Προτείνω την περιοχή της Ολυμπιάδας- Σταυρού. Προσφέρεται για camping, ψαροντούφεκο (τώρα που έβγαλα και άδεια) πιθανόν και κατάδυση (δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά άκουσα καλά λόγια για το βυθό) και ...........είναι κοντά στην Αρναία. Επίσης είναι κοντά και στις Σέρρες (σχετικά). Ο φίλος xakou φυσικά και είναι ευπρόσδεκτος.
Για προτάσεις στο κοντινό μέλλον θα γράψω σε άλλη θεματική ενότητα.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες