Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βέρμιο-Κορυφή Τσανακτσή 2054μ.

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό skier78 » 20 Μάιος 2008, 21:22

Ωραίος ο Γιώργος
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 20 Μάιος 2008, 22:15

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 20 Μάιος 2008, 22:17

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 20 Μάιος 2008, 22:19

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 20 Μάιος 2008, 22:21

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό skier78 » 20 Μάιος 2008, 22:33

GALILAIOS έγραψε:Χωρίς να θέλω να σας θίξω, ποιός είναι ο λόγος "κατάκτησης" μιας κορυφής με αυτοκίνητο;

Φιλικά πάντα, δεν έχω καμμιά όρεξη για αψιμαχίες πίσω από ένα πληκτρολόγιο, απλά θέλω να κατανοήσω την ιδέα.
:)



Με λίγα λόγια:
έμαθα να οδηγάω στο βουνό, με 7 μέτρα φορτηγό
από μικρός έλεγα πότε θα μεγαλώσω για να πάρω τζιπ
τώρα έχω τρία τετρακίνητα
μου την σπάει η άσφαλτος
μου την σπάνε οι στρωμένοι χωματόδρομοι
μ'αρέσει η οδήγηση σε δύσβατους δρόμους

όταν λέω ότι πρέπει να πάω στο τάδε σημείο για να δω αν μπορέσω να φτάσω οδηγόντας και όχι περπατώντας θα πρέπει να φτάσω και ας πάθει ζημιά το όχημα

για μένα η οδήγηση στο βουνό είναι τρόπος επιβίωσης
για να πω ότι χόρτασα οδήγηση θα πρέπει να οδηγάω μέχρι να νυστάξω
δηλαδή τιμόνι δώσ'μου και την ψυχή μου πάρε

έχω ρίξει άπειρα χιλιόμετρα περπατώντας με τα πόδια στο βουνό εφόσων είμαι σκιερ και κυνηγός,άρα δεν τα κάνουμε όλα καθηστοί

30-35 Κυριακές κάθε χρόνο είμαι στο βουνό

τα έγραψα όλα αυτά για να σε δώσω να καταλάβεις ότι με ευχαριστεί αυτό που κάνω ,όπως π.χ. κάποιος ευχαριστιέται όταν βλέπει μπάλα και ότι άλλα χόμπυ έχει ο καθένας ............

Υ.Γ.: ο καθένας με την τρέλλα του
Υ.Γ.2:ότι και να κάνεις θα πρέπει να το κάνεις γιατί σε αρέσει εσένα και όχι γιατί το κάνουν άλλοι
Υ.Γ.3:Δεν έθιξες κανέναν, εφόσων έκανες ερώτηση
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 20 Μάιος 2008, 22:42

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 20 Μάιος 2008, 22:44

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό MountainExplorer » 20 Μάιος 2008, 22:46

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MountainExplorer
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 12:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό skier78 » 20 Μάιος 2008, 22:55

Γιώργο η τελευταία φωτογραφία μου έδωσε μια ιδέα.Οποιος βρει την σωστή απάντηση κερδίζει ολοήμερη περιήγηση στο Βέρμιο.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 20 Μάιος 2008, 23:09

Πετρο μηπως θελεις να σου πω σε ποιον ανηκουν τα καλυβια της φωτογραφιας?
Η ζωη ειναι μικρη και τα γουστα πολλα,πρεπει να βιαστουμε!
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 21 Μάιος 2008, 17:50

σε ποιον??????????????????????
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 21 Μάιος 2008, 18:19

OK. Κατανοητό, απλά μου φάνηκε αρχικά, πολύ "δήθεν" δλδ όπως βλέπεις τετρακίνητα να καβαλάνε πεζοδρόμια κτλ κτλ. Με ξένισε το αυτοκίνητο στην κορυφή. Άλλο να υπήρχε δρόμος. Βέβαια, δεδομένων των συνθηκών δεν προξενήσατε και καμμιά καταστροφή.
Απλά όπως είπες είναι διαφορετικός τρόπος σκέψης, εγώ μάλλον το παίρνω από την πιο "οικολογική" πλευρά...Για μένα το αυτοκίνητο είναι το μέσο για να με πάει π.χ. ως τους πρόποδες και μετά είναι καθαρά θέμα ανθρώπου.

Συμφωνούμε απόλυτα για την άσφαλτο και το βουνό. Διαφωνούμε ως προς το κυνήγι (σχετικά με τους ασυνείδητους κυνηγούς που είναι όμως η πλειοψηφία και δεν πιστεύω να διαφωνείς). Όσο για το σκι, ίσως τα πούμε κάποια στιγμή στο βουνό καθότι κάνω σανίδα.

Πάντως χάρηκα για την εποικοδομητική συζήτηση και προς Θεού η παρέμβασή μου δεν είχε σκοπό "κραξίματος" -το οποίο για να μην κρύβομαι, σε περίπτωση που έβλεπα ανθρώπους με "φτιαγμένα" αυτοκίνητα να νομίζουν ότι η Ελληνική φύση είναι πεδίο camel trophy- χωρίς να υπολογίζουν συνέπειες, θα το έριχνα :) -. Απλά δε θέλω κάποια στιγμή να καταλήξουμε να απαγορεύεται να πατήσουμε χωματόδρομους επειδή κάποιοι ασυνείδητοι νομίζουν ότι μπορούν τα λάστιχά τους να πατήσουν οτιδήποτε (όπως και αυτό συμβαίνει δυστυχώς).

Υ.Γ. Έμαθα να οδηγάω σε Lada.
Υ.Γ. Μακάρι λοιπόν να μπορούσα να σε βάλω στη θέση οδηγού στρατιωτικού οχήματος 800+ αλόγων 8Χ8 το οποίο οδηγώ ενίοτε λόγω δουλειάς. Θα σου άρεσε πιστεύω. :wink:

Και φυσικά συγχωρέστε με για την ενόχληση!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό skier78 » 21 Μάιος 2008, 21:44

ST-pinin έγραψε:Πετρο μηπως θελεις να σου πω σε ποιον ανηκουν τα καλυβια της φωτογραφιας?


Σταύρο μια ιδέα είπα ,όχι μία απορία.Ακόμα δεν καταλάβατε?
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό skier78 » 21 Μάιος 2008, 22:09

GALILAIOS έγραψε:OK. Κατανοητό, απλά μου φάνηκε αρχικά, πολύ "δήθεν" δλδ όπως βλέπεις τετρακίνητα να καβαλάνε πεζοδρόμια κτλ κτλ. Με ξένισε το αυτοκίνητο στην κορυφή. Άλλο να υπήρχε δρόμος. Βέβαια, δεδομένων των συνθηκών δεν προξενήσατε και καμμιά καταστροφή.
Απλά όπως είπες είναι διαφορετικός τρόπος σκέψης, εγώ μάλλον το παίρνω από την πιο "οικολογική" πλευρά...Για μένα το αυτοκίνητο είναι το μέσο για να με πάει π.χ. ως τους πρόποδες και μετά είναι καθαρά θέμα ανθρώπου.

Συμφωνούμε απόλυτα για την άσφαλτο και το βουνό. Διαφωνούμε ως προς το κυνήγι (σχετικά με τους ασυνείδητους κυνηγούς που είναι όμως η πλειοψηφία και δεν πιστεύω να διαφωνείς). Όσο για το σκι, ίσως τα πούμε κάποια στιγμή στο βουνό καθότι κάνω σανίδα.

Πάντως χάρηκα για την εποικοδομητική συζήτηση και προς Θεού η παρέμβασή μου δεν είχε σκοπό "κραξίματος" -το οποίο για να μην κρύβομαι, σε περίπτωση που έβλεπα ανθρώπους με "φτιαγμένα" αυτοκίνητα να νομίζουν ότι η Ελληνική φύση είναι πεδίο camel trophy- χωρίς να υπολογίζουν συνέπειες, θα το έριχνα :) -. Απλά δε θέλω κάποια στιγμή να καταλήξουμε να απαγορεύεται να πατήσουμε χωματόδρομους επειδή κάποιοι ασυνείδητοι νομίζουν ότι μπορούν τα λάστιχά τους να πατήσουν οτιδήποτε (όπως και αυτό συμβαίνει δυστυχώς).

Υ.Γ. Έμαθα να οδηγάω σε Lada.
Υ.Γ. Μακάρι λοιπόν να μπορούσα να σε βάλω στη θέση οδηγού στρατιωτικού οχήματος 800+ αλόγων 8Χ8 το οποίο οδηγώ ενίοτε λόγω δουλειάς. Θα σου άρεσε πιστεύω. :wink:

Και φυσικά συγχωρέστε με για την ενόχληση!



Φίλε χάρηκα που σου έδωσα να καταλάβεις ότι αυτό που κάνω το κάνω γιατί μ'αρέσει και όχι για επίδειξη και ότι οι μόνες ζημιές που κάνουμε είναι στα τουτού μας και όχι στην φύση.Οταν γυρνούσαμε από την κορυφή περάσαμε από 2-3 διαφορετικά σημεία γιατί δεν θυμόμασταν ακριβώς από που είχαμε περάσει πριν από λιγα λεπτά για μερικούς που νομίζουν ότι όπου πατήσει ένα αυτοκίνητο αφήνει αιώνια σημάδια.Οσο για τους κυνηγούς είναι μεγάλη ιστορία....
Πως θα μας απαγορέψουν να πατήσουμε χωματοδρόμους όταν αυτοί οι ίδιοι γεμίζουν τα βουνά με άσφαλτο και ανοίγονται συνέχεια δασικοί δρόμοι?
Για τα 800 άλογα φέρτω να κάνουμε καμιά βόλτα.Ο διοικητής μου δεν μου έδεινε αδεια καταλληλότητας γιατί με πιάσαν πολλές φορές να κάνω άλματα με τα Μ38 μέσα στο στρατόπεδο.
Οσο για το σκι κάθε Κυριακή(σχεδόν)
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες