Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

πως παώ Βοβούσα;;

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

πως παώ Βοβούσα;;

Δημοσίευσηαπό nignis » 17 Σεπ 2007, 11:02

Στις αρχες του άλλου μήνα λέω να παω τριημερο Βοβουσα.
Υπάρχουν όμως 3 προβλήματα:

1: θα είμαστε 2 ατομα στο Ignis, μάλλον χωρις χιονολαστιχα, χωρις τετρακινητη συνοδεια=πιθανοι μπελάδες

2: Δεν ξερω καθόλου την κατάσταση των δρόμων και πως θα ειναι αν τυχών(λέμε τωρα...)ρίξει πολλές βροχές....

3. ο δρόμος γενικα έχει κίνηση;;

επιπλέον απο οτι εχω δει, το χωριο έχει τουλαχιστον 3 διαφορετικούς δρόμους προσέγγισης, χωρις να ξερω ποιος είναι ο καλύτερος ή ο πιο σύντομος. Σε καθε περίπτωση, απο οπου και αν πας, θα πατησεις και λίγο χώμα. Το θεμα ειναι απο θα περνάει το Ignis με το λιγότερο ζορισμα.Θα είμαστε μακρυα απο τη βάση, χωρις συνοδεία, και δε θέλω να εχουμε απροοπτα.

Όποιος ξέρει κάτι, έχει ακούσει κατι ή έχει πάει θα του ημουν ευγνωμων να βοηθουσε.

αυτα και ελπιζω να βρεθούμε απο κοντα
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

πως παώ Βοβούσα;;

Δημοσίευσηαπό mato » 17 Σεπ 2007, 12:24

Νίκο χαιρετώ.
Δεν έχω πάει πρόσφατα, αλλά ένας φίλος μου είπε ότι η κατάσταση δεν έχει αλλάξει:
Από Πηγές Αώου - Φλαμπουράρι - Βωβούσα είναι άσφαλτος (αλλά φτάνεις σχεδόν στο Μέτσοβο κι έχει πολλές στροφές μετά τις πηγές, άρα περισσότερη ώρα).
Από Γρεβενά - Ζιάκα - Περιβόλι έχει περίπου 18χλμ (μετά το Περιβόλι) χώμα πατημένο, αν δεν έχει βρέξει περνάει άνετα και επιβατικό.
Πριν ξεκινήσεις πάρε τηλ. σε κανέναν ξενώνα ή στο καταφύγιο και θα σου πουν από που να πας.
Για την τρίτη διαδρομή που λες, αν θυμάμαι καλά και είναι από Κρανιά - Μηλιά (χωμάτινη) ίσως να δυσκολευτείτε.
Έχω κάπου έναν καλό χάρτη, αν τον βρω θα σου πω κι άλλα.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

πως παώ Βοβούσα;;

Δημοσίευσηαπό harijohn » 17 Σεπ 2007, 12:37

Νίκο είχα πάει Βωβούσα πριν πολλά χρόνια είχαμε μείνει Μέτσοβο και από εκεί πήγαμε ημερήσια εκδρομή. Ο δρόμος από ότι θυμάμαι είναι κακοτράχαλος χωματόδρομος με πολύ φυτευτή πέτρα αλλά και αρκετές μεγαλύτερες. Με λίγη προσοχή όμως περνιέται.
Άβαταρ μέλους
harijohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 23 Δεκ 2005, 21:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

πως παω Βοβούσα;;

Δημοσίευσηαπό nignis » 17 Σεπ 2007, 12:47

σας ευχαριστω και τους δυο για την αμεση ανταπόκριση!

Σιγουρα θα παρω ενα τηλ πριν ξεκινήσω. Η πλάκα είναι οτι εκει επάνω μεχρι τέλη Σεπτεμβριου πάει και ΚΤΕΛ, τωρα απο που θα σας γελάσω, αλλα μάλλον μεσω Μετσόβου. Ας ελπίσουμε οτι δε θα πλακώσουν τα χιονια γιατί αλλιώς, ΑΚΥΡΟ
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Σεπ 2007, 12:50

βοβουσα ε? υπάρχουν πολλοί τρόποι να φτάσεις εξαρτάται από το που θα πας. Εαν είσαι Μέτσοβο μια βατή διαδρομή είναι μέσω "Φλαμπουραρι". Αν έρχεσαι από Γρεβενά - βασιλιτσα μου φαίνεται οτι πάει κάποιος δρόμος από το Διστρατο να πας οπωσδήποτε και Λαιστα. Τώρα για καλό και για κακό πάρε και κάποιον χάρτη.Της Ανάβασης εχει όλες τις διαδρομές εκεί επάνω είναι χωρισμένος σε δυο κομμάτια μου φαινεται λέγεται "βαλια καλντα" δεν μπορέσεις να τους βρεις στείλε PM
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό mato » 17 Σεπ 2007, 12:55

δες κι αυτό, μπορεί να βοηθήσει. Ο χάρτης που έλεγα είναι αυτός της ανάβασης και είναι πολύ καλός.

http://www.off-road.gr/article345.html
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Σεπ 2007, 12:59

mato έγραψε:δες κι αυτό, μπορεί να βοηθήσει. Ο χάρτης που έλεγα είναι αυτός της ανάβασης και είναι πολύ καλός.

http://www.off-road.gr/article345.html


αγαπητε μανωλη νομιζω οτι σκεφτομαστε τα ιδια πραγματα.
μολισ βρηκα και εγω το λινκ
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό mato » 17 Σεπ 2007, 14:16

maverickman έγραψε:
mato έγραψε:δες κι αυτό, μπορεί να βοηθήσει. Ο χάρτης που έλεγα είναι αυτός της ανάβασης και είναι πολύ καλός.

http://www.off-road.gr/article345.html


αγαπητε μανωλη νομιζω οτι σκεφτομαστε τα ιδια πραγματα.
μολισ βρηκα και εγω το λινκ


Από τις πιό καλές εκδρομές που έχω κάνει (γι αυτό έγραψα κι ολόκληρο κείμενο - "σεντόνι").
Αν πάτε στη Βωβούσα, ο ξενώνας του Βίκτωρα είναι πολύ καλός (αν ο Βίκτωρας αντέχει ακόμα - συνταξιούχος είπαμε- και δεν τον έχει κληρονομήσει ο γαμπρός του), και η κουζίνα επίσης.
Ακόμα αν έχετε σκοπό να τρίγυρίσετε, μην ξεχάσετε κανένα μπετονάκι βενζίνης (βενζινάδικα στον Ζιάκα, Μέτσοβο και Μηλιά). Εγώ είχα πάρει 40lit extra και τα χρησιμοποίησα όλα, με ενδιάμεσο ανεφοδιασμό στο Μέτσοβο (βέβαια έκατσα και πέντε μέρες - και το niva έχει μικρό ντεπόζιτο).
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nignis » 17 Σεπ 2007, 15:45

mato(και οι υπόλοιποι φυσικά...), ευχαριστω για τις πληροφορίες. Το link είναι εξαιρετικά χρήσιμο και θα το μελετησω....

Έχω μια άκρη εκει πάνω και θα μεινουμε στο καταφύγιο για 2 νυχτες. Πολλά off road δεν προβλέπω, εκτός αν επι τόπου βρεθεί κάποιος ντόπιος . Πάω με ατομο που σχετικά ξερει την περιοχή και τους κατοίκους και ελπίζω να με βολέψει, μεσω των γνωριμιών του, και στον τομέα ενος δευτερου οχήματος.
Λέω να πάρω και το ποδηλατο μου και να κάνω και καμμια διαδρομή εκει γύρω, λιγο πραγματικό mountain bike :)
Να δούμε τι καιρό θα εχει και πανε ολα καλά είμαι έτοιμος να πάω. Μετράω μέρες....
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 17 Σεπ 2007, 21:49

Πήγα Βοβούσα τον Αύγουστο, σου έχω καλά (;) νέα:
Πήγα από Γρεβενά-Ζιάκα-Περιβόλι, ο δρόμος είναι φρεσκοφτιαγμένη άσφαλτος, με στροφές βέβαια αλλά μια χαρά. Φοβερή περιοχή, δυστυχώς είχα λίγο χρόνο στη διάθεσή μου...Η εποχή που πηγαίνεις είναι σίγουρα καλύτερη.
Έμεινα κι εγώ στον ξενώνα του Βίκτωρα, (αν αντέχει λέει, είναι αεικίνητος! ), που είναι μιά χαρά.
Διαδρομές για mountain bike ή για περπάτημα θα βρεις σίγουρα.
Τα καύσιμα είναι ένα θέμα για το οποίο πρέπει να προνοήσεις. (Ειδικά όταν έχεις Νιβα :( ...Κι εγώ κουβαλούσα ένα 20λιτρο και μετάνοιωσα που άφησα το δεύτερο στην αποθήκη...:()
Καλό δρόμο!
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό nignis » 18 Σεπ 2007, 08:23

ευχαριστω για τα νεα pkatsab! μάλλον θα ακολουθησω τη διαδρομη που λες γιατι φαίνεται να ειναι η μικροτερη χιλιομετρικα και με τον καλύτερο δρόμο. Όσο για τις off road διαδρομες ελπιζω να κανω κατι κοντινο. Θα φουλάρω Γρεβενα και μετά θα ανεβω
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό nignis » 10 Οκτ 2007, 13:06

Τελικα καταφερα και πηγα στη Βοβούσα….
επελεξα να παω μεσω Γρεβενων, Μαυραναίων και Περιβολιου. Η εγνατια οδος σε φέρνει γρηγορα μεχρι τα Γρεβενα και μετα αρχιζει η άνοδος. Ο δρόμος Περιβόλι – Βοβούσα είναι μεν φρεσκοστρωμενος, αλλα δεν έχουν βελτιωσει καθόλου την χαραξη, απλα εριξαν ασφαλτο στον υπαρχων χωματοδρομο, με αποτελεσμα εκει που η χαραξη ηταν καλη για χωματινη διαδρομη, μετα την ασφαλτοστρωση είσαι συνεχως αναγκασμενος να πηγαίνεις με 40 χλμ/ωρα και το πόδι συνεχώς στο φρένο (πολλες μικρές απότομες επαναλαμβανόμενες στροφές).

Την επόμενη ημερα κινηθηκα προς Βάλια Κάλντα, μέσω του αυχένα δυτικα του Περιβολιου(Στάνη Τίζα) και από εκει νοτια, μεσω Σαλατούρα Σταυρού, στην περιοχή Κόκκινα Πεύκα και στο Αρκουδόρεμα.
Η επιστροφη έγινε από έναν άλλο δρόμο που ξεκιναει από το Ακουδόρεμα και καταλήγει από άλλη πλευρα στη Σαλατούρα Σταυρού.
Η κατασταση των δρόμων είναι εξαιρετικη και δεν υπάρχει καμμια δυσκολία ακόμα και για απλά αυτοκινητα. Δυστυχώς όμως η σήμανση δεν είναι παντα επαρκής και ένα μέρος των μονοπατιων δεν εχει σημανση ή έχουν υποστει τόσο μεγάλες φθορες, ώστε να μην είναι πλεον ορατά. Ο χάρτης της αναβασης για την περιοχη είναι ακριβης και από οσο διαπιστωσα (μιλησα και με άλλους τζιπαδες που συναντησα) οι δρομοι που αναφερονται ως δυσβατοι/καταστραμενοι είναι πραγματικά ζόρικοι ακόμα και για φτιαγμένα-ψηλωμένα αυτοκίνητα

Το απόγευμα πάλι πίσω Βοβούσα και κατεύθυνση νοτια του καταφυγίου της Βοβούσας προς Σμιξώματα, βρύση Μάνθου και Δάσος Μουργκου όπου το IGNIS με πήγε μέχρι την κορυφή


Την τελευταία ημερα ηταν προγραμματισμενο να γυρίσω Θεσσαλονικη νότια της Βοβούσας, μέσω πηγών Αωου και Μετσόβου. Τελικά γύρισα μέσω Δίλακκου, Ελατοχωρίου, Μακρινού, Κατσανιώνα και Δόλιανης. Στο χάρτη ο δρόμος που ενωνει αυτά τα χωρια φαίνεται να είναι άσφαλτος. Εξαιτίας όμως έργων βελτίωσης-διαπλάτυνσης έχει μεταβληθεί σε βατό χωματοδρομο.

Από εκει συνέχισα Λεπτοκαρυά, Φραγκάδες, Νεγάδες, Κήποι, Καπέσοβο και τελικά βγήκα Τσεπέλοβο, Σκαμνέλλι, Γυφτοκαμπο, Ηλιοχώρι, Βρυσοχώρι. Από εκει ξεκινάει απότομος χαλικοδρομος προς την γέφυρα του Αωου που γίνεται άσφαλτος από το Παλαιοσέλι, Έλευθερο για Κόνιτσα.(μεχρι εδώ 140+ χλμ μονο στροφές…)

Μετά απο μια στάση και τις απαραίτητες φωτογραφίες στην Κόνιτσα, επιστροφή μέσω Επταχωρίου, Πενταλόφου, Τσοτιλίου και Νεάπολης Κοζάνης στη Θεσσαλονικη, έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις για την περιοχή και τις φυσικές της ομορφιές. Όσοι δεν έχετε πάει, σπεύσατε!

Συνολικά χλμ εκδρομής: 700+ από Θεσσαλονίκη
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 10 Οκτ 2007, 13:50

nignis έγραψε:Από εκει συνέχισα Λεπτοκαρυά, Φραγκάδες, Νεγάδες, Κήποι, Καπέσοβο και τελικά βγήκα Τσεπέλοβο, Σκαμνέλλι, Γυφτοκαμπο, Ηλιοχώρι, Βρυσοχώρι. Από εκει ξεκινάει απότομος χαλικοδρομος προς την γέφυρα του Αωου που γίνεται άσφαλτος από το Παλαιοσέλι, Έλευθερο για Κόνιτσα.(μεχρι εδώ 140+ χλμ μονο στροφές…)
Συνολικά χλμ εκδρομής: 700+ από Θεσσαλονίκη


Συγχαρητήρια για την εκδρομή φίλε..
Μου θυμίζεις πριν 3 χρόνια με διανυκτέρευση Τσεπέλοβο , είχα κάνει την διαδρομή που περιγράφεις μέχρι το Παλαιοσελι.
Γεναρης ηταν ειχε ριξει και λίγο χιονάκι..τι εικόνα και αυτή να βλέπεις τον Αωο από την γέφυρα..
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες