Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πανελλήνια συνάντηση 4Χ4 στις 23-24-25 Απριλίου

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό mato » 26 Απρ 2004, 07:33

xtrail έγραψε:(μικροτραυματισμός στο πόδι, περαστικά Μάνο).....Η offroad βόλτα ήταν πολύ καλή ... .



ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ...
(όπως καταλάβατε εγώ δεν πήγα βόλτα)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 26 Απρ 2004, 09:07

Κρίμα που δε γνωριστήκαμε.
Είχα ανέβει και εγώ στη Καβάλα αλλά δεν είχα δει τα post :oops: :cry: :cry:
Eίχα το ασπρο VITARA με το Νο 1 και τη σημαία της Κω.
Κρίμααααααααα :cry: :cry: :cry:
Καί μάλλον είμασταν και στο ίδιο ξενοδοχείο :oops: PHILOXENIA
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό georgek » 26 Απρ 2004, 09:19

Θα προσπαθήσω να δώσω μια περιγραφή για το διήμερο στην Καβάλα.
Την πρώτη ημέρα πήγα στην πίστα του club της Καβάλας στον Πλατανότοπο. Εκέι μαζεύτηκαν οι σύλλογοι από όλη την Ελλάδα (Χανιά, Λασήθι, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ορεστιάδα, Σέρρες, Λάρισα, Γρεβενά και από άλλες περιοχές που δεν θυμάμαι.) Το στήσιμο όλο της εκδήλωσης θύμιζε πανηγύρι ή καλύτερα φεστιβάλ. Υπήρχε αρκετός ενθουσιασμός, μουσική από τα μεγάφωνα, δυναμική περιγραφή και η θέα όλων των τετρακίνητων που είχαν παρκάρει στην πλαγιά εντυπωσιακή. Η πίστα πάρα πολύ δύσκολη για τα δικά μου μάτια αλλά δεν έχω κριτήριο γιατί δεν έχω δει άλλη πίστα. Έτσι κι αλλιώς αυτό το στυλ δεν είναι στην ιδιοσυγκρασία μου. Δηλαδή κατά την προσωπική μου άποψη, η τετρακίνηση δεν είναι ένα άθλημα, στο οποίο βάζεις το αυτοκίνητο σε τεχνητά εμπόδια, αποφασισμένος για όλα, μέχρι και να καταστρέψεις το αυτοκίνητό σου μόνο και μόνο για να σε δουν κάποιοι άλλοι. Για εμένα η τετρακίνηση είναι ένα μέσο για να πλησιάσω περισσότερο στη φύση, που τόσο μου αρέσει, και να ζήσω στιγμές και να λάβω εικόνες που αλλιώς (με τον συμβατικό τρόπο δηλαδή) δεν θα είχα την ευκαιρία να το κάνω. Τώρα κάτω από αυτό το πρίσμα αν υπάρξουν και κάποιες 'παράπλευρες απώλειες' θα τις αποδεχτώ.
Ας γυρίσω στην περιγραφή γιατί ξέφυγα από το θέμα αλλά πραγματικά αυτά που είδα το Σάββατο με έκαναν να καταθέσω αυτές τις σκέψεις.
Όλη την υπόλοιπη ημέρα διάφορα οχήματα πραγματοποιούσαν περάσματα των εμποδίων της πίστας άλλοι επιτυχώς και άλλοι χωρίς επιτυχία. Η πίστα χωρίστηκε σε δύο μέρη όπου πρώτα όλα τα αυτοκίνητα πέρασαν το πρώτο μισό και μετά πάλι όλα τα αυτοκίνητα το δεύτερο μισό. Πάντως το θέαμα ήταν άκρως εντυπωσιακό. Την παράσταση έκλεψαν η λέσχη Χανίων όπου κάτω από τους ήχους κρητικών τραγουδιών έκαναν εντυπωσιακά περάσματα λες και η πίστα ήταν επίπεδη. Επίσης το "θωρηκτό" Wrangler του Ντάγκα από τα Γρεβενά το οποίο 'γέμισε΄την πίστα και κατάπιε τα εμπόδια.....
Στα αξιοσημείωτα της πρώτης ημέρας πρέπει να αναφέρω την ανατροπή ενός Samurai σε 'παιχνίδια' εκτός πίστας και το ατύχημα του mato (στραμπούληγμα ποδιού) σε ανύποπτο χρόνο. Μάνο περαστικά!
Τη δεύτερη ημέρα πραγματοποιήθηκε μια πολύ ήσυχη συνάντηση στο λιμάνι της Καβάλας όπου αφιερώθηκε σε πολύ ωραίο πρωινό καφεδάκι σε παρακείμενη καφετέρια. Εκεί οι X-trail, Yannis, Mato (με Ελπίδα και γκλίτσα αλλά χωρίς Λάουρα) και εγώ γνωρίσαμε το Χάρη HRC και περάσαμε όμορφα την ώρα μας κουβεντιάζοντας.
Στις 13.00 ξεκινήσαμε για την περιήγηση στο Πάϊκο. Ο mato δεν ακολούθησε λόγω τραυματισμού αλλά θα είναι σίγουρα κοντά μας και μάχιμος στην επόμενη εκδρομή.
Η εκδρομή ήταν μια δύσκολη υπόθεση κυρίως λόγω του αριθμού των τετρακίνητων που συμμετείχαν. Υπολογίζω γύρω στα 70-100 αυτοκίνητα. Η διαδρομή μέσα από το Πάϊκο ήταν φανταστική, με πολλών ειδών δέντρα, πλούσια βλάστηση.
Είχε και κάποια περάσματα που δεν ευνοούσαν μερικά αυτοκίνητα. Δυστυχώς ο x-trail γύρισε πίσω σε κάποιο από αυτά μόλις 100 μέτρα πριν βγούμε σε βατό χωματόδρομο. Πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε η πίεση από τα αυτοκίνητα που ακολουθούσαν και με λίγη βοήθεια θα τα κατάφερνε μια χαρά. Όμως αγχώθηκε από το καραβάνι που ακολουθούσε και έτσι προτίμησε να γυρίσει πίσω.
Αλέξανδρε προτείνω την διαδρομή να την κάνουμε όλη η παρέα και χωρίς άγχος και με σωστή συνεργασία θα τα καταφέρουμε όλοι μια χαρά.
Η κατάληξη της εκδρομής ήταν το δασικό χωριό του Πάϊκου. Είναι μια τουριστική επένδυση που περιλαμβάνει δωμάτια, ταβέρνα, καφετέρια και φαντάζομαι διάφορες άλλες εκδηλώσεις όπως ιππασία πεζοπορία κ.λ.π. Πραγματικά πανεμορφο μέρος με υπέροχα τοπία.
Ο X-trail έφτασε από τον άλλο δρόμο εκεί αλλά δυστυχώς δεν βρεθήκαμε γιατί εγώ δεν άκουγα το κινητό!
Κάπου εκεί τελείωσε και η εκδήλωση όπου μετά ο καθένας επέστρεψε στη βάση του.
Η εκδήλωση πλέον αποτελεί παρελθόν, οπότε είναι καιρός να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε για την επόμενη εξόρμηση της παρέας.
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό georgek » 26 Απρ 2004, 09:21

Στις συμμετοχές των συλλόγων ξέχασα να συμπεριλάβω την παρουσία των συλλόγων από την Κω και την Ρόδο.
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 26 Απρ 2004, 10:05

Κε συντονιστά μου ορίστε ένας άνθρωπος με τον οποίο μπορείς να μοιραστείς το βάρος των περιγραφών!
Περιεκτικός και λεπτομερής, χωρίς να πλατειάζει, 'χώνει' και τις απόψεις του - τις οποίες με τη σειρά μου θα σχολιάσω:

Συμφωνώ γενικά με την θεώρηση του georgek, πλήν όμως πιστεύω οτι το να μπείς στην πίστα δεν γίνεται μόνο για να σε δουν οι άλλοι. Τουλάχιστον έτσι ένοιωσα εγώ.
Πάντως το σχόλιο ήρθε στην κατάλληλη στιγμή, αφού ήμουν έτοιμος να προτείνω το γνωστό παιχνίδι 'κολλήματα και ιμάντες' σε όποιον ενδιαφέρεται. Σκοπός η προπόνηση και όχι το σπάσιμο. Απλώς θέλει σίγουρα δυό αυτοκίνητα.

Υ.Γ.
Χαιρετίσματα στον kos4wd. Διασταυρωθήκαμε πολλές φορές και πρόσεξα το καπελάκι του συλλόγου της Κώ σε έναν ψύχραιμο τύπο, που εμφανίστηκε αργότερα με το άσπρο Vitara. Tην επόμενη φορά που θα ανεβείτε ειδοποιήστε μας.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 26 Απρ 2004, 11:34

Φίλε Μάνο.
Φυσικά και καταλαβαίνω τη δική σου διάθεση να μπεις στην πίστα για να δεις τα όριά σου και όχι για να σπάσεις το αυτοκίνητό σου. Όμως πιστεύω ότι δεν έχουν τη δική σου θεώρηση όλοι οι συμμετέχοντες. Να σου θυμίσω την ανατροπή του Samurai η οποία έγινε χωρίς λόγο. :shock:
Όσο για το παιχνίδι 'κολλήματα και ιμάντες' εγώ είμαι μέσα αρκεί να γίνει στα πλαίσια μιας εκδρομής στην οποία να έχει επιλεγεί μια διαδρομή η οποία θα παρουσιάζει βαθμό δυσκολίας τέτοιο που θα απαιτεί χρήση ιμάντα κ.λ.π. Πιστεύω ότι η χθεσινή διαδρομή στο Παγγαίο προσφέρεται για τέτοιο 'παιχνίδι'
Σε τέοιες περιπτώσεις δεν έχει σημασία ο προορισμός (η Ιθάκη). Σημασία έχει η προσπάθεια και η ικανοποίηση για την υπερνίκηση των εμποδίων.

Και μιας και μιλάμε για δρόμους να θυμίσω και τα λόγια του ποιητή:

να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό gmav » 26 Απρ 2004, 11:44

mato έγραψε:.....Πάντως το σχόλιο ήρθε στην κατάλληλη στιγμή, αφού ήμουν έτοιμος να προτείνω το γνωστό παιχνίδι 'κολλήματα και ιμάντες' σε όποιον ενδιαφέρεται. Σκοπός η προπόνηση και όχι το σπάσιμο. Απλώς θέλει σίγουρα δυό αυτοκίνητα.
....



Ακριβώς αυτή τη συζήτηση είχαμε με τον xtrail την Κυριακή τον εκλογών, όταν μετά από τη βόλτα στο χορτιάτη (με τους maverickman, pirosvesti, mike1962, xtrail), βρέθηκα εγώ κολλημένος σε λασπολακούβα με τον xtrail να με πειράζει ότι θα φύγει... :D

Μετά από το ξεκόλλημά μου είπαμε να κανονίσουμε κάποια μέρα να βρεθούμε σε ανάλογη λάσπη με μόνο σκοπό την προπόνηση στο πως να περνάμε παρόμοια εμπόδια.

Μάνο, σε αυτό το παιχνίδι να με υπολογίζεις :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 26 Απρ 2004, 15:29

georgek έγραψε:Η εκδρομή ήταν μια δύσκολη υπόθεση κυρίως λόγω του αριθμού των τετρακίνητων που συμμετείχαν. Υπολογίζω γύρω στα 70-100 αυτοκίνητα. Η διαδρομή μέσα από το Πάϊκο ήταν φανταστική, με πολλών ειδών δέντρα, πλούσια βλάστηση.
Είχε και κάποια περάσματα που δεν ευνοούσαν μερικά αυτοκίνητα. Δυστυχώς ο x-trail γύρισε πίσω σε κάποιο από αυτά μόλις 100 μέτρα πριν βγούμε σε βατό χωματόδρομο. Πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε η πίεση από τα αυτοκίνητα που ακολουθούσαν και με λίγη βοήθεια θα τα κατάφερνε μια χαρά. Όμως αγχώθηκε από το καραβάνι που ακολουθούσε και έτσι προτίμησε να γυρίσει πίσω.
Αλέξανδρε προτείνω την διαδρομή να την κάνουμε όλη η παρέα και χωρίς άγχος και με σωστή συνεργασία θα τα καταφέρουμε όλοι μια χαρά.

Δυστυχώς δεν ήξερε κανένας πόση ήταν η υπόλοιπη διαδρομή, αρκετοί είπαν πως πιο πάνω γινόταν πιο δύσκολη και αποφάσισα να μην ζορίσω κι άλλο το αυτοκίνητο.
Σε μερικά σημεία αν και υπήρχαν μερικά παιδιά που βοηθουσαν για τα πατήματα, μερικοί φάνηκαν να "λένε" που πας ρε φίλε ή εμεις δεν βάλαμε ούτε τα αργά για να περάσουμε αλλά είχαν και καταλληλότερα λάστιχα και ψηλωμένα αυτοκίνητα. Και εδώ θα πω ας είχαν κι αυτοί μαμίσια και χωρίς αργά και τότε να μιλούσαν και αυτό δεν το λέω με κακία φυσικά.
Για το αγχος, υπήρχεΣίγουρα. Σκέψου πως εγώ την διαδρομή την έκανα διπλή, αφού την πήγα και από την ανάποδη άρα και περισσότερο offroad τελικά!!!!!
Η εμπειρία μου άρεσε και φυσικά δεν μετάνοιωσα που πήγα, απλά προτιμώ το ομαδικό κλίμα που υπάρχει στις δικές μας βόλτες.

Γιώργο ορίζεσαι ανταποκριτής των εκδρομών μας!!!

kos4wd έπρεπε να βρεθούμε γιατί με είχες βοηθήσει τότε που έψαχνα για να έρθω στην Κω!!! και είχαμε μιλήσει μονο μέσω του φόρουμ. Αλλά βλέπεις εμεις όλο τελευταία στιγμή αποφασίζουμε, ασε που δεν ξέραμε ότι θα ανέβαινες από Κω!!!!

Για την προπόνηση ξεχάστε το(πλάκα κάνω)!!! Ετοιμαστείτε για εκδρομές!!!
Να δω πότε θα τα κάνουμε όλα αυτά που ονειρευόμαστε και σκεφτόμαστε.Μάνο για τους ιμάντες θα το συζητήσουμε και θα το κανονίσουμε από κοντά, για να κάνουμε όλοι μαζι την παραγγελία.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 27 Απρ 2004, 07:11

xtrail έγραψε:.... Και εδώ θα πω ας είχαν κι αυτοί μαμίσια και χωρίς αργά και τότε να μιλούσαν και αυτό δεν το λέω με κακία φυσικά.
.


Και με κακία να τόλεγες, εγώ τουλάχιστον δεν θα σε παρεξηγούσα. Αυτό είναι που με ενοχλεί πιό πολύ (σε όλα τα πεδία, αλλά στα αυτοκίνητα και ακόμα περισσότερο στα τετρακίνητα είναι πολύ έντονο - και αυτός είναι ένας βασικός λόγος που εγώ τουλάχιστον 'κόλλησα' στην παρέα, επειδή δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα) :
η ελιτίστικη συμπεριφορά πολλών΄παλιών΄και΄έμπειρων΄ απέναντι σε ανθρώπους που αγαπούν εξ ίσου αυτό που κάνουν, κι ας μην έχουν 'παράσημα'.
Μου θυμίζει λίγο Στρατό η κατάσταση.
Βέβαια, αυτοί τη δουλειά τους και μεις τη δική μας : τι γίνεται με τους ιμάντες ? ( :P :P :P πλάκα κάνω).

(Θυμίζω οτι πρώτο στα SUV στο trial ride βγήκε xtrail). ΑΠΑΝΩ ΤΟΥΣ!!!!!
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Απρ 2004, 16:24

Τώρα πρόσεξα πως ο Γιώργος αναφέρει Πάικο ενώ είναι Παγγαίο!!! Όχι πως έγινε και κάτι, κοντινά ακούσματα :D
Για τους ιμάντες είμαστε 3 μέχρι τώρα (να φανταστώ πως θέλεις μονο έναν!)
Αν έχεις και κάτι άλλο στο μυαλό σου πες ώστε να μοιραστουν τα μεταφορικά, αν και ψάχνω κανεναν φίλο που να κατεβει Αθήνα και να τους φέρει.
Όσο για το Xtrail πιθανόν με άλλο λαστιχάκι να αλλάζει τελείως συμπεριφορά. Θα σου πω όταν αλλάξω(μετά το καλοκαίρι)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 28 Απρ 2004, 07:31

Sorry μη βαράτε βρε παιδιά. Ο.Κ. Μπέρδεψα το Πάϊκο με το Παγγαίο. :roll: Αλλά και τα δύο είναι βουνά της Μακεδονίας και αρχίζουν από ΠΑ.
Για τον ιμάντα ενδιαφέρομαι και εγώ αλλά θέλω πρώτα να τον δω live από τον Γιάννη.
Αλέξανδρε πιστεύω ότι είναι καιρός να ανοίξεις θεματική ενότητα για την επόμενη εκδρομή. Προτείνω ο τίτλος της ενότητας να έχει τη μορφή 'Εκδρομή Νο ....' και μετά να προστίθεται η ημ/νία και το μέρος.
Μάνο πως πάει το πόδι?
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 28 Απρ 2004, 07:41

georgek έγραψε:Sorry μη βαράτε βρε παιδιά. Ο.Κ. Μπέρδεψα το Πάϊκο με το Παγγαίο. :roll: Αλλά και τα δύο είναι βουνά της Μακεδονίας και αρχίζουν από ΠΑ.
Για τον ιμάντα ενδιαφέρομαι και εγώ αλλά θέλω πρώτα να τον δω live από τον Γιάννη.
Αλέξανδρε πιστεύω ότι είναι καιρός να ανοίξεις θεματική ενότητα για την επόμενη εκδρομή. Προτείνω ο τίτλος της ενότητας να έχει τη μορφή 'Εκδρομή Νο ....' και μετά να προστίθεται η ημ/νία και το μέρος.
Μάνο πως πάει το πόδι?

Δεν βαράμε μην φοβάσαι!!!! :D
Αφού σκέφτεσαι κι εσύ για ιμάντα περιμένουμε. Επειδή ο Γιάννης θέλει να δει το αυτοκίνητο του Χάρη live εσύ τον ιμάντα του Γιάννη κλπ πρέπει να κανονίσουμε κάτι που να μην έχει βόλτα ή να μην είναι πολύ μακριά ή κουραστική.
Ανοιγω θέμα για την επόμενη εκδρομή
Μάνο με την γκλιτσα πας στην δουλεια???? :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 28 Απρ 2004, 10:28

xtrail έγραψε:...Μάνο με την γκλιτσα πας στην δουλεια???? :shock: :shock: :shock:


...ναι με τη γκλίτσα και μια κάπα που μούδωσε ένας βοσκός να μη βρέχομαι. Εμαθα και να μαζεύω πρόβατα (σκυλιά δε μπορώ να συμμαζέψω).

Χωρίς πλάκα είμαι (σχεδόν) καλά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον (περιττό να πω πως το φαρμακείο έχει ήδη ψυκτικό και επίδεσμο).

Λοιπόν για ιμάντες εγώ θέλω δύο (2) και δεν με πειράζει να τους δω. Αλλά πως θα κανονισουμε ομαδική παραγγελία 'σπαστή' ? (...μπερδεύτηκα. Ο Γιάννης έχει ήδη τον εν λόγω ιμάντα ?)
Πάντως ο πιο εύκολος και οικονομικός τρόπος μεταφοράς νομίζω είναι με ΚΤΕΛ (σαν πακέτο, μάλλον πρέπει να είναι κάποιος να το παραλάβει). Αλλιώς ό.τι πείτε, αλλά να μην καλοκαιριάσουμε (να προλάβουμε καμμιά μικρή λασπούλα).

Χαιρετώ - Μάνος.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Μάιος 2004, 08:33

Ανέβηκαν μερικές φωτο από την πανελλήνια συγκέντρωση 4Χ4 και συγκεκριμένα από το Παγγαίο, και βρίσκεται μέσα στο αλμπουμ από την βόλτα μας στα Πιέρια
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες