Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διακοπές στο ....Πήλιο....

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Διακοπές στο ....Πήλιο....

Δημοσίευσηαπό lion » 03 Ιούλ 2007, 16:14

Έχω εδώ και καιρό αποφασίσει να πάω για διακοπες με την οικογένειά μου στο Πήλιο. Αναζητώ ένα ήσυχο μέρος, που μην έχει επηρεαστεί από την φωτιά-τραγωδία:cry: .Δεν γνωρίζω τίποτα για την περιοχή. Εαν έχετε διαδρομές ή χάρτες για το Ozi (προμηθεύτηκα και τον χάρτη της ανάβασης αλλά δεν ενθουσιάστηκα) ευπρόσδεκτες. Περιμένω τις προτάσεις σας.


(ή φεύγω για Θάσο....)
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Διακοπές στο ....Πήλιο....

Δημοσίευσηαπό markd » 03 Ιούλ 2007, 16:31

Δοκίμασε στους Άγιους Σαράντα, 3 χλμ από το Χορευτό !!!
Μακράν η καλύτερη παραλία που έχω δεί !!!
Δοκίμασέ το, αξίζει !!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Διακοπές στο ....Πήλιο....

Δημοσίευσηαπό GALLOPER » 03 Ιούλ 2007, 19:16

markd έγραψε:Δοκίμασε στους Άγιους Σαράντα, 3 χλμ από το Χορευτό !!!
Μακράν η καλύτερη παραλία που έχω δεί !!!
Δοκίμασέ το, αξίζει !!!



Εγκρινω,αλλα αν πας μεγαλη προσοχη οταν εχει καιρο,θα πρεπει να ξερεις πολυ καλο κολυμπι,μεγαλη προσοχη!!!!!!!!!!!!!!
Κατα τα αλλα ειναι πολυ ωραια και αν τραβας και το τσιπουρακι σου............σιγουρα θα το ευχαριστηθης :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
GALLOPER
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005, 19:00

Re: Διακοπές στο ....Πήλιο....

Δημοσίευσηαπό Lepes » 03 Ιούλ 2007, 20:49

πριν χρονια ειχα παει Αι Γιαννη οικογενειακο χωριο διπλα απο τη θαλασσα...
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Διακοπές στο ....Πήλιο....

Δημοσίευσηαπό vagelis » 04 Ιούλ 2007, 07:15

Ενα πολυ υσηχο μερος ειναι και ο Κατηγιωργης,χωριουδακι απεναντι απο την Σκιαθο,ταβερνουλα ψαρακι και ξεκουραση.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό xtrail » 04 Ιούλ 2007, 10:02

Μια και το Πήλιο ειναι το αγαπημένο μου σου προτείνω να κάνεις και την εξής διαδρομή. Ανεβαίνοντας από Χάνια, μπες στον δρόμο προς χιονοδρομικό μετά το πρώτο παρκινγκ έχει δεξιά έναν δρόμο που ειναι άσφαλτος στην αρχή και μετά γίνεται χώμα. Σε βγάζει στον Κισσό και εγώ προσωπικά την προτιμώ γιατί εκτός από ησυχία, τοπίο κλπ γλυτώνεις και την στροφαδούρα που έχει μετά τα Χάνια. Από Κισσό διαλέγεις.
Ανεβαίνοντας προς Χάνια κάνε μια παράκαμψη στη Μακρυνίτσα για έναν καφέ στην πλατεία.
Να ξέρεις βασικά πως ανατολικά είναι οι πιο ωραίες παραλίες. Αν όμως φυσάει από εκεί, χάθηκες!!! Τα κύματα ειναι τεράστια
Νταμούχαρη για εμένα προσωπικά ειναι παρα πολύ ωραίο μέρος (αν βεβαια σου αρέσουν τα τεράστια βότσαλα!!!). Ο Αηγιάννης με το ΠαπαΝερό ειναι απέραντες αμμουδερές και με μαγαζιά για φαγητό. Οι Αγιοι Σαράντα πολύ καλοί επίσης, όπως και η Ελίτσα.
Το Χορευτό έχει περισσότερο κόσμο, θυμάμαι περισσότερο το φαγητό σε μια ταβέρνα (μάλιστα τα μαγειρευτά του ήταν καταπληκτικά).
Στη Φακίστρα πρέπει να κατέβεις από στενό μονοπάτι, αν έχει παιδί ξέχνα το!!
Ο Μυλοπόταμος έχει αρκετό κόσμο λόγω του ότι ειναι πολύ γνωστο μέρος. Αν έχει καιρό μην περάσεις στην παραλία που έχει δίπλα (μέσα από "σπηλιά" στον βράχο).
Τέλος στο Πάλτση η παραλία είναι πολύ ωραία και ήσυχη σε σχέση με άλλες.Η διαδρομή από Αργαλαστή προς τα εκεί ήταν καταπληκτική. Αν κάηκε.................. :cry: :cry: :cry:
Άλλες από εκείνη την πλευρά δεν έχω πάει αλλά ο Κατηγιώργης που προτεινε ο vagelis, στο Βρωμονέρι, στο Μουρτιά και στα Ποτιστικά ειναι μέρη που έχω διαβάσει πως ειναι πολύ καλά επίσης και πολύ πιο ήσυχα και λόγω της απόστασης.
Από μέσα πήγαινε στο Λεφόκαστρο ειδικά στην παραλία που έχει πριν μπεις στον οικισμό και κατεβαινεις από σκαλοπάτια.
Στην Αφυσσο θα συναντήσεις πολύ κόσμο αν θέλεις βαβούρα.
Από μέσα γενικά δεν έχει κάτι ιδιαιτερο.
Ο χάρτης της Ανάβασης θεωρώ πως είναι πολύ καλός πάντως, δεν νομίζω να βρεις πιο αναλυτικό. Να ξέρεις πως οι χωματόδρομοι που φαίνονται με λεπτή γραμμή ειναι αρκετά στενοί.
Αν κάποιος (firelord) ξέρει που κάηκε ας μας πει
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nignis » 04 Ιούλ 2007, 15:56

Συμφωνω με τον xtrail για τις περιοχές...

Η διαδρομη προς Παλτση που λέει είχε καεί παλιά και τωρα είναι παλι πρασινη...Η θέα προς Σκίαθο και Σποράδες είναι φανταστική!

Γενικά οτι είναι 15-20 χλμ πριν την Αργαλαστή έχει καεί...

Από μέσα πλευρά καλά ειναι και στον Κάλαμο (οικογεν παραλια, ταβερνουλες κτλ)

Για πιο μακριά δοκίμασε Τρίκερι και Αγ Κυρική(φανταστικό μέρος, μοιάζει με νησί και έχει καλά θαλασσινά). Σε αυτήν την περιπτωση θα μείνεις Μηλίνα ή Χόρτο(τα πρωτα χωρία μετά την Αργαλαστη)
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό diamond » 08 Ιούλ 2007, 14:43

Ξέρει κάποιος με σιγουριά αν οι περιοχές Ποτιστικά , Πάλτση επηρεάστηκαν από την πρόσφατη φωτιά?
Γιατί από τις διάφορες απεικονίσεις αλλά και από τα όσα γράφτηκαν φαίνεται ότι επηρεάστηκαν.
Εγώ σκέφτομαι τα Ποτιστικά, υπέροχη παραλία όταν δεν φυσάει, ωραίο φαγητό στη ταβέρνα πάνω από το πάρκιν. Απλά προβληματίζομαι με τη φωτιά.
Επίσης lion η παραλία του παπα-νερό είναι καταπληκτική και ο μυλοπόταμος νωρίς το πρωι καθημερινές. Ομορφες διαδρομές επίσης Ζαγορά - Πουρί - Ελίτσα
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό nignis » 08 Ιούλ 2007, 19:01

Ποτιστικά , Πάλτση δεν επηρεάστηκαν, πηγή έγκυρη
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό lion » 10 Ιούλ 2007, 14:23

xtrail έγραψε:Ο χάρτης της Ανάβασης θεωρώ πως είναι πολύ καλός πάντως, δεν νομίζω να βρεις πιο αναλυτικό. Να ξέρεις πως οι χωματόδρομοι που φαίνονται με λεπτή γραμμή ειναι αρκετά στενοί.
Αν κάποιος (firelord) ξέρει που κάηκε ας μας πει


Που μπορώ να βρώ ένα "κατάλογο", τί σημαίνει κάθε σύμβολο και γραμμή πάνω στον χάρτη? (υπόμνημα?)
Επίσης περίμενα κάτι περισσότερο από ένα ξερό σκαναρισμένο χάρτη... έστω ένα κατάλογο με ενδιαφέροντα σημεία (wp)...
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Ιούλ 2007, 15:37

Προφανώς έχεις τον ψηφιακό μόνο...Θα κοιτάξω να σκανάρω υπόμνημα από άλλον χάρτη
Για πληροφορίες πολύ καλός ο οδηγός της Road για το Πήλιο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό diamond » 11 Ιούλ 2007, 18:59

lion έγραψε:
xtrail έγραψε:Ο χάρτης της Ανάβασης θεωρώ πως είναι πολύ καλός πάντως, δεν νομίζω να βρεις πιο αναλυτικό. Να ξέρεις πως οι χωματόδρομοι που φαίνονται με λεπτή γραμμή ειναι αρκετά στενοί.
Αν κάποιος (firelord) ξέρει που κάηκε ας μας πει


Που μπορώ να βρώ ένα "κατάλογο", τί σημαίνει κάθε σύμβολο και γραμμή πάνω στον χάρτη? (υπόμνημα?)
Επίσης περίμενα κάτι περισσότερο από ένα ξερό σκαναρισμένο χάρτη... έστω ένα κατάλογο με ενδιαφέροντα σημεία (wp)...


το ίδιο παράπονο έχω και εγώ. Τους το είχα πει κιόλας όταν πέρυσι είχα πάρει τον πρώτο ψηφιακό χάρτη αλλά από ότι φαίνεται τους είναι δύσκολο να προσθέσουν ένα αρχειάκι με το υπόμνημα.
επίσης ο χάρτης δεν είναι ενιαίος αλλά κομμάτια από πολλούς χάρτες με διαφορετική ανάλυση
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό xtrail » 21 Αύγ 2007, 09:04

Από την πρόσφατη επίσκεψη-διακοπές στο Πήλιο να κάνω μερικές αναφορές:
-Το κομμάτι που τελικά κάηκε ειναι αρκετά μεγάλο. Ξεκινάει να φαίνεται από τις στροφές της Λαμπινούς και αρχίζει λίγο παρακάτω (Προπαν). Φτάνει από εκείνη την πλευρά ως Πάλτση και Ποτιστικά, ευτυχώς χωρίς να έχει φτάσει ως κάτω. Σε αυτές τις δύο παραλίες έχουν αρχίσει να φαίνονται οι επιπτώσεις :cry: (πολλά ξυλα και στάχτη στον βυθό, όταν βρέξει φοβάμαι πως θα κατέβει λάσπη :cry: )
-Ο χωματόδρομος από το χιονοδρομικό προς Κισσό είναι κλειστός λόγω έργων. Μάθαμε ότι ανοίγουν δρόμο από εκεί ωστε να γλυτώνεις τις στροφές μετά τα Χάνια. Αλλο ένα κομμάτι φύσης που θα το βιάσουν για χάρη της εξυπηρέτησης των ξενώνων που ειναι από την άλλη πλευρά ωστε να δουλέψει ακόμα περισσότερο το χιονοδρομικό :evil: :evil:
-15αυγουστο το Πήλιο ήταν κόλαση. Με πάρα πολύ κόσμο που δεν συνειδητοποιούσε ότι οδηγούσε σε στενούς δρόμους, να παρκάρει όπου γουστάρει, να απαιτεί να κάνεις εσύ στην άκρη του γκρεμού χωρίς αυτός να κόβει ταχύτητα....
Θα ψηφίσω τους Α. Σαράντα ως την καλύτερη παραλία, παρά την δυσκολία σε παρκάρισμα αυτή την εποχή. Ο κόλπος της Λαμπινούς για τις δύο όμορφες σπηλιές που φτάνεις κολυμπώντας. Το Χορευτό δυστυχώς ως την χειρότερη μια και που από την αναρχία, την κακογουστιά και τον απειρο κόσμο μου θύμισε την άσχημη Ελλάδα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nignis » 24 Αύγ 2007, 13:52

φωτογραφιες απο τον τόπο του εγκλήματος

η πρωτη ειναι λίγο μετα τη δισταυρωση για Συκή

Εικόνα
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό nignis » 24 Αύγ 2007, 13:55

και η δευτερη ανεβαίνοντας μετα τους Αφετες

Εικόνα
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...


Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες