Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή στα Πιέρια Σάββατο 17 Απριλίου 2004

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Απρ 2004, 08:54

georgek έγραψε:Εριξα μια ματιά στο βιβλίο της Road και μου άρεσε η ιδέα της κατάκτησης της κορυφής Φλάμπουρο. Είναι βέβαια 2200 μ. αλλά πιστεύω ότι θα μας ανταμείψει. Ο δρόμος ξεκινάει από το καταφύγι και φτάνει στην κορυφή. Τελικά απόκτησα και εγώ PMR. Ποιο κανάλι ισχύει?

Με γειά σου!! Συνήθως στο 7 αλλά αν έχουμε άλλους στο κανάλι βάζουμε κι άλλα.
Για το Φλάμπουρο διάβασα κι εγώ και αξίζει, αλλά να δουμε και τι συνθήκες θα επικρατούνε γιατί μάλλον αξίζει με καθαρό καιρό για να έχει και θέα. Να δούμε και με τα χιόνια τι γίνεται γιατί θα είμαστε και πολλά αυτοκίνητα οπότε οι αναστροφή θα είναι πιο δύσκολη
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Απρ 2004, 16:27

με τον πυροσβέστη μίλησα την τετάρτη και ήταν μέσα αλλα από τότε δεν είχα νέα του

χαρτης ετοιμος στοπ.
καταπληκτικος στοπ
ζηλευετε στοπ. στοπ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Απρ 2004, 18:33

Η διαδρομή που τελικά αποφασίσαμε ειναι η εξής:
Όσοι βρεθούμε Θεσσαλονίκη στις 9 στα διόδια Μαλγάρων κατευθυνόμαστε όλοι μαζί στην Κατερίνη. Εκεί
Σημείο συνάντησης η αλάνα ακριβώς δίπλα (δεξιά) στο πρώτο φανάρι που θα συναντήσετε βγαίνοντας από τη διασταύρωση της Εθνικής προς Κατερίνη. Πιο συγκεκριμένα, θα βγείτε από την έξοδο με το φανάρι, εκεί που στενεύει ο δρόμος λόγω έργων. Στα 300 περίπου μέτρα, μετά την αντιπροσωπεία της SUZUKI και της FΟRD θα συνανήσετε το πρώτο φανάρι. Δεξιά στην αλάνα είναι το σημείο συνάντησης. Ακριβώς μπροστά από τον ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΊΟΥ.

Λογικά θα είμαστε Κατερίνη γύρω στις 9.30-9.45. Θα πάμε προς Ελασσόνα-Ελατοχώρι.
Θα καθίσουμε για καφέ στο Παλιό Ελατοχώρι και θα ανεβούμε στο Χιονοδρομικό από τον δρόμο που φαίνεται και στον χάρτη (1.1+2.6+3+1.6)
Αυτό το κομμάτι είναι που έχει λίγα χιόνια και πιθανόν να μας δυσκολέψουν. Αν τα καταφέρουμε έχει μια ωραία μικρή διαδρομή , αυτή που φαίνεται από Χιονοδρομικό 3.5χλμ μετά και με κατευθυνση προς Α. Κυριακή (2.5+0.6+0.7) για να ξαναβγούμε στον δρόμο προς Καταφύγι.
Σε περίπτωση που δεν μπορέσουμε να ανεβούμε από εκεί η εναλλακτική ειναι από Ριζώματα ή από Σκοτεινά. Στο Καταφύγι έχουμε κανονίσει ήδη για το φαγητό!!!
Για το Φλάμπουρο αν έχουμε χρόνο θα ανεβούμε αλλά επειδή θα έχει σίγουρα χιόνι (απ΄ότι ειπε ο Γιάννης) και ανάλογα με την ώρα, τον καιρό και την όρεξη ανεβαίνουμε πεζοπορία (1.5+7.3χλμ).Ντυθείτε κατάλληλα!!!!! :D
Η συνέχεια ανάλογα πάντα με την ώρα θα είναι είτε προς Σκοτεινά ειτε προς......βλέπουμε!!!!! :D
Η παρέα τελικά ειναι:

yannis (jimny,Terrano,Samurai)
gmav (terios)
xtrail (xtrail)
mato (niva)
maverickman (maverick)
georgek (kia sportage)
terry(Κώστας terios) -ακομα όμως δεν είναι σίγουρος-

Τα λέμε αύριο και όποιος άλλος θέλει να έρθει μην περιμένει ιδιαίτερη πρόσκληση, το σημείο συνάντησης ειναι γνωστό.
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 18 Απρ 2004, 08:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 16 Απρ 2004, 22:49

Όσοι εκτιμάτε το καλό και αγνό μέλι να θυμηθείτε στα Φωτεινά να βρούμε τον παπά-Κώστα. Ίσως να του έμεινε κανένα 3κιλο από τον τελευταίο τρύγο.

Τώρα τα ευχάριστα νέα: Πληροφορίες από το Καταφύγι λένε ότι γκρέιντερ καθάρισε το δρόμο (αύριο θα δούμε πόσο έγκυρες είνα οι πηγές μας).

Η ΕΜΥ έδωσε βροχή για αύριο. Γι' αυτό πάρτε τα ανάλογα ρούχα.

Και κλείνω με μια ερώτηση: Από ποιο χωριό ήταν ο Α. Ζορμπάς? (you know, Zorba the Greek).

Όσοι απαντήστε "Καταφύγι" κερδίσατε μια τζιπάδα στα Πιέρια. :lol:
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 17 Απρ 2004, 17:08

Αγαπητοι φιλοι,
παρακολουθω τα νεα σας αλλα διστυχως δεν μπορω να ακολουθησω, ευχομαι να περασετε καταπληκτικα και θα τα ξαναπουμε συντομα.
Γεια
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Απρ 2004, 23:11

Περάσαμε καταπληκτικά για άλλη μια φορά!!!! Η παρέα το κάτι άλλο. Οι εικόνες μοναδικές. Αν ήμουν ξεκούραστος θα ξαναπήγαινα και αυριο πάλι. Τελικά η διαδρομή λόγω χιονιου δεν έγινε από το Παλιό Ελατοχώρι-Χιονοδρομικό- Καταφύγι -αν και προσπαθήσαμε- αλλά από Φωτεινά -Σκοτεινά και επιστροφή από τον δρόμο που βγαίνει στην πίστα του Χιονοδρομικού. Όσοι έχετε-έχουμε ψηφιακές γράψτε 1-2 cd για να πάρουμε όλοι. Εγώ θα αρχίσω να ανεβάζω από τις δικιές μου και του Δημήτρη όταν τις πάρω και θα ετοιμάσω πιθανόν και κάτι με όλες μαζί.
Με τον Δημήτρη είπαμε πως ίσως κανονίσουμε προβολή με συνδιασμό βόλτα στην Κερκίνη (ακόμα και βαρκάδα)!!!
Να αρχίσετε να ετοιμάζεστε για την επόμενη βόλτα μας!!!!!!!!!! :D :D :D
Υ.Γ. Η παρέα τελικά ήταν
Jimny (Γιάννης, Γιώργος με νέα φρούτα, Λιάνα)
Terrano (Δημήτρης με τον γιό του Πέτρο)
Terios (Γιώργος, Κώστας χωρίς την Νάνσυ αυτή την φορά)
Kia Sportage (Γιώργος, με φοβερούς προβολεις!!!!!!)
Kia Sportage (Στέλιος,Κατερίνα με το καταπληκτικό τους 4Χ4 μωρό :D :D !!!!)
Maverick (Μπάμπης,Στέλλα και το νέο του παιχνίδι...θα πάρω κι εγώ ίδιο :twisted: )
Niva (Μάνος, Ελπίδα και η ιχνηλάτης Λάουρα :animaldog: )
Xtrail (Αλέξανδρος, Πέτρος και Μαρία η οποία μας περιποιήθηκε ιδιαίτερα...μας τάιζε, μας σκουπιζε τον ιδρώτα κλπ)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 18 Απρ 2004, 20:44

Χαιρετώ όλους τους φίλους.

Όπως ακριβώς τα λέει ο συντονιστής, τόσο η παρέα όσο και η διαδρομή ήταν μοναδικές.
Συγχαρητήρια στα παιδιά που προετοίμασαν τη διαδρομή και το πρόγραμμα.

Το κερασάκι ήταν η κατάβαση στα λούκια της πίστας του χιονοδρομικού και τα σχόλια της επιστροφής, κυρίως για τους 'αντιαεροπορικούς΄(!) προβολείς του ΚΙΑ του georgek : μα κύριε καθηγητά μου, διασταύρωση τζίπ και ... πυγολαμπίδας ???
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 18 Απρ 2004, 22:16

mato έγραψε:Χαιρετώ όλους τους φίλους.

Όπως ακριβώς τα λέει ο συντονιστής, τόσο η παρέα όσο και η διαδρομή ήταν μοναδικές.
Συγχαρητήρια στα παιδιά που προετοίμασαν τη διαδρομή και το πρόγραμμα.

Το κερασάκι ήταν η κατάβαση στα λούκια της πίστας του χιονοδρομικού και τα σχόλια της επιστροφής, κυρίως για τους 'αντιαεροπορικούς΄(!) προβολείς του ΚΙΑ του georgek : μα κύριε καθηγητά μου, διασταύρωση τζίπ και ... πυγολαμπίδας ???


...ανεπειβεβαιωτες πληροφοριες αναφέρουν οτι στο αυριανό δελτιο ειδησεων ο Εισαγγελάτος θα αναφερθει στο απιστευτο γεγονοσ της εξαφανησης των λαγων απο την περιοχη του καταφυγιου... :roll: :roll:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό yannis » 18 Απρ 2004, 22:16

Πράγματι περάσαμε πολύ όμορφα. Η διαδρομή ήταν απερίγραπτου φυσικού κάλους και συμπεριελάμβανε όλα εκείνα τα στοιχεία μιας ολοκληρωμένης 4Χ4 εκδρομής (χιόνι, λάσπη, εμπόδια, βράχια, υδάτινα περάσματα και πολύ χώμα).
Για την παρέα φυσικά τι να πει κανείς. Όπως έχει πει και στο παρελθόν ο gmav, “αυτή η παρέα όπου και να πάει θα περάσει καλά.

Και τώρα η απονομή των βραβείων που είμαι σίγουρος όλοι περιμένετε με αγωνία !!

Δημήτρης: του απονέμεται το βραβείο “the professional”. Η εμπειρία του από τους προκριματικούς του Camel Trophy –και όχι μόνο- ήταν εμφανής στην άνεση με την οποία ο το μεγάλο Terrano ισοπέδωνε τα εμπόδια.

Pyrosvestis: βραβείο “offroad-bebe”, για το μικρούλη που είχαν στο παιδικό κάθισμα και δεν παραπονέθηκε ούτε μία φορά. Για να είμαι ειλικρινής γκρίνιαξε λίγο όταν κατά τη διάρκεια του καφέ του έπεσε το κομπολόι το οποίο χειριζόταν με ιδιαίτερη επιδεξιότητα !!

Synodigos: Βραβείο “offroad assistance” για το υπερβάλλοντα ζήλο που επέδειξε να κατευθύνει τους οδηγούς στα δύσκολα περάσματα.

Geogek: Ο αγαπητός Γιώργος βραβεύεται δις. Βραβείο “Συνεχούς Αναβάθμισης” γιατί σε κάθε εκδρομή το Sportage φοράει καινούργια καλούδια. Δεύτερο, “εύφημος μνεία” από το Υπουργείο Εθνικής Αμύνης για την εγκατάσταση της αντιαεροπορικής ομπρέλας” στο όχημά του !!

Mato: Και ο Μάνος βραβεύεται δις. Βραβείο “το χρυσό παπούτσι” για τa 175άρια Fedima Exreme που φόραγε στο Niva του και μας άνοιγε δρόμο στο χιόνι. Βραβείο δεύτερο “φτου γαμώτο και δω γνωστούς βρήκαμε”. Είναι η δεύτερη φορά που τα παιδιά πέφτουν σε γνωστούς (2 στις 2) και μάλιστα σε συμμαθητή από το Δημοτικό. Συνταρακτικές αποκαλύψεις για το παρελθόν του mato βγήκαν στο φως. Πόσοι άραγε γνωρίζατε ότι από μικρός είχε χαμστεράκι!!

Xtrail: Στον κύριο συντονιστή απονέμεται το βραβείο “στερνή μου γνώση να σ΄ είχα πρώτα”. Άτομο του στενού του κύκλου, το οποίο θέλησε να κρατήσει την ανωνυμία του, δήλωσε ότι μάλλον ετοιμάζεται η αντικατάσταση του Xtrail με Terrano.

Gmav: Βραβείο “Mr. Cool” στον δεύτερο Γιώργο της παρέας γιατί σε κανένα εμπόδιο κατά τη διάρκεια της διαδρομής δε φάνηκε να ιδρώνει το αυτί του.

Γιώργος: Αν και ομολογουμένως ντεφορμέ στα ανέκδοτα ο τρίτος Γιώργος της παρέας, βραβεύεται με τη “χρυσή σαλαμάνδρα”. Με απίστευτη ικανότητα διέκρινε τις σαλαμάνδρες στο δρόμο και εγκαίρως με προειδοποιούσε για να τις αποφεύγω. Φυσικά ακολουθούσαν άλλα 7 οχήματα οπότε αμφιβάλλω αν γλίτωσε καμία. Εγώ πάντως έχω καθαρή τη συνείδησή μου.

Maverickman: Αφήνω για το τέλος το Μπάμπη γιατί στα δύσκολα “οι Κασσάνδρες” δεν έχαναν την ευκαιρία να μονολογούν ότι το όχημα του δεν έχει αργά και δεν πρόκειται να βγει. Φυσικά αυτός δεν μάσησε πουθενά. Βραβείο “Mr Αμάσητος” λοιπόν στο φίλο μας το Μπάμπη.

Θα ήταν παράληψη να μην συγχαρούμε και τα υπόλοιπα άτομα της παρέας: την κυρία Pyrosvesti, την κυρία Maverickman, την Ελπίδα, τη Μαρία, τον Κώστα και το Χρήστο (θα τα πούμε στον Όλυμπο).
(Ζητώ συγνώμη αν παρέλειψα κάποιον).

Να ευχαριστήσουμε τέλος τη φίλη μας τη Λιάνα για τις χρήσιμες συμβουλές της μιας και κατάγεται από το Καταφύγι και γνωρίζει πολύ καλά τα μέρη.

Πάντα τέτοια παιδιά.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Απρ 2004, 23:50

yannis έγραψε:Xtrail: Στον κύριο συντονιστή απονέμεται το βραβείο “στερνή μου γνώση να σ΄ είχα πρώτα”. Άτομο του στενού του κύκλου, το οποίο θέλησε να κρατήσει την ανωνυμία του, δήλωσε ότι μάλλον ετοιμάζεται η αντικατάσταση του Xtrail με Terrano.

Γιώργος: Αν και ομολογουμένως ντεφορμέ στα ανέκδοτα ο τρίτος Γιώργος της παρέας, βραβεύεται με τη “χρυσή σαλαμάνδρα”. Με απίστευτη ικανότητα διέκρινε τις σαλαμάνδρες στο δρόμο και εγκαίρως με προειδοποιούσε για να τις αποφεύγω. Φυσικά ακολουθούσαν άλλα 7 οχήματα οπότε αμφιβάλλω αν γλίτωσε καμία. Εγώ πάντως έχω καθαρή τη συνείδησή μου.

(Ζητώ συγνώμη αν παρέλειψα κάποιον).

Ζητώ συγνώμη που ξέχασα τον συνεπιβάτη του Μπάμπη Χρήστο, αλλά η κούραση δεν αφησε πολλα περιθώρια στο νου.
Για τις σαλαμάνδρες προσπάθουσα όταν υπήρχε προειδοποιήση να τις αποφευγω!!!
Για την πληρωμή στο τέλος του τσιμπουσιου φταιω εγώ για το λάθος αφού μέτρησα μια κενή καρέκλα (από τις 2-3 κενες) που δεν υπήρχε άτομο-ίσως η αυρα της Λιάνας :?: :D -, αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει και καμια παρεξήγηση.
Πρώτα σκέφτομαι να αλλάξω λαστιχάκια και μετά και αυτοκίνητο (όταν θα κληθώ για το στέγαστρο σε επόμενους Ολυμπιακους :D ). Terrano, Patrol, L/R....θα δείξει. Όχι πως δεν ειμαι ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 19 Απρ 2004, 08:10

Η διαδρομή ήταν ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ!!!!!!!!!!!. Η φύση στα καλύτερά της με τα 'νεογνά' φύλλα σε απίθανα χρώματα. Οι φωτογραφικές μηχανές πήραν φωτιά. Η παρέα απίθανη με πολύ καλό ομαδικό πνεύμα και συνεργασία, ειδικά στα δύσκολα περάσματα. Πιστεύω ότι όλοι ήμασταν αναβαθμισμένοι σε σχέση με την προηγούμενη φορά (φτυάρια, γαλότσες, λάστιχα κ.λ.π). Εγώ πάντως υπόσχομαι και άλλη αναβάθμιση τόσο στο ΚΙΑ όσο και στον συνοδευτικό εξοπλισμό.
Αντα να εμφανίσουμε τα φιλμ και να ετοιμάσετε τα CD ώστε να οργανώσουμε την προβολή.
Και μιας και όπως φαίνεται η παρέα 'έδεσε' και προβλέπονται και άλλες εξορμήσεις στο μέλλον προτείνω ξέχωρα από τον άλλο εξοπλισμό την δημιουργία ενός φαρμακείου ή κουτιού Α' βοηθειών. Εγώ παιδιά δεν είχα τίποτα μαζί μου και το σκέφτηκα εχθές αργά το βράδυ. Όποιος έχει κάποιες γνώσεις παραπάνω σε αυτό ας καταθέσει την άποψή του για το τι πρέπει να έχει μέσα και αναλαμβάνω εγώ την υλοποίηση.
Επίσης ρίχνω την ιδέα τώρα που ο καιρός έχει φτιάξει (και δεν έχει καθόλου ομίχλη....................) σε κάποια επόμενη εξόρμηση να οργανώσουμε bbq και φαγητό στην εξοχή. Από ότι είδα υπάρχουν μέρη κοντά σε πηγές με τραπεζάκια και πάγκους που προσφέρονται.
Επίσης είμαι μέσα σε πεζοπορία ή ποδηλατάδα (light).
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Απρ 2004, 08:54

georgek έγραψε:Και μιας και όπως φαίνεται η παρέα 'έδεσε' και προβλέπονται και άλλες εξορμήσεις στο μέλλον προτείνω ξέχωρα από τον άλλο εξοπλισμό την δημιουργία ενός φαρμακείου ή κουτιού Α' βοηθειών. Εγώ παιδιά δεν είχα τίποτα μαζί μου και το σκέφτηκα εχθές αργά το βράδυ. Όποιος έχει κάποιες γνώσεις παραπάνω σε αυτό ας καταθέσει την άποψή του για το τι πρέπει να έχει μέσα και αναλαμβάνω εγώ την υλοποίηση.
Επίσης ρίχνω την ιδέα τώρα που ο καιρός έχει φτιάξει (και δεν έχει καθόλου ομίχλη....................) σε κάποια επόμενη εξόρμηση να οργανώσουμε bbq και φαγητό στην εξοχή. Από ότι είδα υπάρχουν μέρη κοντά σε πηγές με τραπεζάκια και πάγκους που προσφέρονται.
Επίσης είμαι μέσα σε πεζοπορία ή ποδηλατάδα (light).

Εγώ έχω φτιάξει και κουβαλάω πάντα μαζί μου ενα κουτί με γάζες, ελαστικούς επιδεσμους, Betadine, χανζαπλαστ, βαμβάκι, οινόπνευμα, υγρα μαντηλάκια, ψαλιδάκι, αμμωνία για τσιμπηματα, βελόνα-κλωστή, κάποια χάπια (όχι ληγμένα!!!) μμμμ τι άλλο δεν θυμάμαι. Εχει γίνει σχετική κουβέντα εδώ ή στο to4X4 σχετικά, αν και μερικά τα θεωρώ περιττά για τις βόλτες που κάνουμε.
Αυτό για το bbq το σκέφτηκα κι εγώ. Ευτυχώς οι ιδεες πολλες!!!!!
Σε λίγο ανεβάζω φωτο
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 19 Απρ 2004, 09:49

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον gerοgek. Η ιδέα του bbq ομολογώ οτι μου φαίνεται πολύ ελκυστική.
Σχετικά με το φαρμακείο : το θέμα σηκώνει πολλή συζήτηση, και ίσως αξίζει τον κόπο να ανοιχτεί θεματική ενότητα, ειδικά αν εμπλέξει κανείς και kit επιβίωσης. Πάντως, όπως πολύ σωστά αναφέρει ο συντονιστής, υπάρχουν σχετικές συζητήσεις και σε άλλα forum όπου μπορεί κανείς να πάρει μερικές ιδέες και να συμπληρώσει τις ελλέιψεις του, αποφεύγοντας τις υπερβολές.
Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφαρμόσιμη η ιδέα του georgek - να δημιουργηθεί ενα πλήρες κουτί Α΄Βοηθειών γιά όλους, αν κατάλαβα καλά - πάντως είναι καλή.
Κι εγώ πρόσφατα ΄αναβάθμισα΄το φαρμακείο που είχα στη μηχανή, με σκοπό να καλύψω ενδεχόμενες ανάγκες που προκύπτουν από τις ΄εκτός΄εξορμήσεις (εκεί που διάβαζα τη λίστα, ο Φαρμακοποιός μου λέει: ΄στην Τυνησία θα πάτε ?' - σοβαρολογώντας, αν και νομίζω οτι έχω μόνο τα απαραίτητα).

Ψάχνω πάντως, εν όψει καλοκαιριού, συκευή αναρρόφησης δηλητηρίου (κάνει και για έντομα και μοιάζει με σύριγγα, αλλά λειτουργεί αντίστροφα) και μέχρι στιγμής δεν βρήκα πουθενά. Επίσης, σε ερώτηση γι αντι-οφικό ορρό, μου είπαν οτι γίνεται μόνο σε Νοσοκομεία, και μάλιστα στην Εντατική.
Αν κανείς ξέρει κάτι για τα παραπάνω, θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία.

Συγγνώμη για την πολυλογία.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 19 Απρ 2004, 16:04

yannis έγραψε:Πράγματι περάσαμε πολύ όμορφα. Η διαδρομή ήταν απερίγραπτου φυσικού κάλους και συμπεριελάμβανε όλα εκείνα τα στοιχεία μιας ολοκληρωμένης 4Χ4 εκδρομής (χιόνι, λάσπη, εμπόδια, βράχια, υδάτινα περάσματα και πολύ χώμα).
Για την παρέα φυσικά τι να πει κανείς. Όπως έχει πει και στο παρελθόν ο gmav, “αυτή η παρέα όπου και να πάει θα περάσει καλά.

Και τώρα η απονομή των βραβείων που είμαι σίγουρος όλοι περιμένετε με αγωνία !!

Δημήτρης: του απονέμεται το βραβείο “the professional”. Η εμπειρία του από τους προκριματικούς του Camel Trophy –και όχι μόνο- ήταν εμφανής στην άνεση με την οποία ο το μεγάλο Terrano ισοπέδωνε τα εμπόδια.

Pyrosvestis: βραβείο “offroad-bebe”, για το μικρούλη που είχαν στο παιδικό κάθισμα και δεν παραπονέθηκε ούτε μία φορά. Για να είμαι ειλικρινής γκρίνιαξε λίγο όταν κατά τη διάρκεια του καφέ του έπεσε το κομπολόι το οποίο χειριζόταν με ιδιαίτερη επιδεξιότητα !!

Synodigos: Βραβείο “offroad assistance” για το υπερβάλλοντα ζήλο που επέδειξε να κατευθύνει τους οδηγούς στα δύσκολα περάσματα.

Geogek: Ο αγαπητός Γιώργος βραβεύεται δις. Βραβείο “Συνεχούς Αναβάθμισης” γιατί σε κάθε εκδρομή το Sportage φοράει καινούργια καλούδια. Δεύτερο, “εύφημος μνεία” από το Υπουργείο Εθνικής Αμύνης για την εγκατάσταση της αντιαεροπορικής ομπρέλας” στο όχημά του !!

Mato: Και ο Μάνος βραβεύεται δις. Βραβείο “το χρυσό παπούτσι” για τa 175άρια Fedima Exreme που φόραγε στο Niva του και μας άνοιγε δρόμο στο χιόνι. Βραβείο δεύτερο “φτου γαμώτο και δω γνωστούς βρήκαμε”. Είναι η δεύτερη φορά που τα παιδιά πέφτουν σε γνωστούς (2 στις 2) και μάλιστα σε συμμαθητή από το Δημοτικό. Συνταρακτικές αποκαλύψεις για το παρελθόν του mato βγήκαν στο φως. Πόσοι άραγε γνωρίζατε ότι από μικρός είχε χαμστεράκι!!

Xtrail: Στον κύριο συντονιστή απονέμεται το βραβείο “στερνή μου γνώση να σ΄ είχα πρώτα”. Άτομο του στενού του κύκλου, το οποίο θέλησε να κρατήσει την ανωνυμία του, δήλωσε ότι μάλλον ετοιμάζεται η αντικατάσταση του Xtrail με Terrano.

Gmav: Βραβείο “Mr. Cool” στον δεύτερο Γιώργο της παρέας γιατί σε κανένα εμπόδιο κατά τη διάρκεια της διαδρομής δε φάνηκε να ιδρώνει το αυτί του.

Γιώργος: Αν και ομολογουμένως ντεφορμέ στα ανέκδοτα ο τρίτος Γιώργος της παρέας, βραβεύεται με τη “χρυσή σαλαμάνδρα”. Με απίστευτη ικανότητα διέκρινε τις σαλαμάνδρες στο δρόμο και εγκαίρως με προειδοποιούσε για να τις αποφεύγω. Φυσικά ακολουθούσαν άλλα 7 οχήματα οπότε αμφιβάλλω αν γλίτωσε καμία. Εγώ πάντως έχω καθαρή τη συνείδησή μου.

Maverickman: Αφήνω για το τέλος το Μπάμπη γιατί στα δύσκολα “οι Κασσάνδρες” δεν έχαναν την ευκαιρία να μονολογούν ότι το όχημα του δεν έχει αργά και δεν πρόκειται να βγει. Φυσικά αυτός δεν μάσησε πουθενά. Βραβείο “Mr Αμάσητος” λοιπόν στο φίλο μας το Μπάμπη.

Θα ήταν παράληψη να μην συγχαρούμε και τα υπόλοιπα άτομα της παρέας: την κυρία Pyrosvesti, την κυρία Maverickman, την Ελπίδα, τη Μαρία, τον Κώστα και το Χρήστο (θα τα πούμε στον Όλυμπο).
(Ζητώ συγνώμη αν παρέλειψα κάποιον).

Να ευχαριστήσουμε τέλος τη φίλη μας τη Λιάνα για τις χρήσιμες συμβουλές της μιας και κατάγεται από το Καταφύγι και γνωρίζει πολύ καλά τα μέρη.

Πάντα τέτοια παιδιά.


ευχαριστω ευχαριστω αυτογραφα θα υπογραψω σε μερα και ωρα που θα σας γινει γνωστη στην πρες κονφερανς της τεταρτης :lol: :lol:

...Σοβαρα Κοκκινησα...
Παραφραζοντας την φραση που λεει οτι η αξια του νικητη εχει να κανει με την αξια του νικημενου θα ελεγα οτι η αξια της αναγνώρισης έχει να κανει με την άξια αυτου που σε αναγνωριζει.

...κυιε διαχειρηστα θα μπορουσα το nick να το αλλαξω σε ΜrAmasitos? :lol: :lol: :lol:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό synodigos » 19 Απρ 2004, 17:55

Hello everybody!!!!επεστρεψα Βολο με τις καλυτερες εικονες και εντυπωσεις.Μπορω να πω οτι αυτη η εκδρομη ηταν η πιο ομορφη και πιο πετυχημενη απο ολες.Μας ευχομαι και εις ανωτερα.ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΟΝ x-trail και στον γιαννη που φροντιζουν παντα την σωστη οργανωση. επιπλεον δηλωνω πολυ ευτυχης που η παρεα ολοενα και μεγαλωνει και αναπτυσει και δεσμους μεταξυ της.Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους για την ωραια παρεα.
Κάποιος είπε πως ο δρόμος είναι η φλέβα της φωτιάς,ψυχή μου πάντα να κυλάς.Κάποιος είπε πως ταξίδι είναι μόνο η προσευχή,καρδία μου να ΄σαι ζωντανή...
Άβαταρ μέλους
synodigos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 25 Φεβ 2004, 14:14
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες