Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή στα Πιέρια Σάββατο 17 Απριλίου 2004

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Εκδρομή στα Πιέρια Σάββατο 17 Απριλίου 2004

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Απρ 2004, 17:40

Ξερω πως μετά από την κρεπάλη που θα κάνετε το Πάσχα θα θελήσετε μια βόλτα στο βουνό. Η πρόταση ειναι βασικά για το Σάββατο 17. Την Κυριακή 18 μάλλον θα έχει σεμινάριο ο ΣΤΕΒΕ στην άμμο της Επανομής, αρκετοί δήλωσαν πρόβλημα ετσι κι αλλίως.
Τα προτεινόμενα μέρη-διαδρομές είναι:
1. Από Κατερίνη προς Βελβεντό μέσω Σκοτεινών-Φτέρης κλπ και κυκλική επιστροφή.
2. Από Θεσσαλονίκη μέσω Βερτίσκου στην Κερκίνη (από την μεριά που ειναι τα Χρυσοχώραφα,Λιμνοχώρι κλπ)
3. Χαλαρή βόλτα στον Χολομόντα γυρω από Ταξιαρχη.
Εχουμε καιρό να το σκεφτούμε και να το οργανώσουμε.......οπως πάντα την τελευταία στιγμή!!!!!! :D :D :D
Ακουω και τους υπόλοιπους χωρις να αποκλειεται και οποιαδήποτε άλλη πρόταση.
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 19 Απρ 2004, 19:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 06 Απρ 2004, 21:51

Εγώ δηλώνω παρών από τώρα αλλά μόνο για το Σάββατο 17 καθώς την κυριακή δε θα μπορώ λόγο υποχρεώσεων.

Για το μέρος δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί με αυτήν την παρέα όπου και να πάμε θα περάσουμε καλά :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 07 Απρ 2004, 20:38

Παρών από τώρα. Φυσικά παρών και ο συνοδηγός μου (με νέες συμβουλές)!!

Προσωπικά ψηφίζω Πιέρια για να γλυτώσω και κανένα χιλιόμετρο. :roll:
Σήμερα ήμουν εκεί και πήγα σε κάτι μέρη καταπληκτικά. Η μία διαδρομή μάλιστα ήταν και δυσκολούτσικη (στενός δρόμος, πεσμένοι βράχοι, ρυάκια). Σταμάτησα σε κάποιο δύσκολο σημείο και επέστρεψα. Θα ξαναπάω με το ποδήλατο εντός των ημερών και θα σας πω.

Για να πάμε πιο οργανωμένοι (αν τελικά καταλήξουμε στα Πιέρια) ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ, τεύχος 30ο, Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2002:
"ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΠΙΕΡΙΑ Βρία, Ρητίνη, Ελατοχώρι".
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 07 Απρ 2004, 21:11

Για τα Πιέρια ίσως αξίζει να δείτε και το http://www.akalanthis.gr/
Ωραία διαδρομή είναι και από Φωτεινά - Σκοτεινά στο όρος Τίταρος προς την Καστανιά Σερβίων.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Απρ 2004, 22:24

Αντε κύριε Τάσο, περιμένουμε και εσας να μας ακολουθήσετε!!!!!! :D :D
Κι εγώ για τα Πιέρια λέω Γιάννη. Πες στον συνοδηγό σου να φέρει και καμια μπανάνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μπορεί να χρειαστεί
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 08 Απρ 2004, 14:20

xtrail έγραψε:Αντε κύριε Τάσο, περιμένουμε και εσας να μας ακολουθήσετε!!!!!! :D :D
Κι εγώ για τα Πιέρια λέω Γιάννη. Πες στον συνοδηγό σου να φέρει και καμια μπανάνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μπορεί να χρειαστεί


Μήπως να φέρουμε πορτοκάλια?????
Υπάρχουν άτομα στην παρέα που δε τρώνε συχνά :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 10 Απρ 2004, 17:47

Σήμερα έκανα με το ποδήλατο το υπόλοιπο κομμάτι της διαδρομής που προανέφερα. Ωραίο πράγμα το ποδήλατο. Δεν κολλάς πουθενά. Και να κολλήσεις το παρατάς και φεύγεις !! Ενώ το 4Χ4 πως να το παρατήσεις !! Άσε το ρεζίλεμα :oops:

Λοιπόν το συγκεκριμένο κομμάτι της διαδρομής είναι πολύ όμορφο. Κομματάκι "ιδιότροπο" σε κάποια σημεία αλλά πολύ όμορφο (πυκνό δάσος, ρυάκια, καταρράκτες, βραχάκια στο δρόμο, κλπ). Έχει κάποια εμπόδια αλλά όχι κάτι το υπερβολικό. Είναι περίπου 8 Km.

Προτείνω λοιπόν και ας με συγχωρέσει ο κύριος συντονιστής που προτρέχω: Παλιό Ελατοχώρι - Χιονοδρομικό Ελατοχωρίου - Καταφύγι, με κάποια ενδιαμεσα αξιοθέατα που προτείνει το περιοδικό. Όλο χωματόδρομος. Συνολικά χιλιόμετρα, περίπου 30 Km. One way)

Καφέ στο Παλιό Ελατοχώρι και γεύμα στο Καταφύγι. Λεπτομέριες μετά το Πάσχα.

Γεια χαρά, καλή Ανάσταση σε όλους.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 12 Απρ 2004, 18:45

Χρόνια πολλά σε όλους!!!
Εικόνα
Ειναι ένας χάρτης της περιοχής. Με πορτοκαλί σημείωσα πιθανες πορείες. Αυτή που πάει από Σκοτεινά-Φτέρη-(με παρέκκλιση προς Καστανιά-Σέρβια)
και από εκεί δύο εναλλακτικές Βελβεντό-Πολύφυτο-Ριζώματα- Ελατοχώρι
ή Καταφύγι-Χιονοδρομικό-Ελατοχώρι.
Φυσικά τις πηγαίνουμε και με αντίστροφη φορά. Για το Καταφύγι έχω μάθει πως έχει καλό φαί, οπότε εκεί θα φάμε! Δεν ξερω αν αξίζει να περπατήσουμε ως το αρχαίο Λατομείο στην Ρητίνη. Οι περιγραφές ακούγονται καλές. Ελπίζω μόνο μην έχει πάλι ομίχλη και δεν δουμε τίποτα.
Για την ώρα λέω να ξεκινήσουμε νωρίς 8-9 το πρωί για να έχουμε χρόνο μπροστά μας. Για όσους ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη σημειο συνάντησης τα διόδια των Μαλγάρων. Γιάννη πες εσένα που να σε συναντήσουμε.
Αυτά και ελπίζω να έρθουν όσοι περισσότεροι μπορούν.

Ως τώρα έχουμε
yannis
gmav
xtrail
terry(πιθανόν)
Ειναι να ακολουθήσουν ενα Samurai και ενα Santa Fe αλλά θα ξερουμε προς το τέλος της εβδομάδας.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 13 Απρ 2004, 00:10

Σήμερα επιχείρησα να κάνω με το ποδήλατο τη διαδρομή Χιονοδρομικό Ελατοχωρίου - Καταφύγι. Έχει αρκετό χιόνι στα ανήλια και δεν θα καταφέρουμε να περάσουμε με τα 4Χ4.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Απρ 2004, 07:29

yannis έγραψε:Σήμερα επιχείρησα να κάνω με το ποδήλατο τη διαδρομή Χιονοδρομικό Ελατοχωρίου - Καταφύγι. Έχει αρκετό χιόνι στα ανήλια και δεν θα καταφέρουμε να περάσουμε με τα 4Χ4.

Αν και ήλπιζα να έχουν λιώσει επιτέλους (φίλος μου είπε βεβαια πως ο χωματόδρομος καταλήγει στην πίστα), τελικά θα πρέπει να ψάξουμε εναλλακτική διαδρομή. Πιθανόν από Ριζώματα-Δάσκιο-Καταφύγι?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 13 Απρ 2004, 07:55

Παιδιά γειά σας και Χρόνια Πολλά.

Κατ΄άρχάς δηλώνω συμμετοχή για το Σάββατο (εκτός απροόπτου όπως πάντα), για όποια διαδρομή επιλεγεί, και νομίζω κι εγώ οτι η αναχώρηση πρέπει να γίνει νωρίς.

Μήπως να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο εκδρομής στις 24-25 Απριλίου στην Πανελλήνια συγκέντρωση 4x4 στην Καβάλα ? Ο georgek κι εγώ θα είμαστε σίγουρα στην γειτονιά. Τις μέρες του Πάσχα βρέθηκα στον Πλατανότοπο και στην πίστα trial του club της Καβάλας, οπου θα γίνουν διάφορες εκδηλώσεις (http://www.4wd-hellas.gr/index.php?acti ... news_id=37). Απέχει 125 χλμ. από Θεσσαλονίκη, στους πρόποδες του Παγγαίου, το οποίο επίσης προσφέρεται για βόλτες (δυστυχώς ο χάρτης της ROAD απόδείχθηκε ανεπαρκέστατος και μόνος δεν κατάφερα να το γυρίσω από χώμα, αλλά σκοπεύω μελλοντικά να βρώ διαδρομές).

Υ.Γ.
Για το σεμινάριο στην άμμο (δεν το ξέχασα) δεν υπάρχουν νεώτερα ακόμα, ο ΣΤΕΒΕ δεν έχει λειτουργήσει από την Μ. Εβδομάδα.

Χαιρετώ. Μάνος.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Απρ 2004, 08:13

mato έγραψε:Μήπως να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο εκδρομής στις 24-25 Απριλίου στην Πανελλήνια συγκέντρωση 4x4 στην Καβάλα ? Ο georgek κι εγώ θα είμαστε σίγουρα στην γειτονιά. Τις μέρες του Πάσχα βρέθηκα στον Πλατανότοπο και στην πίστα trial του club της Καβάλας, οπου θα γίνουν διάφορες εκδηλώσεις (http://www.4wd-hellas.gr/index.php?acti ... news_id=37). Απέχει 125 χλμ. από Θεσσαλονίκη, στους πρόποδες του Παγγαίου, το οποίο επίσης προσφέρεται για βόλτες (δυστυχώς ο χάρτης της ROAD απόδείχθηκε ανεπαρκέστατος και μόνος δεν κατάφερα να το γυρίσω από χώμα, αλλά σκοπεύω μελλοντικά να βρώ διαδρομές).

Για την πανελλήνια συνάντηση οκ. Άλλωστε πολύ πιθανόν να θέλουν κι άλλοι να ερθουν οπότε πάμε βόλτα εκεί, είτε αυθημερόν είτε διήμερο. Υπόψη μαζευουν πολύ κόσμο αυτες οι συναντήσεις.

Αρα για την βόλτα μας είμαστε:
yannis
gmav
xtrail
mato
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 13 Απρ 2004, 08:58

xtrail έγραψε:
mato έγραψε:Μήπως να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο εκδρομής στις 24-25 Απριλίου στην Πανελλήνια συγκέντρωση 4x4 στην Καβάλα ? Ο georgek κι εγώ θα είμαστε σίγουρα στην γειτονιά. Τις μέρες του Πάσχα βρέθηκα στον Πλατανότοπο και στην πίστα trial του club της Καβάλας, οπου θα γίνουν διάφορες εκδηλώσεις (http://www.4wd-hellas.gr/index.php?acti ... news_id=37). Απέχει 125 χλμ. από Θεσσαλονίκη, στους πρόποδες του Παγγαίου, το οποίο επίσης προσφέρεται για βόλτες (δυστυχώς ο χάρτης της ROAD απόδείχθηκε ανεπαρκέστατος και μόνος δεν κατάφερα να το γυρίσω από χώμα, αλλά σκοπεύω μελλοντικά να βρώ διαδρομές).

Για την πανελλήνια συνάντηση οκ. Άλλωστε πολύ πιθανόν να θέλουν κι άλλοι να ερθουν οπότε πάμε βόλτα εκεί, είτε αυθημερόν είτε διήμερο. Υπόψη μαζευουν πολύ κόσμο αυτες οι συναντήσεις.

Αρα για την βόλτα μας είμαστε:
yannis
gmav
xtrail
mato


ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΠΑΤΑΩ
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 13 Απρ 2004, 09:03

xtrail έγραψε:
mato έγραψε:Μήπως να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο εκδρομής στις 24-25 Απριλίου στην Πανελλήνια συγκέντρωση 4x4 στην Καβάλα ? Ο georgek κι εγώ θα είμαστε σίγουρα στην γειτονιά. Τις μέρες του Πάσχα βρέθηκα στον Πλατανότοπο και στην πίστα trial του club της Καβάλας, οπου θα γίνουν διάφορες εκδηλώσεις (http://www.4wd-hellas.gr/index.php?acti ... news_id=37). Απέχει 125 χλμ. από Θεσσαλονίκη, στους πρόποδες του Παγγαίου, το οποίο επίσης προσφέρεται για βόλτες (δυστυχώς ο χάρτης της ROAD απόδείχθηκε ανεπαρκέστατος και μόνος δεν κατάφερα να το γυρίσω από χώμα, αλλά σκοπεύω μελλοντικά να βρώ διαδρομές).

Για την πανελλήνια συνάντηση οκ. Άλλωστε πολύ πιθανόν να θέλουν κι άλλοι να ερθουν οπότε πάμε βόλτα εκεί, είτε αυθημερόν είτε διήμερο. Υπόψη μαζευουν πολύ κόσμο αυτες οι συναντήσεις.

Αρα για την βόλτα μας είμαστε:
yannis
gmav
xtrail
mato


Παιδάκια θα με πάρετε και εμένα?



Χρονια πολλα μου λειψατε ρε!
Βλέπεις ειχαμε κατι οικογενειακα που με κτατεισαν μακρυα αυτές τις μέρες.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Απρ 2004, 09:10

maverickman έγραψε:Παιδάκια θα με πάρετε και εμένα?

Θα σε πάρουμε Μπάμπη μην ανυσηχείς. Ελπίζω τα οικογενειακά να μην ειναι τίποτα σοβαρό και να είναι περαστικά. Ο pyrosvestis θα έρθει μαζί μας?

Αρα για την βόλτα μας είμαστε:
yannis
gmav
xtrail
mato
maverickman
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες

cron