Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή στα Πιέρια Σάββατο 17 Απριλίου 2004

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό synodigos » 19 Απρ 2004, 18:01

georgek έγραψε:Η διαδρομή ήταν ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ!!!!!!!!!!!. Η φύση στα καλύτερά της με τα 'νεογνά' φύλλα σε απίθανα χρώματα. Οι φωτογραφικές μηχανές πήραν φωτιά. Η παρέα απίθανη με πολύ καλό ομαδικό πνεύμα και συνεργασία, ειδικά στα δύσκολα περάσματα. Πιστεύω ότι όλοι ήμασταν αναβαθμισμένοι σε σχέση με την προηγούμενη φορά (φτυάρια, γαλότσες, λάστιχα κ.λ.π). Εγώ πάντως υπόσχομαι και άλλη αναβάθμιση τόσο στο ΚΙΑ όσο και στον συνοδευτικό εξοπλισμό.
Αντα να εμφανίσουμε τα φιλμ και να ετοιμάσετε τα CD ώστε να οργανώσουμε την προβολή.
Και μιας και όπως φαίνεται η παρέα 'έδεσε' και προβλέπονται και άλλες εξορμήσεις στο μέλλον προτείνω ξέχωρα από τον άλλο εξοπλισμό την δημιουργία ενός φαρμακείου ή κουτιού Α' βοηθειών. Εγώ παιδιά δεν είχα τίποτα μαζί μου και το σκέφτηκα εχθές αργά το βράδυ. Όποιος έχει κάποιες γνώσεις παραπάνω σε αυτό ας καταθέσει την άποψή του για το τι πρέπει να έχει μέσα και αναλαμβάνω εγώ την υλοποίηση.
Επίσης ρίχνω την ιδέα τώρα που ο καιρός έχει φτιάξει (και δεν έχει καθόλου ομίχλη....................) σε κάποια επόμενη εξόρμηση να οργανώσουμε bbq και φαγητό στην εξοχή. Από ότι είδα υπάρχουν μέρη κοντά σε πηγές με τραπεζάκια και πάγκους που προσφέρονται.
Επίσης είμαι μέσα σε πεζοπορία ή ποδηλατάδα (light).
Φιλε Γιωργο θελω να μαζεψω ολο το υλικο απο αυτη αλλα και απο αλλες εκδρομες και να δημιουργησω ενα ωραιο αναμνηστικο για ολους ωστε να θυμουνται ολοι τις ομορφες στιγμες , παντα με μια γερη δοση χιουμορ!!!!!!
Κάποιος είπε πως ο δρόμος είναι η φλέβα της φωτιάς,ψυχή μου πάντα να κυλάς.Κάποιος είπε πως ταξίδι είναι μόνο η προσευχή,καρδία μου να ΄σαι ζωντανή...
Άβαταρ μέλους
synodigos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 25 Φεβ 2004, 14:14
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Απρ 2004, 18:33

Σχετικά με τις φωτογραφίες της συγκεκριμένης εκδρομής, λόγω του ότι βγάζαμε αρκετοί φωτογραφίες αλλά και βίντεο προτείνω το εξής:
Όσοι έχουμε ψηφιακές φωτογραφίες να μην ανταλλάξουμε cd κλπ αλλά να φτιαχτεί ένα με όλων. Αν χωράει και το βίντεο καλώς. Αν θέλετε στην επόμενη συνάντηση ή και νωρίτερα μου δίνετε το υλικό και φτιάχνω τα σχετικά. Για όσους έχουν αναλογικές ας πει ο καθένας αν ενδιαφέρεται ή όχι να πάρει αντίγραφα και ο κάτοχος να αναλάβει αφού πάρει το ανάλογο ποσό. Μπορεί βεβαια και να γραφτουν κι αυτές σε cd (σε φωτογραφεία το κάνουν) και έτσι να είναι τα πάντα σε cd. Έτσι όταν βρεθούμε όλοι μαζί για την προβολή να πάρει ο καθένας αυτό το cd και να τις έχει όλες συγκεντρωμένες.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 19 Απρ 2004, 19:26

Αλέξανδρε αν είναι εύκολο άλλαξε σε παρακαλώ τον τίτλο της ενότητας με κάτι που να περιέχει το μέρος και την ημερομηνία (όπως στις άλλες). Νομίζω -και πιστεύω πως θα συμφωνείτε όλοι- ότι αυτός ο τίτλος την αδικεί.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό gmav » 19 Απρ 2004, 20:04

Είναι η πρώτη φορά που ξόδεψα ένα 36 φιλμ μέσα σε μία μέρα.!!!!! το έχω δόσει για εμφάνιση και αύριο θα έχω τις φωτό στα χέρια μου.
Ενας φίλος μου έχει film scanner. θα προσπαθήσω να τον αγγαρέψω (να σκανάρω τα 2 φιλμ από Ανω πορίγια και το χτεσινό) για να τις συμπληρώσω στο cd που θα κάνουμε. (άσε που σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ ένα!)


Οσο αφορά την εκδρομή, δε βρίσκω λόγια για να περιγράψω το πως πέρασα. ίσως μια φωτογραφία από το τεράστιο χαμόγελο που έχω να τα λέει όλα.... :D :D :D

Φίλοι μου πάντα τέτοια. Σας ευχαριστώ για τό όμορφο Σαββατο που περάσαμε μαζί.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 20 Απρ 2004, 05:42

gmav έγραψε:Είναι η πρώτη φορά που ξόδεψα ένα 36 φιλμ μέσα σε μία μέρα.!!!!! το έχω δόσει για εμφάνιση και αύριο θα έχω τις φωτό στα χέρια μου.
Ενας φίλος μου έχει film scanner. θα προσπαθήσω να τον αγγαρέψω (να σκανάρω τα 2 φιλμ από Ανω πορίγια και το χτεσινό) για να τις συμπληρώσω στο cd που θα κάνουμε. (άσε που σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ ένα!)


Οσο αφορά την εκδρομή, δε βρίσκω λόγια για να περιγράψω το πως πέρασα. ίσως μια φωτογραφία από το τεράστιο χαμόγελο που έχω να τα λέει όλα.... :D :D :D

Φίλοι μου πάντα τέτοια. Σας ευχαριστώ για τό όμορφο Σαββατο που περάσαμε μαζί.


απο τα ποροια αλλα και απο χθες υπαρχει πολυ γυρισμενο βιντεο μαλλον θα πρεπει να οριστει καταλληκτικη ημερομηνια συγγεντρωσησς υλικου για να μπορεσουμε να συνθεσουμε ενα cd με τις μεχρι σημερα εξορμησεις...
Αληθεια θα φτασει ενα cd?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Απρ 2004, 07:42

maverickman έγραψε:απο τα ποροια αλλα και απο χθες υπαρχει πολυ γυρισμενο βιντεο μαλλον θα πρεπει να οριστει καταλληκτικη ημερομηνια συγγεντρωσησς υλικου για να μπορεσουμε να συνθεσουμε ενα cd με τις μεχρι σημερα εξορμησεις...
Αληθεια θα φτασει ενα cd?

Το βίντεο ειναι ψηφιακό? Χωράει να γραφτεί σε cd ή χρειάζεται dvd? Αν είναι μπορούμε να κάνουμε ενα με βίντεο και ενα με φωτογραφίες.
Γράψε εσύ σε ενα cd όποτε μπορείς με ότι ύλικό έχεις και μου το δίνεις για να φτιάξω το τελικό. Υπόψη δεν εχω dvd recorder!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 20 Απρ 2004, 08:25

xtrail έγραψε:...... Υπόψη δεν εχω dvd recorder!


DVD recorder έχω εγώ. περιμένω να παραλάβω αυτές τις μέρες και ένα φορητό δίκο usb 60GB για μεταφορά δεδομένων.

Είμαι stand by για ότι χρειαστεί....
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Απρ 2004, 19:33

Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες ακόμα που μου έδωσε ο Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό synodigos » 21 Απρ 2004, 12:56

τα αρχεια απο την ψηφιοποιηση ας μην ειναι αρχεια avi.πιανουν τεραστιο χωρο και τρεχουν πολυ δυσκολα σε περιπτωση που δημιουργησουμε κατι σε powerpoint ή flash.Αφου το ψηφιοποιησετε περαστε το σε ενα ripper για να το μετατρεψετε σε mpeg.ετσι θα χωρανε ολα σε ενα cd και δεν θα χρειαστουμε ουτε dvd recorder ουτε τιποτα.Θα μας ερθει ετσι και πολυ φθηνοτερα χωρις να χασουμε και πολλα - σχεδον τιποτα - σε ποιοτητα.Απαντησεις στο σχετικο θεμα που εχει δημοσιευθει εξω.
Κάποιος είπε πως ο δρόμος είναι η φλέβα της φωτιάς,ψυχή μου πάντα να κυλάς.Κάποιος είπε πως ταξίδι είναι μόνο η προσευχή,καρδία μου να ΄σαι ζωντανή...
Άβαταρ μέλους
synodigos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 25 Φεβ 2004, 14:14
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες