Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σεμινάριο ΣΤΕΒΕ στην άμμο

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό mato » 31 Μαρ 2004, 21:06

xtrail έγραψε:
mato έγραψε:
Μπορούν να πάρουν μέρος και μή μέλη, προς μεγάλη χαρά του ΣΤΕΒΕ ο οποίος γενικά θέλει να μαζεύει κόσμο στις δραστηριότητές του. Στην ιστοσελίδα του συλλόγου (www.stebe.gr - δυστυχώς δεν ενημερώνεται συχνά) όντως η ημερομηνία για το σεμινάριο στην άμμο είναι 30/5, στο τυπωμένο πρόγραμμα όμως, που νομίζω οτι είναι πιό έγκυρο, αναφέρεται η 18/4. Θα μάθω τελική ημερομηνία και θα ενημερώσω.
Μάνος.

Μάθε και πες μας, μήπως και ενδιαφέρονται και οι υπόλοιποι να παρακολουθήσουν ωστε αντι για βόλτα να βρεθούμε εκει (βόλτα πάμε το Σάββατο). Μάθε και κόστος.


Παιδιά άν όντως υπάρχει ενδιαφέρον είναι όλοι ευπρόσδεκτοι - χωρίς κόστος. Μπορεί να πάρει μέρος οποιοσδήποτε και η πρόθεση είναι να γίνουν δύο σεμινάρια στην άμμο, και στις 18/4 και στις 30/5. Μάλλον εξαρτάται από καιρό και συμμετοχές.
Χαιρετώ - Μάνος.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 31 Μαρ 2004, 21:45

mato έγραψε: Παιδιά άν όντως υπάρχει ενδιαφέρον είναι όλοι ευπρόσδεκτοι - χωρίς κόστος. Μπορεί να πάρει μέρος οποιοσδήποτε και η πρόθεση είναι να γίνουν δύο σεμινάρια στην άμμο, και στις 18/4 και στις 30/5. Μάλλον εξαρτάται από καιρό και συμμετοχές.
Χαιρετώ - Μάνος.



Εμένα με ενδιαφέρει. όπως και ένα σεμινάριο που έκανε πριν από μερικές βδομάδες. το κακό είναι ότι το έμαθα τελευταία στιγμή.
Οτι μαθαίνεις καλό είναι.

Ξέρεις αν πρέπει να δηλώσω συμετοχή? ή απλά εμφανίζομαι (πχ στις 18/4) και πέρνω μέρος?
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 31 Μαρ 2004, 23:19

Aπλώς εμφανίζεσαι και μπαίνεις μέσα. Ούτως ή άλλως μάλλον θα υπάρχει κόσμος, για συγκέντρωση 4x4 πρόκειται, όλοι το μεράκι βγάζουν.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Απρ 2004, 07:29

Ξεχώρισα το θέμα ώστε να ενημερωθουν και άλλοι που πιθανόν να ενδιαφέρονται.

Μάνο αν μπορείς μάθε και ανακοίνωσε εδώ την ώρα προσελευσης αλλά και αν θα γίνει σίγουρα στις 18/4 ώστε όποιος ενδιαφέρεται να έρθει.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 01 Απρ 2004, 09:46

Παιδιά δεν υπάρχει προς το παρόν άλλη πληροφορία. Θα πρέπει απλώς να παρακολουθούμε τα πράγματα στο σύλλογο, θα το φροντίσω εγώ αυτό. Εκτός απροόπτου, με διαβεβαίωσαν οτι θα γίνει στις 18/4. Η ώρα φαντάζομαι οτι θα ανακοινωθεί λίγες μέρες πρίν, όπως και πιθανά σημεία συνάντησης. Συνήθως τα ραντεβού δίνονται γύρω στις 10:00 π.μ. για εκδρομές, ίσως λίγο νωρίτερα για σεμινάριο.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Απρ 2004, 01:08

Ο τίτλος της ενότητας μάλλον πρέπει να αλλάξει, χωρίς να μειώνεται το ενδιαφέρον.
Το σεμινάριο στην άμμο της Επανωμής μετατρέπεται σε σεμινάριο οδήγησης στην πίστα του Σ.ΤΕ.Β.Ε (πέτρες-χώμα- λάσπη) λόγω προβλημάτων με τους όρους της συνθήκης RAMSAR (προστατευόμενος υγροβιότοπος Επανωμής- Αγγελοχωρίου).

Η πίστα βρίσκεται στον δρόμο προς Κιλκίς, συνεχίζοντας προς Νεοχωρούδα, 3-4 χλμ. μετά την διασταύρωση προς Πεντάλοφο, δεξιά πάνω στον δρόμο (ακριβώς μετά από στρατόπεδο).

Ώρα συνάντησης (στην πίστα) 10:00 π.μ.

Είμαστε όλοι ευπρόσδεκτοι, μέλη και μή, χωρίς κόστος συμμετοχής. Ο βαθμός δυσκολίας μάλλον ποικίλλει ανάλογα με τις δυνατότητες, τον εξοπλισμό και την όρεξη του καθενός : η πρακτική (απ΄ό,τι έμαθα - θυμίζω οτι είμαι νέος οδηγός και νέο μέλος) είναι να πηγαίνει κάποιος έμπειρος ως συνοδηγός στους νέους οδηγούς και να επιλέγουν κατάλληλα περάσματα.
Αν υπάρξει μεγάλη συμμετοχή (που σημαίνει οτι οι "παλιοί" θα βραδιάσουν) είναι πιθανό να γίνει, εναλλακτικά, βόλτα και εκτός πίστας, με λιγότερα εμπόδια.

Αν υπάρξουν νεώτερα θα ενημερώσω όπως μπορώ, άλλωστε με πολλούς θα βρεθούμε το Σάββατο.

Χαιρετώ - Μάνος.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 18 Απρ 2004, 21:35

Πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί το σεμινάριο στην πίστα.
Τελικά δεν είχε μεγάλη συμμετοχή οπότε τελείωσε σχετικά νωρίς. Το χαρακτηριστικό ήταν οτι οι πιο πολλές συμμετοχές ήταν με SUV και ΄μακριά' οχήματα, οπότε τα περάσματα προσαρμόστηκαν ανάλογα. Το επίπεδο δυσκολίας όντως καθοριζόταν, σε μεγάλο βαθμό, από την 'όρεξη' του οδηγού. Έγιναν περάσματα από λούκια, αναχώματα και - για όποιον ήθελε - λάσπη.
Ξεχώρισε ένα Samurai που ήταν το μόνο που πέρασε με άνεση τους δυο πρώτους (από τους τέσσερεις συνολικά) λάκκους λάσπης για να κολλήσει τελικά στον τρίτο, όπου χρειάστηκε ιμάντα και ρυμούλκηση. Επίσης έγινε επίδειξη χρήσης εργάτη.
Μεγάλο πανηγύρι έγινε και κατά τη διάρκεια, αλλά κυρίως μετά το τέλος του προγράμματος, όπου δυο Samurai και ενα ΤΟΥΟΤΑ διπλοκάμπινο (όλα με 'αγωνιστικό' στήσιμο) μπήκαν στα διαδοχικά ΄λασπόλουτρα΄της πίστας.
Πιστεύω οτι (ειδικά για τους νέους ή άπειρους οδηγούς) άξιζε να το παρακολουθήσει κανείς, τόσο γιατί είχε μεγάλο εύρος 'επιλογών', όσο και γιατί πάντα κερδίζεις από τέτοιες εμπειρίες, ακόμα και σαν θεατής : αύριο πάω για αλλαγές-αγορές σωστού εξοπλισμού.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 18 Απρ 2004, 22:02

mato έγραψε:αύριο πάω για αλλαγές-αγορές σωστού εξοπλισμού.


Δηλαδή τι θα αλλάξεις και τι θα πάρεις ??
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό mato » 18 Απρ 2004, 23:45

Αρχή με ιμάντες και ναυτικά κλειδιά (αλλαγή), γρύλλο hi-lift (αγορά) . Συνέχεια - δε βιαζόμαστε - με σήκωμα πίσω (τα FEDIMA έβρισκαν στους θόλους) και εργάτη - έπρεπε να δείς το Samurai να ανεβαίνει σε τρία μέτρα ύψος - σχεδόν κατακόρυφα.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 19 Απρ 2004, 01:20

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω σκοπό να κάνω extreme off-roading ούτε να καταναλώνω άσκοπα ό,τι ΄σερβίρεται΄- άλλωστε αν θυμάμαι καλά μαζί σχολιάζαμε οτι πάντα θα ΄κολλάς΄, γιατί απλώς κάθε φορά θα μπαίνεις και σε πιό δύσκολα, όσο προχωράς.
Πιστεύω όμως οτι κάποιος οφείλει να είναι όσο πιό σωστά προετοιμασμένος μπορεί - ανάλογα με τις ανάγκες του, (και η νυχθημερόν ανάβαση στο χωράφι αν δεν γίνει δρόμος επιβάλλει την ΄ασφάλεια΄ του εργάτη ή φίλου με τρακτέρ) - ώστε να κάνει αυτό που θέλει επιβαρύνοντας όσο λιγότερο μπορεί τους γύρω του.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 19 Απρ 2004, 08:21

Φίλε Μάνο.
Γιατί θα αλλάξεις ιμάντες και ναυτικά κλειδιά? Τι "ειδικό" θα έχουν τα καινούρια? Αγόρασα κει εγώ ιμάντες και ναυτικά κλειδιά πρόσφατα και ανησυχώ μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος στην επιλογή.
Για τον εργάτη κάνε λίγο υπομονή να δοκιμάσω τον δικό μου. Ηδιαφορά τιμής είναι μεγάλη και πστεύω η διαφορά αξίας μικρή. Θα δείξει.
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό mato » 19 Απρ 2004, 10:11

Όταν παλιότερα πήρα ιμάντες και κλειδιά, δεν ήξερα για μέτρα, τόννους, μεγέθη κτλ. και ουσιαστικά αυτά που έχω είναι πιό κατάλληλα γιά ΄εντός΄παρά για ΄εκτός΄ καταστάσεις.

Ως γνωστόν ΄το μέγεθος μετράει΄και οι συνδυασμοί πρόσδεσης που μπορείς να κάνεις με καλύτερους ιμάντες και μεγαλύτερα κλειδιά ( από αυτά που έχω εγώ πάντα - δεν ξέρω τι έχεις εσύ) είναι και ενδιαφέροντες και ευκολότεροι.

Επαναλαμβάνω οτι αυτά που έγραψα δεν τα έγραψα για να πάμε όλοι ν΄αγοράζουμε πράγματα που ίσως δεν χρησιμοποιήσουμε ποτέ, αλλά για να επισημάνω το ενδιαφέρον μιάς επίδειξης από έμπειρους οδηγούς, όπου ο καθένας μπορεί να κρίνει τι του χρειάζεται.

Ασφαλώς περιμένω μάθω νέα για τον εργάτη σου.
Χαιρετώ - Μάνος.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες