Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βόλτα στο Πάικο Κυριακή 4/4/2004

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό mato » 03 Απρ 2004, 20:36

xtrail έγραψε:Καταρχήν να σε καλοσορίσω. Το ξέχασα λογω κεκτημένης ταχύτητας :D

Το ίδιο κι εγώ. Καλώς ορίσαμε λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 04 Απρ 2004, 23:42

Περάσαμε πολυ ωραία. Η παρέα καταπληκτική.Πολύ γέελιο!!!!!!! Κρίμα που μερικοί εφυγαν νωρίς λόγω υποχρεώσεων.
Η διαδρομή βγήκε σχεδόν όπως την είχαμε υπολογίσει. Σίγουρα θα την ξανακάνουμε πιο μετά που θα είναι η φύση πιο ζωντανή. Για φωτο, περιγραφη κλπ αυριο γιατι πρέπει και να ξεκουραστώ :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Απρ 2004, 20:10

Η διαδρομή που επιλέχθηκε, βρίσκεται στο βιβλίο Ανεξερευνητη Κεντρική Μακεδονία της ROAD.
Το ραντεβού αφού μέσω τηλεφωνων κανονίστηκε σε διαφορετικό σημείο ξεκινήσαμε από Θεσσαλονίκη για Γουμένισσα από τον δρόμο μέσω Πέλλας. Στη αρχική σύνθεση ο Γιάννης (yannis) ήρθε από Λιτόχωρο, ο Γιώργος (georgek) από Σέρρες, Μάνος (mato), Κώστας-Νανσυ(terry) και εγώ (Αλέξανδρος) από Θεσσαλονίκη. Στην Γουμένισσα καθίσαμε για εναν καφέ, όπου και προστέθηκε και ο Γιώργος (gmav). 6 αυτοκίνητα (1jimny,1kia sportage, 1niva, 2 terios και 1xtrail) ξεκινήσαμε προς Γρίβα-Καστανερή με κατάληξη αρχικά στα Μεγάλα Λιβάδια. Δυστυχώς ο καιρός δεν μας έκανε καθόλου το χατήρι και η ομίχλη που επικρατούσε δεν αφηνε να δεις ούτε στα 3 μέτρα!!!!!!
Φτάνοντας στο σημείο που περιγράφει το βιβλίο ως ξύλινη παγόδα βγήκαμε από την άσφαλτο και ακολουθήσαμε την δασική διαδρομή προς Μεγάλα Λιβάδια. Η διαδρομή πολύ όμορφη (με πολλή πέτρα ο δρόμος) παρά την ομίχλη που εφτυχώς χάθηκε πιο ψηλά. Εκεί όμως έκαναν την εμφάνιση και τα πρώτα χιόνια.Επειδή κανενας δεν ήξερε τον δρόμο δουλεψε πολύ ο χάρτης και ο χιλιομετρητης για να είμαστε σίγουροι. Σε πολλά σημεία το χιόνι ήταν αρκετό και χρειάστηκε να φτυαρίσουμε αρκετά για να περάσουμε. Οσο ανεβαίναμε το τοπίο ήταν όλο και πιο όμορφο αλλά και το χιόνι πιο πολύ. Ετσι αναγκαστήκαμε να γυρίσουμε καθώς και η ώρα πέρασε και είχαμε ακομα πολύ δρόμο. Πιάσαμε ξανά άσφαλτο με προορισμό τα Μ. Λιβάδια. Κάπου εκεί είδαμε ενδιαφέρον ποταμάκι (που ακολουθεί σχεδόν σε όλη την διαδρομή) και κατεβήκαμε για λίγο παιχνιδι. Εκεί ο Γιώργος (george) εφύγε λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Φτάνοντας στα Μ. Λιβάδια αντικρύσαμε ενα αρκετά μεγάλο χωριο τελείως ερημωμένο. Το μόνο που λειτουργούσε ήταν ο ξενώνας,που μόλις μας είδε ήθελε να μας κρατήσει λέγοντας ψέμματα για τον δρόμο προς Σκρα. Ενας πατατοπαραγωγός μας υπέδειξε τον δρόμο προς Αρχάγγελο από όπου και θα βγαίναμε σε ασφαλτο για Σκρα. Και πάλι η ομίχλη εκανε το θαυμα της και δεν είδαμε και πολλά!!!
Φτάνοντας στο Σκρα καθίσαμε στον ξενώνα-ταβέρνα που υπάρχει εκεί για να γεμίσουμε τα στομάχια που διαμαρτυρόταν εδώ και ώρα. Οι μισοί πεταχτήκαμε στους κοντινους καταρράκτες και νομίζω πως οι υπόλοιποι χάσανε που δεν ακολουθήσαν. Ο Μάνος εφυγε σχετικά νωρίς λόγω υποχρεώσεων. Οι υπόλοιποι γυρω στις 21.30 αν θυμαμαι καλα ξεκινήσαμε για την επιστροφή, μετά από πολύ γέλιο από τα ανέκδοτα της παρέας :P .
Περάσαμε πολυ καλά και είπαμε πως θα ξαναπάμε σε εποχή που η φύση να είναι σε καλύτερη διάθεση και να μπορέσουμε να κάνουμε πιθανόν και πεζοπορία.
Οι φωτο ανέβηκαν ήδη. Ας βάλουν και οι υπόλοιποι ότι έχουν από φωτογραφίες, περιγραφές κλπ.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 05 Απρ 2004, 23:07

Περάσαμε πολύ ωραία. Η διαδρομή ήταν πολύ όμορφη, αν και η ομίχλη δε μας άφησε να δούμε πολλά. Αυτό όμως που πραγματικά άξιζε ήταν η παρέα. Συνολικά 6 οχήματα, 11 άτομα και μια σκυλίτσα -αν και κάποιοι έπρεπε να φύγουν νωρίτερα. Πολύ γέλιο ρε παιδιά !!

Και τώρα οι απονομές:
1. xtrail : συντονιστής - η ψυχή της παρέας. O coach.
2. synodigos : δεν είναι τυχαίο το nickname. Αν δεν τον έλεγαν synodigo θα μπορούσαν να τον λένε GPS.
3. Γιώργος : για τη συμβουλή του να τρώμε και κανένα πορτοκάλι !!!!!
4. georgek : χωρίς το φτυάρι του ακόμα θα ξεχίονίζαμε.
5. mato : για τα φιλοζωικά τους αισθήματα.
6. Κώστας : του απονέμεται το βραβείο της χρυσής ζάντας για τις πανέμορφες χρυσές speedline.
7. και last but not least, ο αγαπητός gmav που δεν πρόλαβε καν να φάει το παστάκι από τα βαφτίσια και μας πρόλαβε στη Γουμένισσα.
Τελευταία επεξεργασία από yannis και 18 Απρ 2004, 22:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό gmav » 06 Απρ 2004, 15:11

yannis έγραψε:...
...
3. Γιώργος : για τη συμβουλή του να τρώμε και κανένα πορτοκάλι !!!!!
...
...


Ακόμα για αυτά τα πορτοκάλια συζητάμε.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Xtrail όπως πάντα παραστατικότατος στην περιγραφή!!!

παιδιά ήταν καταπληκτικά...
Και στους απόντες (mike1962, maverickman, pyrosvestis, master [ελπιζω να μη ξεχνάω κανέναν]) να προσπαθήσουν την επόμενη φορά να είναι και αυτοί.

Αντε γρήγορα για την επόμενη εκδρομή... :D :D :D
Είμαι μέσα από τώρα.... :P
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 06 Απρ 2004, 19:40

Να πω κι΄εγώ οτι και οι δικές μου (μας - και εννοώ και του extreme και μόνου πραγματικού 4x4 "LAURA ROVER") εντυπώσεις από την εκδρομή είναι οι καλύτερες. Το βουνό, όπως και νά΄χει, είναι άλλο πράγμα. Η πιό καλή όμως εντύπωση έμεινε απ΄την παρέα. Πάντα τέτοια.

Υ.Γ. yannis την δικιά σου απονομή την ξέχασες?
Μήπως (λέω, μήπως) θα μπορούσε να είναι - ας πούμε κάτι σαν:
" Λιτοχωρινός ο Χιλιομετροφάγος" (ή Λιτο-χωρικός : λόγω Jimny)
" Ο πανταχού παρών και στο Jimny ξεσπών" ή ...

(μου ήρθαν κι΄άλλα, αλλά θα τα κρατήσω για την επόμενη εκδρομή)
Τελευταία επεξεργασία από mato και 07 Απρ 2004, 19:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 07 Απρ 2004, 13:00

Χαιρετώ και εγώ την παρέα. Πραγματικά ήταν καταπληκτικά στο βουνό και η παρέα φανταστική. Αν και καινούριος αισθάνθηκα λες και γνωριζόμαστε καιρό. Έλπίζω να επαναληφθεί η εκδρομή και την επόμενη φορά να παραμείνω μέχρι το τέλος γιατί όπως κατάλαβα από τις περιγραφές, μάλλον έχασα το καλύτερο. Τι να κάνουμε όμως............. επαγγελματικές υποχρεώσεις. Anyway Πιστεύω σε κάθε περίπτωση ότι ίσως να είναι καλύτερα να ξεκινάμε λίγο νωρίτερα ώστε να έχουμε περισσότερη ημέρα μπροστά μας για "παιχνίδι".
Αυτά προς το παρόν. Εγώ θα φύγω αύριο και θα επιστρέψω τη Δευτέρα το βράδυ. Εύχομαι σε όλους Καλό Πάσχα και να περάσετε καλά αυτές τις ημέρες.΅Επίσης να φάτε αρκετά ώστε να έχετε ένα επιπλέον κίνητρο για φτυάρισμα στην επόμενη εκδρομή.
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Απρ 2004, 17:59

georgek έγραψε:Πιστεύω σε κάθε περίπτωση ότι ίσως να είναι καλύτερα να ξεκινάμε λίγο νωρίτερα ώστε να έχουμε περισσότερη ημέρα μπροστά μας για "παιχνίδι".

Σε αυτό εχεις δίκιο, αλλά σκέφτηκα να μην το κάνουμε πολύ στρατιωτικό το ξεκίνημα, ήταν άλλωστε και συνάντηση γνωριμίας-μην τρομάξετε κιόλας!!! Αλλιώς, ειναι καλύτερα να ξεκινάς πρωί και να έχεις περισσότερες ώρες για παιχνίδι. Καλό Πάσχα και στους υπόλοιπους και ρίξτε μια ματιά και για την βόλτα στις 17 Σάββατο, μετά το Πάσχα!!!!!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 07 Απρ 2004, 19:49

mato έγραψε:Υ.Γ. yannis την δικιά σου απονομή την ξέχασες?


Επειδή είμαι ταπεινό παιδί βράβευσα το συνοδηγό μου! :wink:
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό yannis » 07 Απρ 2004, 19:58

Σκαλίζοντας τη βιβλιοθήκη μου ανακάλυψα:
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ, τεύχος 4ο, Δεκέμβριος 1996.
"Το Πάικο κα τα Βλαχόχώρια του".

Τελικά δεν είδαμε τίποτα. Δεύτερη φορά που η ομίχλη μας χαλάει την εκδρομή.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Απρ 2004, 22:41

yannis έγραψε:Σκαλίζοντας τη βιβλιοθήκη μου ανακάλυψα:
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ, τεύχος 4ο, Δεκέμβριος 1996.
"Το Πάικο κα τα Βλαχόχώρια του".

Τελικά δεν είδαμε τίποτα. Δεύτερη φορά που η ομίχλη μας χαλάει την εκδρομή.

Γιάννη είπαμε πως θα ξαναπάμε, με καλύτερο καιρό φυσικά και ελπίζω να κάνουμε και πεζοπορία.
Επειδή η βιβλιοθήκη σου έχει όλα τα τευχη ξεσκονισε την και ψάχνε για λεπτομέρειες που είναι ενδιαφέρουσες σε κάθε μέρος που πάμε. Μετά φωτοτυπίες ή σκάναρε και στέλνε με email προς όλους :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες