Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή στην Δοιράνη-Ανω Πορόια-Κερκίνη

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Εκδρομή στην Δοιράνη-Ανω Πορόια-Κερκίνη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Μαρ 2004, 18:47

Μια που ήδη τέθηκε στην τελευταία μας συνάντηση, πρόταση του Μιχάλη (mike1962) για την εκδρομή στην Δοιράνη-Ανω Πορόια-Κερκίνη ας δούμε για πότε θα την προγραμματίσουμε.
Η διαδρομή είναι επιγραμματικά από Θεσσαλονίκη προς Δοιράνη.Μέσω του παραλίμνιου δρόμου πηγαίνουμε στα Χίλια Δέντρα. Από εκεί μέσω δασικών δρόμων βγαίνουμε στα Ανω Πορόια και κατεβαίνουμε Κερκίνη. Γύρίζουμε μέσω Βερτίσκου (πάλι από όχι ασφάλτινο κομμάτι) στην Θεσσαλονίκη.
Αν κανένας ξέρει και την σημερινή κατάσταση του δρόμου από Μουριές προς Ανω Πορόια (όχι από ασφαλτο) ας μας αναφέρει.
Πιστεύω πως είναι καλή διαδρομή και μπορούμε να την οργανώσουμε έτσι, ώστε όποιος θέλει, να ακολουθήσει μόνο ενα τμήμα της διαδρομής και μετά να μπορεί να φύγει αν οι υποχρεώσεις του δεν τον αφήνουν. Ετσι όπως το βλέπω στον χάρτη, βγαίνουμε 3-4 φορές σε ασφαλτο και αυτό δίνει την παραπάνω δυνατότητα.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκδρομή στην Δοιράνη-Ανω Πορόια-Κερκίνη

Δημοσίευσηαπό pino » 08 Μαρ 2004, 19:01

xtrail έγραψε:Μια που ήδη τέθηκε στην τελευταία μας συνάντηση, πρόταση του Μιχάλη (mike1962) για την εκδρομή στην Δοιράνη-Ανω Πορόια-Κερκίνη ας δούμε για πότε θα την προγραμματίσουμε.
Η διαδρομή είναι επιγραμματικά από Θεσσαλονίκη προς Δοιράνη.Μέσω του παραλίμνιου δρόμου πηγαίνουμε στα Χίλια Δέντρα. Από εκεί μέσω δασικών δρόμων βγαίνουμε στα Ανω Πορόια και κατεβαίνουμε Κερκίνη. Γύρίζουμε μέσω Βερτίσκου (πάλι από όχι ασφάλτινο κομμάτι) στην Θεσσαλονίκη.
Αν κανένας ξέρει και την σημερινή κατάσταση του δρόμου από Μουριές προς Ανω Πορόια (όχι από ασφαλτο) ας μας αναφέρει.
Πιστεύω πως είναι καλή διαδρομή και μπορούμε να την οργανώσουμε έτσι, ώστε όποιος θέλει, να ακολουθήσει μόνο ενα τμήμα της διαδρομής και μετά να μπορεί να φύγει αν οι υποχρεώσεις του δεν τον αφήνουν. Ετσι όπως το βλέπω στον χάρτη, βγαίνουμε 3-4 φορές σε ασφαλτο και αυτό δίνει την παραπάνω δυνατότητα.


O δρόμος από Μουριές προς Ανω Πορόια είναι αυτός που βλέπεις

Εικόνα

Στο βάθος φαίνετε η Δοϊράνη...
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό maverickman » 08 Μαρ 2004, 20:11

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΙΑΣ και εκει υπηρετει ενας φιλος στην συνοριοφυλακη.
Επειδή η ιστορία θα μας παει ολη μερα καλο θα ηταν να δηλωσουμε ποτε μπορει ο καθενας για να δουμε πως μπορει να βολεψει για ολους.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: Εκδρομή στην Δοιράνη-Ανω Πορόια-Κερκίνη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Μαρ 2004, 20:27

pino έγραψε:O δρόμος από Μουριές προς Ανω Πορόια είναι αυτός που βλέπεις
Στο βάθος φαίνετε η Δοϊράνη...

Μηπως "ψήνεσαι" να μας ακολουθήσεις να γνωριστούμε κιόλας? :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκδρομή στην Δοιράνη-Ανω Πορόια-Κερκίνη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 09 Μαρ 2004, 09:13

xtrail έγραψε:Μια που ήδη τέθηκε στην τελευταία μας συνάντηση, πρόταση του Μιχάλη (mike1962) για την εκδρομή στην Δοιράνη-Ανω Πορόια-Κερκίνη ας δούμε για πότε θα την προγραμματίσουμε.
Η διαδρομή είναι επιγραμματικά από Θεσσαλονίκη προς Δοιράνη.Μέσω του παραλίμνιου δρόμου πηγαίνουμε στα Χίλια Δέντρα. Από εκεί μέσω δασικών δρόμων βγαίνουμε στα Ανω Πορόια και κατεβαίνουμε Κερκίνη. Γύρίζουμε μέσω Βερτίσκου (πάλι από όχι ασφάλτινο κομμάτι) στην Θεσσαλονίκη.
Αν κανένας ξέρει και την σημερινή κατάσταση του δρόμου από Μουριές προς Ανω Πορόια (όχι από ασφαλτο) ας μας αναφέρει.
Πιστεύω πως είναι καλή διαδρομή και μπορούμε να την οργανώσουμε έτσι, ώστε όποιος θέλει, να ακολουθήσει μόνο ενα τμήμα της διαδρομής και μετά να μπορεί να φύγει αν οι υποχρεώσεις του δεν τον αφήνουν. Ετσι όπως το βλέπω στον χάρτη, βγαίνουμε 3-4 φορές σε ασφαλτο και αυτό δίνει την παραπάνω δυνατότητα.


τι εγινε κοριτσια ιδιαιτερη προσκληση θέλετε?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 09 Μαρ 2004, 21:59

Κύριοι γεια σας,
Η διαδρομή είναι όμορφη και έχει πολλές εναλλαγές , αμμώδη παραλία της Δοϊράνης με πολλά δικά μου οικόπεδα (από XR &Husky) η ανάβαση στο μπελλες γίνεται από ωραιότατες διαδρομές δάσος,, δασός, δάσος, με βατούς αλλά και λίγο σκληρούς δασικούς δρόμους. Φτάνουμε σε μια μικρή κοπανά που δεν την έχει ο χάρτης και ενώνει τον δασικό δρόμο πλατανακια με τον δασικό δρόμο ποροιων, εκεί υπάρχει και ένας εκπληκτικός καταρράκτης. Μετά ανεβαίνουμε ψηλά στο βουνό φτάνουμε στο κάθετο χωματόδρομο που οδηγεί στη Βουλγαρία (έχει και εμπορικό ενδιαφέρον) εκεί προσέχουμε γιατί δεξιά υπάρχει περίφραξη και πινακίδες «προσοχή νάρκες» και κατεβαίνουμε για ποροια.
Μετά ακριτοχωρι στο παραλίμνιο δάσος και στις λάσπες, πάμε στο χωριό του Αγγελόπουλου ( δεν ξέρω την κατάσταση του σήμερα) και φαγητό κάπου εκεί. Για την επιστροφή νομίζω πως δεν παίζει ο Βερτισκος γιατί δεν το έχω κάνει και φοβάμαι την νύχτα. Επίσης θα ήταν ένα πολλή καλό σαββατοκύριακο με διανυκτέρευση στη κερκινη.
Τους δρόμους αυτούς τους ξέρω. Μια φορά νέος στο τζιπ βρεθήκαμε μέσα στα Σκόπια αρκετά χιλιόμετρα σε μια μαγευτική διαδρομή.
Στην εκδρομή λέω ναι όποτε θέλετε, θα ακολουθήσουν γυναικόπαιδα? Θα γίνει διήμερο? Θέλει κάποιος να κάνουμε ένα δοκιμαστικό την Κυριακή?
Νομίζω έχετε το τηλέφωνο μου.
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 09 Μαρ 2004, 22:36

για δοκιμαστικη μαλλον οκ
για γυναικοπαιδα μαλλον οκ
Για πεθερα οοοοοοοοχι!
σιγουρα θα ξερω παρασκευή
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 09 Μαρ 2004, 22:43

Μιχάλη έχεις υπόψη περίπου συνολο χλμ διαδρομής? Όσο για τους σκληρούς δασικούς πες τι εννοεις (για εμας που δεν έχουμε M/T και αργές)? Για διανυκτέρευση να το δούμε γιατί δεν είναι και τόσο μεγάλη διαδρομή (βέβαια με οικογένειες να είναι δύσκολο να βγεί μονοήμερη). Για Κυριακή αν δεν φύγω Βόλο μάλλον μέσα. Ξέρουμε τι συνθήκες επικρατούν στο Μπέλες?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 10 Μαρ 2004, 21:59

και να σκεφτείς ότι μόλις έπλυνα το αυτοκίνητο!!!!!!!

ΜΕΣΑ!!!!! σε όλα....

και για γυναικοπαιδα, και για διανυκτέρευση, και για δοκιμαστική.....

στον ολικό χρόνο της διαδρομής να υπολογίζεται και χρόνο για φωτογραφίες.... Αν η διαδρομή είναι τόσο όμορφη όσο λέτε, θα σας έχω συνέχεια στο σταμάτα ξεκίνα για τις απαραίτητες φωτό :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 10 Μαρ 2004, 22:37

gmav έγραψε:και να σκεφτείς ότι μόλις έπλυνα το αυτοκίνητο!!!!!!!

ΜΕΣΑ!!!!! σε όλα....

και για γυναικοπαιδα, και για διανυκτέρευση, και για δοκιμαστική.....

στον ολικό χρόνο της διαδρομής να υπολογίζεται και χρόνο για φωτογραφίες.... Αν η διαδρομή είναι τόσο όμορφη όσο λέτε, θα σας έχω συνέχεια στο σταμάτα ξεκίνα για τις απαραίτητες φωτό :D


αυτή την φορά εγω θα βγάζω φωτογραφίες γιατι εχριζουν να με παιρνουν στο ψιλο...

[/b]
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 10 Μαρ 2004, 23:12

xtrail έγραψε:Μιχάλη έχεις υπόψη περίπου συνολο χλμ διαδρομής? Όσο για τους σκληρούς δασικούς πες τι εννοεις (για εμας που δεν έχουμε M/T και αργές)? Για διανυκτέρευση να το δούμε γιατί δεν είναι και τόσο μεγάλη διαδρομή (βέβαια με οικογένειες να είναι δύσκολο να βγεί μονοήμερη). Για Κυριακή αν δεν φύγω Βόλο μάλλον μέσα. Ξέρουμε τι συνθήκες επικρατούν στο Μπέλες?


μεχρι την δοιρανη ειναι 90 KM (περιπου 1 και 15 λεπτα
απο εκει στο βουνο μεχρι και τα ποροια περιπου 45 50 ΚΜ για την ωρα ρωτηστε τον γεωργιο ποσο φιλμ θα παρει μαζι του

για διανυκτερευση καπως δυσκολο μου βγαινει στο προγραμμα μεχρι την 25η μαρτιου μετα βλεπουμε αλλα καλυτερα να δουμε πως θα παει στο αυθμερον και απο θεμα επιλογων στις OFF διαδρομες και να οργανωθει επιτοπου το θεμα δωματια μιας και θα ειμαστε και καμποσοι.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό gmav » 10 Μαρ 2004, 23:35

maverickman έγραψε:....... για την ωρα ρωτηστε τον γεωργιο ποσο φιλμ θα παρει μαζι του


Συνήθως έχω μαζί μου 2 φιλμ 36 στάσεων. υπολόγισε και το χρόνο της αλλαγής φακού (28-80 + 75-300) σε περίπτωση που χρειαστεί..


maverickman έγραψε:για διανυκτερευση καπως δυσκολο μου βγαινει στο προγραμμα μεχρι την 25η μαρτιου μετα βλεπουμε ......


Εγώ το ΣΚ 27-28 Μαρτίου έχω κανονίσει ιστιοπλοΐα. τα υπόλοιπα ΣΚ είμαι ελεύθερος.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Μαρ 2004, 23:45

Νομίζω πως οι φωτογραφίες μιας εκδρομης είναι απαραίτητες για να έχουμε απαθανατίσει στιγμές πραγματικά όμορφες.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 11 Μαρ 2004, 19:05

xtrail έγραψε:Νομίζω πως οι φωτογραφίες μιας εκδρομης είναι απαραίτητες για να έχουμε απαθανατίσει στιγμές πραγματικά όμορφες.


1 φωτογραφια ειναι χιλιες λεξεις... δεν ειναι τυχαιο
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 12 Μαρ 2004, 00:27

κυριοι,
ειμαι στη κρητη, επιστρεφω την παρασκευη το βραδυ,
και αφου συμφωνισω τα της κυριακης στελνω σχετικο mail.
Κυριακη αναχωριση στις 10.00. στις 11.00 (80Km) στη δοιρανη. 15 Km ευκολη παραλια - αμμος (οποιος ξεφυγει απο το κακο χωματοδρομο χανει). στις 12.00 αρχιζει το βουνο- δασος (καπου σταση για καφε) 2.30 ειμαστε ανω ποροοια. Βλεπουμε για φαγητο ή για λιμνη.
Ο δρομος ειναι απλος και βατος εχει λιγες δισκολιες (για σουβ.λακια) δεν θελει mud. Πρεπει να ξερουμε, με γυναικες ή οχι?. (εγω πιθανα να ειμαι συν γυναιξι και τεκνοις)
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες