Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή στην Δοιράνη-Ανω Πορόια-Κερκίνη

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό gmav » 14 Μαρ 2004, 22:01

Μόλις γυρίσαμε....
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!!!!!!
Η περιοχή πολύ όμορφη. η διαδρομή είχε τα πάντα. λάσπη, πέτρα, βούρκο, χίονι, ξανά πέτρα, νεροφαγώματα, και ξανά πέτρα.

Κρίμα που δεν ήρθε ο xtrail (για να αναλάβει και την περιγραφή :D )
Επιγραματικά πήγαμε από Δοϊράνη -Μουριές - όρος μπέλες - Ανω πορόϊα.

Το κυριότερο.... Πολύ καλή παρέα. Ελπίζω να το ξαναεπαναλάβουμε.
Αλέξη, στη δευτερη απουσία μένεις.....
΄
ΥΓ. για φωτό να κανονίσουν οι έχοντες ψηφιακή... εγώ με το φιλμ μάλλον θα καθυστερήσω!
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 14 Μαρ 2004, 22:23

Βάλτε φωτογραφιες. Εγώ δυστυχώς είχα πρόβλημα με το λάστιχο και εμεινα εδώ :( :( :( . Μάλλον δουλειά του Μπάμπη!!!!! Ειναι δυνατόν να χάνει αέρα το λάστιχο στο σημείο της ζάντας???? Πηγε και έβαλε πετραδάκι ο σαμποτέρ!!!! Ο Γιώργος είδε άλλωστε χθες που έχανε αέρα το λαστιχο και ευτυχώς δεν ξεφούσκωσε από τις λακούβες εκει στον Αλιάκμονα
Δώστε και μια αναλυτική περιγραφή, έστω και αυριο που θα είσαστε πιο ξεκούραστοι!!!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Μαρ 2004, 14:50

Που έχετε χαθεί??? Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι είχε μπει λίγο χώμα μεταξύ ελαστικού και ζάντας και έχανε αέρα. Επιδιορθώθηκε :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 15 Μαρ 2004, 22:48

Όντως ήταν μια όμορφη εκδρομή, θα έλεγα πολύ όμορφη.
Τα είχε όλα, και για αρκετή ώρα πάνω από 5 ώρες τριγυρνούσαμε σε μέρη που οι περισσότεροι πήγαμε πρώτη φορά. Δυστυχώς ο λίγος χρόνος μας ανάγκασε να τα περάσουμε πολύ γρήγορα.
Θα έπρεπε να είχαμε χρόνο (γιατί διάθεση είχαμε) να παίζαμε στη λίμνη στα μέρη που το νερό δημιουργούσε βούρκο , σε μέρη που το ψηλό κοχύλι και η άμμος σε κάνουν να κολλάς πριν το καταλάβεις. Ο καταρράκτης που δεν πήγαμε είναι πανέμορφος και φυσικά το 20’ βάδισμα τον κάνουν ακόμη πιο όμορφο (ο ήχος είναι εκπληκτικός μέσα στη χαράδρα του καταρράκτη). Υπάρχουν διαδρομές κάθετες στη βασική μας πορεία (παράλληλα με τους πρόποδες) εκπληκτικές όπως και το ανέβασμα προς το δασικό δρόμο των ποροιων. Η διαδρομή προς την Βουλγαρία είναι αρκετά χιλιόμετρα όπως αυτά με το χιονισμένο δρόμο αλλά με περισσότερο χιόνι και δάσος και δυσκολότερο δρόμο. Έτοιμος ήμουν στη φλαταδουρα προς τα ποροια, εκεί που μπήκα μπροστά να σας μπερδέψω :twisted: και να ξανακάνουμε τη διαδρομή ανάποδα, νομίζω όλοι θα το θέλατε αλλά η πείνα και οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις αλλά επέβαλλαν
Αφήσαμε την κερκινη που από μόνη της είναι μια ημέρα. Φυσικά τα κρουσια είναι το ίδιο όμορφα
Δυστυχώς έπρεπε να γυρίσω πίσω και δεν ξέρω τι έγινε στη ταβέρνα.

Τώρα να επανέλθουμε στην επόμενη εκδρομή.
Νομίζω πως το εκδρομικό jeeping μας πάει και το πάμε περισσότερο
Υπάρχουν οι προτάσεις
Κερνικη με επιστοφη προς λαχανα, και απο εκει προς σοχο, βερτισκο.
Πιέρια ελατοχωρι ή άλλο σημείο προς φράγμα Αλιάκμονα και επιστροφή πάλι από χώμα.
Σελι λένε ότι έχει εκπληκτικούς χωματόδρομους που συνδέονται και δίνουν πολλά χιλιόμετρα.

Μπορούμε να βγάλουμε και άλλες περιμένουμε ιδέες. Δεν είναι ανάγκη κάποιος να ξέρει την διαδρομή, εάν υπάρχει μια καλή σκέψη μπορούμε να βρούμε την διαδρομή ή κάποιον να μας οδηγήσει.
Περιμένουμε προτάσεις
(πρέπει να σημειώσω πως επηρεαζόμενος από τους σκληροπυρηνικούς θεωρούσα τα terios ως αυτοκίνητα για κυρίες, :roll: άλλαξα άποψη. Είναι εκπληκτικά, έκαναν τα πάντα και άνετα. Σαν τουριστικό 4Χ4 και για δεύτερο οικογενειακό είναι ιδανικά, μικρό, ελαφρύ, φτηνό, ευέλικτο, όμορφο, δεν κολλάει, δεν σπάει, πολύ καλό.

Περιμένω τις φωτογραφίες ή αποσπάσματα από video.
Ίσως πείσουν την σύζυγο μου να ακολουθήσει στην άλλη εκδρομή.
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Μαρ 2004, 23:11

Να' σαι καλά Μιχάλη που έδωσες μια γευση!!!!
Και μια και πρότεινες ήδη για την επόμενη βόλτα η Κερκίνη, το Ελατοχώρι (από Σκοτεινά-Φτέρι-Βελβεντό) και ακόμα και το Σέλι (έδω ίσως μας βοηθήσει και ο Τάσος) μπορούν να είναι καποιος επόμενος προορισμός.
Ισως η εκδρομή της προηγούμενης Κυριακής, αφού λες πως έχει διαδρομές να το κανονίσουμε και διημερο.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Μαρ 2004, 20:57

:wave: :wave: :wave:
:wave:

Κατακτητές του Μπέλες :D , συνφορουμίστες και συμφορουμιστριες κυρίες και κύριοι καλησπέρα πέρα για πέρα .

Με δυσκολία να συνέρχομαι από τον οργασμό συναισθημάτων εικόνων και αναμνήσεων από την κυριακάτικη εξόρμηση μας (σχετική φωτό έχω προσθέσει στο άλμπουμ)

Στην έκθεση δεν ήμουν ποτέ καλός. Γι αυτό διαβάστε τη λεπτομερέστατη περιγραφή του Μιχάλη λίγο πιο πάνω

Αυτό που έχω να πω είναι ότι όλα τα παιδία ( Γιώργος , Χρήστος Βασίλης Κώστας Αθανασία Μιχάλης Στέλλα Στέλιος Γιώργος Κατερίνα και φυσικά ο μικρός Θοδωρής) ήμασταν μια ομάδα :grouphuuug: που χωρίς γκρίνια μουρμούρα και αλλά τέτοια που σιχαίνομαι περάσαμε μια υπέροχων αναμνήσεων ημέρα.

Παιδία δεν βλέπω την ημέρα που θα ξαναβρεθούμε.

Να ευχαριστήσω τέλος τον Μιχάλη που σαν πολύ καλός οικοδεσπότης μας ξενάγησε σε αυτή την όμορφη ακριτική περιοχή.
μιχαλη σου ετοιμαζω cd με high lihgts απο την εκδρομη για να πεισεις την συζυγο...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό gmav » 19 Μαρ 2004, 00:07

Εχουν περάσει 4 μέρες και ακόμα προσπαθώ να βρω λέξεις που να περιγράφουν την εκδρομή.

Ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!!!!!!!!!
πέρασα θαυμάσια.Σας ευχαριστώ όλους για την πολύ καλή παρέα και την όμορφη κυριακή που περάσαμε. όπως συνηθίζω να λέω, το αν θα περάσεις καλά εξαρτάται κατά 90% από την παρέα και κατά 10% από το μέρος. Αυτήν την Κυριακή και τα δύο ήταν υπέροχα.

Επειδή είμαι και ολίγον του περπατήματος, θα ήθελα να προτείνω σε επόμενη εκδρομή να συμπεριλάβουμε και το περπάτημα (θα ήθελα δηλαδή αν είχαμε χρόνο να πηγέναμε να δούμε και τον καταράχτη).

ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pino » 30 Απρ 2004, 18:08

Ερώτηση:

Όταν κάνατε την διαδρομή από Δοϊράνη για Α. Πορόια βρήκατε στο τελείωμα του δρόμου το στρατιωτικό φυλάκιο;
Αν ναι σας δημιούργησαν πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό maverickman » 01 Μάιος 2004, 07:19

pino έγραψε:Ερώτηση:

Όταν κάνατε την διαδρομή από Δοϊράνη για Α. Πορόια βρήκατε στο τελείωμα του δρόμου το στρατιωτικό φυλάκιο;
Αν ναι σας δημιούργησαν πρόβλημα;


και οι ιδιοι απορουσαν απο που μπηκαμε...
σε κανενα χαρτη δεν μπορεσα να βρω την "πασα" που μας εκανε ο mike1962
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 01 Μάιος 2004, 21:45

pino έγραψε:Ερώτηση:

Όταν κάνατε την διαδρομή από Δοϊράνη για Α. Πορόια βρήκατε στο τελείωμα του δρόμου το στρατιωτικό φυλάκιο;
Αν ναι σας δημιούργησαν πρόβλημα;

μπορω να ρωτησω γιατι ?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό pino » 03 Μάιος 2004, 07:42

maverickman έγραψε:
pino έγραψε:Ερώτηση:

Όταν κάνατε την διαδρομή από Δοϊράνη για Α. Πορόια βρήκατε στο τελείωμα του δρόμου το στρατιωτικό φυλάκιο;
Αν ναι σας δημιούργησαν πρόβλημα;

μπορω να ρωτησω γιατι ?


Κάθε χρόνο κάνουμε το Σύνορο (Ορμένιο Δράμα) (Δράμα Πρέσπες) και πάντα μας σταματάνε στο φυλάκιο. Έτσι αναγκαζόμαστε να περάσουμε το Μπέλες από το Ε6 που είναι πιο νότιος δρόμος. (στόχος της διαδρομής είναι το Σύνορο ή ο βορειότερος δρόμος κοντά σε αυτό).
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό georgek » 19 Ιούλ 2004, 09:52

pino έγραψε:
Κάθε χρόνο κάνουμε το Σύνορο (Ορμένιο Δράμα) (Δράμα Πρέσπες)


Πότε κάνετε αυτή τη διαδρομή? Συμμετέχουν αυτοκίνητα ή μηχανές? Μπορούν να συμμετέχουν και άλλοι? Πόσες ημέρες διαρκεί? Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες? Πιθανόν να με ενδιέφερε και εμένα να έρθω μαζί αν βέβαια δέχεστε ξένους.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό pino » 27 Ιούλ 2004, 08:13

georgek έγραψε: Πότε κάνετε αυτή τη διαδρομή? Συμμετέχουν αυτοκίνητα ή μηχανές? Μπορούν να συμμετέχουν και άλλοι? Πόσες ημέρες διαρκεί? Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες? Πιθανόν να με ενδιέφερε και εμένα να έρθω μαζί αν βέβαια δέχεστε ξένους.


Συνήθως γίνετε στο τέλος της άνοιξης (για να λιώσουν τα χιόνια) τα αυτοκίνητα κάνουν υποστήριξη (μεταφέρουν τα πράγματα). Φυσικά μπορείς να έρθεις αλλά να γνωρίζεις πως η μέση ωριαία ταχύτητα είναι πολύ γρήγορη για ένα αυτοκίνητο καθώς και οτι στην Ροδόπη έχει και στενά μονοπάτια
Μπορείς να δεις τα σχετικά άρθρα.
http://www.off-road.gr/article158.html για το Δράμα Πρέσπες
http://www.off-road.gr/article3.html για το Ορμένιο Δράμα
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες