Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή στον Όλυμπο

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Φεβ 2004, 23:49

Ειναι ένα 2 τόνων. Με μια τροχαλία διπλασιάζεις και είσαι καλά. Αν και δεν το εμπιστευομαι. Απλά να υπάρχει. Κόστος 20€ από macro νομίζω. Αλλά το μήκος του συρματόσχοινου είναι 3 μέτρα. Βέβαια με ιμάντες κλπ κάνεις δουλειά.
Έλεγα αν δεν υπήρχε πρόβλημα από τους υπόλοιπους για καμιά εκδρομούλα την Κυριακή των εκλογών. Αν ειμαστε όλοι εδώ, πάμε ψηφίζουμε πρωι πρωι και μετά βολτούλα!!!
Τι λέτε? Δεν είναι και σίγουρο βεβαια γιατί πολλοί το βλέπουν δύσκολο λόγω μέρας. Αλλά για να ακούσουμε γνώμες
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 28 Φεβ 2004, 00:39

Xtrail,γεια χαρα,το κρικακι να το εμπιστευεσαι,ειδικα αν δεν ειναι ....ανατολικης προελευσης.Το εχω δοκιμασει πολλες φορες,ειναι αποτελεσματικο αλλα ολιγον αργο και κουραστικο. :P :P
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό maverickman » 28 Φεβ 2004, 08:48

Τα made in china κρικακια ειναι μονο για να απλωνεις ρουχα εχω σπασει ενα προσπαθωντας να τραβηξω το MAVERICK σε ραμπα με 25 μοιρες κλιση
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 28 Φεβ 2004, 17:21

Σίγουρα είναι αργό και κουραστικό αλλά αν δεν έχεις άλλο μέσο...Που μπορεί να βρεί κανεις μη κινέζικο και με τι κόστος (εδώ Θεσσαλονίκη)? Η συγκεκριμένη κουβέντα αλλού θα επρεπε να γίνεται, αλλά μια και την αρχίσαμε εδω...
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 28 Φεβ 2004, 20:54

synodigos έγραψε:ακριβως gmav!!Με θυμασαι βλεπω .Λοιπον τελειωσε εξεταστικη και προσφερω απειρη φιλοξενεια για ατελειωτες διαδρομες στο πηλιο . Οπως ξερει ο x-trail ο Βολος εχει ωραιες διαδρομες και καλα τσιπουραδικα.Ο,τι πρεπει . Επιπλέον προσανατολίζομαι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στην αγορα 4x4 . Μάλλον tzimny . Τι εχεις να πεις για terios; Ακούω συμβουλες απο παλαιότερους !!! :roll: κρικοπαλαγκο εστι χειροκίνητο βιντσι. Εχει ενα ο x-trail


στο forum to4x4.gr έχει γίνει μια συζήτηση για τα 3: terios, jimny, niva.
εκεί γράφω και τους λόγους που αποφάσισα για το terios.
http://www.tο4x4.gr/html/site/forum/viewtopic.php?t=104

Μέχρι στιγμής με το αυτοκίνητο είμαι πολύ ευχαριστημένος. νομίζω ότι πρώτα πρέπει να σκεφτείς τι θέλεις να κάνεις με το αμάξι, τι χαρακτηριστικά σε ενδιαφέρουν, το ποσό που θέλεις να δώσεις, πόσο σου αρέσει κτλ. έτσι όταν το αποφασίσεις δε θα έχεις "τύψεις" γιατί δεν αγόρασες το άλλο..

χμμμ, και να σκεφτείς ότι Πήλιο δεν έχω έρθει καθόλου. το συζητάμε και αυτό.

αν θέλεις να σου πω κάτι συγκεκριμένο για το αμάξι πες μου....
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 28 Φεβ 2004, 21:10

Για το κρικοπαλαγκο δεν γνωρίζω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά εάν δεν θέλεις να επενδύσεις σε εργάτη (εγώ θα προτιμούσα φορητό και όχι μόνιμο) μια καλή λύση και δοκιμασμένη είναι οι χειροκίνητοι εργάτες. Έχουν μεγαλύτερο όγκο και βάρος αλλά και συρματόσχοινο 15 μέτρα και εύκολα σύραμε στο πλάι ένα jimny. Έχω προμηθευτεί εναν παλιά (130€) από τον κατάστημα ναυτιλιακού εξοπλισμού της συμπαθέστατης κκ Μαράτου (είναι στη Νέα Εγνατία προς κέντρο μετά τα φανάρια της Μπότσαρη και λίγο πριν ή μετά τα φανάρια του Αγ Στυλιανού, ένα μικρό ημιυπόγειο όπου θα βρεις και ιμάντες τροχαλίες κλπ). Επίσης στού Ματσικιδη στη Παπαδακη (αναμεσα Βούλγαρη με Δελφων) θα βρεις ειδικό εξοπλισμό για 4Χ4.

Θα ήθελα να δηλώσω και εγώ παρών σε μια εκδρομουλα την ημέρα των εκλογών. Στο σχεδιασμό της διαδρομής ο Χορτιάτης είναι μια λύση, για μισή ημέρα. Εάν θέλετε μπορούμε να πάμε Δοϊράνη Μπελες Κερκινη, θα πρέπει όμως να λάβουμε υπ’ όψιν την κίνηση της επιστροφής των ετεροδημοτων και το σχετικό μποτιλιάρισμα στο δερβένι ή να δοκιμάσουμε επιστροφή μέσω Μελισοχωριου Ωραιοκαστρου κλπ.
Περιμενω νεα σας
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 29 Φεβ 2004, 00:08

xtrail έγραψε:Σίγουρα είναι αργό και κουραστικό αλλά αν δεν έχεις άλλο μέσο...Που μπορεί να βρεί κανεις μη κινέζικο και με τι κόστος (εδώ Θεσσαλονίκη)? Η συγκεκριμένη κουβέντα αλλού θα επρεπε να γίνεται, αλλά μια και την αρχίσαμε εδω...
Κατα καιρους φερνει το Praktiker,το κοστος με τα παλια δεδομενα θα πρεπει να ειναι μεταξυ 30 και 40ευρω.Εγω παντα κουβαλω και ηλεκτρικο και κρικακι και τελικα λογω ευκολια-μεγεθους εκεινο που χρησοιμοποιω ειναι το κρικακι.
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό maverickman » 29 Φεβ 2004, 07:46

xtrail έγραψε:Σίγουρα είναι αργό και κουραστικό αλλά αν δεν έχεις άλλο μέσο...Που μπορεί να βρεί κανεις μη κινέζικο και με τι κόστος (εδώ Θεσσαλονίκη)? Η συγκεκριμένη κουβέντα αλλού θα επρεπε να γίνεται, αλλά μια και την αρχίσαμε εδω...


Στον "Καρρα" στην Μοναστηριου εχω δει ηλεκτρικο εργατη μη κινεζικο αλλα δεν ξερω τιμη Και σε καταστηματα που πουλανε εργαλεια μπορεις να ρωτησεις.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 29 Φεβ 2004, 18:42

mike1962 έγραψε:Θα ήθελα να δηλώσω και εγώ παρών σε μια εκδρομουλα την ημέρα των εκλογών. Στο σχεδιασμό της διαδρομής ο Χορτιάτης είναι μια λύση, για μισή ημέρα. Εάν θέλετε μπορούμε να πάμε Δοϊράνη Μπελες Κερκινη, θα πρέπει όμως να λάβουμε υπ’ όψιν την κίνηση της επιστροφής των ετεροδημοτων και το σχετικό μποτιλιάρισμα στο δερβένι ή να δοκιμάσουμε επιστροφή μέσω Μελισοχωριου Ωραιοκαστρου κλπ.
Περιμενω νεα σας

Καλως ήρθες Mike!!!!!!! Πες και μερικά επιπλέον στοιχεία για σένα (αυτοκίνητο κλπ). Στα ναυτιλιακά ξέρω πως έχει τετοια αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για τον σκοπό. Και εννοώ μήπως είναι πάνω από τα ζητούμενα, όχι κάτω φύσικά!!! Πχ συρματόσχοινα σίγουρα έχουν, ιμάντες κάποιος μου είπε πως τους πουλάνε με το μέτρο, αρα δεν έχουν τις θηλιές στην άκρη (αν αυτό παίζει βασικό ρόλο). Στον Ματσικιδη πήγα αλλά δεν είχε πολλά και απευθυνεται σίγουρα σε πιο αγριες καταστάσεις που θα τις έχουμε υπόψη για το καθαρόαιμο που θα πάρουμε κάποια στιγμή!!!!!! Ιμάντες πχ θα φέρει της ARB που ξέρω πως είναι ακριβοί αλλα και καλύτεροι ποιοτικώς σε σχέση με άλλους.
Λέω να ανοίξω νεα ενότητα μέσα εδώ για να έχουμε να μίλαμε γενικά.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 29 Φεβ 2004, 20:44

Γεια σας και πάλι,
έχω ένα ΚΙΑ Sportage 16V (1995) με μόνη αλλαγή τα λάστιχα MUD BFG (+2 υψος), περιμένω ένα σετ ελατήρια και αμορτισέρ για να του δώσουν αλλα +3 cm. Γενικά ακολουθούσα σε σκληρό off-road μέχρι που οι φίλοι εξέλιξαν τα samurai κλπ πάρα πάρα πολύ και είναι αδύνατο να ακολουθήσω (+ύψος, μπρος πίσω μπλοκε, μειωτήρες, ..)
Σχεδόν καθημερινά διαβάσω τα νέα στο site και θα χαρώ να συντονιστούμε.
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 29 Φεβ 2004, 22:47

mike1962 έγραψε:Θα ήθελα να δηλώσω και εγώ παρών σε μια εκδρομουλα την ημέρα των εκλογών. Στο σχεδιασμό της διαδρομής ο Χορτιάτης είναι μια λύση, για μισή ημέρα. Εάν θέλετε μπορούμε να πάμε Δοϊράνη Μπελες Κερκινη, θα πρέπει όμως να λάβουμε υπ’ όψιν την κίνηση της επιστροφής των ετεροδημοτων και το σχετικό μποτιλιάρισμα στο δερβένι ή να δοκιμάσουμε επιστροφή μέσω Μελισοχωριου Ωραιοκαστρου κλπ.
Περιμενω νεα σας

Άν πάτε στην Κερκίνη απευθυνθήτε στον Γιάννη Ρέκλο ιδιοκτήτη του ξενώνα ΟΙΚΟΠΕΡΙΗΓΗΤΗΣ http://www.oikoperiigitis.gr/
Έχει 3-4 τζίπ (ένα LR 110 και 3 Μ 151 στρατιωτικά) και πολύ κέφι και γνώση τόσο του υγροβιότοπου, όσο και των γύρω βουνών. Πάντως η βόλτα στον υγροβιότοπο (σχετικά εύκολη) αξίζει! :P :P :P
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 01 Μαρ 2004, 23:09

maverickman έγραψε:
xtrail έγραψε:Σίγουρα είναι αργό και κουραστικό αλλά αν δεν έχεις άλλο μέσο...Που μπορεί να βρεί κανεις μη κινέζικο και με τι κόστος (εδώ Θεσσαλονίκη)? Η συγκεκριμένη κουβέντα αλλού θα επρεπε να γίνεται, αλλά μια και την αρχίσαμε εδω...


Στον "Καρρα" στην Μοναστηριου εχω δει ηλεκτρικο εργατη μη κινεζικο αλλα δεν ξερω τιμη Και σε καταστηματα που πουλανε εργαλεια μπορεις να ρωτησεις.
Απο εκει τον πηρα και γω,300 ευρω αν θυμαμαι καλα αλλα εχει 2-3 χρονια.Τωρα για προελευση μου φαινεται λιγο περιεργο να μην ειναι made in Taiwan η κατι ...αντιστοιχο.Να πω την αληθεια στο δικο μου ουτε που το προσεξα!!
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες