Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

χιονοπολεμος στο βορα(καιμακτσαλαν) 14-1-2007

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό mahosvvt » 16 Ιαν 2007, 01:16

Μαρια εννοω για την αλλη διαδρομη που ειχα προτεινει στον alleo.

την διαδρομη απο Ορμα προς Βορρα την εκανα πριν απο 2 χρονια με Mercedes G(συνεπιβατης) και πηγαιναμε για σκι(skier γαρ η αφεντια μου) και δεν τα καταφερα με με τιποτα αλλα δεν ξερω τι κατασταση επικρατει για τη διαδρομη προς SOKOL που εκανα εγω.

αμα χιονισει θα το επειχηρεισω(το σκοτωσα ας οψεται η κουραση) και θα σας πω


(Αρσανάς ε? τι μου θύμησες)

ακομα περιμενω να ερθεις καμοια βολτα κατα κατω για κανενα τσιπουρο

εμεις με τη Μαρια παντως καθε Σ/Κ ειμαστε το πρωι Δραγουδελη για αναγνωριστικη και καταγραφη διαδρομης στο ozi και μετα Αρσανα :lol:

περιμενουμε.....
Άβαταρ μέλους
mahosvvt
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 24 Φεβ 2006, 17:08
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 16 Ιαν 2007, 01:34

Εκείνη την διαδρομή, μάλλον δεν την βρήκαμε. Δεν κατάλαβα τι διαδρομή ακριβώς κάναμε. Και μάλλον και κανείς άλλος. Στον χάρτη ο nignis δεν την βρήκε πάντως.
όσο για την Νικήτη τώρα το χειμώνα δύσκολο. Εδώ βλέπεις ολόκληρο καλοκαίρι και δεν μπόρεσα να έρθω.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 16 Ιαν 2007, 10:16

Καλημέρα / καλησπέρα σας.
Κατ' αρχάς χαίρομαι που περάσατε καλά (πιό πολύ μου άρεσε που δεν καταλάβατε τι διαδρομή κάνατε, αλλά την θυμάται κανείς να την ξανακάνει ?).

κι εκεί λοιπόν που διάβαζα για την εκδρομή, είδα την κουβεντούλα μεταξύ zapmaria(s) και NIKOLAS L200 περί βιομάζας.
Να ρωτήσω κάτι άσχετο (αν μιλάμε για τον ίδιο "τύπο" βιομάζας, εγώ ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση θέρμανσης με καύσιμο βιομάζας):
Ξέρετε εσείς που αχοληθήκατε αν υπάρχει στη Β. Ελλάδα προμηθευτής βιομάζας (λιανικής, π.χ. pellets - που νομίζω οτι υπάρχουν στην Ν. Ελλάδα) για οικιακή κατανάλωση ?
Για να μην ξεστρατίσει περισσότερο το θέμα, ίσως μπορούμε να συνεχίσουμε με pm αν γνωρίζετε κάτι.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Ιαν 2007, 10:44

Αν διαβάσει κανένας αυτό το θέμα θα προσπαθεί να καταλάβει τι έγινε!!!!!! :D :D :D
Ξέρω πως μας μετακίνησαν την ενότητα περι ανέμων, αλλά ειναι ευκολο να ανοίγετε νέες ενότητες για συζήτηση. Αν φοβάστε μετακινήσεις θεμάτων κλπ τα παράπονα στον superspy :twisted: :twisted:
Σκέφτομαι να δημιουργήσω μια ενότητα με καμουφλαζ τίτλου, για να μην την μετακινήσουνε και να λέμε ότι θέλουμε :twisted: :twisted:
Πάντως μην ανυσηχείτε για off topic κλπ και από τα πμ προτιμώ τον δημόσιο διάλογο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 16 Ιαν 2007, 12:10

xtrail έγραψε:Πάντως μην ανυσηχείτε για off topic κλπ και από τα πμ προτιμώ τον δημόσιο διάλογο


μήπως αυτά τα λες στη νύφη να τ' ακούει η πεθερά?
(γιατί δε βρήκα και νυφικό στα μέτρα μου)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό harijohn » 16 Ιαν 2007, 14:15

Πάντως η βιομάζα παίζει πολύ τελευταία
παραλίγο να πήγαινα και γω με τον Γιώργο Καιμακτσαλαν αλλά έφαγα όλη την μέρα με μιά εργασία της κόρης μου για την βιομάζα
Άβαταρ μέλους
harijohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 23 Δεκ 2005, 21:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 16 Ιαν 2007, 17:29

γιατι μου θυμιζει Ghostbusters ?

Εικόνα
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 16 Ιαν 2007, 18:47

Η τεχνολογία για την εκμετάλευση της βιομάζας υπάρχει και είναι σχετικά απλή. Απο την άλλη η διαθέσιμη ανανεώσιμη βιομάζα απο τα δασικά και γεωργικά υπολείμματα καθως και απο τα ανθρώπινα και ζωικά περιττώματα μπορεί να καλύψει τις παγκόσμιες ενεργειακές ανάγκες.Το μόνο που μένει είναι η συλογή τους.
Σύμφωνα με όλα αυτα οι κινήσεις που βλέπουμε είναι λίγες.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 16 Ιαν 2007, 18:52

Κομμάτι από την εργασία σου αντέγραψες????
Υπάρχουν εργοστάσια τα οποία κάνουν τέτοιες "κάψουλες", να τις πώ, αλλά δεν ξέρω καταπ πόσο διατίθενται σε πελάτες λιανικής.
Αν θές μπορώ να σου στείλω το τηλέφωνο και να ρωτήσεις. Το εργοστάσιο βρίσκεται στο Κιλκίς, και άνοιξε πρόσφατα. (παραλίγο να δούλευα εκεί).
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 16 Ιαν 2007, 19:02

Aμα φωναξω τον Χαρδαβελα ....

Υπάρχουν εργοστάσια τα οποία κάνουν τέτοιες "κάψουλες", να τις πώ, αλλά δεν ξέρω καταπ πόσο διατίθενται σε πελάτες λιανικής.


Αμα μαθεις που πουλανε πες μου και μενα ....
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 16 Ιαν 2007, 19:11

Lakis έγραψε:Aμα φωναξω τον Χαρδαβελα ....

Υπάρχουν εργοστάσια τα οποία κάνουν τέτοιες "κάψουλες", να τις πώ, αλλά δεν ξέρω καταπ πόσο διατίθενται σε πελάτες λιανικής.


Αμα μαθεις που πουλανε πες μου και μενα ....


:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



PS. Λάκη δεν χρειάζετε να σου πούνε άλλοι... σκέψου το απόθεμα ειδικά μετά από μάσα στο Καβαλάρι... αφάνταστες ποσότητες βιομάζας :lol: :lol: :lol:

Kavalari rulezzz :headbang: :headbang: :headbang: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 16 Ιαν 2007, 19:48

zapmaria έγραψε:Αν θές μπορώ να σου στείλω το τηλέφωνο και να ρωτήσεις. Το εργοστάσιο βρίσκεται στο Κιλκίς, και άνοιξε πρόσφατα. (παραλίγο να δούλευα εκεί).


σέλω.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 16 Ιαν 2007, 21:12

Lonely_Wolf έγραψε:
Lakis έγραψε:Aμα φωναξω τον Χαρδαβελα ....

Υπάρχουν εργοστάσια τα οποία κάνουν τέτοιες "κάψουλες", να τις πώ, αλλά δεν ξέρω καταπ πόσο διατίθενται σε πελάτες λιανικής.


Αμα μαθεις που πουλανε πες μου και μενα ....


:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



PS. Λάκη δεν χρειάζετε να σου πούνε άλλοι... σκέψου το απόθεμα ειδικά μετά από μάσα στο Καβαλάρι... αφάνταστες ποσότητες βιομάζας :lol: :lol: :lol:

Kavalari rulezzz :headbang: :headbang: :headbang: :lol: :lol:



αστα να πάνε.... χ..ε μέσα που λένε ....στον καυστήρα!!

Υ.Γ. Μαρία ήταν απόσπασμα απο παλαιότερη εργασία.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 16 Ιαν 2007, 22:06

Κανένας άλλος φωτογραφίες δεν θα ανεβάσει να δούμε????
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nignis » 16 Ιαν 2007, 22:24

Λοιπόν, για να επανέλθουμε, ακολουθεί μια αναλυτική πορεία της διαδρομής που κάναμε βασιζόμενη στους χάρτες της road no2 Μακεδονία και στο βιβλίο “Ανεξερεύνητη Δυτική Μακεδονία”(β' έκδοση, εκδόσεις road) του Αντώνη Ιορδάνογλου:

Αφού συγκεντρωθήκαμε όλοι (alleo&Μάγδα, mobile+1, zapmaria&Χρυσή&nignis, lakis&Βασίλης και Κώστας)κατά τις 8.30 ξεκινήσαμε για τα Γιαννιτσά από όπου ήρθε στην παρέα μας και ο macedonas. Ακολουθήσαμε τη διαδρομή προς Αριδαία, Λουτρά και τα λουτρά Λουτρακίου (Πόζαρ). Σύντομη στάση στα λουτρά, πέρασμα από το ρέμα και μετά ακολουθήσαμε μια ενδιαφέρουσα διαδρομή μέσα από το Λουτράκι, που δυστυχώς κατέληξε σε σε διπλό αδιέξοδο: κυνηγοί είχαν κλείσει το δρόμο και λίγο παρακάτω δέντρα που είχαν πέσει είχαν κλείσει τη διαδρομή. Αναστροφή, μια ακόμα άκαρπη προσπάθεια για εναλλακτική διαδρομή και επιστροφή πίσω στο Λουτράκι.
Στη συνέχεια κατευθυνθήκαμε προς το χωριό Όρμα, διασχίσαμε την πλατεία στο δρόμο πάνω από τον κεντρικό πλάτανο και μόλις βρήκαμε τον τσιμεντόδρομο, στρίψαμε αριστερά. Ο φρεσκοστρωμένος δρόμος ανεβαίνει πάνω από το χωρίο, χαρίζοντας μια μοναδική θέμα της γύρω περιοχής των λουτρών και παρά την αποτρεπτική πινακίδα ότι ο δρόμος είναι κλειστός, υπάρχουν 2 με 3 διαδρομές που οδηγούν από Όρμα προς το χιονοδρομικό κέντρο του Καϊμακτσαλάν. Στα 3,5 χιλιόμετρα από το χωριό και πριν τελειώσει η άσφαλτος, υπάρχει ένας χωματόδρομος που φεύγει δεξιά. Μπαίνοντας σε αυτόν τον δρόμο ακολουθήσαμε την κεντρική χάραξη, αγνοώντας τις πρώτες διασταυρώσεις. Η βοήθεια ενός κυνηγού αποδείχθηκε χρήσιμη, καθώς στα 11,1 χιλιόμετρα υπάρχει διασταύρωση που μπορεί να ξεγελάσει κάποιους. Ακολουθώντας τις οδηγίες του κυνηγού, στρίψαμε αριστερά, παρότι το δεξί κατηφορικό σκέλος του δρόμου έδειχνε να είναι ο κύριος δρόμος. Το πρώτο χιόνι και τα πρώτα παγωμένα ανηφοράκια έκαναν την εμφάνισή τους, δίχως όμως να προβληματίσουν, καθώς όλα τα αυτοκίνητα είτε είχαν χιονολάστιχα, είτε έκαναν χρήση των αργών. Ακολουθώντας τον ίδιο δρόμο, η διαδρομή γίνονταν ολοένα και ομορφότερη, καθώς τη θέση των οξιών έπαιρναν σταδιακά τα έλατα. Στα 6,9 χιλιόμετρα από την προηγουμένως αναφερόμενη διασταύρωση, φτάνουμε σε ένα σημείο όπου αν στρίψουμε δεξιά, μετά από 6,4 χιλιόμετρα συναντούμε την άσφαλτο που οδηγεί στο χιονοδρομικό του Καϊμακτσαλάν.
Το χιόνι ήταν λιγοστό και ο καιρός εξαιρετικός. Εκεί συναντήσαμε και τον lonely wolf με τον kyr, που ξεκίνησαν μετά από εμάς από τη Θεσσαλονίκη. Σύντομη στάση για καφέ και κατηφορίζουμε από το χιονοδρομικό με σκοπό την εύρεση κατάλληλου δρόμου για παιχνίδι. Σε μια χιονισμένη πλαγία, ο alleo έκανε την αρχή και ακολούθησε και ο macedonas, ενώ το jimny του Λάκη ψευτοκόλλησε αν και με λίγη βοήθεια πήγαν όλα καλά. Συνεχίσαμε το παιχνίδι σε ένα ακόμα καλύτερο δρόμο πάνω από την κεντρική άσφαλτο, αυτή τη φορά όμως μόνο ο macedonas (με συνεπιβάτες nignis-kyr)και o alleo, o οποίος αν και δυσκολεύτηκε με τα ασφάλτινα λάστιχα, κατάφερε και πήγε αρκετά μακρυά.
Παιχνίδι όμως τέλος και αποφασίσαμε να γυρίσουμε πίσω στην Όρμα από χωματόδρομο, παρά τη χρονική επιβάρυνση και την πείνα που άρχισε να κάνει την εμφάνισή της...Ακολουθήσαμε πάλι τη διαδρομή προς Όρμα, αυτή τη φορά όμως πήραμε τη ανατολικότερη διαδρομή. Ο δρόμος αυτός είναι καλύτερος από τον προηγούμενο και αποτελεί τον κεντρικό χωματόδρομο που ενώνει την Όρμα με το χιονοδρομικό κέντρο. Τα παγωμένα τμήματα του όμως ήταν περισσότερα, πάλι όμως δε συναντήσαμε ιδιαίτερες δυσκολίες. Το τελευταίο παιχνίδι περιλάμβανε διάβαση λασπολακούβας. Την αρχή έκανε ο lonely wolf, όπου με τη φόρα που πήρε σήκωσε ένα εντυπωσιακό κύμα λάσπης. Το vitara του macedonas έκανε εξίσου εντυπωσιακή διέλευση και έδωσε υλικό για φωτογραφίες. Συνεχίζοντας, ο δρόμος οδηγεί πάνω από την Όρμα, όπου και συναντήσαμε και την άσφαλτο που είχαμε αφήσει στο πρώτο κομμάτι της διαδρομής. Ακολούθησε γεύμα στην ταβέρνα Διόνυσος στην πλατεία της Όρμα και η επιστροφή στη Θεσσαλονίκη.



Φωτογραφιες και χαρτες θα προσπαθήσω να ανεβασω……

Για πρόσθετες πληροφορίες, στη διάθεσή σας
Τελευταία επεξεργασία από nignis και 16 Ιαν 2007, 22:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες

cron