Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

....rally raid ...στο πανεμορφο δασος του λαιλια...17/12/06

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

....rally raid ...στο πανεμορφο δασος του λαιλια...17/12/06

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 08 Δεκ 2006, 00:46

Αναδημοσιευση απο αλλο 'τοπο'......

Η ΛΕΣΧΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕΡΡΩΝ και η Λ.Α.Μ.Σ. συνδιοργανωνουν το πρωτο φιλικο rally raid Σερρων.
Η διαδρομη θα ειναι 120 χλμ μεσα στο πανεμορφο δασος του λαιλια.Ο χαρακτηρας
του rally raid θα ειναι ευκολος με εμφαση να ευχαριστησει ολους τους αγωνιζομενους.
Η διαδρομη θα ειναι σηματοδοτημενη ολη ωστε να μην ειναι απαραιτητη η χρηση road book.
Ο τερματισμος του αγωνα θα γινει στο χιονοδρομικο κεντρο του λαιλια οπου μετα την απονομη θα υπαρχει
πλουσιο γευμα για ολους.Το κοστος της συμμετοχης θα ειναι στα 60euro το αυτοκινητο.
Ο αγωνας θα διεξαχθει στις 17 Δεκεμβριου 2006 και η εκκινηση θα δωθει στο χωρο του αυτοκινητοδρομιου Σερρων στις 09:30.

Σας περιμενουμε ολους να περασουμε καλα

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ 6972022450
> > >> > > > > > > > > > > > > > > > > > >> > > > > > > >

Εγω το εχω αποφασισει...δεν χανω την ευκαιρια..... για να βλεπω τους εθελοντες...
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

....rally raid ...στο πανεμορφο δασος του λαιλια...17/12/06

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 08 Δεκ 2006, 20:40

Εντιμοτατοι φιλοι μου τι γινεται?....
ειναι μια καταπληκτικη ευκαιρια για μια γρηγορη 3ωρη-4ωρη βολτα.
Διαδρομη σε 'αγνωστο' περιβαλον, road book με 80-100 τουλιπες για να παιζει ο συνοδηγος, λιγο γκαζι για τον οδηγο.... και για το πληρωμα 4ωρες με λιγη ενταση πολυ διασκεδαση...

αντε να μαζευτουμε 2-3 τζιπ παρεα...

Τα μερη ειναι πολυ ομορφα τα εχουμε δει στα δηημερα enduro
για να βλεπω συμμετοχες...γραφω...
1> mike1962.
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Δεκ 2006, 21:22

Προσωπικά αν είχα το χρόνο Μιχάλη, ερχόμουν πολυ ευχαρίστως για συνοδηγός, αλλά γμτ τα φροντιστήρια μου έχω δουλειά :evil: :evil: :evil:
Κρατάς rb και φωτοτυπείς. Μαζί με αυτό της Ροδοπης τα περιμενω!!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Tuc » 09 Δεκ 2006, 01:43

Εγώ είμαι μέσα (95%). Θα σου τηλεφωνήσω μόλις φτάσει ο καιρός.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 12 Δεκ 2006, 14:57

Τι διαφορές έχουν τα trail ride με τα rally raid ? (αν τα γράφω σωστά)
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 12 Δεκ 2006, 22:29

Από την πρόσκληση - προκήρυξη του 'πρωταθλήματος'

Κύπελλο Trail Ride 2006
Τα Trail Ride επιστρέφουν: Αμιγώς μοτοσυκλετιστικό, θα γίνει όπως παλιά σε περιοχές της Αττικής ή κοντά σε αυτή. Το κύπελλο θα έχει 6 αγώνες, λίγων χιλιομέτρων, με τον πρώτο από αυτούς την Κυριακή 29 Ιανουαρίου στην Αττική. Επιστροφή στα μονοπάτια.

Πρωτάθλημα Rally Raid 2006
Μοτοσυκλέτες, Αυτοκίνητα και Quad / ATV. Θα γίνει σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, με τον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος το ΑΤΤΙΚΟ Rally Raid 2006, στις 18 & 19 Φεβρουαρίου. Πολλά χιλιόμετρα και απίθανες διαδρομές αντοχής!

Τα TR εκτός που είναι μόνο για μότο, είναι μικρότερης διάρκειας και λιγότερων χιλιομέτρων σε χειρότερους δρόμους-μονοπάτια, οι ελαφριές μότο έχουν πλεονέκτημα. (ή φιλικό enduro...)
Στα RR τα πολλά χιλιόμετρα, η χρονική διάρκεια αναγκαστικά έχουν ευκολότερους δρόμους /δασικούς η μεγαλύτερη μότο σου δίνει πλεονέκτημα. (ή φιλικό 4x4 rally...)
Θεωρητικά έχω δώσει μια απάντηση αλλά...στα παραπάνω βαλε ένα % σφάλματος....

Σέρρες λέω να πάω από Σάββατο πρωί...να κάνω μια βόλτα μαζί με τους Σερραίους και τη Κυριακή κανονικά στη βόλτα...τα δάση τους είναι πολύ όμορφα...
Τη Κυριακή μετά τα 120χιλ χώμα θα έχει και φιλικό....τσιμπούσι στο χιονοδρομικό κέντρο του λαιλια ...
Για να συντονιστούμε...
….μη φοβάστε τη διαδρομή…..
………είναι εύκολα...…
……..…….δεν κουράζει τα τζιπ…....
Θα φαμ(τ)ε και καλά (εγώ δυστυχώς το έχω περιορίσει….!!!)
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

φιλικο rally raid Σερρων...17 Δεκεμβριου 2006

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 13 Δεκ 2006, 21:46

Αναδημοσιευση απο post του MANOUZZ σε αλλο site


Η ΛΕΣΧΗ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕΡΡΩΝ και η Λ.Α.Μ.Σ. συνδιοργανωνουν το πρωτο φιλικο rally raid Σερρων.
Η διαδρομη θα ειναι 120 χλμ μεσα στο πανεμορφο δασος του λαιλια.Ο χαρακτηρας
του rally raid θα ειναι ευκολος με εμφαση να ευχαριστησει ολους τους αγωνιζομενους.
Η διαδρομη θα ειναι σηματοδοτημενη ολη ωστε να μην ειναι απαραιτητη η χρηση road book.
Ο τερματισμος του αγωνα θα γινει στο χιονοδρομικο κεντρο του λαιλια οπου μετα την απονομη θα υπαρχει
πλουσιο γευμα για ολους.Το κοστος της συμμετοχης θα ειναι στα 60euro το αυτοκινητο.
Ο αγωνας θα διεξαχθει στις 17 Δεκεμβριου 2006 και η εκκινηση θα δωθει στο χωρο του αυτοκινητοδρομιου Σερρων στις 09:30.

Σας περιμενουμε ολους να περασουμε καλα

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ 6972022450
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό doc » 14 Δεκ 2006, 11:17

Με το συμπάθιο κιόλας, κι επειδή μίλησα και με τον Χρήστο το Κωνσταντινίδη...

Έχουν γίνει πολλές προσπάθειες για να φτάσουν τα Rally Raids εκεί που είναι.
Καλό είναι να μην μπερδεύουμε τους όρους, και να μην βαφτίζουμε οτιδήποτε με ονόματα που δεν τα δικαιούνται...

Αυτό μπορείτε να το ονομάσετε ως ομαδική βόλτα στο βουνό, περιήγηση για 4Χ4 και enduro, αλλά όχι Rally Raid! Δεν έχει καμία σχέση!

Άπαξ και υπάρχει σηματοδότηση, χωρίς Road Book κτλ, τι Raid είναι?

Πιο πολύ μοιάζει με enduro! Γιατί δεν έχει τέτοια ονομασία?

Και το ξαναλέω: Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, αλλά καλό είναι να μην αποπροσανατολίζουμε κάποια πράγματα και κάποιες κατακτήσεις.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 15 Δεκ 2006, 21:15

Ολα ειναι ετοιμα αλλα... μονος παω. Ξημερωματα Σαββατου ξεκιναω για Σερρες, στις 9.00 στη πιστα Καρτ θα κανουμε μια τελευταια δοκιμαστικη της διαδρομης, και τη Κυριακη το RR, 250χιλ χωμα στο ΣΚ!!!.
Η προσκληση ειναι ανοιχτη σε ολους... η διαδρομη ξανα!ξανα!λεω ειναι πανεμορφη βατη και στο τελος ελπιζουμε το γευμα να ειναι πλουσιο......ξαναγραφω το γευμα ΘΑ ειναι πλουσιο !!!! το ξαναγραψα μηπως και καποια ψυχη συγκινηθει.......
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 17 Δεκ 2006, 23:29

Κύριοι της ΛΕΣΧΗΣ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕΡΡΩΝ και της Λ.Α.Μ.Σ. το πρώτο φιλικό rally raid Σερρών που διοργανώσατε ήταν καταπληκτικό. Σας ευχαριστούμε για το όμορφο ΣΚ.
Έχοντας συμμετέχει σε 3 διήμερα ‘κανονικά rally raid’ και σε αυτό το φιλικό έχω θετικότατες εντυπώσεις τόσο από τους στόχους που είχατε θέσει για την διοργάνωση σας όσο και από την προσπάθεια σας για την επίτευξη των στόχων σας.
Η διαδρομή τα είχε όλα, πρώτα από όλα ήταν ασφαλής με καλή σήμανση και επισήμανση στα δύσκολα. Η σήμανση ήταν τύπου enduro…δε με χάλασε καθόλου…είχε τη φάση της …Πολλοί (και με τη πίεση μη τους προσπεράσει ο πίσω ) έκαναν συχνά το λάθος δεν αντιλαμβάνονταν έγκαιρα τη σήμανση και έφευγαν 30-40 μέτρα μετά τη σωστή στροφή και στην επιστροφή έχαναν κάποια θέση…έτσι μπορούσες να προσπεράσεις. Σε αντίθεση με το RD όπου ξέρεις ότι πχ στα 1250 μέτρα πας στο λοξά δεξιά. Έτσι δεν αναπτύσσεις ποτέ οριακά μεγάλη ταχύτητα γιατί εάν χάσεις το σήμα χάνεις πολύ χρόνο…
Ξεκινήσαμε με ξερό χώμα λίγη πέτρα, μετά μαλακό χώμα, λάσπη, και τέλος χιόνι.
Οι 35 συμμετοχές είχαν κέφι τους αλλά και η οργάνωση στο τερματισμό οργάνωσε σε ζεστό περιβάλλων την απονομή και το γεύμα .
Τώρα στο σπίτι προετοιμαζόμαστε για τη τελευταία εβδομάδα εργασίας του έτους μαζί με τις αναμνήσεις αλλά και το Ακανε και τη Μαρεγκα
Και το χρόνου έτσι και καλύτερα…

Όσο αφορά τη συμμετοχή μου δυστυχώς η τύχη δε ήταν μαζί μου, θα έλεγα η ατυχία ήταν μαζί. Το Σάββατο σε διαδρομή στα βουνά των Σερρών ένα λάστιχο έχασε εντελώς τον αέρα… γρύλος…κομπρεσέρ και…τα τζιπ αρνείται να πάρει μπρος…η μίζα κανονικά αλλά δεν…κατηφόρα ήταν ας δοκιμάσουμε…ναι παίρνει μπρος αλλά για 1-2 λεπτά αρνείται να ανεβασει στροφές…πανικός…τέλος φαίνεται να πειθαρχεί…σε επόμενη κατηφόρα …κάνουμε τεστ… δεν ξεκινά….κουνάμε καλώδια (κάνουμε και προσευχή) ξεκινάμε ….τα βράδυ στο ξενοδοχεία παρκάραμε λίγο κατηφορικά και είχαμε την απορία θα ξεκινήσουμε.
Κυριακή πρωί, η αγωνία εάν θα ξεκινήσουμε είναι κακός σύμβουλος και δεν κάνουμε τους βασικούς ελέγχους …το ΚΙΑ ξεκίνησε αλλά…στην εκκίνηση πριν το GO μας ενημερώνουν το μπρος λάστιχο δεν έχει πολύ αέρα το ξέρετε?....Τώρα είναι αργά ας πάμε τα πρώτα 5-6 χιλιόμετρα με άσφαλτο και εάν βρούμε βενζινάδικο ΟΚ αλλιώς σταματάμε …κομπρεσέρακι….και χάνουμε 1-2 λεπτά…φυσικά δεν βρήκαμε βενζινάδικο και μόλις πατήσαμε χώμα…στάση να φουσκώσουμε το λαστιχο..μας περνάνε 2 τζιπ και φεύγουμε….αρκετοί μπροστά μας πάνε αργά, οι δρόμοι στενοί μετράμε χρόνο 30χιλ/ωρα με μέση 35.3 χιλ/ωρα δεν πάμε καθόλου καλά….επίθεση κορνάρισμα στους μπροστά να ανοίξουν δρόμο, χώσιμο στις στροφές όπου σου επέτρεπε ο δρόμος και προσοχή μη χάσουμε τα σήματα. Ευτυχώς πολλοί μας άφηναν να τους περάσουμε ο δρόμος είχε μερικά σημεία για προσπέραση και αρκετοί έκανα λάθος και έχαναν τη στροφή…μετράμε το χρόνο στα μισά της διαδρομής, είμαστε ΟΚ έχουμε πια πρωτοπορία 5 λεπτά σε 1.45’ αγώνα, ώρα να χαλαρώσουμε ρυθμό…καλή στρατηγική μέχρι το κύπελλο …. Έλα που τότε έρχεται η ώρα της ατυχίας …3-4 χασίματα του πίσω στις στροφές μας δημιουργούν ταυτόχρονα τη σκέψη…πάλι λάστιχο….σταματάμε για τα γνωστα..γρυλος..κομπρεσερ…αλλά δυστυχώς το λάστιχο κατεστραμμένο(σκίσιμο 2-3 εκ από πέτρα). Θα μας φτάσει ο χρόνος λέει η Βασιλική (συνοδηγός) που αγνοεί ότι …. σχεδόν δεν έχω ρεζέρβα…γιατί αυτή που είχα ήταν ένα παμπάλαιο ασφαλτινο … Το βλέπει και δηλώνει μη διανοηθείς να τρέξεις με αυτό…έρχονται και 3-4 ατυχίες, γρύλος γλυσρα στη λάσπη ‘σφηνώνει’ κάτω από το τζιπ…μετά βουλιάζει και δεν μπορεί να το σηκώσει τόσο όσο πρέπει για να αλλάξουμε λάστιχο, βγάζω το τσεκούρι ως τάκο και με το φτυάρι σκάβω κάτω από τη ρόδα για να μπει….είναι ξεφούσκωτη ...πάλι κομπρεσερ..συνολο 15’ λεπτά καθυστέρηση…... φυσικά αποφασίζουμε να πάμε χαλαρά. Συνεχίζουμε με εκπληκτικά πετάγματα του πίσω, λόγο του αυτόματου μπλόκε το παλιό λάστιχο (ειδικά στο χιόνι / λάσπη) συνεχώς έχανε και έπιανε το άλλο…3-4 φορές βρεθήκαμε εντελώς με τις πόρτες…το χαρήκαμε. Σταματισαμε και σε ένα χαλασμένο jimny… η χρονομέτρηση του τερματισμού ήταν περίπου 7 λεπτά πριν το τερματισμό έτσι τέλος φτάσαμε με 13 λεπτά καθυστέρηση από το ιδανικό χρόνο …φυσικά παρκάραμε με τη μούρη στη…. κατηφόρα.
Ο Αι Βασίλης να μου φέρει μια ΠΕΝΤΑΔΑ MUD …ASAP...

Εύχομαι στο επόμενο να είναι η τύχη μαζί μας ..και φυσικά να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος….
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό kyr » 19 Δεκ 2006, 16:15

Συγχαρητήρια για την συμμετοχή και την περιγραφή σου.
Του χρόνου καλύτερα :wink:
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες