Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κυριακή εκλογών-Ευκαιρία για βόλτα

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 16 Οκτ 2006, 18:50

xtrail έγραψε:Να πω κι εγώ μερικά σχολιάκια :D
α. Ο Νίκος έδωσε για άλλη μια φορά μαθήματα και η Μαρία δεν ήταν παρούσα (ξέρω θα πει δικαιολογία για την ψήφο :D )


Μα καλά δεν κατάλαβες ακόμα ότι δεν γουστάρω να έρχομαι και βρίσκω πάντα, ανόητες δικαιολογίες για να τις καπουλάρω???????
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Οκτ 2006, 19:03

xtrail έγραψε:Να πω κι εγώ μερικά σχολιάκια :D
α. Ο Νίκος έδωσε για άλλη μια φορά μαθήματα και η Μαρία δεν ήταν παρούσα (ξέρω θα πει δικαιολογία για την ψήφο :D )
β. Οι φωτογραφίες δεν αποδίδουν την αλήθεια...τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα σε μερικά σημεία :evil: :evil: . Αλλά όπως είπε κι ο Μάνος δεν υποχρεώνεται κανενας να κάνει κάτι που θα θεωρήσει επικίνδυνο. Υπάρχουν οι λύσεις εναλλακτικών διαδρομών ή και η λύση "συνοδηγός".
Επισης δεν πάμε βόλτα μόνο για να κάνουμε ταρζανιές κλπ αλλά αν μπορέσουμε να συνδιάσουμε και με το να απολαυσουμε ένα τσιπουράκι στην φύση (προσεχώς φώτο)
γ. Σε ένα σημείο που κόλλησα (προσεχώς φώτο) εντελώς τυχαία εμφανίστηκε ο Μπάμπης και ο Στέλιος -λες και ήταν κρυμένοι πίσω από τα δέντρα!!!!-. Αρχίσαν να λένε τα xtrail κολλάνε και τα σχετικά. Οταν όμως λίγο πριν να μπεί ο ιμάντας ξεκόλλησα μόνος, πήρανε και θάρρος τα πουλάκια μου και δοκιμάσανε κι αυτοί, ενώ προηγουμένως σφυρίζανε αδιάφορα... Να σημειώσω δε, πως συνοδευόταν από Navara μάλλον για να ξεκολλάει το Maverick :evil: :evil: , και πως δεν ακολουθήσαν στην Κατσίκα προτιμώντας προφανώς τις ταβέρνες της Περιστεράς, όπου και κατευθήνθηκαν!!!!
δ. Για την 28η (από τις 26) εγώ με τον LonelyWolf θα είμαστε στο Περτούλι, οπότε δεν θα μας δεις στο trophy. Πάντως είναι καλη ευκαιρία -για μια φορά τουλάχιστον- να δεις την περιοχή και αυτοκίνητα-φτιαγμένα- που κάνουνε τρελά πράγματα.



ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ
Καλα λεει ο λαος πως "η ψυχη φευγει αλλα το χουι μένει"

gmav έγραψε:
μην υποτιμάς τόσο πολύ το αμάξι σου.... :D
και στο κάτω κάτω, γιαυτό γίνονται οι εκδρομές παρέα με άλλους. αν κάπου ζοριστείς, να βοηθήσουν οι άλλοι..


είναι και ένας τρόπος να δεις και τις δυνατότητες του αυτοκινήτου....


maverickman και pyrosvestis

:D τι κάνουν τα παιδιά? που έχουν χαθεί αυτοί? :D :D :D

αυτο σου ταιριαζει γαντι αγαπητε συντονιστη...
:lol:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Οκτ 2006, 20:02

Κατ αρχας χαρήκαμε πάρα πολύ που συναντήσαμε καλούς φίλους κάτι που αποδεικνύει πως η Θεσσαλονίκη είναι ένα μεγάλο χωριό ακόμα –ευτυχώς. Tο Σαββατοκύριακο ήταν πολύ κουραστικό γιατί έπρεπε να «στήσουμε» την λασπολακουβα που κόλλησε ο Αλέξανδρος πράγμα όχι και ιδιαιτέρα δύσκολο μιας και όταν είπαμε στο βυτιοφόρο να μας φέρει δυο μεγάλα βυτία για να κάνουμε την λακκούβα για το xtrail, αυτός μας είπε πως δεν χρειάζονται παρά 2-3 μπετονια νερό. Αυτά και άλλα πολλά έγιναν το Σάββατο. Την Κυριακή αφού πληρώματα και εξοπλισμός φορτώθηκαν στα αυτοκίνητα (στο maverick τα φωτογραφικά στο ΚΙΑ τα γυναικόπαιδα και το navara τα μπετόνια (4 τον αριθμό) γιατί θέλαμε να γίνουμε και πιστευτοί, ανεβήκαμε επανω να στήσαμε πίσω από τα δέντρα τα φωτογραφικά ετοιμάσαμε την λακκούβα (αναλυτικά πως έγινε αυτό στο mythbusters ΣΚΑΙ ΔΕΥ23:00 το πλήρες βίντεο του εγχειρήματος με θέμα <<<βουλιάζει το xtrail σε 4 μπετόνια νερό?>>> και αφού πήραμε τα απαραίτητα πλάνα από την «αθέατη πλευρά του Χορτιάτη»,συνεχίσαμε για Λιβάδι όπου καταλήξαμε για μια ρύθμιση επιπέδου χοληστερίνης.

Πληροφορίες μη διασταυρωμένες φέρουν τον οδηγό του βυτιοφόρου να ορκίζεται πως κάποιος τύπος ο οποιος μέχρι πρόσφατα ήταν στο κλαμπ των εργένηδων πολλές φορές προκειμένου να επιδείξει τις off-road ικανότητες του οχήματος του μάρκας Nissan μίσθωνε μισό βυτίο νερό (αν έχει τον θεό του ούτε ολόκληρο ο τσιγκούνης) για να του βρέξει-λασπώσει την διαδρομή Χορτιάτη Περιστεράς…
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 16 Οκτ 2006, 21:49

Φίλε maverickman νομίζω επίτηδες το έκανε ο X-trail για να δημιουργήσει εντυπώσεις... :lol: :lol: :lol:

----

Αμάν και εσύ βρε Xtrail δεν καταλαβαίνεις από "καλές" δικαιολογίες... Μου φαίνεται πρέπει να αρχίσω και εγώ να βρίσκω τέτοιες δικαιολογίες για να μην ακουλουθώ στις παραπάνω ανωριμότητες :P :P :P


ΥΓ. κάποιες φώτο που έχω (...και από το "κόλλημα" του Xtrail :D)θα τις ανεβάσω στο τέλος της εβδομάδας που θα γυρίσω Θεσ/νίκη γιατί βρίσκομαι στο Περτούλι για να περάσουμε τα καλοριφερ 8)

ΥΓ.2. (πως σας φάνηκε η δικαιολογία μου ??? καληηή ??? Μαθαίνω γρήγορα εεε ???) :P :P :P :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Οκτ 2006, 09:03

Να και μερικές φωτογραφίες
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Οκτ 2006, 09:10

μερικές ακόμα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Οκτ 2006, 09:14

...
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Οκτ 2006, 09:19

pek και το maverick μπορεί να περάσει από εδώ (αν πάρει πολύ φόρα!!)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Οκτ 2006, 09:24

...
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Οκτ 2006, 09:26

...
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nignis » 17 Οκτ 2006, 10:53

Και επειδή μεγάλος ΝΤΌΡΟΣ γίνεται, ιδού τα ντοκουμέντα με χρονολογική σειρά από ένα αντικειμενικό κριτή:

Αρχικά ο x-trail τολμά (…να σημειωθεί πρώτος…) να περάσει.
Πιθανόν, λόγω έλλειψης φόρας ….
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό nignis » 17 Οκτ 2006, 10:59

Έγινε το απευκταίο

Και ενώ άρχισαν να επιστρατεύονται τα μεγάλα μέσα (…βλέπε mato με το καλά εξοπλισμένο του Niva και Lonely Wolf ) και κάτω από αντίξοες συνθήκες για τον x-trail (πλάκα και καζούρα από maverickman, pyrosbestis), το x-trail κατάφερε να ξεκολλήσει.
Μετά όλοι προσπάθησαν και τα κατάφεραν να περάσουν, πλην Λακεδαιμόνιων (βλέπε τον αδύναμο κρίκο nignis L, που ούτε καν μπήκα στον κόπο να δοκιμάσω, ξέροντας τα όρια μου )

Όταν με το καλό φτάσαμε στην Κατσίκα, το εμπόδιο και η δοκιμασία 2 όχτων με ρίζες έβαλε σε πειρασμό το mato να ανέβει. Φυσικά και τα κατάφερε με άνεση, ομοίως και το Jimny του kyr.

Δυστυχώς τα σκαλοπάτια και το μήκος του Land Cruiser του Lonely Wolf τον ανάγκασαν να κάνει πίσω, παρόλο που το αυτοκίνητο είχε τη δύναμη να ανέβει.

Αφού χαλαρώσαμε λιγάκι, ήπιαμε και από ένα τσίπουρο για να ευχηθούμε και στον mato που έγινε θείος

Αυτά και τα υπόλοιπα από κοντά στην επόμενη συγκέντρωση.

Υ.Γ: ευχαριστώ το mato για τη βοήθεια του και τις οδηγίες του όταν περάσαμε μέσα από τις φτέρες, όπως και τον X-trail που ήταν ουσιαστικά ο ‘ιχνηλάτης’ μου για ένα μεγάλο μέρος της εκδρομής.

Υ.Γ. 2: όποιος θέλει φωτο από τη βόλτα ας φέρει cd να τις γράψουμε. Οι δικές μου είναι κοντά στα 500 Μb, στα 5m pixel η κάθε μια. Επίσης υπάρχουν και άφθονα βιντεάκια. Μήπως να φέρω laptop να τα πάρετε αμέσως??? Περιμένω εκδήλωση ενδιαφέροντος….
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό kyr » 17 Οκτ 2006, 13:46

Κατ'αρχήν στο ρυάκι ΔΕΝ:

ψάρευα (βατράχια-ψάρια-ιππόκαμπους :shock: -κλπ)
έπλενα πιάτα
έκλαιγα (και γενικά δεν υπήρχαν εκκρίσεις απο τον οργανισμό μου)
καθρεφτιζόμουν ως άλλος Νάρκισσος.

Απλά καθάριζα το μαρσπιέ που έφυγε απο σύγκρουση με ύπουλη-άτιμη ρίζα δέντρου. Απο εδώ βγήκε και η παροιμία : Να μην φυτρώνεις εκεί που δε σε σπέρνουν ρίζα.

Κατά τα άλλα χίλια μπράβο στους nignis-darisg που με 9 μηνών αυτοκίνητα πηγαίναν σε δύσκολα σημεία (αναλογικά πάντα) =D> . Αλλά και στο Lonely Wolf που "το πατάει το γκάζι" .
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Οκτ 2006, 14:33

xtrail έγραψε:...ο Μπάμπης πάει να την κανει με ελαφρα πηδηματακια...


τσ τσ τσ
ενταξει.Έτσι είναι, αν έτσι θες!
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό mato » 17 Οκτ 2006, 15:00

τώρα μου δίνεις υλικό, τι να κάνω ο έρμος ....



kyr1 έγραψε:... σε δύσκολα σημεία (αναλογικά πάντα).


… δύσκολα σημεία (ψηφιακά όμως) υπάρχουν ?

kyr1 έγραψε:Αλλά και στο Lonely Wolf που "το πατάει το γκάζι" .


Μήπως επίσης
Το λαδώνει το σασμάν?
Την καρφώνει την τσιμούχα?
Το σηκώνει το χειρόφρενο?

… από το …


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες

cron