Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συνάντηση-συγκέντρωση-εκδρομή

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Συνάντηση-συγκέντρωση-εκδρομή

Δημοσίευσηαπό xtrail » 21 Ιαν 2004, 20:09

Κάνω την αρχή και καλώ όσους είναι από Β. Ελλάδα να κανονίσουμε κάποια συναντηση. Ηδη με τον gmav λέμε για μια συνάντηση αυτή την Κυριακή αν το επιτρέψει και ο καιρός.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 22 Ιαν 2004, 09:13

Το επιτρέπει δεν το επιτρέπει, εγώ λέω να κάνουμε την αρχή :D .

Το πολυ πολύ να παίξουμε χιονοπόλεμο :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 22 Ιαν 2004, 09:16

Μέσα είμαι. Έχουμε καμιά πρόταση για που και πότε?
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό pino » 22 Ιαν 2004, 13:53

Αν σκέφτεστε για Δράμα θα σας δώσω το δρομοβιβλίο από το περσινό Trail Ride που κάναμε.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Ιαν 2004, 19:02

Με αυτό τον καιρο βρε pino??? Θα έρθεις να μας μαζέψεις ή θα μας αφήσεις εκεί για αξιοθέατο στους τουρίστες της ανοιξης? Βέβαια Δράμα δεν το συζητάω πως θα πάμε πολλές βόλτες. Θυμάμαι που είχατε βρεθεί αλλά εγώ δεν μπόρεσα λόγω δουλειάς :(
PINO στείλε το roadbook στο alexp1@hotmail.com. Αν σε βολεύει βρισκόμαστε και όλοι μαζί καπου στην μέση!!!! Λοιπόν πείτε προτάσεις.
Yanni εμεις λέγαμε αυτή την Κυριακή αλλά επειδή μπορεί και να μην μπορείς κανουμε κάτι και το αλλο. Gmav δεν θα πας για καταδυση??????
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 22 Ιαν 2004, 21:30

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: μάλλον (τι μάλλον, σίγουρο είναι) δε θα πάω για κατάδυση λόγο μη κατάλληλου εξοπλισμού (βλέπε antifrozen ρυθμιστές, στεγανές στολές κτλ).

είμαι μέσα. μόλις εφοδιάστηκα και με pmr (πήρα τα telco τελικά) και δηλώνω "εσω έτοιμος".

Ο yannis που δήλωσε ενδιαφέρον, από πού είναι? Θεσσαλονίκη?

για τον προορισμό, απλά σκεφτόμουν να παίξουμε κάτι κοντά, για να μη φάμε το χρόνο μας στην εθνική. παντως οπουδήποτε και να πάμε είμαι μέσα.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Ιαν 2004, 21:49

Είναι από Λιτόχωρο. Θα έρθει και κανείς άλλος από την παρέα σου? Θα ήθελα να δω το Sorento :D
Πάμε προς Βασιλικά,Περιστερά(αν δεν είναι κλειστός ο δρόμος) αλλά και αν θέλεις περιοχή Ρύσιο, Α. Παρασκευή έχει πολλά χωράφια για παιχνίδια!!! αν δεν θέλεις να πάμε μακριά.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 22 Ιαν 2004, 22:07

xtrail έγραψε:Είναι από Λιτόχωρο. Θα έρθει και κανείς άλλος από την παρέα σου? Θα ήθελα να δω το Sorento :D
Πάμε προς Βασιλικά,Περιστερά(αν δεν είναι κλειστός ο δρόμος) αλλά και αν θέλεις περιοχή Ρύσιο, Α. Παρασκευή έχει πολλά χωράφια για παιχνίδια!!! αν δεν θέλεις να πάμε μακριά.


Αν είναι από Λιτόχωρο, δεν τον βολεύει προς χαλκιδική μεριά. να βρούμε μέρος που να μας βολεύει όλους. Αν θέλει ας κάνει και αυτός την πρότασή του. Δεν ξέρω αν προς κατερίνη μερια παίζει τίποτα καλό.

Το sorento δε θα μπορέσει να έρθει. ετοιμάζεται για την agrotika που αρχίζει την τετάρτη. Βέβαια όταν τελειώσει η εκθεση και θα μπορεί, θα είναι μαζί μας.

για επικοινωνίες έχω pmr (αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχεις τα bitone από macro...... ή κάνω λάθος?)


Τελικά στο που θα καταλήξουμε, παίζει ρόλο ποιοι θα βρεθούμε. ο yannis θα έρθει σίγουρα?
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 23 Ιαν 2004, 23:31

Εδώ είμαι κι εγώ!
Λοιπόν Κυριακή δε θα μπορέσω γιατί έχουμε ανάβαση στον Όλυμπο.

Πάντως για το επόμενο έχω να σας προτείνω μιά πολύ όμορφη γύρα στην περιοχή.

Αύριο θα είμαι στη Θεσσαλονίκη. Αν θέλετε να βρεθούμε για καφεδάκι το κινητό μου είναι 6946/00.46.50.

Αν σκέφτεστε κατά Όλυμπο μεριά για την Κυριακή, θα φτάσετε μέχρι το παλιό μοναστήρι του Αγίου Διονυσίου. Είμασταν χθες και σήμερα. (είναι του Αγίου Διονυσίου σήμερα). Το χιόνι είναι πούδρα. Τώρα τα οχήματα: Unimog με μαχαίρι μπροστά, Defender, δύο Pajero και δύο pick up.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Ιαν 2004, 23:40

Για τον καφέ δεν ξέρω γιατί δουλευω αυριο. Πάντως για τα μέρη σου, μέσα!!!! Δικό σου το Unimog?? :D Να σε δω που θα το παρκάρεις αυριο!!!! :oops: :P :P :razz: :mumum:
Πλάκα κάνω. Εσύ τι έχεις?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 24 Ιαν 2004, 09:07

Το Unimog είναι των παιδιών που έχουν το καταφύγιο Δ'. Γι' αυτό άλλωστε και το μαχαίρι.

Εγώ Jimny έχω.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό gmav » 24 Ιαν 2004, 23:40

Λοιπόν, Τελικές πληροφορίες:

Κυριακή 25/01/04 11:00 στα φανάρια της Θέρμης συναντιόμαστε με κατεύθυνση προς Αρναία ή ταξιάρχες. PMR κανάλι 7.

Μέχρι στιγμής είμαστε
xtrail
gmav
terry?????

οποιος άλλος θέλει ας έρθει εκεί... :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 26 Ιαν 2004, 16:30

Έγινε τελικά η εκδρομή; Για δώστε μας το "δελτίο τύπου" !!
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 26 Ιαν 2004, 18:27

Ναι τελικά έγινε!!!!
Το ραντεβού ήταν στις 11 κοντά στην Θέρμη. Αρχικά βρεθήκαμε εγώ με τον gmav και μετά τις συστάσεις και τα σχετικά περιμέναμε ακόμα μια φίλη του gmav με τον άντρα της, που κατέφθασε λίγο αργότερα.2Terios(το ένα με MT) και 1 Xtrail(τα δικά μας με M+S) .Είχε ήδη αποφασισθεί πως θα πηγαίναμε προς Ταξιάρχη ή Αρναία. Επιλέχθηκε το δευτερο και ξεκινήσαμε. Ο δρόμος μέχρι την Αρναία καθαρός με μερικά σημεία με πάγο και χωρίς προβλήματα.Κουβεντούλα με τα pmr και δεν καταλάβαμε καν την διαδρομή. Καφεδάκι στο καφε του χωριού και γενικά γνωριμία μεταξύ μας ωσπου να έρθει και μια δική μου φίλη. Ξεκινήσαμε προς Βαρβάρα (ορεινό χωριό κοντά στην Αρναία). Χιόνι παντού και αρκετό, αφού χιόνιζε όλη την νύχτα.Πουδρα.Κανείς από την παρέα δεν είχε πάει σε καμιά διαδρομή εκεί, οπότε αποφασίσαμε να μπούμε τυχαία σε ενα δρομάκι απάτητο. Τοπίο χιονισμένο και φανταστικό. Μπροστά το terios MT και πίσω οι άλλοι. Ο ανιχνευτής μπροστά και μετά από λίγα χλμ stop. Ο δρόμος αδιέξοδο!!! :evil: Σε δύσκολο σημείο, με δυνατότητα μόνο για οπισθεν. Ο gmav στην προσπάθεια, γλυστράει και βγάζει την μια ρόδα εκτός!!! Φτυάρισμα το χιόνι, αλλά τίποτα (εδώ με αργά πιθανόν δεν θα χρειαζόταν τόσο φτυάρισμα).Ευτυχώς έχουμε και συρματοσχοινο και ιμάντες και αναλαμβάνω το τράβηγμα, έχοντας πρώτα ανέβει σε μέρος που μπόρεσα να κάνω αναστροφή και απο εκει και πέρα τα πράγματα ήταν ευκολα. Ο δευτερος Terios κάνει επιτόπου αναστροφή αλλά λόγω του χιονιού δεν μπορεί να ανέβει την ανηφόρα. Φτυάρισμα και σπρώξιμο και τα καταφέρνει κι αυτός. Ξανά στον κεντρικό. Και απέναντι για έναν άλλο δρόμο, πατημένο έλαχιστα...Πέφτουμε σε μαντρί αλλά ευτυχώς ευκολα γυρνάμε και ακολουθούμε αλλη διακλάδωση. Μετά από περάσματα από 1-2 ποταμάκια και όμορφες διαδρομές ο gmav ως ανιχνευτής αυτή την φορά βλέπει τον δρόμο να στενευει με προοπτική να μην οδηγεί πουθενα. Αναστροφή αρκετά δυσκολη αφού το χιονι ήταν αρκετό (κάπου εκεί πηγα κι εγώ να πέσω εκτός, και δυσκολευτηκα να γυρίσω λόγω όγκου). Η ώρα είχε πάει ήδη 4 και η πείνα, που από την αρχή της εκδρομής ήταν κυριαρχο θέμα, μας υπαγόρευσε να πάμε σε μια ταβερνα στην περιοχή Αγ. Παρασκευής. Εκεί φάγαμε, ηπιαμε, γελάσαμε και κατά τις 6.30 πήραμε τον δρόμο της επιστροφης με την υπόσχεση να ξαναβρεθούμε συντομα και πιθανόν και περισσότεροι!!! Στον ρόλο του φωτογράφου ο gmav και στον ρόλο της camerawoman η φίλη του. Περιμένουμε post με τα σχετικά :P
Ισως αν ξέραμε κάποια διαδρομή να ευχαριστιόμασταν περισσότερη βόλτα αφού σε κανεναν δεν εφτασε
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 26 Ιαν 2004, 20:32

Σωστός!!!!!!!!

Περάσαμε ΠΟΛΥ ωραία :blob: :blob: :blob: :blob: .... Βέβαια για τις φωτογραφίες (μια που ακόμα χρησιμοποιώ φιλμ) θα χρειαστεί να περιμένουμε και την άλλη εκδρομή για να το τελειώσω :D

Με αυτή την πρώτη βολτούλα μας άνοιξε οι όρεξη (για βόλτες)..... οπότε, μείνετε συντονισμένοι!!!


Ως ανιχνευτης μπορώ να πω ότι αν δε ξέρεις την περιοχή, αν δεν έχεις χάρτη, και προπαντός αν δε ξέρεις καλά το όχημά σου (που μπορεί να σε πάει)...... δε ρισκάρεις :mrgreen:

Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ η αίσθηση του να ανοίγεις δρόμο στο απάτητο χιόνι. xtrail, την επόμενη φορά εσύ μπροστά :D :D :D

ΥΓ.
Είχαμε και μια απώλεια. Μετά το τράβηγμα από τον xtrail ανακαλύψαμε ότι χάσαμε........ τον πύρο από το ναυτικό κλειδι :lol: :lol: :lol: :lol:

Κώστα!!!!!!!!!! τον πύρο!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες