Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συζήτηση και Συνάντηση για ποδηλατάδα

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό harijohn » 27 Μάιος 2006, 18:47

Γειά σας παιδιά.
Εγώ έχω και σχάρες οροφής για ποδήλατα και για την πίσω πόρτα.
Οι σχάρα οροφής είναι δύσχρηστη γιατί πρέπει να σκαρφαλώνεις στις ρόδες ή σε σκάλα για να ανεβάσεις ή κατεβάσεις τα ποδήλατα. Την σχάρα της πόρτας την έχω 1 χρόνο φορτώνω 2 ποδήλατα και δεν έχει πάθει τίποτε η πίσω πόρτα. Το ότι οι ρόδες προεξέχουν από την μιά μεριά είναι ένα πρόβλημα αλλά αν έχεις το νου σου στα στενά όλα καλά.
Άβαταρ μέλους
harijohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 23 Δεκ 2005, 21:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 29 Μάιος 2006, 09:21

το Σάββατο αγόρα τελικά σχάρα για τα ποδήλατα.
κόστος 55 ευρώ.
η σχάρα δένει (κουμπώνει) πανω στην πίσω ρόδα (ρεζέρβα). το βάλε-βγάλε της σχάρας και του ποδηλάτου απο μια πρώτη ματιά που το έκανα γίνετε αρκετά γρήγορα και χωρίς δυσκολία.
οι ρόδες εξέχουν σχεδόν μια παλάμη δεξιά-αριστερά απο το αυτοκίνητο. νομίζω πως δε θα υπάρχει πρόβλημα.

θα τη δοκιμάσω εντός της εβδομάδας και θα σας πω εντυπώσεις...
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό HarisHRC » 30 Μάιος 2006, 20:30

Καλορίζικα τα ποδήλατα,καλορίζικες και οι σχάρες, άντε να τα φορτόσουμε να πάμε στο καλό
Άβαταρ μέλους
HarisHRC
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 31 Μάιος 2006, 10:17

Γειά σου Χάρη ! ("μπαίνεις" κανονικά?)
κάπως απαισιόδοξος μου φαίνεσαι, ή κάνω λάθος ?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Και μια και πάει να ΄γινει της μόδός η ποδηλατάδα

Δημοσίευσηαπό Tuc » 05 Ιουν 2006, 21:13

μά φωτό από το ένδοξο παρελθόν μου...
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 27 Νοέμ 2006, 00:45

Έτσι για να ξαναζωντανέψει το τόπικ...

nignis έγραψε:...ειμαι και μεγας οπαδός του mountain bike. μηπως πρεπει να κανονιστει και καμια ποδηλαταδα προς το Χορτιατη??ειχα δει και σχετικό θέμα αν θυμαμαι καλα....


Νίκο είναι μια καλή ευκαιρία για ξεσκούριασμα...! Βέβαια για Χορτιάτη δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι από την άποψη του φορτώματος τα ποδήλατα μέσα στο αμάξι (βλέπε 2 για μένα) και μετά πάλι με τις λάσπες γιατί προσωπικά δεν διαθέτω σχάρα και δεν είναι στα άμεσα σχέδια να αποκτήσω.

Άμα όμως κανονιστεί χαλαρή ποδηλατάδα πχ. στην παραλία, μέσα και γω με την Κάρμεν :8: Απλά πρέπει να κάνω ένα ντου και να φέρω τα ποδήλατα από την Χαλκιδική ::?

...Συνάντηση όποτε θέλετε εκτός αυτού το σ/κ που θα είμαι Περτούλι
::roll:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 27 Νοέμ 2006, 08:26

Πάντως και εγώ ειμαι μέσα! (εκτός απο την Κυριακή 10/11 που θα ειμαι στον Εννιπέα).
Προτιμώ βέβαια Χορτιάτη η Κουρί (Ειναι και κοντά στο σπίτι μου)
Άβαταρ μέλους
Dimitris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:34
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη Β.Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό gmav » 27 Νοέμ 2006, 08:56

Dimitris έγραψε:Πάντως και εγώ ειμαι μέσα! (εκτός απο την Κυριακή 10/11 που θα ειμαι στον Εννιπέα).
Προτιμώ βέβαια Χορτιάτη η Κουρί (Ειναι και κοντά στο σπίτι μου)


καλημέρα....

ανακαλύψαμε το ταξίδι στο χρόνο?
πως γίνεται να κανονίσουμε ποδηλατάδα για της 10/11 ενώ σήμερα έχουμε 27/11?????? :D :D :D :D


Lonely_Wolf έγραψε:δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι από την άποψη του φορτώματος τα ποδήλατα μέσα στο αμάξι (βλέπε 2 για μένα

μιλάς και εσύ για χώρους στο αυτοκίνητό σου? ολόκληρη ποδηλατούπολη χωράει εκεί..... και σου περισσεύει και χώρος για πικνικ!!!! :D :D :D
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pek » 27 Νοέμ 2006, 12:26

Και γω, και γω μέσα!!! Κέντρο με βολεύει καλύτερα γιατί το έχω παρκαρισμένο στην Π.Μελά και πάω παραλία τα βράδια. Και για καθημερινή αν θέλετε μετά τις 9 εγώ μέσα!!!
Άβαταρ μέλους
pek
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 13:44

Δημοσίευσηαπό gmav » 27 Νοέμ 2006, 13:42

λοιπον, έχουμε και λέμε.....


Lonely_wolf έγραψε:Άμα όμως κανονιστεί χαλαρή ποδηλατάδα πχ. στην παραλία, μέσα και γω με την Κάρμεν


Pek έγραψε:Και γω, και γω μέσα!!! Κέντρο με βολεύει καλύτερα γιατί το έχω παρκαρισμένο στην Π.Μελά και πάω παραλία τα βράδια.


Dimitris έγραψε:Προτιμώ βέβαια Χορτιάτη η Κουρί


μέχρι στιγμής έχουμε 2 για παραλία - 1 για χορτιάτη...
εγώ παω παντού (σαν το αμάξι μου κατιτις :D :D :D ). βέβαια ο χορτιάτης λόγο ανηφόρας - κατηφόρας θα είναι αρκετά πιο ζόρικος, οπότε βλέπω να πηγένουμε προς παραλία για αρχή

οι υπόλοιποι ποδηλάτες τι λέτε? θα το κανονίσουμε?
αν υποθέσουμε ότι παμε απογευματάκι - βραδάκι παραλία, τί θα χρειαστεί να έχουμε μαζί μας?

εγώ ακόμα στο ποδήλατο δεν έχω φώτα... θα χρειαστούν?
ούτε κράνος έχω..... (έχω ποντιακό κεφάλι, κάνει? :D )


ΥΓ.
φαντάζομαι στην παραλία θα κινούμαστε στον πεζόδρομο και όχι στο δρόμο.... γιατί στο δρόμο.... τζιζ...... θα μας κάνουν χαλκομανία τα αυτοκίνητα....
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 27 Νοέμ 2006, 14:29

gmav έγραψε:....εγώ ακόμα στο ποδήλατο δεν έχω φώτα... θα χρειαστούν?
ούτε κράνος έχω..... (έχω ποντιακό κεφάλι, κάνει? :D )


Πάρε ένα φάρο από το σκάφος... έτσι και αλλιώς κάθετε που κάθετε :P άμα θες και κανά κατάρτι.... με το πανί όμως :P :P ::lol: ::lol:


gmav έγραψε:ΥΓ.
φαντάζομαι στην παραλία θα κινούμαστε στον πεζόδρομο και όχι στο δρόμο.... γιατί στο δρόμο.... τζιζ...... θα μας κάνουν χαλκομανία τα αυτοκίνητα....

Ναι, άμα δεν έχει αυτοκίνητα ::evil: επίσης στο ύψος της Ανθέων έχουν κλέισει όλη την παραλία λόγο έργων ::?
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Νοέμ 2006, 14:40

Γενικά ο φωτισμός στην παραλία ειναι χαμηλός. Αν έχει πολύ κόσμο είναι κάπως δύσκολο να κινηθείς, αν και τέτοια εποχή δεν νομίζω να έχει τόσα παιδάκια κλπ που ενοχλούν ακόμα και στην ποδηλατολωρίδα.
Σε αρκετά σημεία αν έχει βρέξει, έχουν ποτίσει, έχουν πλύνει κλπ έχει αρκετά νερά.
Επιλέον γίνονται και τα έργα όπως είπε κι LW αλλά εκεί πας από το πεζοδρόμιο δίπλα στον δρόμο-όχι ιδιαίτερα φαρδύ-.
Αν πάντως υπάρχει κέφι μπορούμε να το κανονίσουμε ένα Σαββατιάτικο απόγευμα, για μια χαλαρή βόλτα.
Παρεπιπτόντως στον Κίσσαβο οι διαδρομές ήταν ιδανικές για MB, αφού δεν είχε τόσες ανηφοροκατηφόρες.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pek » 27 Νοέμ 2006, 14:54

Μη τυχόν κανονίσετε ΑΥΤΟ το σαβ/κο που θέλω να φύγω :evil: Πάντως και καμιά Δευτέρα ή Τετάρτη απογευματάκι εγώ μέσα!!!
Άβαταρ μέλους
pek
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 13:44

Δημοσίευσηαπό gmav » 27 Νοέμ 2006, 15:32

xtrail έγραψε:Γενικά ο φωτισμός στην παραλία ειναι χαμηλός.

δηλαδή υπάρχει φόβος να πέσουμε στη θάλασσα? να πάρω και το σωσίβιό μου δηλαδή?

xtrail έγραψε:Αν πάντως υπάρχει κέφι
μας είδες ποτέ χωρίς κέφια? :D


Lonely_wolf έγραψε:να κάνω ένα ντου και να φέρω τα ποδήλατα από την Χαλκιδική
μάλλον θα χρειαστείς δύο ντου..... μιας και δε χωράνε και τα δυο μαζί στο land cruiser!!!!! :D :D :D αλλά μη το καθυστερείς.... στη βράση κολλάει το σίδερο..

Pek έγραψε:Μη τυχόν κανονίσετε ΑΥΤΟ το σαβ/κο που θέλω να φύγω Πάντως και καμιά Δευτέρα ή Τετάρτη απογευματάκι εγώ μέσα!!!

μη σταναχωριέσαι.... και να το κανονισουμε, θα το ξανακανονίσουμε για όταν θα μπορείς..... ο στόχος είναι να πηγένουμε για ποδήλατο σε τακτική βάση και όχι μια φορά το χρόνο...


και μια ερώτηση τεχνικής φύσης....:
τα λάστιχα τα είδα λίγο ξεφούσκωτα. ίσως λόγο χαμηλότερων θερμοκρασιών απο το καλοκαίρι, δεν έχει σημασία ο λόγος.
να πάρω τρομπίτσα και να τα φουσκώσω με το μάτι?
ή να το παω σε βενζινά, και να βάλω αέρα απο εκεί? και αν βάλω αέρα απο εκεί, σε τι πίεση θα είναι ο αέρας? το λάστιχο είναι 26".
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 27 Νοέμ 2006, 15:51

gmav έγραψε:και μια ερώτηση τεχνικής φύσης....:
τα λάστιχα τα είδα λίγο ξεφούσκωτα. ίσως λόγο χαμηλότερων θερμοκρασιών απο το καλοκαίρι, δεν έχει σημασία ο λόγος.
να πάρω τρομπίτσα και να τα φουσκώσω με το μάτι?
ή να το παω σε βενζινά, και να βάλω αέρα απο εκεί? και αν βάλω αέρα απο εκεί, σε τι πίεση θα είναι ο αέρας? το λάστιχο είναι 26".


τι λάστιχα είναι ? MUD ή Α/Τ ? Τι πιέσεις δίνει ο κατασκευαστής ? Πάνε σε βενζινά αλλά καλά είναι να έχεις και μια τρομπίτσα μαζί σου για κάθε ενδεχόμενο. Και μην ξεχνάς άμα πας σε άμμο άστα λίγο ξεφούσκωτα για να μη βουλιάζει... και μην ξεχνάς τον ιμάντα


:P :P :P ::lol: ::lol: ::lol:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες