Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συζήτηση και Συνάντηση για ποδηλατάδα

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό kyr » 17 Μάιος 2006, 11:30

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ :lol: .
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Μάιος 2006, 12:47

Για δες πως μεγάλωσαν τα κοριτσάκια του Λάκη!!!!!
Γιώργο έτσι όπως το λες πήγαινε να στα ρυθμίσουν. Αν δεις στο cyclist έχει κάποια πράγματα με τις ρυθμίσεις γραναζιών κλπ αλλα καλύτερα επειδη αναφέρεις και για τον τροχο πηγαινε να το δουνε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 22 Μάιος 2006, 08:47

μετά απο έναν έλεγχο που έγινε στην ποδηλατούπολη και κάναν τις ρυθμίσεις που έπρεπε στο ποδήλατο, έκανα την παρασκευή το απόγευμα μια βολτίτσα στην περιοχή του σειχ σου (πηγή μπαρμπα Γιώργη - φιλίππειο).

η περιοχή εκεί είναι καταπληκτική. βατός χωματόδρομος με κάθε είδους κλίση, ανάμεσα στα δέντρα, χωρίς καθόλου κίνηση. το μέρος είναι καταπληκτικό. το δίκτυο των διαδρομών που μπορείς να ακολουθήσεις τεράστιο. όρεξη να έχεις για χιλιόμετρα....!!!!!


το μόνο πρόβλημα είναι ότι για να φτάσεις εκεί, απο την επταπυργίου που είμαι εγώ, θα πρέπει να κινηθείς σε δρόμο με πολύ κίνηση. είναι ο δρόμος που συνδέει τον περιφεριακό με την επταπυργίου. πολύ κίνηση, στενός, και χωρίς καλή ορατότητα.
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 22 Μάιος 2006, 14:59

gmav έγραψε:το μόνο πρόβλημα είναι ότι για να φτάσεις εκεί, απο την επταπυργίου που είμαι εγώ, θα πρέπει να κινηθείς σε δρόμο με πολύ κίνηση. είναι ο δρόμος που συνδέει τον περιφεριακό με την επταπυργίου. πολύ κίνηση, στενός, και χωρίς καλή ορατότητα.


Να πάρεις μια σχάρα ποδηλάτου και να πας εκεί με το TERIOS.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό gmav » 24 Μάιος 2006, 08:08

yannis έγραψε:Να πάρεις μια σχάρα ποδηλάτου και να πας εκεί με το TERIOS.


η επόμενη κίνηση είναι αυτή.... πίκρα η κίνηση μέσα στους δρόμους!!!!!

γνωρίζεις μήπως απο σχάρες? υπάρχουν μαγνητικές? για οροφή? για πίσω στην πόρτα? που να κοιτάξω?
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 24 Μάιος 2006, 09:55

Αφήστε τα ποδήλαΤΑ και πιάστε τα τετρακίνηΤΑ :lol: .
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό macedonas » 24 Μάιος 2006, 14:10

Χρήστο εμείς μόνο για ποδήλατο δεν είμαστε.
Έτσι αδύνατοι που είμαστε αν κάνουμε και ποδηλατάδες θα μείνουμε ακτινογραφίες. :P :P :P
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό kyr » 25 Μάιος 2006, 09:55

ΑΛΦΑ:Όπως και στα τετρακίνητα, έχουμε το πλεονέκτημα του βάρους 8) .

ΒΗΤΑ: Δεν έχω δεί χοντρούς να κάνουν ποδήλατο (μάλλον κάνουν σπίτι τους ή σε γυμναστήρια).

ΓΑΜΑ: Σύμφωνα με την παλαιά διαφήμιση : και χοντρός και καπνιστής , τι δυστυχία. Εμείς μπορούμε άνετα να καπνίζουμε όσο θέλουμε :D . Και δεν θα το κόψουμε ποτέ διότι ως γνωστόν αν κόψεις το κάπνισμα , παχαίνεις :lol: .

ΔΕΛΤΑ: Αφήστε την ποδηλατάΔΑ (και τη μακαρονάΔΑ), και πάμε για τζιπάΔΑ :D .
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 25 Μάιος 2006, 12:12

ΒΗΤΑ: Δεν έχω δεί χοντρούς να κάνουν ποδήλατο (μάλλον κάνουν σπίτι τους ή σε γυμναστήρια).


u never know...

ΔΕΛΤΑ: Αφήστε την ποδηλατάΔΑ (και τη μακαρονάΔΑ), και πάμε για τζιπάΔΑ]


Αφήστε την ποδηλατάΔΑ , και πάμε για τζιπάΔΑ και τη μακαρονάΔΑ
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό yannis » 25 Μάιος 2006, 12:53

gmav έγραψε:γνωρίζεις μήπως απο σχάρες? υπάρχουν μαγνητικές? ?

Μαγνητικές Γιώργο δεν υπάρχουν.

gmav έγραψε:για οροφή? για πίσω στην πόρτα? που να κοιτάξω?

Οι δύο πιο κοινές λύσεις είναι οι εξής : Σχάρα οροφής ή σχάρα 5ης πόρτας.

Η σχάρα οροφής είναι πολύ στιβαρή αλλά χωράει μόνο ένα ποδήλατο (πρόβλημα για κάποιους) και αν δεν είσαι ψηλός δυσκολεύεσαι μιας και τα 4Χ4 είναι πιο ψηλά.

Η σχάρα στην πίσω πόρτα χωράει μέχρι 3 ποδήλατα είναι πιο οικονομική, τοποθετείται και αφαιρείται στο φτερό, ΑΛΛΑ το πρόβλημα είναι με την 5η πόρτα πάνω στην οποία στηρίζεται η σχάρα. Εάν αυτή ανοίγει στα πλάγια –όπως γίνεται στα περισσότερα 4Χ4- δέχεται μεγάλη τάση και στρεβλώνει, από το βάρος των ποδηλάτων. Επίσης πρέπει να είσαι προσεκτικός γιατί οι ρόδες εξέχουν δεξιά και αριστερά του αυτοκινήτου.

Όπως το βλέπω έχεις 4 επιλογές.
1. Πάρε το xtrail του xtrail για να βάζεις το ποδήλατο μέσα.
2. Μετακόμισε.
3. Άσε το ποδήλατο και ασχολήσου με το σκάφος.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 26 Μάιος 2006, 06:28

Σχάρες βρίσκεις σε καταστήματα που πουλάνε τέτοιου είδους αξεσουαρ (σχάρες, μπαγκαζιέρες κλπ). Το κόστος των επώνυμων προιόντων (thule) ειναι κάπου στα 130-140€. Η λύση σχάρας οροφής εκτος από την δυσκολία να το σηκώσεις εκεί επάνω, σου προσθέτει ύψος το οποίο πιθανόν σε πέρασμα με χαμηλά κλαδια να σε δυσκολέψει.
Για το αυτήν της πίσω πόρτας μπορείς να προσέχεις και να μην την ανοιγοκλείνεις όσο το ποδήλατο είναι πάνω. Αυτό όμως που είπε ο Γιάννης πως εξέχουν δεξιά αριστερά, σε στενό δρομάκι της πόλης.... :(
Όπως το βλέπω έχεις 4 επιλογές.
1. Πάρε το xtrail του xtrail για να βάζεις το ποδήλατο μέσα.
2. Μετακόμισε.
3. Άσε το ποδήλατο και ασχολήσου με το σκάφος.


1. Μην νομίζεις πως είναι και τόσο μεγάλο. Ρίχνοντας τα καθισματα χωράνε 2 ποδήλατα με το ζόρι
2.Σκηνούλα στο δάσος του Σειχ Σου
3. Το σκάφος έχει μπει σε περίοδο ενοικίασης
4.Οπως σου είπε κι ο Γιάννης :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 26 Μάιος 2006, 08:26

η πιό βολική σχάρα που έχω δει είναι για κοτσαδόρο (δεν θυμάμαι αν έχεις)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 26 Μάιος 2006, 09:42

xtrail έγραψε:....Η λύση σχάρας οροφής εκτος από την δυσκολία να το σηκώσεις εκεί επάνω,....

Δεν είμαστε όλοι κοντοί σαν κι εσένα... :roll:

xtrail έγραψε:...σου προσθέτει ύψος το οποίο πιθανόν σε πέρασμα με χαμηλά κλαδια να σε δυσκολέψει.

Ναι καλά! Αν μπεις με το αυτοκίνητο σε τέτοια μέρη τότε ποδήλατο που θα κάνεις, στο γκρεμό;

xtrail έγραψε:Για αυτήν της πίσω πόρτας μπορείς να προσέχεις και να μην την ανοιγοκλείνεις όσο το ποδήλατο είναι πάνω.

Δεν παίζει ρόλο αυτό. Εγώ μια φορά δανείστηκα τέτοια σκάρα για να βάλω 3 ποδήλατα στο JIMNY και η πόρτα αν και κλειστή, πριν καν ξεκινήσω, στράβωσε στην πάνω αριστερή μεριά. Το πρόβλημα δημιουργείται από την έλειψη μεντεσέ πάνω αριστερά.

Υπάρχουν και άλλες λύσεις, όπως αναφέρει και ο Μάνος. Αν μπεις στο site
της THULE θα δεις πολλές. Το θέμα είναι αν αξίζει για ένα ποδήλατο των 60 ή 100€ να δώσεις τα 4πλάσια για σχάρα.

Έμαθα ότι ο xtrail ξύρισε τα πόδια του. Ειναι αλήθεια ? :shock:
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό gmav » 26 Μάιος 2006, 11:14

η πιό βολική σχάρα που έχω δει είναι για κοτσαδόρο (δεν θυμάμαι αν έχεις)
όχι, δεν έχω κοτσαδόρο....

3. Το σκάφος έχει μπει σε περίοδο ενοικίασης
σωστός!!! τώρα βρίσκεται στη Σκιάθο.... θα ξανασχοληθώ μαζί του απο Σεπτέμβρη και μετά που θα το φέρουμε πάλι θεσσαλονίκη..

Το θέμα είναι αν αξίζει για ένα ποδήλατο των 60 ή 100€ να δώσεις τα 4πλάσια για σχάρα.
σίγουρα δεν αξίζει..... θα πρέπει να δω και τί άλλες επιλογές έχω... προς το παρόν κάνω βόλτες στις Συκιές (σε δρόμους με λίγη κίνηση αλλά πολλές ανηφόρες-κατηφόρες)

Εγώ μια φορά δανείστηκα τέτοια σκάρα για να βάλω 3 ποδήλατα στο JIMNY και η πόρτα αν και κλειστή, πριν καν ξεκινήσω, στράβωσε στην πάνω αριστερή μεριά. Το πρόβλημα δημιουργείται από την έλειψη μεντεσέ πάνω αριστερά.
προς το παρόν με ενδιαφέρει για 1 ποδήλατο. δε ξέρω αν έχει διαφορά ή και πάλι δημιουργεί πρόβλημα στην πόρτα. για την οροφή με προβληματίζει το ύψος.... πρέπει να μπορώ να βάλω/βγάλω το ποδήλατο απο εκει χωρίς να χρειάζομαι βοήθεια απο κάποιον.

Έμαθα ότι ο xtrail ξύρισε τα πόδια του. Ειναι αλήθεια ?
και όχι μόνο...... :D


Αφήστε την ποδηλατάΔΑ , και πάμε για τζιπάΔΑ και τη μακαρονάΔΑ
όποιος θέλει ποδηλατάΔΑ.... κάνει ποδηλατάΔΑ........
όποιος θέλει τζιπάΔΑ........ κάνει τζιπάΔΑ
και όποιος θέλει μακαρονάΔΑ....... τρώει μακαρονάΔΑ.....
οι δρόμοι είναι ανοιχτοι και τα σκυλιά δεμένα.....
κανονίστε το.... τι περιμένετε?

εγώ πάντως καθημερινές κάνω βολτίτσες με το ποδήλατο στις συκιές και τα ΣΚ πάω για χαλκιδική (και όχι μόνο) για βουτιές!!!!! :D :D :D
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Μάιος 2006, 10:59

yannis έγραψε:
xtrail έγραψε:....Δεν είμαστε όλοι κοντοί σαν κι εσένα... :roll:
Αφού έχουμε το ίδιο ύψος, γιατί το λες αυτό???

yannis έγραψε:
xtrail έγραψε:...σου προσθέτει ύψος το οποίο πιθανόν σε πέρασμα με χαμηλά κλαδια να σε δυσκολέψει.

Ναι καλά! Αν μπεις με το αυτοκίνητο σε τέτοια μέρη τότε ποδήλατο που θα κάνεις, στο γκρεμό; ]
Μην το λες...στον Χορτιάτη ο βασικός δρόμος προς καταφύγιο έχει τόσο χαμηλά κλαδιά!!!
Έμαθα ότι ο xtrail ξύρισε τα πόδια του. Ειναι αλήθεια ? :shock: .....και όχι μόνο......
Ε τώρα το καλοκαίρι συμαζευουμε τα μαλλιαρά τμήματα για να αντέξουμε στην ζέστη. Δεν είμαστε όλοι με μια τρίχα στο κεφάλι και μια στο ... σαν κι εσένα :D :D

Να προσθέσω πως για να βάλεις σχάρα οροφής πρέπει να έχεις και τις μπάρες της σχάρας άρα επιπλέον κόστος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες