Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

trail ride 21-5-2005

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 16 Απρ 2006, 11:39

xtrail έγραψε:Ψήνεται κανεις να πάρει μέρος από την παρέα μας???

Εγώ το σκέφτομαι...
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 17 Απρ 2006, 23:17

Γεια στην τετρακίνητη ομήγυρη,

ευχαριστω για τα μηνυματα σας....

Το σκέφτομαι αρκετά να λάβω μέρος. Το τζιπ είναι έτοιμο, έγινε προχτές σέρβις και με δυο τρεις βόλτες (5ωρες) να ξεσκουριάσουμε θα είναι όλα ΟΚ.

Σε τέτοιους αγώνες έχω λάβει 2 φορές μέρος στη Ρούμελη 2004 και στη Ροδόπη 2004, Η εμπειρία ήταν θετικότατη. Δεν χρειάζεται φοβερή προετοιμασία ένα service, λάστιχα λάσπης εάν υπάρχουν λάσπες ή σχετικά καινούργια 50-50 εάν τα χώματα είναι στεγνά.

Προετοιμασία δεν θέλει μεγάλη αλλά σίγουρα θέλει συνοδηγό που να ‘ξέρει’ , να το έχει ξανακάνει. Είναι μεγάλη η ταλαιπωρία να χτυπιέσαι δεμένος με ζώνη 3 σημείων σε χώματα και πέτρες να προσέχεις το δρόμο και να διαβάζεις το βιβλίο. Αρκετοί χαλαροί βγήκαν off στη Ροδόπη. Γιαυτο εάν ο φίλος σας αφήσει το τζιπ του για να μπει συνοδηγός σας να πάτε, μαζί του δυο πεντάωρες χωρίς στάση!!!! βόλτες για προσδιορίσετε τις αντοχές σας. Καλό είναι να υπάρχουν δραμαμινες και αλλά βοηθητικά. Ααα τώρα που το κράνος είναι υποχρεωτικό για να το φοράτε στις δοκιμές να το συνηθίσετε…, Κράνος ελαφρύ όχι full face και δεν έχω εμπειρία για το πώς θα γίνεται η επικοινωνία με τα κράνη…


Το Rood book είναι απλό υπάρχει ο ‘μύθος’ του τέλειου καλημπραρισματος Είναι καλό να γίνει σωστό μέτρημα ιδανικού χιλιομέτρου και να ρυθμιστεί το οδόμετρο σας. Προσοχή και της δυο φορές πήγα έτσι (χύμα στο κύμα) μέτρησα 3 φορές το πρότυπο χιλιομετρο/3χιλιομετρα και βρήκα 5% απόκλιση. Σιγά τα ωά.. όταν το βιβλίο έλεγε στροφή δεξιά στα 350 μέτρα έβγαζα 5% δηλαδή 20 μέτρα και έβλεπα τη στροφή και έστριβα, απόκλιση 10% το ίδιο απόκλιση 14% κανείς ένα πίνακα με απόκλιση ανά 100 μέτρα και βρίσκεις στα πόσα στρίβεις. Ένα καλό (όχι το ακριβότερο) ποδηλατικό που να μπορεί να μπει στο τζιπ βοηθάει γιατί εάν πιάσει νύχτα και οδηγείς είναι κουραστικό να κοιτάς το μερικό χιλιομετριτη που είναι κακοφωτισμένος…σε δύσκολο σημείο …. Αυτό είναι το σημαντικότερο

Βενζίνες κλπ δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε 5-6 ώρες να γίνουν 250 χιλιόμετρα το πολύ. Κάτι να έχετε για επικοινωνίες εκτός κινητού (cd ;ή pmr)για την δύσκολη στιγμή Το pmr δεν έπιανε παρά μόνο με το μπροστά ή πίσω εάν είχαν ή εάν ήταν στην ίδια συχνότητα, ( καλό είναι η οργάνωση να ορίσει συχνότητα)

Καλός ύπνος τα βράδυ και προσοχή στην οδήγηση. Υπάρχει ιδανικός χρόνος και πιάνεται εάν πας σχετικά γρήγορα και μαλακά στο σύνολο της διαδρομής χωρίς χάσιμο, το χάσιμο είναι που κοστίζει.. γιαυτο προσοχή σε κάθε διασταύρωση διπλός έλεγχος και μετά στρίβεις (βλέπεις και τις ρόδιες.. αλλά πάντα ελενχεις ..) Σκληρά περάσματα δεν υπάρχουν άλλωστε έχει και SUV και όλα είναι η σωστή οδήγηση (πλοήγηση, ταχύτητα) η σωστή συνεργασία οδηγού συνοδηγού.

Θέλω να τρέξω και μάλλον θα το δοκιμάζω αρκεί να είναι όλα ΟΚ στο σπίτι με τα παιδία….συμπίπτει και με την γιορτή της Ελένης...

Το καλύτερο για το τέλος!!!!!!
Τώρα εργάζομαι σε μια εταιρία πληροφορικής και βιομηχανικού αυτοματισμού…και από την εμπειρία μου στα 2 ράλι έχω «σχεδιάσει» μια μηχανή που βοήθα και τη καλή ‘΄μαϊμού’ να κερδίσει δηλαδή ένα PLC που παίρνει σήμα από αισθητήρα ποδηλατικού κοντέρ και αφού του δώσεις την ιδανική ταχύτητα, και την εκτιμώμενη απόσταση από το start to end σου λέει διαρκώς τη μέση ταχύτητα που πρέπει να πετύχεις από το σημείο που βρίσκεσαι μέχρι το τέλος για να να πετύχεις τον ιδανική ταχύτητα. Το project είναι στην αρχή του και ελπίζω να το έχω τις 21/5

Αυτά, ελπίζω να μπορέσω σε κάποια συνάντηση (Λάκη για καφέ ….μετά τα 45 το βραδινό είναι ελαφρύ!!!!)να έρθω και να τα πούμε από κοντά

Μιχάλης ( τηλ για πρόσκληση 6977 989424)
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό kyr » 18 Απρ 2006, 11:44

xtrail έγραψε:Ψήνεται κανεις να πάρει μέρος από την παρέα μας???


Εγώ είμαι ήδη μέσα στο φούρνο 8) .
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό TZIPAS » 26 Απρ 2006, 17:44

Απο σήμερα υπάρχει στη σελίδα του συλλόγου ο Κανονισμός & η Αίτηση Συμμετοχής του αγώνα. www.stebe.gr
Άβαταρ μέλους
TZIPAS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 26 Απρ 2006, 20:03

1ο TRAIL RIDE THESSALONIKI
Φίλοι της τετρακίνησης ο αγώνας αντοχής ετοιμάζετε.Η διαδρομή καταγράφετε απο τον μέτρ του είδους και όλα ετοιμάζονται πυρετωδώς.Απο σήμερα μπορείτε να κατεβάσετε τον γενικό κανονισμό του αγώνα καθώς και την αίτηση συμμετοχής. Η οργάνωση δέχετε συμμετοχές απο σήμερα 26/4/2006 και μέχρι το βράδυ της προηγούμενης ημέρας του αγώνα 20/5/2006.Το κόστος της συμμετοχής μέχρι το βράδυ της 19/5/2006 είναι 100 ευρώ ανα αυτοκίνητο και για την 20/5/2006 είναι 120 ευρώ ανά αυτοκίνητο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 04 Μάιος 2006, 20:04

Τελικά εγώ δεν θα μπορέσω. Όπως είπε και ο mike1962 , χρειάζεται προετοιμασία και εγώ θα λείπω έως τις 11-4-06 στην Αθήνα.[θα πάω και στο αντάμωμα 2006].
Καλή προετοιμασία στους υπόλοιπους :) .
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Tuc » 13 Μάιος 2006, 13:30

Το σκέφτομαι σοβαρά, αλλά θα ήθελα μια λίστα με τα απαραίτητα
- Λάστιχα A/T ή M/T? (είναι και Μάιος πούνα βρεία λάσπες)
- GPS?
- Ιμάντες?
- PMR Αρκεί ή θέλει CB?
- Πως εγκαθιστάς κοντέρ ποδηλάτου??????
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 13 Μάιος 2006, 17:43

a) μαλλον Μ/Τ εκτος και εαν η 10 τελευταιες μερες δεν εχουν βροχες τοτε τα καινουρια Α/Τ θα σε βγαλουνν χωρις προβλημα
β) το gps δεν ειναι χρησιμο για μια απλη συμετοχη, δεν εχει πρακτικη χρησιμοτητα το κοντερ σου και του ποδηλατου αρκουν
γ) η διαδρομη θα βγαινει χωρις 'κοληματα' και χωρις αναγκη εργατη. Ο ιμαντας ειναι για την κακια στιγμη, 1-2 ιμαντες θα ειναι ΟΚ, αλλωστε μιλαμε για εκτακτο και οχι για δυσκολα περασματα και χρηση εργατη
δ) κινητο, και PMR αρκουν με ποιον να επικοινωνησεις... στη ροδοπη με το φιλο μου που ηταν πισω απο μενα 2-3 λεπτα δεν σπανια ειχαμε επικοινωνια με pmr αλλα δεν χριαστικε, στη πουμελη που ειχα υλικες ζημιες - ατυχημα, περασαν τοσοι αλλοι και φυσικα η σκουπα, το προβλημα ειναι εαν χαθεις... τοτε χριαζεται αλλα στα βουνα μας δεν ειναι ευκολο να χαθεις, σε 5-10χιλιομετρα βρισκεις χωριο
ε) δεν ξερω το αυτο εχεις. καλυτερο ειναι ενας κοντερας να σου βαλει 'διακλαδωση' οπως στους ταξιτζιδες αυτη η διακλαδωση δινει ενα παλμο που με ποδιλατικο την χειριζεσαι...μου το εχουν πει ως καλυτερο δεν το εκανα..εαν εχεις φιλο που εμπιστευεσαι καντο, το ποδιλατικο μπαινει στον αξονα που παει τη κινηση στο πισω αξονα (στο πισοκουνιτα) κολας με κολα δυο στοιχειων το μαγνιτη στον αξονα..στερεωνεις απεναντι το αλλο τμημα και το καλωδιο το περνας μεσα στη καμπινα απο το χειροφρενο...ετσι το εκανα εγω....
Παρε στο 6977989424 για καθε βοηθεια, δυστιχως ειναι δισκολη μερα και θα ειμαι αλλου...
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό TZIPAS » 16 Μάιος 2006, 21:31

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1ου TRAIL-RIDE-THESSALONIKI

Σάββατο 20-5-2006 & ώρα 17:00 έως 21:00 συγκέντρωση στα γραφεία του συλλόγου για τον διοικητικό έλεγχο. Οι αγωνιζόμενοι πρέπει να έχουν μαζί τους:
Ταυτότητα
Δίπλωμα
Άδεια αυτοκινήτου & εξουσιοδότηση στην περίπτωση που το αυτοκίνητο δεν είναι στο όνομά τους.
Ταυτόχρονα θα γίνει και η ενημέρωση των αγωνιζομένων για τα θέματα του αγώνα.
Σάββατο 21:00 κλείσιμο συμμετοχών.
Στην περιοχή του συλλόγου θα υπάρχει μετρημένο χλμ για καλιμπράρισμα των terra trip.
Μετρημένο χλμ θα υπάρχει & στην περιοχή του Κισσού.
Κυριακή 21-5-2006 & ώρα 7:30 το πρωί συγκέντρωση στην περιοχή Κισσός Χορτιάτη πάνω από το Πανόραμα.
Από ώρα 08:00 – 09:00 θα γίνει τεχνικός έλεγχος των αυτοκινήτων:
Άδεια κυκλοφορίας - πινακίδες
Φώτα πορείας , stop ,φλάς , αλάρμ.
Ζώνες ασφαλείας
Πυροσβεστήρας ( όχι ληγμένος)
κλπ
Στις 09:00 θα γίνει η κλήρωση για την σειρά εκκίνησης και θα μοιραστούν οι αριθμοί συμμετοχής & το ROAD BOOK στα πληρώματα.
Στις 09:30 θα γίνει η εκκίνηση του πρώτου αυτοκινήτου. Τα επόμενα θα φεύγουν ανά 5 λεπτά εκτός αν με απόφαση της οργάνωσης αυτός ο χρόνος γίνει 3 λεπτά λόγω πολλών συμμετοχών.
Ο τερματισμός του πρώτου αυτοκινήτου αναμένεται στις 14:00 περίπου στη κεντρική πλατεία των Βασιλικών.
Τα προσωρινά αποτελέσματα θα ανακοινωθούν 1 ώρα μετά τον τερματισμό του τελευταίου αυτοκινήτου ή 1 ώρα μετά το κλείσιμο του τελευταίου ΣΕΧ που είναι αυτό του τερματισμού.
Μετά την ανακοίνωση των προσωρινών αποτελεσμάτων θα δοθεί μισή ώρα για ενστάσεις, θα ανακοινωθούν τα τελικά αποτελέσματα και θα γίνει η απονομή.
Άβαταρ μέλους
TZIPAS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:43
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Tuc » 19 Μάιος 2006, 21:49

Τελικά θα συμμετάσχω!!!!
Πρόβλημα:
δυσκολεύομαι να βρώ λάστιχα Α/Τ (δεν βλέπω να έχει λάσπες)
Υπάρχει κάποιος που να έχει ένα σετ (έστω και ελαφράμεταχειρισμένο) για πώληση σε διάσταση 215/65/16 ή mud 205 R16 ?
(ειδάλως παίρνω ένα σετ και του αοράζω καινούργιο μέσα στην εβδομαδα)
Θα ψάξω και αύριο το πρωι αλλά έχω απογοητευτεί (όλα είναι κατόπιν παραγγελίας και δεν προλαβαίνω).
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό mato » 20 Μάιος 2006, 08:45

πολύ αργά το διάβασα, θα κάνω μιά ερώτηση στη γειτονιά μου, αν έχω νέα θα σου τηλεφωνήσω.
Καλή επιτυχία αν συμμετάσχεις, και μάλλον θα σε δω στον τερματισμό.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Tuc » 20 Μάιος 2006, 10:58

ΠΑΝΙΚΟΣ !!! δεν βρίσκω λάστιχα.
Με τα μανίσια να πάω ή θα γίνω ρόμπα?
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 20 Μάιος 2006, 13:12

Να πας άφοβα. Έχει να βρέξει πολλές μέρες και όλα πρέπει να είναι στεγνά. Έκτος αν σας βάλουν Κρύα Βρύση :twisted: .
Εγώ πάντως θα ανέβω Σάββατο μεσημέρι και θα δώ
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

OK

Δημοσίευσηαπό Tuc » 20 Μάιος 2006, 20:56

O κύβος ερρίφθη. Αύριο το πρωϊ εκκίνηση στις 9¨30.
GPS , κράνη ΟΚ.
Ιμάντες και τα σχετικά ΟΚ
Καλή μου επιτυχία.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

OK

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 21 Μάιος 2006, 00:29

Καλή σου επιτυχία! άντε και με ένα μετάλλιο, κύπελλο, κ.λ.π δεν ξέρω τι δίνουν.
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 9 επισκέπτες