Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βόλτα Κυριακή 2 Απριλίου (Πάικο)

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 01 Απρ 2006, 12:17

Τελικά άκυρο το δικό μου. Κόλησα στην "λάσπη" της Θεσσαλονίκης.... :alright: Next time παιδιά
Πάμε Νυμφαίο

SUZUKI IGNIS 4x4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 01 Απρ 2006, 13:53

το τελευταίο
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό macedonas » 01 Απρ 2006, 14:28

Τι ώρα υπολογίζετε να φτάσετε στο Πολύκαστρο;
Απο την ΕΚΟ είναι περίπου μισή ώρα μέχρι εδώ .
Θα σας περιμένω στην κεντρική διασταύρωση στα φανάρια . Μπένοντας στο Πολύκαστρο περίπου στα 500 μέτρα.
Προτείνω μπουγάτσα πρώτα και μετά αναχώρηση.
Για φαγητό στην Καστανερή , λίγο πιο πάνω απο τη γρίβα, μια που καταλήγουμε στη Γουμένισσα.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Απρ 2006, 15:36

Δεν ξέρω τι ώρα θα φτάσουμε. Σου στέλνω με πμ το κινητό μου να πάρεις κατά τις 10.30-11.00
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 01 Απρ 2006, 20:04

άκυρο.
Μας πνίξανε τα χόρτα.
Καλή διασκέδαση.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Tuc » 01 Απρ 2006, 22:15

Δυστυχώς κι εγώ άκυρο. Δεν πήρα την πολυποθητη δίωρη:(
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό macedonas » 02 Απρ 2006, 22:35

Τελικά η βόλτα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία
Αν εξαιρέσουμε ένα βούλιαγμα δικό μου ,μερικούς πεσμένους δρόμους μια λάθος διαδρομή , και το τσίπουρο που ήταν ζεστό όλα τα άλλα πήγαν μια χαρά.
βάζω και μια φωτό για μια πρώτη γεύση.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό macedonas » 02 Απρ 2006, 22:45

ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό Lakis » 02 Απρ 2006, 22:57

Ο φανταρος με τα ποδια ερχοταν?

Καλυτερα ζεστο τσιπουρο, παρα Τρικαλα-Καλαμπακα και νηστισιμο φαγητο!!! :(
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Απρ 2006, 09:12

Η βόλτα πήγε μια χαρά. Το πρώτο σκέλος του roadbook (που ως εκεί που πήγαμε ήταν αψογο) είχε μια πολύ χαλαρή διαδρομή, αλλά με τρομερή πέτρα-σπαστήρι. Μετά κάναμε στάση στους καταρράκτες κοντά στο χωριό Κούπα (τσίπουρο και μεζέ) και ξεκινήσαμε για το δευτερο κομμάτι που ήταν άγνωστο και στον macadona (Χρήστο). Το πως θα ήταν η διαδρομή φάνηκε στο σημείο που φαίνεται και στις φωτογραφίες. Ο δρόμος ήθελε μπάζωμα για να περάσουμε καθώς το νεροφάγωμα ήταν απειλητικό. Με δουλειά όλων τα καταφέραμε. Παρακάτω χάνουμε σημείο του roadbook και αντί να πέρνουμε την διαδρομή για να βγούμε νότια βλέπουμε και απο το gps πως κατευθεινόμαστε δυτικά. Ο δρόμος ειναι φανερά αχρησιμοποίητος αφού κάθε λίγο κατεβαίνουμε για να παραμερίσουμε κοτρόνες και βραχάκια που τον κλείνανε. Σε κάποιο σημείο σε νερολακούβα κολλάει ο macedonas. Ιμάντας και βγαινει. Βλέπουμε πως πλησιάζουμε προς Αρχάγγελο και εκεί λίγο πριν να φτάσουμε ο δρόμος ειναι εντελώς πεσμένος!!! Ισως με 2 καλά χωματουργικά :D :D να κάναμε δουλειά. Επιστροφή και δοκιμή από το σημείο που καταλάβαμε πως κάναμε λάθος. Αφού περνάμε ένα ποταμάκι, λίγο παρακάτω μας περιμένει κι άλλη έκπληξη!! Ο δρόμος κόβεται από χείμαρο ξερό αλλά γεμάτο με κοντρώνες που επίσης με λίγη δουλίτσα και καθοδήγηση το περνάμε εγώ κι ο macedonas.Ευτυχώς που πήγα πεζός για έλεγχο του δρόμου παραπάνω. Τα νεροφαγώματα κόβανε τον δρόμο και εκεί πάλι ακόμα και με δουλεια και καθοδήγηση δεν θα περνούσαμε, αλλά και επειδή κρίναμε πως η ώρα ήταν περασμένη γυρίσαμε πίσω. Φαγητό σε ταβέρνα μετά τον Φανό και επιστροφή στην Θεσσαλονίκη.
Πάντως αν η διαδρομή αν έβρεχε θα είχε τρελή λάσπη και σίγουρα κολήματα.
ΥΓ Καλά που δεν ακολούθησε η zapmaria γιατι θα τρόμαζε λιγάκι :D :D αφού σε πολλά σημεία το δικό μου και του macedona ακουμπήσαμε απο κάτω, ευτυχώς σε πολύ μαλακό έδαφος. Ο kyr με το ψηλωμα δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 03 Απρ 2006, 10:15

ΖΗΛΕΥΩ !!!!! (ας όψονται οι αγροτικές εργασίες)

επειδή με ενδιαφέρει αν βρήκατε λάθη στο ροαδβοοκ (για να ξέρω για την επόμενη φορά) και δεν κατάλαβα αν το "χάσιμο" που αναφέρεις ήταν από λάθος στο βιβλίο ή σας ξέφυγε, μήπως κάποιος "μαρκάρισε" τα σημεία που είχε (πιθανόν) λάθη το ροαδβοοκ?
(να μην έχω και τύψεις)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 03 Απρ 2006, 11:18

Περάσαμε φανταστικά! Και οι 2 διαδρομές, μέχρι τον καταράκτη και μετά πολύ ωραίες, όπως πολύ ωραίο και το τσιπουράκι (το οποίο ήταν χειροποιήτο) με τον μεζέ στους καταράκτες αλλά και το φαγητό στο τέλος. Χρήστο (Makedona) χαρήκαμε για την γνωριμία και θα σου ξαναέρθουμε σίγουρα!! ::wink:

Μάνο σαν συνοδηγός δεν είχα πρόβλημα με το roadbook, ήταν πολύ καλό. Συμπληρώσαμε κάποια στοιχεία που ίσως βοηθήσουν στο μέλλον. Βασικά στην διασταύρωση 29 (σελ.6) μπευρδευτίκαμε εμείς και πηραμε λάθος δρόμο, πήγαμε δεξιά, γιατί νομίζαμε ότι βρισκόμασταν ήδη στην διασταύρωση 30 και τελικά δεν καταφέραμε να επιβαιβεώσουμε την διασταύρωση 30 που είχες με ερωτηματικό...

Μια παρατήρηση που έχω: στο συγκεκριμένο roadbook δεν έπρεπε να αναφέρει κάποια πολύ ειδικά σημεία πχ. ότι θα περάσουμε μέσα από μεγάλη κοίτη χεμάρου που χρήζει ιδιαίτερης προσοχής? Γιατί είδα ανέφερε και κάποια άλλα πχ. για χάσιμο κάτω από το τσιμεντένιο υπόβαθρο. Δηλαδή να λειτουργεί και σαν σημάδι γιατί μόλις φτάσαμε στον χείμμαρο απόρησαμε και αρχίσαμε να σκεφτόμαστε αν είμαστε στο σωστό δρόμο.

αυτά τα ολίγα από μένα.... ::lol:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 03 Απρ 2006, 11:35

Lonely_Wolf έγραψε:
Μια παρατήρηση που έχω: στο συγκεκριμένο roadbook δεν έπρεπε να αναφέρει κάποια πολύ ειδικά σημεία πχ. ότι θα περάσουμε μέσα από μεγάλη κοίτη χεμάρου που χρήζει ιδιαίτερης προσοχής? Γιατί είδα ανέφερε και κάποια άλλα πχ. για χάσιμο κάτω από το τσιμεντένιο υπόβαθρο. Δηλαδή να λειτουργεί και σαν σημάδι γιατί μόλις φτάσαμε στον χείμμαρο απόρησαμε και αρχίσαμε να σκεφτόμαστε αν είμαστε στο σωστό δρόμο.


... πολύ σωστά τα λες: σημείωσα ό,τι είδα εγώ περνώντας, αλλά σχεδόν τέσσερεις μήνες πρίν (11/12/05). Προφανώς στο μεταξύ άλλαξε το τοπίο, με αποτέλεσμα να μην έχουν την ίδια "βαρύτητα" οι παρατηρήσεις ή να έχουν άλλα σημεία πιό δύσκολα περάσματα.
Aλλωστε, κανείς δεν είναι ΑΣΦΑΛΤΟΣΣΣΣΣΣΣ
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 03 Απρ 2006, 11:57

Μελανό σημείο της εκδρομής το πέσιμο του δρόμου , που μας ανάγκασε να γυρίσουμε πίσω :evil: . Και έπρεπε να ξανακάνουμε τη διαδρομή με την πέτρα την φυτευτή , τη σαδιστική , την άτιμη :evil: .
Να είναι καλά ο Lonely Wolf που σαν ανιχνευτής , παραμέριζε βράχους ολόκληρους (βάλε φωτό) , και μας έλεγε το δρόμο.
Μακεδόνα χάρηκα για τη γνωριμία και για την εκδρομή (για το 2ο μέρος της).
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 03 Απρ 2006, 12:10

::lol: ::lol: ::lol: ::lol: ::lol: ::lol: ::lol:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες