Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τσικνοκυριακή 26 Φεβρουαρίου

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Τσικνοκυριακή 26 Φεβρουαρίου

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Φεβ 2006, 00:44

Μια ωραία ιδέα για την Τσικνοκυριακή 26 Φεβρουρίου είναι μια μονοημερη βόλτα στην λίμνη Κερκίνη. Είτε από Μουριές (με λίγο offroad στην Δοιράνη, αλλά όχι ανέβασμα στο Μπέλλες) είτε μέσω του δρόμου Σερρών από Λιθότοπο.

Η ώρα που θα ξεκινήσουμε θα είναι στις 9 από Θεσσαλονίκη.
Το παιχνίδι θα γίνει είτε στην Δοιράνη είτε στην Κερκίνη. Για φαγητό πάμε στα Ποροϊα ή στην Κερκίνη.
Θα παρακαλούσα να αναφέρετε το nickname σας και τα άτομα που θα σας ακολουθήσουν χωρίς περιτά σχόλια (για φαγητό-διαδρομές-εναλλακτικές λύσεις κλπ)
Εφόσον ο καιρός δεν το επιτρέπει θα επιλέξουμε κάτι στα πέριξ ή και άκυρο.
Το ακριβές σημείο συνάντησης και λοιπές λεπτομέρεις κοντά στην ημερομηνία.
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 06 Μαρ 2006, 21:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Φεβ 2006, 00:46

1. xtrail
2. gc +2
3. Lonely Wolf +2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 11 Φεβ 2006, 01:33

Αργησα λιγο , πλακωθηκα με τη δουλεια και αργησα 46 ολοκληρα λεπτα να απαντησω... :oops:

1. xtrail
2. gc +2
3. Wolf +2
4. Lonely Lakis
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό darisg » 11 Φεβ 2006, 02:04

1. xtrail
2. gc +2
3. Wolf +2
4. Lonely Lakis
5. darisg + 1
darisg
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 23:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 11 Φεβ 2006, 03:47

Την Κυριακή, 26/2/2006 είναι το μνημόσυνο 40 ημερών από το Θάνατο της αγαπημένης μου Ελένης.

Δεκατέσσερις μήνες σκληρής και άνισης μάχης με μια ‘ανίατη’ μορφή καρκίνου. 14 μήνες η Ελένη έδωσε τον αγώνα της και βίωνε καθημερινά την αγωνία για την ζωή της. Εγώ 14 μήνες είχα τη δική μου μάχη να της προσφέρω ποιότητα στη παράταση της ζωής της που της πρόσφερε η χημειοθεραπεία.

Το Νοέμβριο του 2004 εγκαταλείψαμε το trial raιd της Ροδόπης όταν μετά από 10 ώρες διαδρομής η συνοδηγός μου δηλώνει εξαντλημένη και με πόνους δυνατούς στη πλάτη. Επιστροφή στη Θες/νικη και μετά από λίγες ημέρες εξετάσεις και τα τραγικά νέα στα τέλη του Νοέμβρη. Μεταστατικό μελάνωμα, στη κοιλιακή χώρα (συκώτι, σπλήνα…..) Υάλωση πνευμόνων …. κάτι ίχνη και στα οστά Πρόβλεψη επιβίωσης…. 4% των ασθενών αντέχουν 3-5 χρόνια στα όρια του στατιστικού λάθους ή του θαύματος, ……..χωρίς καμία χημειοθεραπεία 1-2 μήνες, ……..το πιο πιθανό να ζήσει λίγους μήνες. Τη να πεις στον άνθρωπο σου, όταν μάλιστα ζούσε 4 χρόνια με το μελάνωμα (από το 2000) και φυσικά είναι σε όλα ψυλλιασμένος.

Είναι δύσκολο να ζεις με το φόβο του καρκίνου, λαγοκοιμάσαι, ή όπως κάποιοι λένε κοιμάσαι με τα παπούτσια πάντα είσαι έτοιμος…. Ο γιατρός συγκεκριμένος ο στόχος μου είναι η παράταση της ζωής της, λίγοι μήνες αν ανταποκριθεί, αν αντέξει…αν …..και σε μας ένας επίσης σκληρός στόχος, η παράταση αυτή να είναι ποιοτική. Ποιοτική παράταση ζωής ενός… μελλοθανάτου. Πρέπει να θυσιαστείς και εσύ αν θέλεις να δώσεις λίγες πινελιές ποιότητας, όμως αλλά αυτά είναι μονόδρομος, και η πορεία του δεδομένη.

Η συνοδηγός μου τώρα πια γίνεται οδηγός και οδηγεί τη κούρσα της ζωής της. Εγώ συνοδηγός, να τη οδηγώ σε ευχάριστες διαδρομές. Ακούγεται περίεργο αλλά ζήσαμε όμορφα, συμβιβασμένοι, όσο γίνεται, με την ιδέα του καρκίνου, ζήσαμε πολύ καλά μέχρι τον Αύγουστο. Θυμάμαι κάποιες Τετάρτες (κάθε Τετάρτη έκανε χημειοθεραπεία) μετά τα χημικά φεύγαμε για το εξοχικό και το απογευματινό μπανακι στη θάλασσα, όταν στη παρέα έλεγε ότι το πρωί έλειπε γιατί έκανε την χημειοθεραπεία της οι φίλοι μας πάγωναν, δεν μπορούσαν να φανταστούν ότι μπορεί να ζει έτσι κάποιος που είναι τελευταίο στάδιο με καρκίνο και κάνει χημειοθεραπείες.

Φτάσαμε κοντά στην ίαση το Φλεβάρη αλλά σε 2 μήνες ήρθε η επιδείνωση (έτσι είναι το μελάνωμα). Φτάσαμε κοντά στην Ίαση τον Ιούλη με το εμβόλιο(MDX -010), αγωνία να γίνει δεκτή στη ομάδα που θα γίνει εφαρμογή το πείραμα. Τρελή χαρά όταν κλείσαμε το ραντεβού στο LA. ΤΡαγικο δέκα πέντε μέρες πριν την συνάντηση με το γιατρό στη Αμερική για το εμβόλιο (φάση 3 και πολλά υποσχόμενο από προηγούμενες εφαρμογές) ήρθε η τραγική επιδείνωση.

Εγκεφαλικές μεταστάσεις μελανώματος. Τέρμα κάθε ελπίδα, δεν υπάρχει κάτι, δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτα. Ο οδηγός είναι στη τελική ευθεία, δύσκολη, πολύ δύσκολη, δυναμώνουμε τις αντοχές μας να πάμε μέχρι τέλους με αξιοπρέπεια, και ας χάσουμε…. Έζησε σε όλη της τη ζωή με αξιοπρέπεια και πρέπει τώρα να της προσφέρω όση αξιοπρέπεια μπορώ περισσότερο.

Με ιδιαίτερη δύναμη και αντοχή, με πίστη τη ζωή γαντζώνεται σε κάθε σημείο και κρατιέται όσο μπορεί. Η νόσος πια έχει αφήσει βαθιά σημάδια …..σε αναπηρικό καροτσάκι…. με επιληψίες,…. να μην βλέπει να….να… να…. Και εγώ να βρίσκω τα λίγα που της δίνουν χαρά ….να επιμένω, ….να προσπαθούμε να ζήσουμε και να χαρούμε.

Στις 21.1.2006 παίρνει την τελευταία της ανάσα, στις 8 το βράδυ και κλείνει τα μάτια της. Την επομένη τη κηδεύουμε στις Μουριές (κοιμητήρια Ροδώνας) στο τόπο καταγωγής της, Ένα τόπο που αρκετά έχω αγαπήσει. ……….


Ο παλιός πυρήνας θα θυμάται την εκδρομή μας σε αυτά τα μέρη, δυστυχώς η Ελένη δεν συμπαθούσε τα off-road, ούτε τη μότο (χασκι) ούτε το τζιπ (ΚΑΙ) και σχεδόν ποτέ δεν ακολούθησε κάποια εκδρομή. Εξαίρεση οι δυο αγώνες μας (Ρούμελη 2004, Ροδόπη 2004) συνοδηγός χάρηκε ιδιαίτερα το κλίμα και την ένταση, διασκέδασε, παθιάστηκε με τον αγώνα αλλά και εκνευρίστηκε με τα λάθη μας.

Την Κυριακή 26/2/2006 στις 10.30 στο Σ.Σ. Μουριών (σιδηροδρομικό σταθμό Μουριών) έχουμε το 40ημερων μνημόσυνο της.


Η εκδρομή που την ίδια μέρα τυχαία ο xtrail διοργανώνει στο ίδιο τόπο στάθηκε η αφορμή για να πω τα παραπάνω στους φίλους από το παλιό πυρήνα που θα αναρωτιούνται γιατί ο mike1962 χάθηκε.

Πιστεύω σε μια άλλη εξόρμηση να συναντηθούμε.



ΥΓ
sorry xtrail να αλλαξα λιγο το θεμα
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Φεβ 2006, 22:29

Φίλε Μιχάλη, μπορεί να έχουμε βρεθεί όλο κι όλο 2-3 φορές (και με την συντροφό σου καμία) αλλά πραγματικά έκλαψα διαβάζοντας το μήνυμά σου. Σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας, δείχνει πως πραγματικά μας θεωρείς φίλους σου-παρέα σου και φυσικά το ίδιο ισχύει και για εμάς.
Τα συλλυπητήρια μου
Δεν άλλαξες κανένα θέμα...και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 11 Φεβ 2006, 23:05

Mike το μήνυμά σου πράγματι πολύ συγκινητικό. Παρά τον πόνο, δείχνει δύο ανθρώπους που με θάρρος πάλεψαν για τη ζωή. Λίγοι έχουν το σθένος -ειδικά με τον καρκίνο. Συλλυπητήρια.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 12 Φεβ 2006, 01:47

Το κείμενο είναι άκρως συγκινητικό! Αν και ποτέ δεν έχουμε συναντηθεί, τα συλληπητήρια μου...
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 12 Φεβ 2006, 05:15

Μike κι εγώ δεν σε έχω γνωρίσει, ούτε βέβαια την Ελένη σου.
Νοιώθω πολύ ανόητος και μικρός και ταυτόχρονα ηλίθια και μάταια "μακρινός" : σαν να βλέπω ταινία - δεν ξέρω πως να το πω ακριβώς - διαβάζοντας το κείμενό σου..... μέχρι που στα μάτια μου η Ελένη κι ο Μιχάλης αλλάζουν ονόματα ... Δεν έχω λόγια για να γράψω.
Συλλυπητήρια.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Tuc » 12 Φεβ 2006, 23:35

Μιχάλη είμαι τρομερά συγκινημένος από τον αγώνα σας.
Τα θερμά μου συλλυπητήρια.
Άβαταρ μέλους
Tuc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 22:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vriolas » 13 Φεβ 2006, 02:08

Mike είμαι καινουριος στο 4χ4 καινουριος στο foroum ισως παλιος στη ζωη. οτι και αν σου πουμε, ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ. Συλλυπητηρια!!!!
Δεν θα αλλαξω λαστιχα? θα δείτε τι θα παθετε!!!!!

www.4x4grevena.gr
Άβαταρ μέλους
vriolas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 02:25
Τοποθεσία: Γρεβενά

Δημοσίευσηαπό friar » 13 Φεβ 2006, 04:52

Της Ανοιξης σου τη χαρά πανέμορφε μας κρίνε
μοίρα βαριά τη φθόνησε και μαύρη συμφορά.

Κουράγιο.
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lakis » 13 Φεβ 2006, 08:22

H ζωη (-υγεια) κρεμεται σε μια κλωστη , και ειναι θεμα δευτερολεπτου να γινει το κακο.

Εγω το καταλαβα απο το προηγουμενο καλοκαιρι...στον εαυτο μου κιολας,
και η ζωη ειναι ΜΙΑ (1) , δεν εχει Undo η' Delete.

Προσεχετε τους εαυτους σας(το λεω εγω που δεν το εκανα).

mike1962 εχεις pm



1. xtrail
2. gc +2
3. Wolf +2
4. Lonely Lakis
5. darisg + 1
6. kostas (an kai den ton pisteyo)
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό gc60 » 13 Φεβ 2006, 09:43

Συλλυπητηρια
:(
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό marios_new » 13 Φεβ 2006, 12:00

Συλλυπητήρια και καλή δύναμη
Άβαταρ μέλους
marios_new
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 23 Δεκ 2005, 10:35
Τοποθεσία: ptolemaida

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες