Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συνάντηση Πέμπτη 2 Φεβ. 2006

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Συνάντηση Πέμπτη 2 Φεβ. 2006

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 19 Ιαν 2006, 09:47

mato έγραψε:Επειδή νομίζω οτι δεν διαφέρουν οι αρχές, αλλά

xtrail έγραψε:
... Επιπλέον θεωρώ ανώφελο την περαιτέρω συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα.


... εγώ πάλι θα ήθελα να συνεχίσουμε την κουβέντα, πιθανόν σε άλλο θέμα (για να μην "κουράζουμε" αυτό, δεν θα ξαναγράψω εδώ τίποτα σχετικό) και ακόμα καλύτερα δια ζώσης. Αν θέλετε, βρισκόμαστε (απευθύνομαι σε όλους) για ένα ποτάκι μεσοβδόμαδα και τα λέμε, ούτως ή άλλως έχουμε καιρό να βρεθούμε.


Mato εγώ είμαι μέσα για ποτό μεσοβδόμαδα, πιστεύω μιλάς για το "Όνειρο" :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 19 Ιαν 2006, 10:26

oui
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 19 Ιαν 2006, 10:34

μεσα και εγω.

Που θες και περιπετεια... παλι στο φτυαρισμα θα εισαι... μικρε νιβακια :lol: :lol: :lol:
και δε με νοιαζει που θα κολλας... την κοπελα λυπαμαι που θα φτυαριζει παλι στο κρυο και εσυ μεσα... αρχοντας :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 19 Ιαν 2006, 10:36

EEεεεε ,

B.R.A.T. σημαινει Brizola Raiders Adventure Team

οχι Beer Raiders Adventure Team

κατι λεγαμε για μασες...
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό gc60 » 19 Ιαν 2006, 10:49

Lakis έγραψε:EEεεεε ,

B.R.A.T. σημαινει Brizola Raiders Adventure Team

οχι Beer Raiders Adventure Team

κατι λεγαμε για μασες...


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
τρελαρα...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 19 Ιαν 2006, 10:59

Αν θελετε να γραψω ενα ποστ με τα απαραιτητα των εκδρομων και να γινει μονιμο θεμα, ευχαριστως να το κανω


Oχι . λυπησου μας.
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 19 Ιαν 2006, 11:23

Lakis έγραψε:EEεεεε ,

B.R.A.T. σημαινει Brizola Raiders Adventure Team

οχι Beer Raiders Adventure Team

κατι λεγαμε για μασες...


και στο "Όνειρο" έχει αξιόλογη μάσα :wink:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 19 Ιαν 2006, 11:41

φαντάζομαι μιλάτε για την άλλη βδομάδα ή για σήμερα?
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 19 Ιαν 2006, 11:49

Aυτο το τοπικ μου θυμιζει κατι αλλο...

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... rt-75.html
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό gmav » 19 Ιαν 2006, 11:51

φαντάζομαι μιλάτε για την άλλη βδομάδα ή για σήμερα?
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 19 Ιαν 2006, 11:52

gmav έγραψε:φαντάζομαι μιλάτε για την άλλη βδομάδα ή για σήμερα?


next week :wink:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Ιαν 2006, 12:02

georgek έγραψε:Το βασικό είναι να ταιριάζει η χημεία και να ζητάνε όλοι το ίδιο πράγμα ό,τι και αν είναι αυτό.
Την άποψή μου για το off-roading ή jeeping (ελληνικά) την ξέρεις και την έχω γράψει και εδώ.
Φυσικά και ο καθένας μπορεί να εννοεί και κάτι διαφορετικό με τις παραπάνω έννοιες και είναι απόλυτα σεβαστό.
Σε γενικές γραμμές συμφωνω με αυτά που έγραψες αλλά διαφωνώ με το 'παιχνίδι'.
Για μενα 'παιχνίδι' είναι η ίδια η διαδρομή και όχι να 'χτυπιέμαι' ανεβοκατεβαίνοντας το ίδιο σημείο.
Μου αρέσουν τα φυσικά εμπόδια τα οποία χρειάζεται η συνεργασία όλης της ΟΜΑΔΑΣ (και όχι απλά παρέας), για να τα περάσουν ΟΛΟΙ, με ασφάλεια, και να συνεχίσουν τη διαδρομή.

Ανοίγοντας αυτή την ενότητα και παίρνοντας τμήματα από άλλη για να γίνει κατανοητό το θέμα, θα συνεχίσω λέγοντας απλά το εξής:
Όπως συμβαίνει και με τους αγώνες και βλέπουμε κι εκεί γκρίνια το ίδιο συμβαίνει και σε εκδρομή-βόλτα-παιχνίδι.
Είναι φυσικό άλλος να θέλει απλά μια βόλτα σε έναν βατό χωματόδρομο, άλλος σε κάτι με μια μικρή δυσκολία, άλλος να δει ένα όμορφο τοπίο, άλλος να περάσει από δύσκολα με την βοήθεια ως ομάδα, άλλος να ανεβοκατεβαίνει σε διάφορα εμπόδια σε μια μικρή σχετικά έκταση απλά για παιχνίδι κλπ.
Επίσης όταν διοργανώνεται κάτι τέτοιο από κάποιον και επειδή δεν είμαστε σύλλογος ώστε να είναι όλα "τέλεια" οργανωμένα και επειδή ο "αρχηγός" ή όσοι ξέρουν την διαδρομή την κάνανε για να πάνε την παρέα να δει μια διαδρομή χωρίς να ζητήσουν ανταπόδοση (αυτό ειναι φιλία) μην περιμένουν όλοι να μείνουν ευχαριστημένοι. Ειναι πολύ δύσκολο ειδικά όταν η παρέα μεγαλώσει πολύ, υπάρχουν διαφορετικών δυνατοτήτων αυτοκίνητα κλπ να γίνει διαδρομή όλων των ειδών.
Πάνω από όλα πρέπει να υπάρχει η ομαδικότητα και όλοι να βοηθήσουν όλους. Θεωρώ αδιανόητο να βρεις ανεμοσουρι και κάποιοι να μην βοηθήσουν στο φτυάρισμα κ.ο.κ.. Και να έχει και την διάθεση να λερωθεί, να λερώσει τον ιμάντα του, να διαθέσει τον εργάτη του, να τραβήξει με το αυτοκινητό του
Αυτό αρκετές φορές είναι δύσκολο να επιτευχθεί ειδικά όταν έρθουν κάποιοι καινουριοι στην παρέα και είναι κάπως επιφυλακτικοί. Και επίσης όλοι πρεπει να γνωρίζουν τι πρέπει να έχουν μαζί τους. Έστω ενα απλό pmr για να μπορεί να γίνει μια απλή συνενόηση. Σε μια πιο δύσκολη βόλτα ένας ιμάντας και ένα φτυάρι τις περισσότερες φορές αρκούνε.
Εγώ προσωπικά δέχομαι να πάω σε μια εκδρομή-βόλτα κλπ ως εκεί που με παίρνει. Και θέλω να ξέρω αν πχ σε μια εκδρομή δεν θα περάσω ώστε να πάω έστω και συνοδηγός και να βοηθήσω κι εγώ. Όπως επίσης δέχομαι και θέλω αυτός που θέλει πχ να περάσει από ποτάμι, βράχια κλπ να το κάνει για το κέφι του,να τον απολαυσω απ' έξω και πάνω από όλα να μην του χαλάσω την διάθεση, λέγοντας του "μα που πας" και να μην μου χαλάσει την διάθεση κοιτώντας και μιλώντας υποτιμητικά "εσύ γιατί δεν το περνάς" ή "αστο καλύτερα εδώ, αυτά δεν ειναι για εσένα"....
Αυτά προς το παρόν και περιμένω και των υπολοίπων τις απόψεις
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 19 Ιαν 2006, 12:35

Συμφωνω.

Και για να μην δημιουργησω παρεξηγησεις με κανεναν...
Τις διευκρινησεις τις εκανα, διοτι πολυ *σωστα*, μου ζητηθηκανε απο φιλο. Καλυτερα να ειναι γνωστο τι παμε να κανουμε, παρα να δημιουργουνται εντυπωσεις οτι "μπορει και να το κανουμε"...

Ευχαριστω ολους-ες για την κατανοηση και την υπομονη σας.

Στο θεμα μας τωρα.
Κυριακη βραδυ θα γραψω ολες τις λεπτομερειες για την πορεια, τι θα χρειαστει να παρουμε μαζι μας, και λοιπες πληροφοριες. Επιπλεον, η διαδρομη ειναι καταγεγραμμενη σε gps garmin 276c. Οποιος-α τη θελει... ευχαριστως να τη δωσω.

Καντε μου μια χαρη... θελω να την ανεβασω τη διαδρομη με το google earth. Υπαρχει ενα προγραμμα που το κανει αυτοματα αυτο. Δωστε μου καποιες πληροφοριες παρακαλω ;) Να παρετε μια πρωτη γευση ;)
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 19 Ιαν 2006, 12:57

Θέλω να παραθέσω κάποιες απόψεις μου που ανέπτυξα σε άλλο φόρα σχετικά με το πνεύμα των εκδρομών και αυτών που τις αποτελούν.

Όσο αφορά τις κατηγορίες των εκδρομών υπάρχουν 2 κατηγορίες: Οι περιηγιτικές και οι extreme. Υπάρχει βέβαια και η άποψη της μέσης λύσης... Μια περιγητική εκδρομή με κάποιο στοιχείο extreme.

Νομίζω μέση οδός μπορεί να θεωρηθεί αυτό που κάναμε στα Άγραφα τη 2η μέρα (ΣΑΒΒΑΤΟ). Όπου χρεάστηκε και καθαρίσαμε ένα μικρό κομμάτι απο πέτρες που είχαν πέσει κει έφραζαν το δρόμο ώστε να γίνει ομαλό, μετά ρίξαμε και λίγες πέτρες στο ποτάμι για να περάσουν τα θηρία και έτσι μείναμε με ένα πολύ ωραίο συναίσθημα ότι κάναμε κάτι διαφορετικό! Πάνω απ'όλα υπήρξε αλληλοβοήθεια!! Δεν κάναμε κάτι το extreme και ούτε θέσαμε σε κίνδυνο τα οχήματα μας αλλά ούτε και την παρέα. Φυσικά στο να γίνει όλο αυτό το σκηνικό συμφώνησαν όλοι.

http://www.brat.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=471&postdays=0&postorder=asc&&start=30

Όσο αφορά τις εκδρομές ούτε εμένα μ'αρέσει να σπάζω το αμάξι μου χωρίς λόγο και αιτία, με λίγα λόγια να κάνω κάτι very extreme. Η εκδρομή στα Άγραφα ήταν μέσα στα πλαίσια της περιηγητικής, ακόμα και το σημείο με το ποτάμι. Και σκοπεύω να μείνω στα όρια των περιηγητικών προς το παρόν...

Πάντα στις εκδρομές πρέπει να σκεφτόμαστε πρώτα τους λιγότερο έμπειρους ή αυτούς με λιγότερο μάχημα αυτοκίνητα (χωρίς αργά, λαστιχα πχ.) γιατί είναι οι πρώτοι που θα δυσκολευτούν και θα νιώσουν ακόμα πιο άσχημα αν δουν ότι κολλάνε ολόκληρη την εκδρομή.

Είμαι της γνώμης ότι από την στιγμή που δεν είμαστε κλειστός σύλλογος δεν μπορούμε να βάζουμε όρια πχ. μόνο αυτοκίνητα με αργά μπορούν να έρθουν... Από την στιγμή που γίνετε δημόσια ανακοίνωση στο φόρουμ είναι σαν να τους προσκαλείς όλους ανεξαρτήτου οχήματος και εμπειρίας! Τώρα αν θες να κάνεις μια extreme εκδρομη με όρους τότε μην την ανακοινώνεις καθόλου στο φορουμ, πάρε 4-5 τηλέφωνα σε άτομα που ξέρεις ότι είναι έτοιμοι για όλα και πηγαίντε !

http://www.brat.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=471&postdays=0&postorder=asc&&start=60

Η αλληλοβοήθεια και υποστίριξη είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας στις εκτός δρόμου δραστηριότητες είτε αυτές είναι απλές εκδρομές είτε κάτι ποιο εξιδεικευμένο και όσο αυξάνει ο βαθμός δυσκολίας μιας εκδρομής τόσο πρέπει αυτοί που την αποτελούν να έχουν κοινά στοιχεία και γνωρίσματα μεταξύ τους, όπως ήδη να έχουν κάνει παρόμοιες εκδρομές στο παρελθόν όπου ο καθένας ξέρει τα όρια του άλλου.

Φυσικά οι απλές εκδρομές δεν είναι κατί που προτιμάμε γιατί δεν έχει δυσκολίες... Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν κινούμαστε εκτός δρόμου πάντα θα συναντήσουμε κάποια δυσκολία και τότε όλοι πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να βοηθήσουμε την κατάσταση! Επειδή θέλω πάντα να βοηθάω μια κατάσταση όπως μπορώ εκανα μια αναφορά:

Δεδομένο ότι όλοι δεν μπορούν να είναι εξοπλισμένοι σε τέτοιες εκδρομές, και ασχέτως δυσκολίας καλό είναι να ξέρουμε σε γενικές γραμμές τι έχει το κάθε αμάξι σε περίπτωση που χρειαστεί

πχ. εγώ εχω 1 δεκάμετρο ιμάντα, γαλότσες, αλυσίδες, CB, PMR

κάποιος άλλος μπορει να έχει φτυάρι, hi lift κτλ.....

http://www.off-road.gr/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=50933#50933

Το θέμα είναι ότι πάμε σε μια εκδρομή για να περάσουμε καλά και όχι για να μαλώσουμε και να φερόμαστε εγωϊστικά και ανώριμα, που αυτό έχει ως συνέπεια να θέτει σε κίνδυνο την ασφάλεια της εκδρομής και της παρέας. Επίσης ο καθένας μας πρέπει να καταλαβαίνει τη φύση και τον σκοπό της εκδρομής. Δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα σε μια εκδρομή.
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 19 Ιαν 2006, 13:29

xtrail έγραψε:Ανοίγοντας αυτή την ενότητα και παίρνοντας τμήματα από άλλη για να γίνει κατανοητό το θέμα....


Λοιπόν επειδή το θέμα είναι γενικό «.... μιας εκδρομής» :
Εγώ δεν καταλαβαίνω και πολλά μέχρι στιγμής και σίγουρα δεν θα καταλάβαινα τίποτα αν δεν είχα παρακολουθήσει το θέμα (π.χ. γιατί εξακολουθούμε να μιλάμε επί της ουσίας, αν είναι έτσι τότε το θέμα δεν αφορά σε συνάντηση αλλά στην φύση των εκδρομών, που δεν με πειράζει βέβαια, αλλά να ξέρω, να γράψω ή όχι ?)

Επίσης, μια παρατήρηση για τους Συλλόγους, επειδή συχνά- πυκνά τους αναφέρετε :

xtrail έγραψε:...όταν διοργανώνεται κάτι τέτοιο από κάποιον και επειδή δεν είμαστε σύλλογος ώστε να είναι όλα "τέλεια" οργανωμένα και επειδή ο "αρχηγός" ή όσοι ξέρουν την διαδρομή την κάνανε για να πάνε την παρέα να δει μια διαδρομή χωρίς να ζητήσουν ανταπόδοση (αυτό ειναι φιλία) μην περιμένουν όλοι να μείνουν ευχαριστημένοι ....


Lonely Wolf έγραψε:Είμαι της γνώμης ότι από την στιγμή που δεν είμαστε κλειστός σύλλογος δεν μπορούμε να βάζουμε όρια πχ. μόνο αυτοκίνητα με αργά μπορούν να έρθουν... Από την στιγμή που γίνετε δημόσια ανακοίνωση στο φόρουμ είναι σαν να τους προσκαλείς όλους ανεξαρτήτου οχήματος και εμπειρίας! ....


Θα παρακαλούσα να μην δημιουργείτε αρνητικό κλίμα χωρίς λόγο. Όλα αυτά που νομίζετε ότι συμβαίνουν απλά δεν συμβαίνουν (τουλάχιστον σε εκδρομές του ΣτεΒΕ, της ΛΕΤΕ Καβάλας και της λέσχης των Σερρών όπου έχω επανειλημμένως συμμετάσχει).
Οι εκδρομές που ανακοινώνονται είναι ανοιχτές σε όλους, μέλη και μή (θυμηθείτε οι πιο παλιοί πόσες φορές σας έχω καλέσει εγώ – εκτός forum βέβαια, γιατί απλά δεν εκφράζω τον σύλλογο εδώ μέσα), δεν είναι «τέλεια» οργανωμένες, και ο «αρχηγός» δεν ζητάει ανταπόδοση, ούτε βέβαια χρήματα, ίσα – ίσα που αναλαμβάνει ευθύνη σαν μέλος και προσπαθεί να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι.
Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι στις πιο πάνω λέσχες, δεν ξέρω από πού αντλείτε εσείς την εμπειρία σας, αλλά με ενοχλεί λιγάκι το «τσουβάλιασμα».
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες

cron