Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2006

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό gc60 » 19 Ιαν 2006, 10:48

Αν θελετε να γραψω ενα ποστ με τα απαραιτητα των εκδρομων και να γινει μονιμο θεμα, ευχαριστως να το κανω. Οι εκδρομες εχουν διαβαθμισεις ;)

Ο καθε εκδρομεας βλεπει ή θελει να δει μια εκδρομη με διαφορετικο ματι. Λογικο ειναι αυτο. Αν υπαρχει σεβασμος στη φυση της εκδρομης και στους συνοδηγους μας, τότε ολα προχωρανε σωστα. Κοινη λογικη και αισθηση του τι εχουμε και οδηγουμε ;)

Ακομα και αν η οργανωση δεν ειναι σωστη, με καλη θεληση και παρεα, *ολα* καταληγουν στο σωστο δρομο ;) Πολλες φορές και οι διοργανωτες βρισκονται σε δυσκολη θεση χωρις να το θελουν, προσπαθωντας να ικανοποιησουν τους παντες ;)

γεοργεκ, θα χαρω πολυ να σε δω και ελπιζω να αλλαξεις γνωμη και να ερθεις ;)
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Ιαν 2006, 11:07

georgek έγραψε:
mato έγραψε:… σκέψεις για τις εκδρομές / διαδρομές.




Γεια σου βρε Μάνο. Τι μου θύμισες!!!
Πολλά που έχουμε βιώσει στο παρελθόν και δεν το κρύβω ότι με έχουν πικράνει και είναι η αιτία που προσωπικά έχω απομακρυνθεί.
Δυστυχώς ή ευτυχώς στη ζωή επιλέγουμε και μας επιλέγουνε.
Το βασικό είναι να ταιριάζει η χημεία και να ζητάνε όλοι το ίδιο πράγμα ό,τι και αν είναι αυτό.
Την άποψή μου για το off-roading ή jeeping (ελληνικά) την ξέρεις και την έχω γράψει και εδώ.
Φυσικά και ο καθένας μπορεί να εννοεί και κάτι διαφορετικό με τις παραπάνω έννοιες και είναι απόλυτα σεβαστό.
Σε γενικές γραμμές συμφωνω με αυτά που έγραψες αλλά διαφωνώ με το 'παιχνίδι'.
Για μενα 'παιχνίδι' είναι η ίδια η διαδρομή και όχι να 'χτυπιέμαι' ανεβοκατεβαίνοντας το ίδιο σημείο.
Μου αρέσουν τα φυσικά εμπόδια τα οποία χρειάζεται η συνεργασία όλης της ΟΜΑΔΑΣ (και όχι απλά παρέας), για να τα περάσουν ΟΛΟΙ, με ασφάλεια, και να συνεχίσουν τη διαδρομή.
Στην πίτα? Όχι δεν θα έρθω, παρά το γεγονός ότι θα ήθελα να συναντήσω φίλους από τα παλιά που πολύ έχω πεθυμήσει, αν και κάποιοι (όπως ο xtrail) με έχουν πικράνει.
Εύχομαι ολόψυχα να περάσετε καλά, καλή χρονιά με πολύ offroading.

Γιωργο αν και δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ προσωπικά σε πίκρανα, προσωπικά σε περιμένω να έρθεις. Ακόμα κι αν δεν θέλεις να δεις έμενα, έλα γι αυτούς που λες πως θέλεις να συναντήσεις.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 19 Ιαν 2006, 11:24

Αν θελετε να γραψω ενα ποστ με τα απαραιτητα των εκδρομων και να γινει μονιμο θεμα, ευχαριστως να το κανω.


Οχι . λυπησου μας.

:-x

Ο καθε εκδρομεας βλεπει ή θελει να δει μια εκδρομη με διαφορετικο ματι.


Συμφωνω απολυτα.
GC ποτε δεν ειδες την εκδρομη με το δικο μου στομα...εεε.. ματι.
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό gc60 » 19 Ιαν 2006, 13:29

δεν το ειδα ποτέ ετσι, διοτι φοβαμαι οτι θα μεινω νυστικος.. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 19 Ιαν 2006, 22:08

Δυστυχώς έχω προγραμματισμένο επαγγελματικό ταξίδι στη Σουηδία (αφού εξαντλήθηκαν οι Γερμανίδες σειρά έχουν οι Σουηδέζες :P :P ).
Εάν τελικά το ταξίδι μειωθεί σε διάρκεια θα πάω στην πίτα του συλλόγου Σερρών στο Λαϊλιά.
Πάντως είναι σίγουρο ότι θα δοθεί η ευκαιρία να βρεθούμε λίαν συντόμως :wink: .
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό gc60 » 19 Ιαν 2006, 23:13

georgek έγραψε:Δυστυχώς έχω προγραμματισμένο επαγγελματικό ταξίδι στη Σουηδία (αφού εξαντλήθηκαν οι Γερμανίδες σειρά έχουν οι Σουηδέζες :P :P ).
Εάν τελικά το ταξίδι μειωθεί σε διάρκεια θα πάω στην πίτα του συλλόγου Σερρών στο Λαϊλιά.
Πάντως είναι σίγουρο ότι θα δοθεί η ευκαιρία να βρεθούμε λίαν συντόμως :wink: .


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
μα καλά... πως κανεις ετσι για ενα 2μετρο, ξανθο και με αερα μοντελου... ντροπη.. τσκ... αντρες... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 20 Ιαν 2006, 10:51

GC για σένα έχω ένα άπαιχτο μοντελάκι με ύψος 1,85.............. μόλις το δεις θα τρελαθείς :wink:



(συνεχίζετε)
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 20 Ιαν 2006, 11:03

gc60 έγραψε:Αν θελετε να γραψω ενα ποστ με τα απαραιτητα των εκδρομων και να γινει μονιμο θεμα, ευχαριστως να το κανω. Οι εκδρομες εχουν διαβαθμισεις ;)


Συμφωνώ να γίνει ένα θέμα ::wink:

gc60 έγραψε:Ο καθε εκδρομεας βλεπει ή θελει να δει μια εκδρομη με διαφορετικο ματι. Λογικο ειναι αυτο. Αν υπαρχει σεβασμος στη φυση της εκδρομης και στους συνοδηγους μας, τότε ολα προχωρανε σωστα. Κοινη λογικη και αισθηση του τι εχουμε και οδηγουμε ;)


....όποτε πρέπει να διαλέγει σε τι εκδρομές θέλει να έρθει και μέχρι που μπορεί να φτάσει φυσικά

gc60 έγραψε:Ακομα και αν η οργανωση δεν ειναι σωστη, με καλη θεληση και παρεα, *ολα* καταληγουν στο σωστο δρομο ;)


....σωστός δρόμος = καταλήγει στην ταβέρνα \:D/ και όλοι είναι ευχαριστημένοι ::D :-({|=
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 20 Ιαν 2006, 15:52

mato έγραψε:… σκέψεις για τις εκδρομές / διαδρομές.

Ο ΚΑΛΟΣ ΕΚΔΡΟΜΕΑΣ :

1. δεν αργεί στο ραντεβού
2. έρχεται με γεμάτο ρεζερβουάρ
3. έρχεται με εξοπλισμένο αναλόγως το αυτοκίνητο (να μην τα ξαναλέμε)
4. έχει προμηθευτεί (ανάλογα με τον χρόνο της διαδρομής και ανεξάρτητα με την κατάληξή της σε ταβέρνα ή όχι) νερό, σάντουιτς, τσιγάρα, μπαταρίες κτλ.
5. κρατάει αποστάσεις (ειδικά σε χιόνι), αλλά και …
6. … οπτική επαφή με τον προπορευόμενο αλλά και τον επόμενο (σε άγνωστη διαδρομή, η ενδοεπικοινωνία πιθανώς δεν αρκεί)
7. έχει σταθερή επαφή (ενδοεπικοινωνία) και αναφέρει οποιαδήποτε προβλήματα, αλλά …
8. … όταν υπάρχει πρόβλημα, δεν μιλάει ασκόπως στην ενδοεπικοινωνία
9. προσπαθεί να προσαρμοστεί με τον «ρυθμό», αργό ή γρήγορο (εκτός δικαιολογημένης αδυναμίας, η οποία φυσικά οφείλει να γίνει αποδεκτή από όλους)
10. σέβεται τις ανάγκες των συνοδοιπόρων του (και αυτοί τις δικές του)


Ο ΚΑΛΟΣ ΟΡΓΑΝΩΤΗΣ – ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟΣ (αφορά στην διαδρομή, όχι στην προηγούμενη οργάνωση), εκτός από τα παραπάνω :

1. δίνει τον ρυθμό
2. έχει γνώση κατά το δυνατόν που βρίσκεται ο καθένας και σε τι κατάσταση, αν ζητηθεί κάνει στάσεις, ζητάει ενημέρωση κτλ.
3. ακολουθεί με συνέπεια το (ήδη αποδεκτό εννοείται) πρόγραμμα


αφορμή για το παραπάνω είναι ο λόγος που γίνεται για το είδος της εκδρομής, αλλά νομίζω ότι από άλλο σημείο αρχίζει κανείς κι όχι από την ευκολία – δυσκολία.
Όσα αναφέρονται πιο πάνω (ίσως κι άλλα ακόμα) ισχύουν κατά την γνώμη μου για οποιαδήποτε διαδρομή - εύκολη ή δύσκολη, μικρή ή μεγάλη - και αριθμό συμμετοχών άνω των δύο - τριών αυτοκινήτων.
Θέλω να επιμείνω σε τρεις λέξεις : «χρόνος», «ρυθμός» και «σεβασμός» που νομίζω συμπυκνώνουν το νόημα άριστα.

Όσο για την ευκολία – δυσκολία κτλ. να πω τα εξής : οι“extreme” δραστηριότητες, όπως κι αν τις εννοεί ο καθένας (με πολλά ή λίγα εισαγωγικά), γίνονται κατά κανόνα κοντά στην «βάση» και όχι σε εκδρομή, για τον εξής απλό λόγο : αν γίνει οτιδήποτε, είναι συνήθως πιο εύκολα αντιμετωπίσιμο (με οποιαδήποτε έννοια) κοντά στην βάση σου. Είναι σίγουρο ότι μια εκδρομή με πολλά και διάφορα αυτοκίνητα και οικογένειες δεν θα είναι ούτε κατά διάνοια “extreme” – με πολλά εισαγωγικά. Δεν χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε.

Από κει και πέρα, δύσκολα συνδυάζονται όλες οι τάσεις, αφού μπαίνουν πολλοί παράγοντες, όπως τα ίδια τα αυτοκίνητα, η πρόθεση / επιθυμία του καθένα κτλ.
Δύο πράγματα μπορούν να γίνουν γι’ αυτό : το ένα είναι να ξέρουν όλοι το ύφος της προτεινόμενης κάθε φορά διαδρομής, και το άλλο να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, όχι απαραίτητα διαδρομές, αλλά τουλάχιστον ευκαιρίες για παιχνίδι για τους πιο ζωηρούς, ώστε όλοι να αποφασίζουν αναλόγως.
Ο «σεβασμός» που έγραψα παραπάνω αφορά εξίσου στην περίπτωση εκείνου που δυσανασχετεί με την «ευκολία» της διαδρομής αλλά και εκείνου που δυσανασχετεί θεωρώντας ανώφελο και ενδεχομένως ανόητο να εκθέσει εαυτόν, επιβαίνοντες και όχημα σε ό,τι κι αν θεωρεί επικίνδυνο.

Προσωπικά θεωρώ ότι - συνήθως - ακόμα και μια περιηγητική εκδρομή (όχι διαδρομή) δεν έχει ενδιαφέρον χωρίς κάποιες «δυσκολίες», σε λογικά πλαίσια (στην περίπτωση της διαδρομής μπορεί να μην είναι λογικά) ή τουλάχιστον γρήγορου ρυθμού. Επειδή όμως οι δυσκολίες δεν είναι δεδομένες - χειμώνας γαρ – θα ήταν καλό να υπάρχει ανοχή και ευκαιρία για παιχνίδι σε κάθε προορισμό, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Επίσης θεωρώ πολύ σημαντική την τήρηση του χρόνου – γι’ αυτό ξεκινάω από το ραντεβού - και του γρήγορου, ει δυνατόν, επαναλαμβάνω, ρυθμού στο χώμα.

Για την συγκεκριμένη εκδρομή – κοπή της πίττας δεν έχω δηλώσει συμμετοχή ακόμα λόγω αναμενόμενης επαγγελματικής υποχρέωσης στα τέλη του μήνα , απλά τα παραπάνω τα σκέφτομαι και ήθελα να σας τα κάνω γνωστά.


Δάσκαλε , συμφωνώ απολύτως. Με κάλυψες πλήρως. =D>
(δεν ξέρω πως μπήκε το όνομα μου στους συμετέχοντες για την εκδρομή , αλλά δεν είμαι σίγουρος 100%)
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 21 Ιαν 2006, 20:06

Το πρωί πήγε ο gc με jstalika και κάνανε αντίθετα την διαδρομή δηλαδή από Ταξιάρχη προς Αρναια. Βρήκαν 3 μέρη, 1 για να κόψουμε την πίτα κάπου επάνω στην διαδρομή, 1 για στάση για καφε και 1 για παιχνίδι για να μείνουνε όλοι ευχαριστημένοι. Για φαγητό θα παίξει τελικά ή στην Αγία Παρασκευή Αρναίας (η ταβέρνα πρέπει να κανονιστεί) ή στον Αγιο Πρόδρομο (έχει μπόλικες άρα πάμε χωρίς δεσμευση).
Η διαδρομή δεν είχε πιά χιόνι αλλά να δούμε απο βδομάδα. Παρέλαβα και τα αυτοκόλλητα του site για όποιον ενδιαφέρεται θα υπάρχουν στην συνάντηση.
Kyr εγώ το έγραψα γιατί σε κουβέντα μας μου το είχες πει για σίγουρα
1. X-trail
2. Lonely Wolf + Carmen
3. Gmav
4. Τuc + Tac (ισως και 2 takakia)
5. Lakis (+0)
6. kyr1 ?
7. gc (+3)
8. jstalikas (+1)
9. Haris HRC
10.maverickman (+1)
11.drymos (+3)
12.Kostas (+0)
13.etakth ?
14. xakou+1
15. Geo??
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 24 Ιαν 2006, 11:23

η 1η σταση θα γινει για την κοπή της πιτας. Ειναι ενα μεγαλο ξεφωτο που βολευει να βαλουμε ολοι σε κυκλο τα αυτοκινητα μας, για να εχουμε και καποια ασφαλεια για τα παιδια να μην φευγουν απο δω και απο εκει ;)
Η μονη επιφυλαξη που υπαρχει για το συγκεκριμενο σημειο, ειναι αν θα δουλευει μια στανη...

Το 2ο σημειο ειναι εναλλακτικο του 1ου. Θα χρησιμοποιηθει σε περιπτωση που δουλευει η στανη στο 1ο... ;)

Το 3ο σημειο ειναι μια παιδικη χαρά που θα πιουμε καφε, και θα παιξουνε οι δοκιμαστες ;)
Ειναι μια μικρη πλαγια... δυσκολη ομως σε αρκετα σημεια... ;)

Λογω καιρικων συνθηκων, οι αλυσιδες στα ασφαλτινα λαστιχα κρινονται απαραιτητες. Ο παγος θα ειναι δεδομενος ;)
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Εικονα εκδρομης απο GoogleEarth

Δημοσίευσηαπό gc60 » 25 Ιαν 2006, 10:17

Απο τη διαδρομη που βγηκε... ;)
Η μια ακρη δεξια ειναι η Αρναια, η αριστερη ειναι οι Ταξιαρχες.

http://i48.photobucket.com/albums/f218/gc60/PITA.jpg
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 25 Ιαν 2006, 11:12

προετοιμασια

λογω καιρικων συνθηκων, δεν εχω ιδεα αν θα βγει η διαδρομη. Απο Τεταρτη μεσημερι σταματαει η χιονοπτωση στον Πολυγυρο... για Αρναια-Ταξιαρχη δεν εχω εικονα...

http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=46 ;)

1) Εναν υποτυπωδη ιμαντα και ναυτικα κλειδια - εαν χρειαζονται.
2) Λογω παγετου, οι αλυσιδες κρινονται απαραιτητες για τα ασφαλτινα λαστιχα. Θα εχω δυο ζευγαρια μαζι μου για διαστασεις απο 205/70/15.
3) Ενα υποτυπωδες φτυαρακη... τιποτα το ιδιαιτερο. Για τα δυσκολα ;)
4) Εαν εχει κανεις κανενα πριονι, ας το φερει... ;)
5) Γαντια εργασιας.
6) Σημεια προσδεσης του αυτοκινητου σε καλη κατασταση ;)

7) Ζεστα ρουχα... καλα τι ειπα τωρα... ;) Στο Πολυγυρο δινει μεχρι και -9
8) Νερο, καφε και τροφιμα (μπισκοτα κτλ, αφηστε τα κοψιδια... θα φαμε μετα). :lol:

9) PMR/CB/VHF Τουλαχιστον το 1ο (PMR), φροντιστε να το αποκτησετε εαν δεν το εχετε... θα σας γλυτωσει απο πολλα προβληματα συνεννοησης ;)

Η πορεια θα εχει cb/gps μπροστα, cb(s)/gps στη μεση (αναλογα τον αριθμο των αυτοκινητων) και cb/gps στο τελος (σκουπα). Λογω πολλων στροφων και διασταυρωσεων θα φροντιζουμε να εχουμε εικονα οτι ο πισω μας ακουλουθει. Περιμενουμε στις διασταυρωσεις και ειδοποιουμε να σταματησουμε...αν υπαρχει προβλημα, αναγκη, ή χασαμε αυτον που μας ακολουθει... ==> παμε ολοι μαζι... ομαδα ;)
Επισης λογω συνθηκων, ισως οι αποστασεις να ειναι μεγαλες ;)

Στον Ταξιαρχη υπαρχει βενζιναδικο. Αλλα -σε γενικες γραμμες- πριν μπουμε μεσα στο χωμα, φροντιζουμε να ειμαστε με αρκετες δοσεις αποσταξης πετρελαιου ( :lol: )... δεν θα μπουμε απο Αρναια...

Πρωτο σημειο και ωρα αναχωρησης (για οποιους θελουνε να παμε παρεα), οπως επισης και σημειο και ωρα αναχωρησης για την χωματινη εκδρομη απο τον Ταξιαρχη θα δωθουνε απο τον αλεξη (xtrail) <== δωσιμοοοοο :lol:

Ως τότε να εισαστε καλά, και καλη ανταμωση :)

6936 119519 Γιωργος

ΥΓ: αν ξεχασα κατι στον εξοπλισμο-προετοιμασια, συμπληρωστε...
Τελευταία επεξεργασία από gc60 και 25 Ιαν 2006, 19:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 25 Ιαν 2006, 19:03

gc60 έγραψε:
..........................

ΥΓ: αν ξεχασα κατι στον εξοπλισμο-προετοιμασια, συμπληρωστε...


αφού θα οδηγεί ο xtrail, μην ξεχάσετε το δίπλωμα πιλότου



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Ιαν 2006, 19:48

Ρε συ με είχες βγάλει φωτογραφία στην Επανομή και δεν μου την εδωσες??????
Πάντως υπάρχει και η σκέψη για αναβολή της χωμάτινης διαδρομής σε περίπτωση που τα πράγματα παραμείνουν όπως σήμερα (πάγος). Θα δούμε
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες