Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2006

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 30 Ιαν 2006, 22:21

Lonely_Wolf έγραψε:Γιατί πρέπει να είναι όλη η αίθουσα ΜΗ καπνιστών ? ας είχε 2-3 τραπέζια ? Άμα καθόμασταν αυτοί που καπνίζαν τι θα έκαναν, θα έβγεναν έξω ?

Δεν νομίζω να είναι έτσι και στα άλλα καταφύγια !

Σύντροφοι,

τα καταφύγια είναι κτισμένα από τους ορειβάτες (βλέπε αθλητές) για χρήση από ορειβάτες, πεζοπόρους κ.λ.π. Μην τα μπερδεύετε με άλλα καταστήματα.


Βέβαια μερικές φορές γίνονται και παραχωρήσεις :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 30 Ιαν 2006, 22:33

Dr.Format έγραψε:
Lonely_Wolf έγραψε:Γιατί πρέπει να είναι όλη η αίθουσα ΜΗ καπνιστών ? ας είχε 2-3 τραπέζια ? Άμα καθόμασταν αυτοί που καπνίζαν τι θα έκαναν, θα έβγεναν έξω ?
Δεν νομίζω να είναι έτσι και στα άλλα καταφύγια !

Σύντροφοι,
τα καταφύγια είναι κτισμένα από τους ορειβάτες (βλέπε αθλητές) για χρήση από ορειβάτες, πεζοπόρους κ.λ.π. Μην τα μπερδεύετε με άλλα καταστήματα.
Βέβαια μερικές φορές γίνονται και παραχωρήσεις :P

Μα τα καταφύγια δεν είναι καταστήματα, αλλά όπως λέει και το όνομα χώρος για να καταφευγει ο περιπατητης, ορειβάτης κλπ και με πολυ αυστηρούς κανόνες (ακόμα και στον ύπνο). Αυτό που με(μας) πείραξε ήταν η αντιμετώπιση. Ειπε χαρακτηριστικά πως αν πηγαιναμε χωρίς την πίτα θα μας άφηνε να καθίσουμε....!!!!! Τι να πω?? Σε άλλα καταφύγια πάντως που βρεθήκαμε μας δέχτηκαν μια χαρά και μάλιστα δεν παραπονέθηκαν ούτε για το κάπνισμα (εγώ προσωπικά ειμαι κατά, όπως προείπα). Σημασία έχει πως έτσι κι αλλιως περάσαμε καλά.

http://i50.photobucket.com/albums/f319/ ... ca845b.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f319/ ... efc799.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f319/ ... d9cba8.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f319/ ... 5bf315.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f319/ ... 5fd5ff.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f319/ ... 9ab11c.jpg
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 01 Φεβ 2006, 05:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 30 Ιαν 2006, 23:25

να πω και εγώ τη γνώμη μου για τα του καταφυγίου.


οσο αφορά το κάπνισμα.... στην πόρτα είχε πινακίδα που απαγόρευε το κάπνισμα. η παρατήρηση (ο τρόπος) που μας έγινε για το τσιγάρο ήταν απαράδεκτη.... (σημείωση: η παρατήρηση έγινε απο περιπατητή και όχι απο τον καταφυγιατζή). θα μπορούσε πολύ ευγενικά να μας ζητήσει να σβήσουμε το τσιγάρο μιας και δεν επιτρέπεται και όχι να αρχίσουν τις φωνές και τα γιουχαρίσματα...

το να επιτρέπεται το τσιγάρο σε 1-2 τραπέζια είναι απλά αστειο.... μη κοιτάτε τι γίνετε στα καφέ και λοιπά μαγαζιά που το κάνουν για νομικούς λόγους. ο καπνός του τσιγάρου δε κάνει διάκριση για να παραμείνει μόνο σε αυτά τα τραπέζια αλλά πάει σε όλο το χώρο. άρα αν επιτρέπεται το τσιγάρο σημαίνει πως επιτρέπεται σε όλο το χωρο. αν απαγορεύεται. απαγορεύεται σε όλο το χώρο.

όσο αφορά τον καταφυγιατζή που μας αρνήθηκε την παραμονή στο καταφύγιο..
μας ενημέρωσε πως έπρεπε να ενημερώσουμε απο πριν για το πόσα άτομα θα πηγέναμε. οκ. να συμφωνήσω..... απο που να το ξέραμε όμως? στο καταφύγιο είχαμε ξαναπάει και δε μας είπαν τίποτα τότε..... βέβαια είμασταν μόνο 10-12 τότε και όχι 20. ίσως αυτό να έκανε τη διαφορά.

πάνω στην προσπάθειά του να μας εξηγήσει τους λόγους που μας έβγαλε έξω, μας είπε πως αν πηγέναμε μόνο για καφέ, δε θα υπήρχε πρόβλημα. αν μαζευόμασταν (κατα τύχη) τόσα άτομα εκεί παλι δε θα είχε πρόβλημα.
το ότι πήγαμε "οργανωμένοι" τον ενόχλησε και το ότι είχαμε πίτα μαζί μας. γιατί αν τον είχαμε ενημερώσει νωρίτερα, θα είχε μεριμνήσει για να ετοιμάσει παραπάνω φασολάδα (όπως είπε).

και σκέφτομαι τωρα εγώ..... αν φάμε την πίτα στο καταφύγιο, δε θα πεινάμε μετά για να αγοράσουμε και την φασολάδα του..... άρα δε θα έκανε το τζίρο που θα ήθελε (πιθανόν γιατί θα του κρατούσαμε τραπέζια που κάποιοι άλλοι περιπατητές θα χρησιμοποιούσαν)

παρ όλ αυτά προτίμησε να διώξει 20 υποψήφιους καταναλωτές. αυτό που δε καταλαβένω είναι γιατί ήρθε αργότερα για να το ξανακουβεντιάσουμε.....

μου είπε κιόλλας πως η παραμονή στο καταφύγιο έχει κόστος 1 ευρώ (διημερευτα νομίζω τα είπε). ούτε αυτά του τα αρνηθήκαμε.... βλέπεις έκανε το λάθος να μου το αναφέρει αυτό όταν μας είχε βγάλει ήδη έξω.....


και όπως συνηθίζω να λέω..... το πως θα περάσουμε δεν εξαρτάται απο το μέρος αλλά απο την παρέα..... και για άλλη μια φορά περάσαμε πανέμορφα...

αντε και του χρόνου....
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 30 Ιαν 2006, 23:30

xtrail έγραψε:Κατα τα άλλα και η διαδρομή μετά ήταν αρκετά καλή με μπόλικο χιονάκι και το φαγητό επίσης πολύ καλό.


βρε που το είδες το χιονάκι? μεχρι και τα jimny περνούσαν..... :D :D :D



ΥΓ.
βρε συντονιστά, τι ανάλυση ειναι αυτή στις φωτογραφίες...... στραβώθηκα.... τι monitor νομίζεις ότι έχουμε? 25"? ζαλίστηκα!!!!
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lakis » 30 Ιαν 2006, 23:38

αυτό που δε καταλαβένω είναι γιατί ήρθε αργότερα για να το ξανακουβεντιάσουμε.....


H φοβηθηκε μη βγαλουμε βρωμα και στα αλλα τζιποκλαμπ , η' μετανιωσε ...

μεχρι και τα jimny περνούσαν.....

?? τα jimny ειναι τα μονα που δεν θα κολλουσαν .... next time μαλλον πρεπει να δοκιμασουμε κρυα βρυση ...

. θα μπορούσε πολύ ευγενικά να μας ζητήσει να σβήσουμε το τσιγάρο μιας και δεν επιτρέπεται και όχι να αρχίσουν τις φωνές και τα γιουχαρίσματα...


Οντως ο τροπος του τυπου ηταν εντονος.Oι ορειβατες εκει μπορει να τα πηραν και για αλλο λογο.

Σου λεει εμεις μεσ'τα χιονια περπαταμε να φτασουμε να γουσταρουμε τζακι και ησηχια (θυμηθητε τον αλλο που συναντησαμε μονο του στον Κισσο) και σεις σε 10' με τα τζιπ ερχεστε μπουγιο στη μεση του πουθενα να τιγκαρετε και με τη φασαρια σας να χαλασετε την ησυχια μας?.

Ειναι και η ορειβασια ενα χομπυ , οπως εμεις δεν γουσταρουμε την ασφαλτο, αλλα οντως ορμηξαμε απροειδοποιητοι.
και τωρα που το ειδα , δεν ειναι το καταφυγιο για τετοια δουλεια , οι ΣΤΕΒΕ καναν την καλητερη δουλεια και δεν χαλασαν τη ζαχαρενια τους (οχι οτι δεν περασαμε και μεις(που φαγαμε) καλα. :twisted: [/quote]
Καλητερα να μασας , παρα να μιλας ...

http://lakisfm1.blogspot.com
Άβαταρ μέλους
Lakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005, 13:32
Τοποθεσία: www.kontosouvli.com

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 31 Ιαν 2006, 20:09

Lakis έγραψε:
αυτό που δε καταλαβένω είναι γιατί ήρθε αργότερα για να το ξανακουβεντιάσουμε.....


H φοβηθηκε μη βγαλουμε βρωμα και στα αλλα τζιποκλαμπ , η' μετανιωσε ...

Ετσι είναι :-x
επίσης μπορεί να φοβήθηκε μην τον καταγγείλετε και χάσει την εκμετάλλευση :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες